Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση απεριόριστης διάρκειας για τις ηλιακές “στέγες” της Tesla


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νόημα είναι πολύ απλό. Με 285$ ανά μέτρο συν 7000$ μπαταρία, ίσως και μεταφορικά, είναι για πολύ λίγους.

Περαιτέρω ανάλυση στο spoiler που ακολουθεί :)

 

1sq.ft. = 0.093m2

 

Για διώροφο σπίτι συνολικής επιφάνειας 1635sq.ft (150m2), κατανεμημένης σε 2 ορόφους (μεζονέτα) και άρα 75m2 στον όροφο, η επιφάνεια της στέγης είναι περίπου 1076sq.ft (100m2), δηλ. λόγω της κλίσης υποθέτουμε 75x1.33=100 (για Ελληνικά δεδομένα πιθανόν λιγότερο, π.χ. x 1.25). Για διάφορους λόγους δεν καλύπτεις και τα 100m2 με ηλιακά κεραμίδια, αλλά μόνο το 50%. Τα υπόλοιπα 50m2 αγοράζονται και αυτά από την εταιρεία για λόγους ομοιομορφίας και αισθητικής. Το κόστος (βλ. εκεί που γράφει "Cost of roof") είναι $28500. Το ανάλογο κόστος προκύπτει για 200, 300m2 κ.ο.κ. Συνεπώς για 100m2, με τα μισά κεραμίδια ηλιακά, έχουμε $285/m2. Για 70% ηλιακά αυξάνει κι άλλο. Συν $7000 μπαταρία.

 

Δεκτή η ανάλυση (μπερδεψα τα ft με τα sq.ft. πριν). Παρ'όλα αυτά το ξαναλέω. Η απόσβεση που θα γίνεται λόγω της απεξάρτησης από τη "ΔΕΗ", θα υπερκαλύψει το κόστος αγοράς και τοποθέτησης σε βάθος κάποιου χρόνου, ανάλογα την περιοχή.. Από τις εικόνες που ανέβασες προκύπτει ότι στην περίπτωση της Καλιφόρνια, που φαντάζομαι έχει πολύ περισσότερο ήλιο από τη Ντακότα, έχει μεγάλο κέρδος σε 30 χρόνια. Για να φτάσεις 20000+ σε κέρδη, σημαίνει ότι η απόσβεση έχει γίνει πολύ πιο πρίν από τα 30 χρόνια. Για να μην κουράζω, το point μου είναι ότι φαίνεται να βγαίνουν τα νουμερα που υπόσχεται και ότι αν εισαι ευλογημένος να ζεις σε χώρα με πλούσιο ήλιο (σαν κι εμάς) και σκέφτεσαι να χτίσεις ένα νέο σπίτι (όχι σαν κι εμάς), τότε είναι μια πολύ καλή πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το νόημα είναι πολύ απλό. Με 285$ ανά μέτρο συν 7000$ μπαταρία, ίσως και μεταφορικά, είναι για πολύ λίγους.

Περαιτέρω ανάλυση στο spoiler που ακολουθεί :)

 

1sq.ft. = 0.093m2

 

Για διώροφο σπίτι συνολικής επιφάνειας 1635sq.ft (150m2), κατανεμημένης σε 2 ορόφους (μεζονέτα) και άρα 75m2 στον όροφο, η επιφάνεια της στέγης είναι περίπου 1076sq.ft (100m2), δηλ. λόγω της κλίσης υποθέτουμε 75x1.33=100 (για Ελληνικά δεδομένα πιθανόν λιγότερο, π.χ. x 1.25). Για διάφορους λόγους δεν καλύπτεις και τα 100m2 με ηλιακά κεραμίδια, αλλά μόνο το 50%. Τα υπόλοιπα 50m2 αγοράζονται και αυτά από την εταιρεία για λόγους ομοιομορφίας και αισθητικής. Το κόστος (βλ. εκεί που γράφει "Cost of roof") είναι $28500. Το ανάλογο κόστος προκύπτει για 200, 300m2 κ.ο.κ. Συνεπώς για 100m2, με τα μισά κεραμίδια ηλιακά, έχουμε $285/m2. Για 70% ηλιακά αυξάνει κι άλλο. Συν $7000 μπαταρία.

