Προς το περιεχόμενο

Nikon d5200 - ονομασία αρχείων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει τρόπος by default οι φωτογραφίες να έχουν σαν όνομα την ημερομηνία που τις πήρα? Τώρα η ονομασία γίνεται αριθμητικά και άμα θέλω να τις βάλω στον ίδιο φάκελο προφανώς θα έχω 2πλα αρχεία.

 

Επίσης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να αλλάξω όλα τα αρχεία σε φάκελο με βάση την ημερομηνία που πάρθηκαν, ή έστω να ορίσω εγώ και να πάνε αριθμητικά εκείνα τα αρχεία? Θέλω συγκεκριμένα να αλλάξω τις ονομασίες φωτογραφιών από 4 φακέλους και να μπουν στον ίδιο φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τις κάνεις import στο Dropbox (δεν χρειάζεται να κάνεις upload) και θα πάρουν για όνομα την ημερομηνία και την ώρα.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κολόνα "Date Taken" των Windows και μετά rename.

Τέλος μέσα απ' το Batch rename τού Irfanview μπορείς να τις μετονομάσεις όπως θες.

Θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες πρόβες για να μάθεις πώς δουλεύει το batch rename τού Irfanview (έχει δικό του Test Batch) αλλά μετά θα κάνεις παπάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τέλος μέσα απ' το Batch rename τού Irfanview μπορείς να τις μετονομάσεις όπως θες.

Θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες πρόβες για να μάθεις πώς δουλεύει το batch rename τού Irfanview (έχει δικό του Test Batch) αλλά μετά θα κάνεις παπάδες.

Αυτο δεν καταλαβα που το βρισκω.

 

http://www.irfanview.com

 

Μαλλον αυτο εννοεις

 

Import Πως θα κανω? Λογικα αν τα κανω drag and drop στον φακελο dropbox (αριστερα που εμφανιζεται στο windows browser), δεν θα γινουν Upload?

 

Τελικα ασχοληθηκα με το infanview. αρκετα ευκολο

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο δεν καταλαβα που το βρισκω.

 

http://www.irfanview.com

 

Μαλλον αυτο εννοεις

 

Import Πως θα κανω? Λογικα αν τα κανω drag and drop στον φακελο dropbox (αριστερα που εμφανιζεται στο windows browser), δεν θα γινουν Upload?

 

Τελικα ασχοληθηκα με το infanview. αρκετα ευκολο

Σόρυ, δεν είχα βάλει link για Irfanview. Αφού το βρήκες, οκ. Ναι, εύκολο είναι αλλά έχει αρκετές επιλογές για το φορμάτ τού rename (δες στο help), όπως επίσης για file handling. Αν έχεις κάποια ερώτηση, ελεύθερα.

Άλλο ένα πλεονέκτημα του Irfanview είναι ότι κάνει batch rename και σε άλλα αρχεία (π.χ. video) και όχι μόνο σε φωτογραφίες.

Για το Import στο Dropbox, πρέπει να το κάνεις με την εφαρμογή, η οποία συνήθως ρωτάει αν θες να κάνεις import, μόλις δει media με φωτό. Αν έχεις επιλέξει να μην ρωτάει, μπορείς να το αλλάξεις απ' τα Settings.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...