Προς το περιεχόμενο

O Satya Nadella λέει πως τα κινητά της Microsoft στο μέλλον θα διαφέρουν από τα σημερινά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

τα κινητα ειναι παλαιολιθικα και το βλεπουμε ηδη αφου ανα χρονο βελτιωνονται ελαχιστα λογω του παροντος format,

διαβαζα ενα αρθρο* τις προαλλες που εδινε ως milestone αλλαγης περιπου το 2024, απο εκει κι επειτα τα κινητα θα "εξαφανιστουν" αφου θα ειναι ενσωματωμενα στα γυαλια και σε μικροαντικειμενα και θα αλληλεπιδρουμε με φωνητικες εντολες ενω το display θα ειναι με ολογραμμα σε συνδυασμο με augmented reality  

 

* http://www.businessinsider.com/death-of-the-smartphone-and-what-comes-after-2017-3

Πολύ λες 2024. Γύρω στο 2019 με 2020 θα γίνει το μεγάλο μπαμ με τα προσιτά AR γυαλιά και τα 5G δίκτυα. Το 2024 θα έχουν γίνει ακόμα πιο mainstream απλώς. Τα smartphones (και foldable) νομίζω θα υπάρχουν για αρκετά χρόνια ακόμα ως εναλλακτικές συσκευές αλλά και ως το hardware που θα υποστηρίζει τα γυαλιά. Η Microsoft έχασε τη μάχη των smartphones αλλά σίγουρα δεν έχει χάσει τον πόλεμο ;) Για τα AR γυαλιά απαιτείται τελείως διαφορετική δομή software και γραφικού περιβάλλοντος. Οπότε λογικά θα δούμε και καινούργιους παίκτες να ξεπετάγονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...και πάνω που ετοιμαζόμουν να σκάσω ένα 200άρι για lumia 950 XL.

Κρίμα και πάλι κρίμα ρε παιδιά πάντως.

Όποιος δούλεψε Windows συσκευή της προκοπής σε 8.1 δύσκολα θα ξεχάσει την απλότητα-αμεσότητα-SMOOTHNESS της εμπειρίας...

 

4 χρόνια τώρα ξέχασα τι είναι ιοί/διαφημήσεις, bloatware και lag.

Θα μπορούσε να ήταν ο τρίτος παίκτης της αγοράς, απευθυνόμενος σε όσους τους ενδιαφέρουν περισσότερο τα παραπάνω απο το να έχουν 800 gazzillion εφαρμογές.

 

930 Win 10 user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε μερικοί να βάλει Android.. πάτε καλά ρε; Τι Android να βάλει; αν ένα χαρακτηριστικό χαρακτηρίζει τα W10 Smartphone είναι η σταθερότητα και η ασφάλεια. Ποιο Android μου λέτε; Κρίμα που έπιασαν πάτο, χίλιες φορές W10 για λειτουργικό σύστημα αντί για Android. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε μερικοί να βάλει Android.. πάτε καλά ρε; Τι Android να βάλει; αν ένα χαρακτηριστικό χαρακτηρίζει τα W10 Smartphone είναι η σταθερότητα και η ασφάλεια. Ποιο Android μου λέτε; Κρίμα που έπιασαν πάτο, χίλιες φορές W10 για λειτουργικό σύστημα αντί για Android. 

με το ανοικτο περιβαλλον χρησης,τις πλειαδες εφαρμογων και τις συνεχεις αναβαθμισεις χωρις κοροιδια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το ανοικτο περιβαλλον χρησης,τις πλειαδες εφαρμογων και τις συνεχεις αναβαθμισεις χωρις κοροιδια ....

Τα οποία όπως είναι γνωστό έχουν περισσότερα μειονεκτήματα από πλεονεκτήματα. Πρόσφατα πάλι οι πλειάδες εφαρμογών στο "ανοικτό" περιβάλλον βάζουν σε κίνδυνο το προσωπικό απόρρητο του χρήστη.

 

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/234-android-applications-are-currently-using-ultrasonic-beacons-to-track-users/

 

αν είναι να χρησιμοποιώ κάτι που παραβιάζει το προσωπικό μου απόρρητο με το παραμικρό τότε να μου λείπει. Θα μου πεις προτίμηση του καθενός είναι, εγώ για παράδειγμα προτιμώ κάτι ασφαλέστερο. Δεν λέω έχει αρκετές φορές λειτουργίες το ΛΣ της Google που και εμένα μου αρέσουν αλλά δεν είναι τόσο σημαντικές για εμένα προσωπικά ώστε να βάλω τα προσωπικά μου δεδομένα σε κίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερότητα και ασφάλεια vs ανοικτό (και καλά) os με ανεξέλεγκτο store.

Ίσως τελικά για αυτό απέτυχαν (;) τα παράθυρα ως εναλλακτικό λειτουργικό, μιας και οι devs δεν μπορούσαν να κάνουν ότι ήθελαν λόγω περιορισμών που τους έθετε η MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερότητα και ασφάλεια vs ανοικτό (και καλά) os με ανεξέλεγκτο store.

Ίσως τελικά για αυτό απέτυχαν ( ;) τα παράθυρα ως εναλλακτικό λειτουργικό, μιας και οι devs δεν μπορούσαν να κάνουν ότι ήθελαν λόγω περιορισμών που τους έθετε η MS.