 

 

Επειδή είναι και πολύ αυτοί που χτίζουν σήμερα στην Ελλάδα μεζονέτα 150 m^2 με φωτοβολταϊκά στην οροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι και πολύ αυτοί που χτίζουν σήμερα στην Ελλάδα μεζονέτα 150 m^2 με φωτοβολταϊκά στην οροφή. 

Ο φίλτατος μιλάει σοβαρά και τα νούμερα που αναφέρει, αφορούν το μέσο Ευρωπαίο και "φτωχό" Αμερικανό. Ο Έλληνας δεν είναι (ποτέ) μέτρο σύγκρισης. Με το σκεπτικό αυτό, στην αφρική φτιάχνουν καλύβες από άχυρο, άρα ο κόσμος δεν πρέπει να συζητάει για τσιμέντο ή ακόμη πιο προηγμένες τεχνολογίες. Επίσης, ευτυχώς, υπάρχουν ακόμα Έλληνες που έχουν οικονομική άνεση και μερικοί από αυτούς σίγουρα σκέφτονται να φτιάξουν ένα σύγχρονο σπίτι. Μια τέτοια είδηση θα έπρεπε να ενδιαφέρει και να απασχολεί τον καθένα, καθώς αποτελεί το μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν μερικοι οτι η ειδηση δεν αφορα οσους ψαχνουν πως να ρουταρουν το android κινητο τους για να στελνουν τζαμπα ringtones, ουτε οσους ψαχνουν πως να σεταρουν το kodi για να βλεπουν τζαμπα πιξελιασμενες ταινιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλτατος μιλάει σοβαρά και τα νούμερα που αναφέρει, αφορούν το μέσο Ευρωπαίο και "φτωχό" Αμερικανό. Ο Έλληνας δεν είναι (ποτέ) μέτρο σύγκρισης. Με το σκεπτικό αυτό, στην αφρική φτιάχνουν καλύβες από άχυρο, άρα ο κόσμος δεν πρέπει να συζητάει για τσιμέντο ή ακόμη πιο προηγμένες τεχνολογίες. Επίσης, ευτυχώς, υπάρχουν ακόμα Έλληνες που έχουν οικονομική άνεση και μερικοί από αυτούς σίγουρα σκέφτονται να φτιάξουν ένα σύγχρονο σπίτι. Μια τέτοια είδηση θα έπρεπε να ενδιαφέρει και να απασχολεί τον καθένα, καθώς αποτελεί το μέλλον.

 

Όποιος έχει χρήματα να χτίσει "μεζονέτα 150 m^2 με φωτοβολταϊκά στην οροφή", θα έχει χρήματα ώστε αντί συμβατικής στέγης συν φωτοβολταϊκά να βάλει στέγη Tesla. Άλλωστε ήταν και στόχος της Tesla απ' την αρχή η ηλιακή στέγη της να είναι στην τιμή της απλής συν των φωτοβολταϊκών.

 

Μόνο η σύγκριση έχει νόημα, όχι το νούμερο ($20k, $30k κλπ) σκέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολλές οι παράμετροι.

1. Αμεση ηλεκτροδότηση σπιτιού

Απαιττούνται:

- Μπαταρίες ικανές να καλύψουν βραδυνές ώρες και μέρες χωρίς ηλιοφάνεια. Δυσκολο αν π.χ. έχει 5 μέρες συννεφιά. Σημειώστε ότι οι μπαταρίες είναι σημαντικό κόστος που επαναλαμβάνεται γιατι χαλάνε μετα απο κάποια χρόνια.

