Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ubuntu ?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω dual boot wind 10 και ubuntu ! τα ubuntu τα εβαλα για το kdenlive για να κανω edit καποια videos. Το θεμα ειναι οτι με 8 gb ram που εχω οτι και να κανω με το που ξεκινησω τα ubuntu εχω free μονο 4 και με 2 καρτελες στον μοζιλα και ανοιχτο kdenlive εχω μονο 1 γιγα ελευθερο ! μηπως να αλλαξω distro ; γιατι ειχα ακουσει πως το linux ειναι πιο lightweight. λαθος χρησιμοποιει μονο 2 γιγα απο τα 8 ειδα απο τ htop

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, το λινουξ σαν λειτουργικο ειναι ελαφρυ. Αυτα που δεν ειναι ελαφρια (πλεον) ειναι τα μεγαλα de (gnome, kde, unity κλπ) γιατι θελουν ενα σωρο services να τρεχουν απο πισω και μπιχλιμπιδια για να ειναι ομορφα, και φυσικα οι browsers.

 

Προτεινω να βαλεις ενα xfce για δοκιμη και να δεις αν εχεις και εκει την ιδια καταναλωση. Μπαινει ετσι

 

sudo apt-get install xfce4

και μετα κανεις logout και επιλεγεις σαν session το xfce απο την οθονη του login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα το δοκιμασω ! Ευχαριστω πολυ

αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι οτι εχει ως ραμ μονο τα 2 γβ

http://imgur.com/a/7EZvF εκει που δειχνει την ραμ διχνει τα 8 γιγα προς το παρον ειναι πολυ καλητερα μιας και αδειασε παρα πολυ η μνημη και με τα ιδια παραθυρα ειναι πολυ καλητερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τελικα δεν ειναι θεμα των linux αλλα του kdenlive :P πολλα crush αλλα το disto που μ προτινες ειναι απειρα καλητερο απο τα ubuntu ! Ευχαριστω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanasakos το kde ειναι γεματο γραφικά για πιο user friendly αλλά ειναι βαρύ. Υπάρχουν αρκετά αλλα desktops (ευτυχώς) και πάντα με βάση τα γουστα του χρήστη. 

 

Επισης είναι TO λινουξ, οποτε TO ubuntu, TO fedora, TO debian, κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχω dual boot με win 10. Να ψαξω να σβησω το partition του ubuntu κ μετα να περασω το αλλο distro (mate)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Να βαλεις στην υπαρχουσα εγκατασταση το mate και να κανεις login σε αυτο οπως εκανες στο xfce. Το βαζεις ετσι

 

sudo apt-get install mate-desktop-enviroment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσότερες, αν όχι σε όλες τις διανομές μπορείς να εγκαταστήσεις ένα DE εγκαθιστώντας ένα metapackage ή package group.

To kde neon είναι για όσους θέλουν να έχουν τις νέες εκδόσεις του kde σε μια βάση που προέρχεται από το Ubuntu LTS. Τι νόημα έχει να το επιλέξει κάποιος αν δεν θέλει να χρησιμοποιήσει kde;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι στους πειραματισμούς και μεχρι στιγμης κλεινω προς kde,μου εχει κανει ομως δυο τρεις φορες καποια κολληματακια οποτε θα με βολευε αν μπορουσα να εχω δυο γραφικα περιβάλλοντα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Ναι, μπορείς να έχεις δύο (και περισσότερα) DE σε kde neon. Η διανομή είναι ubuntu LTS (16.4) με ένα πρόσθετο repo.

Με τις εντολές που έδωσε παραπάνω ο jim_p προσθέτεις xfce ή/και mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΟΚ. Ναι, μπορείς να έχεις δύο (και περισσότερα) DE σε kde neon. Η διανομή είναι ubuntu LTS (16.4) με ένα πρόσθετο repo.

Με τις εντολές που έδωσε παραπάνω ο jim_p προσθέτεις xfce ή/και mate.

Μπορείς να το κάνεις αλλά δεν θα εμφανιστούν conflicts μεταξύ τους; Ας πούμε αν έχεις KDE και δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις και Unity  δεν θα φρικάρουν αφού χρησιμοποιούν (νομίζω) διαφορετικά version του gtk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...