Δεν έχει να κάνει με περιορισμούς. Έχει να κάνει στο ότι μπήκε αργά στο παιχνίδι και απέτυχε να προσεγγίσει τους Developer. Θα μπορούσε να αγγίξει μεγαλύτερο ποσοστό στην αγορά αν το χειριζόταν σωστά. Δεν μπορώ να φανταστώ για κανέναν λόγο να χρησιμοποιώ Android σε καθημερινή χρήση. Το χρησιμοποίησα και με φτηνές αλλά και με ακριβές συσκευές για μήνες-χρόνια. Δεν μπορεί να φτάσει την σταθερότητα και την ασφάλεια που προσφέρει το iOS ή την σταθερότητα που πρόσφερε το W10 στα Smartphone της Microsoft ανεξάρτητα των εφαρμογών πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με περιορισμούς. Έχει να κάνει στο ότι μπήκε αργά στο παιχνίδι και απέτυχε να προσεγγίσει τους Developer. 

Πρώτη από όλους μπήκε στο παιχνίδι με το Windows Mobile. Το Windows Mobile όμως είχε τεράστιους περιορισμούς με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να βγάλει στην αγορά το εξίσου περιορισμένο και προβληματικό Windows Phone, εν' όψει ανταγωνισμού.

 

Το android ως ανώτερο ΛΣ ισοπέδωσε όμως τον ανταγωνισμό στο mobile, κερδίζοντας τους χρήστες, τους developers και τους ODMs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bazzil αντε και αποτελει επενδυση που ομως;εδω βγηκαν 10 εφαρμογες universal και τις παρατησαν στην τυχη τους.για τις προηγουμενες δε εκει να δεις ανημερωτες 3 και 5 χρονια.ποιος προγραμματιστης ασχολειται να γραψει εφαρμογες; η περιμενει κανεις να φτασει το android που κανει αλματα μπροστα;και να θελει η μς δεν θα προλαβει τις εξελιξεις.ενα viber εχει και αυτο ουτε ειδοποιησεις δεν εχει στην ωρα του για τον messenger που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι οχι δεν εχει κλησεις βιντεοκλησεις αλλα δεν ανοιγει η κρασαρει καθε 3 λεπτα.στον πατο και ακομα χειροτερα με τις ψευτιες της μς τοσα χρονια

Μα δεν αναφέρομαι - αναφέρονται στην τωρινή γενιά κινητών. Μη κοιτάς τι κάνει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λες 2024. Γύρω στο 2019 με 2020 θα γίνει το μεγάλο μπαμ με τα προσιτά AR γυαλιά και τα 5G δίκτυα. Το 2024 θα έχουν γίνει ακόμα πιο mainstream απλώς. Τα smartphones (και foldable) νομίζω θα υπάρχουν για αρκετά χρόνια ακόμα ως εναλλακτικές συσκευές αλλά και ως το hardware που θα υποστηρίζει τα γυαλιά. Η Microsoft έχασε τη μάχη των smartphones αλλά σίγουρα δεν έχει χάσει τον πόλεμο ;) Για τα AR γυαλιά απαιτείται τελείως διαφορετική δομή software και γραφικού περιβάλλοντος. Οπότε λογικά θα δούμε και καινούργιους παίκτες να ξεπετάγονται. 

 

δεν θα πιασουν τα γυαλια, ο κοσμος απεχθανεται να τα φοραει, ειναι απο τους λογους που απετυχε και το 3D. δεν ειναι τυχαιο που το Google Glasses project σταματησε.

τεχνολογιες τυπου ολογραματα και foldable θα αργησουν να γινουν mainstream, απο το 2030 και μετα περιμενε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο Android είναι ανώτερο?Απλά τζάμπα είναι και οποιος εβγαζε κινητό το πέταγε πάνω γτ δεν χρειάζεται να κάνεις καμια εξελιξηβσε αυτό και εξοικονομείς χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android Δεν κέρδισε την μάζα επειδή είναι καλό και χρυσό αλλά επειδή πουλάει η καραμέλα του "τζάμπα" όσους ξέρω με android ακόμα και ακριβά κινητά κατεβάζουν τα πάντα στην Ζούλα από μουσική μέχρι εφαρμογες, με την λογική σιγά μην πληρώσω. Γιαυτο και αρκετοί προγραμματιστές αποφεύγουν να φτιάχνουν τις εφαρμογές τους που περιμένουν κέρδος για android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο Android είναι ανώτερο?Απλά τζάμπα είναι και οποιος εβγαζε κινητό το πέταγε πάνω γτ δεν χρειάζεται να κάνεις καμια εξελιξηβσε αυτό και εξοικονομείς χρήματα...

Btw, τα Windows Phone ηταν δωρεάν για τους κατασκευαστες ουσιαστικά απο το 2014, δεν απαιτουσε χρηματα η MS. Χωρια που εδω και χρόνια έβγαζε η ίδια κινητα.

 

Αντιθέτα, κατασκευαστες που εβγαζαν κινητα Android έπρεπε να πληρωνουν καποια ποσα για licensing και patents στην MS(οχι στην Google):

https://www.howtogeek.com/183766/why-microsoft-makes-5-to-15-from-every-android-device-sold/

 

Επισης, λογω σχεδόν μηδενικής παραμετροποίησης των Windows Phone, το λειτουργικό ήταν σχεδόν ιδιο σε καθε συσκευή και κατασκευαστή, οποτε απαιτουσε πολυ λιγοτερα χρήματα για προσαρμογη και συντήρηση του λειτουργικού απο τον κατασκευαστή. Δεν χρειαζοταν επισης να ξοδευει τοσα χρηματα/πορους σε καθε αναβαθμιση για να την προσαρμοσει και τεσταρει στο καθε μοντέλο οπως χρειάζεται στο Android.

 

Αν σε αυτα συνοπολογιστουν οι υποτιθεμενες χαμηλοτερες απαιτησεις hardware απο τα wp σε σχέση με Android, προκύπτει οτι για έναν κατασκευαστή ηταν ακριβότερο να διαλεξει Android.

 

Επικρατησε ομως καθολικα το Android γιατι ηταν μακραν ανώτερο και ειχε και head start.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...