- διάταξη που θα επιβλέπει τη σωστή φόρτιση των μπαταριών και τη μετατροπή σε ρεύμα δικτύου (220 βολτ εναλλασόμενο). Αυτό είναι το inverter.

 

2. Σύστημα συνδεδεμένο στο δίκτυο.

Απαιττούνται:

 - Διάταξη που μετατρέπει το ρεύμα σε κατάλληλο για το δίκτυο, εναλλασόμενο 220 και φάση. Εδω δε χρειάζονται μπαταρίες αλλα απαιτείται σύνδεση με δίκτυο και ειδική συμφωνια να πληρώνεσαι ότι παράγεις (δλδ φόροι, εισφορές, καπέλα κλπ)

για το Inventer κάνεις λάθος,το Inventer είναι μια ηλεκτρονική συσκευή που κάνει το εναλλασόμενο ρεύμα συνεχές και το σπάει μετά σε φάσεις για τον ακριβή έλεγχο ηλεκτροκινητήρων πχ σε αντλίες,συμπιεστές κλιματιστικών και ψυγείων κλπ.

το ξέρω γιατί δούλευα πάνω σε αντλίες με inverter.

 

 

όσο για τα φωτοβολταικά είχα δει για ένα μοναστήρι που είχανε φτιάξει και στα 20 χρόνια δούλευε στο 80% της αρχικής ισχύος,γενικά έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την εγγύηση απεριόριστης διάρκειας δεν το πολυ κατάλαβα..  Σε 25 περίπου χρονια τα συμβατικά φωτοβολταϊκά χανουν 25% αποδοση αν θυμάμαι καλα,  και μια ακομα 10ετια μετα πολύ περισσότερο. Το ιδιο δε θα συμβεί και με αυτά ή υπάρχει κάποια βελτίωση και σε αυτο? 

Αλλιώς τι νόημα εχει η εγγύηση απεριόριστης διάρκειας αφου απο φωτοβολταϊκά κεραμιδια σε 50 χρονια θα εχουν γινει απλά στην ουσία..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την εγγύηση απεριόριστης διάρκειας δεν το πολυ κατάλαβα..  Σε 25 περίπου χρονια τα συμβατικά φωτοβολταϊκά χανουν 25% αποδοση αν θυμάμαι καλα,  και μια ακομα 10ετια μετα πολύ περισσότερο. Το ιδιο δε θα συμβεί και με αυτά ή υπάρχει κάποια βελτίωση και σε αυτο? 

Αλλιώς τι νόημα εχει η εγγύηση απεριόριστης διάρκειας αφου απο φωτοβολταϊκά κεραμιδια σε 50 χρονια θα εχουν γινει απλά στην ουσία..  

 

Υπολογίζεται οτι σχεδόν κάθε χρόνο τα panels χάνουν 0.5 με 0.6 τις 100. Αυτό γίνεται για να καλύψουν οι κατασκευαστες τα νότα τους. Στην πραγματικότητα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που τα panels ακομα και μετά απο 30 χρόνια παράγουν  ακομα στο 100/100 των εργοστασιακών προδιαγραφών.

 

https://cleantechnica.com/2012/10/30/30-year-old-solar-module-performing-to-factory-specs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πολύ νωρίς για να πούμε τι γίνεται με τις τιμές ακόμα και στο εξωτερικό. Άλλωστε και στα συμβατικά φωτοβολταΙκά οι τιμές χρόνο με το χρόνο πέφτουν δραματικά. Και κάθε εγκατάσταση είναι ξεχωριστή περίπτωση από πολλές απόψεις. Είναι πολύ δύσκολο να γίνει σύγκριση, ειδικά σε αυτή την φάση που δεν ξέρουμε καλά-καλά ούτε πόσα Watt βγάζει το κεραμίδι της Tesla, ούτε άλλες τεχνικές λεπτομέρειες, π.χ. αν θα είναι μεμονωμένα κεραμίδια ή ομαδοποιημένα σε panel όπως έχουν οι άλλες εταιρείες (πιο πιθανό), πόσο δύσκολη θα είναι η εγκατάσταση κλπ. Επιπλεόν, στα συμβατικά οι τιμές παίζουν αρκετά από μάρκα σε μάρκα και ανάλογα με την τεχνολογία που χρησιμοποιείται.

