Προς το περιεχόμενο

Canon MX925 ή κάποιο άλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι για αγορά πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση, αλλά επειδη κατα καιρούς θα πέφτει διαβασμα σημειώσεις κτλ θα ήθελα να έχει δυνατότητα αντιγραφής - εκτύπωσης και στις δύο σελίδες.

Επίσης, να μπορώ να εκτυπώσω σπάνια και καμία φωτογραφία. Το fax, μου είναι αδιάφορο.

 

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στο MX925 , δυστυχώς δεν είχα πάρει το MX725 όταν έπαιζε σε προσφορά.

Υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε αυτή την τιμή?

 

Με χαλάει λιγο ο όγκος του, αλλά η αλήθεια έιναι ότι είναι πιο όμορφο από τα υπόλοιπα.

Η νέα σειρά της canon είναι πιο μαζεμένη σε διαστάσεις αλλά δεν έχω βρει τον "αντικαταστάτη" του συγκεκριμένου

 

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι για αγορά πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση, αλλά επειδη κατα καιρούς θα πέφτει διαβασμα σημειώσεις κτλ θα ήθελα να έχει δυνατότητα αντιγραφής - εκτύπωσης και στις δύο σελίδες.

Επίσης, να μπορώ να εκτυπώσω σπάνια και καμία φωτογραφία. Το fax, μου είναι αδιάφορο.

 

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στο MX925 , δυστυχώς δεν είχα πάρει το MX725 όταν έπαιζε σε προσφορά.

Υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε αυτή την τιμή?

 

Με χαλάει λιγο ο όγκος του, αλλά η αλήθεια έιναι ότι είναι πιο όμορφο από τα υπόλοιπα.

Η νέα σειρά της canon είναι πιο μαζεμένη σε διαστάσεις αλλά δεν έχω βρει τον "αντικαταστάτη" του συγκεκριμένου

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Η αυτόματη εκτύπωση - αντιγραφή διπλής όψης βοηθάει πολύ και σε απαλλάσσει από κόπο και χρόνο.

Το καλύτερο, όμως, για μένα τουλάχιστον που με ενδιαφέρει το σκανάρισμα, είναι οτι σκανάρει και αυτόματα σε διπλή όψη.

Επίσης, έχει πολύ καλό πρόγραμμα ocr αν θέλεις να επεξεργαστείς το κείμενο που σκάναρες.

Τα αναλώσιμά του (μελάνια) είναι λίγο ακριβά (γύρω στα 50 ευρώ όλα μαζί), οπότε πρέπει να το λάβεις υπόψη

αν αποφασίσεις να το πάρεις. Αυτό, βέβαια εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις. Εγώ πχ το έχω 10 μήνες, κάνω

μέτρια χρήση, όσον αφορά στην εκτύπωση και άλλαξα μελάνια πριν 4 μέρες. Μου έβγαλε, δηλαδή, 10 μήνες με τα αρχικά

μελάνια που είχε όταν το αγόρασα. Να σημειώσω οτι δεν εκτυπώνω πάνω από 100-120 σελίδες τον μήνα.

Η εγκατάστασή του ήταν σχετικά εύκολη, όπως και το μενού του, τόσο στην οθόνη του εκτυπωτή, όσο και το software στο pc/laptop. Πράγματι είναι αρκετά ογκώδης εκτυπωτής, αλλά αν έχεις σκοπό να το δουλέψεις με wifi όπως εγώ και να μην μπλέξεις με καλώδια, απλά το τοποθετείς κάπου και δεν το κουνάς καθόλου.

Θα το πρότεινα πάντως για τη χρήση που το θέλεις, αν και αν δεν χρειάζεσαι και αυτόματο scanning διπλής όψης και θέλεις μόνο αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης, θεωρώ πως υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις.

Αυτά από εμένα, οτιδήποτε χρειαστείς, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου!

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην τρέχω σε φωτοτυπάδικα αν χρειαστεί να βγάλω μπρος πίσω αντίγραφα. Αυτό γίνεται στο συγκεκριμένο?

Ρωτάω γιατί ψάχνοντας έπεσα πάνω σε ένα παλιό σου μνμ που αναφέρεις ότι δεν γίνεται αυτόματα.

 

πχ κάτι τέτοιο σε λίγο πιο γρήγορες ταχύτητες, αφού το συγκεκριμένο σκανάρει και τις 2 πλευρές όπως είπες. 
https://www.youtube.com/watch?v=Jx87w-yg4bc

 

 

Τώρα για τα μελάνια, λογικά δεν τα άλλαξες όλα μαζί, έτσι δεν είναι?

Νομίζω έχει ξεχωριστό μαύρο για τα έγγραφά που μάλλον αυτό θα τελειώνει πιο συχνά.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου!

