Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση απεριόριστης διάρκειας για τις ηλιακές “στέγες” της Tesla


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks for the reddit link :)

 

Και εγώ κάπου εκεί στα 5-6W per tile τα περίμενα, εφόσον έχουν υψηλό efficiency (υψηλό για tiles που έχουν χαμηλότερο από τα κλασσικά λόγω μεγάλων θερμοκρασιών που αναπτύσσονται).

 

Τα LG από Solar City τα πήρες πολύ πρόσφατα; Τα $5,400 είναι τελική με μεταφορικά, εγκατάσταση και το 30% ICT?

 

Με το Solar Roof πώς και βγαίνει τόσο λίγο? $7,000 είναι μόνο η μπαταρία..

Το δικό μου σύστημα ήταν γύρω στα $17,000 υπολογισμένο μετά  το 30% Federal Tax Credit.

 

Με βάση το cost calculator της Tesla το ίδιο σύστημα με SolarTiles θα στοιχίσει $26,300 με το ICT.

 

Επίσης ενα μεγάλο πρόβλημα το οποιο δεν μας λένε ξεκάθαρα είναι πως θα περνανε τα καλώδια κάτω απο τα tiles και επίσης πως θα συνδέονται και τι ίδους Optimizers θα χρησιμοποιούν. Τα Optimizers βωηθάνε ώστε να κρατάνε τα Volts σε όλα τα Panels σε ένα array στο ίδιο επίπεδο. Με τα δίκά μου panels κάθε Panel έχει το δικό του Optimizer το οποιο επικοινωνεί με το Inverter και μπορεί ανα πάσα στιγμη να ενημερωθεί για σφάλματα και για πτώση αποδωσης ενος Panel. 

 

https://www.solaredge.com/us/products/power-optimizer#/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάπου είχα διαβάσει ότι η Tesla είχε ζητήσει να κάνει εργοστάσιο στην Ελλάδα... θα έπρεπε με νόμο όλα τα καινούργια κτήρια να έχουν ηλιακά!!!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εγώ σου είπα ότι το κάνει dc και μετά το σπάει σε φάσεις,δηλαδή βλέπεις κυκλοφορητάκι που παίρνει ρεύμα απο 230 AC μονοφασικό και το κάνει DC και μετά το σπάει σε 3φασικό εναλλασόμενο.

άρα παίρνει το DC που ήταν AC και το ξανακάνει όχι AC ακριβώς αλλά σπαστό DC που είναι το ίδιο με AC σαν αποτέλεσμα.

δεν είμαι ηλεκτρονικός,μηχανολόγος είμαι by the way.

και όσο για τα βιβλία που έχεις διαβάσει δεν λένε τα πάντα μέσα man......δες και πως εφαρμόζονται στην πράξη.

 

τα Inverter δεν ανορθώνουν το εναλλασσόμενο, τι κάνουν το έγραψα πριν. Το ότι δεν είσαι μηχανικός φαίνεται από τον τρόπο που περιγράφεις την λειτουργία των συστημάτων που λες ότι δούλευες.Τα βιβλία δεν γράφουν τα πάντα άλλα αυτά που γράφουν δεν είναι ψέμματα. Μετά τα βιβλία που διάβαζα όταν γεννήθηκες, εφάρμοσα και στην πράξη αυτά που έγραφαν όταν ξεκίναγες το δημοτικό οπότε υπάρχει και η πιθανότητα να γνωρίζω περισσότερα στην πράξη από σένα σχετικά με inverter-ρυθμιστές στροφών κινητήρων (και την διαφορά τους)

Το ότι τα drives ονομάζονται από κάποιους (όχι φυσικά από τους κατασκευαστές τους) inverter δεν μπορεί να ακυρώσει την ονομασία των pv inverter, που είναι και καθολοκληρία inverter. Και τα ups έχουν inverter μέσα τους όπως τα vfd αλλά κανένας δεν τα λέει inverter

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αμεση ηλεκτροδότηση σπιτιού

Απαιττούνται:

- Μπαταρίες ικανές να καλύψουν βραδυνές ώρες και μέρες χωρίς ηλιοφάνεια. Δυσκολο αν π.χ. έχει 5 μέρες συννεφιά. Σημειώστε ότι οι μπαταρίες είναι σημαντικό κόστος που επαναλαμβάνεται γιατι χαλάνε μετα απο κάποια χρόνια.

- διάταξη που θα επιβλέπει τη σωστή φόρτιση των μπαταριών και τη μετατροπή σε ρεύμα δικτύου (220 βολτ εναλλασόμενο). Αυτό είναι το inverter.

 

Δε θέλω να μάθω το κόστος για inverter καθαρού ημιτόνου ικανού να τροφοδοτήσει τα μεγάλα φορτία ενός σπιτιού, ούτε της αντίστοιχης μπαταρίας.

 

:P

 

Οπως ειπες, για σπιτια που εχουν το ρευμα μονο για φως, τηλεοραση και κινητα (αντε και λιγο κρυο το καλοκαιρι) ισως και να κανει (αν αξιζει ειναι συζητήσιμο) αλλα για σπιτια που εχουν τα παραπανω συν κουζινα, συν θερμοσιφωνας, συν θερμανση (ειτε κυρια ειτε βοηθητικη) δεν κανει με την καμια.

Δεν έχει νόημα αλλιώς. Οι καταναλώσεις είναι στα μεγάλα φορτία. Θα γεμίσω τη στέγη φ/β για το κινητό και τις 5x8W λάμπες το βράδυ; No thanks. Το θέμα είναι να παράγει αρκετή ισχύ ώστε να ρίξεις εκεί πάνω τα ζόρικα φορτία του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε θέλω να μάθω το κόστος για inverter καθαρού ημιτόνου ικανού να τροφοδοτήσει τα μεγάλα φορτία ενός σπιτιού, ούτε της αντίστοιχης μπαταρίας.

 

:P

 

Δεν έχει νόημα αλλιώς. Οι καταναλώσεις είναι στα μεγάλα φορτία. Θα γεμίσω τη στέγη φ/β για το κινητό και τις 5x8W λάμπες το βράδυ; No thanks. Το θέμα είναι να παράγει αρκετή ισχύ ώστε να ρίξεις εκεί πάνω τα ζόρικα φορτία του σπιτιού.

 

Έτσι ακριβώς

 

Γι αυτό ένα πλήρες αυτόνομο σπίτι θέλει πάρα πολύ προσεκτικό σχεδιασμό για να είναι βιώσιμο, μεγάλο αρχικό κόστος και στις πιό πολλές περιπτώσεις δέν συμφέρει. Συνήθως πλήρη αυτονόμηση στην Αμερική κάνουν για σπίτια που είναι στη μέση του πουθενά και δέν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο δίκτυο.

 

Γενικά τα μεγάλα φορτία δηλαδή ΖΝΧ, θέρμανση και μαγείρεμα τα δουλέυουν με αέριο, ενώ υπάρχουν και ψυγεία, τηλεοράσεις, φώτα κτλ τα οποία δουλεύουν με DC οπότε τροφοδοτούνται απευθείας απο τις μπαταρίες και γλιτώνεις τις απώλειες του inverter.

 

Δέν μπορεί δηλαδή το σπίτι με Φ/Β να δουλέψει με την ίδια λογική όπως θα δούλευε με τη ΔΕΗ. Χρειάζεται τεράστιο ινβερτερ και μπαταρίες και το κόστος ξεφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...