 

Οπότε αν συγκρίνουμε της Tesla με μια καλή μάρκα συν το κόστος κατασκευής νέας στέγης ίσως να συμφέρει. Και φυσικά κάθε εκτίμηση εξαρτάται από την ηλιοφάνεια της περιοχής. Για όποιον έχει ήδη στέγη και σκέφτεται να βάλει φωτοβολταϊκά, όπως το κοίταζα στην αρχή, μάλλον πάει διπλάσια λεφτά (για US). Μακάρι πάντως να πουλήσει, έστω και ως premium προϊόν, για να χρηματοδοτήσει τον Musk και τις πρωτοπορίες του. Αρχικά σε αυτούς που τους ενδιαφέρει η αισθητική ώστε να πέσουν σιγά σιγά οι τιμές για τους υπόλοιπους.

 

ΥΓ:

Αν είναι κανείς σχετικός με τα οικονομικά μήπως μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με την απόδοση των κεραμιδιών από αυτό:

"0.14$/KWh adjusted for 2% inflation over 30 years = 52900$"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι φαίνεται θα έχει άλλη εγγύηση για την απόδοση και άλλη για θραύση. Η τελευταία είναι "lifetime of your house, or infinity, whichever comes first". Το ερώτημα είναι ποια είναι η ζωή του σπιτιού.. Αν εννοεί το 'design life' είναι 50 χρόνια για κατοικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Inventer κάνεις λάθος,το Inventer είναι μια ηλεκτρονική συσκευή που κάνει το εναλλασόμενο ρεύμα συνεχές και το σπάει μετά σε φάσεις για τον ακριβή έλεγχο ηλεκτροκινητήρων πχ σε αντλίες,συμπιεστές κλιματιστικών και ψυγείων κλπ.

το ξέρω γιατί δούλευα πάνω σε αντλίες με inverter.

εσύ κάνεις λάθος, inverter ονομάζονται οι συσκευές ή τα μέρη συσκευών που αναστρέφουν περιοδικά μια συνεχή τάση για να παράξουν μια εναλλασσόμενη εξ ου και ο ελληνικός όρος  αναστροφέας ή αντιστροφέας. Οι μη έχοντες γνώση ηλεκτρονικών ισχύος και ελέγχου ηλεκτρικών κινητήρων αναφέρονται στα συστήματα ελέγγου στροφών κινητήρων ως "inverter" επειδή τα συστήματα αυτά περιέχουν συνήθως και μια βαθμίδα αναστροφής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σύστημα που εγκατέστησα με την Solar City εχω 18 LG315 panels συνολικού εμβαδών 324 square feet με απόδοση 5,600Watts. Με το Solar Roof τα panels θα στοιχίζαν γύρω στα $7,000 (21$/Square Foot) ενω τα 18 LG μου στοιχίζουν 18x$300 $5,400.

 

Aπο διάφορες πηγες λένε οτι η παραγωγη του SolarTile είναι 5.3 Watts/Square foot σε σχέση με τα 17.2Watts/Square Foot με τα LG μου. Ο Εlon δεν μας τα λέει καλά. Για παράδειγμα αμα βάλω την διευθυνση του σπιτιου μου με βάση το ίδο ρευμα υπολογίζουν οτι χρειάζομαι 1,100 Square feet Solartiles. Σου λένε οτι μπορείς να καλυψεις όλο την σκεπή σου με Solar Tiles αλλα δεν σου λένε την απόδοση / τετραγωνικό πόδι. Επίσης δεν υπολογιζουν οτι σκεπές στις ΗΠΑ έχουν τουλαχιστος 1 η 4 ώψεις.