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην τρέχω σε φωτοτυπάδικα αν χρειαστεί να βγάλω μπρος πίσω αντίγραφα. Αυτό γίνεται στο συγκεκριμένο?

Ρωτάω γιατί ψάχνοντας έπεσα πάνω σε ένα παλιό σου μνμ που αναφέρεις ότι δεν γίνεται αυτόματα.

 

πχ κάτι τέτοιο σε λίγο πιο γρήγορες ταχύτητες, αφού το συγκεκριμένο σκανάρει και τις 2 πλευρές όπως είπες.

https://www.youtube.com/watch?v=Jx87w-yg4bc

 

 

Τώρα για τα μελάνια, λογικά δεν τα άλλαξες όλα μαζί, έτσι δεν είναι?

Νομίζω έχει ξεχωριστό μαύρο για τα έγγραφά που μάλλον αυτό θα τελειώνει πιο συχνά.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι

Αντίγραφα μπρος πίσω αυτόματα γίνεται ναι. Ό,τι θα σου έκανε ένα φωτοτυπάδικο το κάνει άνετα. Απλά στο ποστ που αναφέρεις μιλούσαμε για αντίγραφο ταυτότητας, που πρέπει να τη σκανάρεις, επειδή δεν είναι Α4. Οποιοδήποτε έγγραφο Α4 το βάζεις στην υποδοχή που έχει ο mx925 και στο κάνει αντίγραφο μπρος πίσω αυτόματα. Θα βρω λινκ απο ytb να σου στείλω αν θες.

Βασικά, βλέπω το λινκ που έβαλες εσύ και είναι ίδια ακριβώς η λειτουργία ναι. Μόνο σε περίπτωση που δεν είναι Α4 αυτο που θες να κοπιάρεις, δεν γίνεται αυτόματη εκτύπωση και στις 2 πλευρές.

Όσο για τα μελάνια που ρωτάς, μπορείς να τα αλλάξεις χωριστά ή όλα μαζί. Εγώ τα άλλαξα όλα μαζί γιατί έκανα και αρκετές έγχρωμες εκτυπώσεις. Είναι πολύ εύκολη η αλλαγή και έχουν ειδικό φωτάκι οι υποδοχές που ανάβει ωστε να ξέρεις οτι κούμπωσε σωστά. Έχει πολλά video στο ytb να σε κατευθύνουν για αρχή αν χρειαστείς.

Ό,τι άλλο θέλεις, είμαι στη διάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, δεν το είχα προσέξει ότι αναφερόσασταν στις ταυτότητες και μόνο!
Θα το προτιμήσω, έχω βαρεθεί με τα πολυμηχανήματα της πλάκας που παίρνω κάθε φορά και μετά είμαι στο δίλημμα να πάρω μελάνια ή έναν καινούριο μηχάνημα.

 

Φωτογραφία έχει χρειαστεί να εκτυπώσεις ποτέ? Εκεί πως τα πάει?

Για 1 - 2 εκτυπώσεις το μήνα, το γλιτώνουμε το φωτογραφείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, δεν το είχα προσέξει ότι αναφερόσασταν στις ταυτότητες και μόνο!

Θα το προτιμήσω, έχω βαρεθεί με τα πολυμηχανήματα της πλάκας που παίρνω κάθε φορά και μετά είμαι στο δίλημμα να πάρω μελάνια ή έναν καινούριο μηχάνημα.

 

Φωτογραφία έχει χρειαστεί να εκτυπώσεις ποτέ? Εκεί πως τα πάει?

Για 1 - 2 εκτυπώσεις το μήνα, το γλιτώνουμε το φωτογραφείο?

Όχι, δεν έχω εκτυπώσει ποτέ φωτογραφία. Είχε μέσα, όταν το αγόρασα, δώρο 4 χαρτιά για φωτογραφία. Δεν θυμάμαι που τα έχω. Θα τα ψάξω κι όταν τα βρω, θα δοκιμάσω μια εκτύπωση για να σου πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μωρέ, μη χαλάς τώρα μελάνι και φωτογραφικό χαρτί χωρίς λόγο..

Να είσαι καλά!

 

Κάτι τελευταίο που δεν έχει και τόση σημασία: 

Τραντάζεται πολύ στην εκτύπωση?

Το MG3650 που είχα, κουνούσε όλο το γραφείο, αν το είχα σε δικό του τραπεζάκι μπορεί και να είχε πέσει κάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μωρέ, μη χαλάς τώρα μελάνι και φωτογραφικό χαρτί χωρίς λόγο..

Να είσαι καλά!

 

Κάτι τελευταίο που δεν έχει και τόση σημασία:

Τραντάζεται πολύ στην εκτύπωση?

Το MG3650 που είχα, κουνούσε όλο το γραφείο, αν το είχα σε δικό του τραπεζάκι μπορεί και να είχε πέσει κάτω!

Όχι, δεν θα το έλεγα. Δεν έχω προσέξει καν να κουνιέται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...