 

foot. https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/6apexc/tesla_solar_roof_tiles_generate_53watts_per_sq_ft/

 

https://www.tesla.com/solarroof

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks for the reddit link :)

 

Και εγώ κάπου εκεί στα 5-6W per tile τα περίμενα, εφόσον έχουν υψηλό efficiency (υψηλό για tiles που έχουν χαμηλότερο από τα κλασσικά λόγω μεγάλων θερμοκρασιών που αναπτύσσονται).

 

Τα LG από Solar City τα πήρες πολύ πρόσφατα; Τα $5,400 είναι τελική με μεταφορικά, εγκατάσταση και το 30% ICT?

 

Με το Solar Roof πώς και βγαίνει τόσο λίγο? $7,000 είναι μόνο η μπαταρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ κάνεις λάθος, inverter ονομάζονται οι συσκευές ή τα μέρη συσκευών που αναστρέφουν περιοδικά μια συνεχή τάση για να παράξουν μια εναλλασσόμενη εξ ου και ο ελληνικός όρος  αναστροφέας ή αντιστροφέας. Οι μη έχοντες γνώση ηλεκτρονικών ισχύος και ελέγχου ηλεκτρικών κινητήρων αναφέρονται στα συστήματα ελέγγου στροφών κινητήρων ως "inverter" επειδή τα συστήματα αυτά περιέχουν συνήθως και μια βαθμίδα αναστροφής

 εγώ σου είπα ότι το κάνει dc και μετά το σπάει σε φάσεις,δηλαδή βλέπεις κυκλοφορητάκι που παίρνει ρεύμα απο 230 AC μονοφασικό και το κάνει DC και μετά το σπάει σε 3φασικό εναλλασόμενο.

άρα παίρνει το DC που ήταν AC και το ξανακάνει όχι AC ακριβώς αλλά σπαστό DC που είναι το ίδιο με AC σαν αποτέλεσμα.

δεν είμαι ηλεκτρονικός,μηχανολόγος είμαι by the way.

και όσο για τα βιβλία που έχεις διαβάσει δεν λένε τα πάντα μέσα man......δες και πως εφαρμόζονται στην πράξη.

 

Στο σύστημα που εγκατέστησα με την Solar City εχω 18 LG315 panels συνολικού εμβαδών 324 square feet με απόδοση 5,600Watts. Με το Solar Roof τα panels θα στοιχίζαν γύρω στα $7,000 (21$/Square Foot) ενω τα 18 LG μου στοιχίζουν 18x$300 $5,400.

 

Aπο διάφορες πηγες λένε οτι η παραγωγη του SolarTile είναι 5.3 Watts/Square foot σε σχέση με τα 17.2Watts/Square Foot με τα LG μου. Ο Εlon δεν μας τα λέει καλά. Για παράδειγμα αμα βάλω την διευθυνση του σπιτιου μου με βάση το ίδο ρευμα υπολογίζουν οτι χρειάζομαι 1,100 Square feet Solartiles. Σου λένε οτι μπορείς να καλυψεις όλο την σκεπή σου με Solar Tiles αλλα δεν σου λένε την απόδοση / τετραγωνικό πόδι. Επίσης δεν υπολογιζουν οτι σκεπές στις ΗΠΑ έχουν τουλαχιστος 1 η 4 ώψεις.

 

foot. https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/6apexc/tesla_solar_roof_tiles_generate_53watts_per_sq_ft/

 

https://www.tesla.com/solarroof

άμα ασχοληθείς ποτέ με ΑΠΕ η κλιματισμό θα καταλάβεις γιατί δεν μπορούν να σου πουν απόδοση του πανελ...... έχει να κάνει με γωνίες,σκιάσεις,καιρό,γεωγραφικά μήκοι και πλάτη και ένα σωρό μεταβλητές.

στην ελλάδα στο σπίτι σου το πάνελ μπορεί να αποδίδει 3 φορές καλύτερα απο ότι στο σικάγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εγώ σου είπα ότι το κάνει dc και μετά το σπάει σε φάσεις,δηλαδή βλέπεις κυκλοφορητάκι που παίρνει ρεύμα απο 230 AC μονοφασικό και το κάνει DC και μετά το σπάει σε 3φασικό εναλλασόμενο.

άρα παίρνει το DC που ήταν AC και το ξανακάνει όχι AC ακριβώς αλλά σπαστό DC που είναι το ίδιο με AC σαν αποτέλεσμα.

δεν είμαι ηλεκτρονικός,μηχανολόγος είμαι by the way.

και όσο για τα βιβλία που έχεις διαβάσει δεν λένε τα πάντα μέσα man......δες και πως εφαρμόζονται στην πράξη.

 

άμα ασχοληθείς ποτέ με ΑΠΕ η κλιματισμό θα καταλάβεις γιατί δεν μπορούν να σου πουν απόδοση του πανελ...... έχει να κάνει με γωνίες,σκιάσεις,καιρό,γεωγραφικά μήκοι και πλάτη και ένα σωρό μεταβλητές.

στην ελλάδα στο σπίτι σου το πάνελ μπορεί να αποδίδει 3 φορές καλύτερα απο ότι στο σικάγο.

 

Υπάρχουν 2 Ιστιοσελίδες οπου μπορείς να υπολογίσεις με μεγάλη ακριβεια την ηλιοφάνεια που βλέπει την στέγη του σπιτιού σου σε σχέση με το με το μέγεθος των φωτοβολταικων.

 

http://pvwatts.nrel.gov/

https://www.google.com/get/sunroof#p=0

 

Για παράδειγμα το δικό μου σύστημα εκαταστάθηκε στις 28 Απριλίου και με βάση τα ιστορικά δεδομένα απο το pvwatts μέχρι 12 Μαιου έπρεπε να έχω παράγει 360KWh το οποίο ήταν πολύ κοντά στα 320KWh που το Inverter μου δείχνει. Χωρίς να υπολογίζω οτι είχα το σύστημα κλειστώ για 3 ημέρες διότι έπρενε να περάσω απο inspection και το σύστημα έπρεπε να είναι ανενεργό. 

 

Στην πολιτεία που μένω η άδεια για το μέγεθος του συστήματος που θέλει κάποιος να εγκαταστήσει θα πρέπει να εγγριθεί απο την εταιρία ηλεκτρικού και σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπουν να βάλεις σύστημα που να επεμβένει το 100/100 των αναγκών σου σε ρεύμα με βάση τους τελευταίους 12 μήνες.

 

Η SolarCity απο την άλλη υπολογίζει την απόδοση στο χαμηλότερο δυνατό διότι γνωρίζει οτι η εταιρία ηλεκτρικού θα προσπαθίσει να ρίξει το μέγεθος του συστήματος.

 

Στην δικία μου περιπτωση η Solar City υπολόγισε οτι το σύστημα θα παράγει το λιγότερο 6,300KWh τον χρόνο τα οποια καλύπτουν το 105% των αναγκών μου ενω στην πραγματικότητα η παραγωγη είμαι λίγο πάνω απο τα 7,000 KWh με βάση υπολογισμων απο τα 2 παραπάνω sites.

 

Οι λόγοι που δεν επιτρέπουν μεγαλύτερο σύστημα απο τις ανάγκες του σπιτιού είναι

 

1) Για κάθε 1,000Kwh που παράγεις η πολιτεία σου δίνει 1 μετοχή SREC (solar renewable energy credit) που είναι γύρω στα 230-240$

 

2) Για οποιαδήποτε παραγωγή ρεύματος πάνω απο την κατανάλωση του σπιτιού η εταιρία ηλεκτρισμού αναγκάζεται να σε πληρώσει γύρω στα 0.04$ ανα Κwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...