Προς το περιεχόμενο

Πτυχιακή και λογοκλοπή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω έως ποιον βαθμό μπορώ να πάρω αυτούσιο ένα μέρος από ένα βιβλίο και να το χρησιμοποιήσω στην πτυχιακή μου.

 

Αν για παράδειγμα σε ένα βιβλίο αναφέρονται τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του ηλεκτρονικού επιχειρείν και το μέγεθος τους είναι 2 σελίδες ή παραπάνω, μπορώ να το πάρω "copy-paste" αναφέροντας την πηγή;

 

Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, στο μέρος της πτυχιακής μου που είναι βιβλιογραφική, στην ουσία είναι σαν να ενώνω κομμάτια από άλλα βιβλία, επιστημονικά άρθρα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτουσιο δε θα σου προτεινα σε καμια περιπτωση, δε ξερω το θεμα σου ομως και τι σπουδαζεις αλλα μικρη σημασια εχει για μενα, εμας μας απαγορευουν οποιαδηποτε φραση αυτουσια, σιγουρα μπορεις να παρεις κατι και να χρησιμοποιησεις cites και να το χρησιμοποιησεις με το δικο σου τροπο, καλυτερα να ρωτησεις τον υπευθυνο καθηγητη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, παράθεση κειμένου σε τόσο μεγάλη έκταση δεν θα την πρότεινα σε καμία περίπτωση.

 

Λογοκλοπή δεν είναι, με την έννοια ότι αναφέρεται η πηγή, επομένως δεν "κλέβεις", αλλά οι πολύ μεγάλες παραθέσεις ερμηνεύoνται συνήθως ως αδυναμία κατανόησης, αφομοίωσης και ενσωμάτωσης της επιχειρηματολογίας στην εργασία.

 

Σε περίπτωση που η χρησιμοποιούμενη πηγή είναι τόσο εξαιρετική ή το επιχείρημα τόσο διαχρονικό/αξεπέραστο ώστε να πρέπει να χρησιμοποιηθεί οπωσδήποτε, μια προτιμότερη λύση είναι η παράφραση, αντί της αυτούσιας παράθεσης ενός εκτενούς κειμένου: αυτό δείχνει στον καθηγητή ότι ο φοιτητής διάβασε την πηγή, την κατανόησε και την ενσωμάτωσε στο κείμενό του, αντί για την "τεμπέλικη" λύση του να πάρει κείμενα και να προχωρήσει σε μια συρραφή τους, αυτούσια, χωρίς καμία αλλαγή.

 

Υπόψη, στην παράφραση πάλι υφίσταται υποχρέωση παράθεσης της πηγής, καθώς η ουσία του επιχειρήματος είναι κάποιου άλλου.

 

Σε κάθε περίπτωση, 2+ σελίδες είναι υπερβολικά μεγάλη παράθεση. Θεωρητικά δεν υπάρχει όριο, αλλά πρακτικά και ανάλογα με την έκταση της εργασίας, δημιουργείται πρόβλημα συνοχής. Ο καθηγητής δεν θέλει να δει συρραφή παραγράφων από υφιστάμενες εργασίες αλλά το πόσο ο φοιτητής κατανόησε το υλικό και μπορεί να το αξιοποιήσει ώστε να δομήσει λόγο και επιχείρημα.

 

Διαβάζω πως οι παραθέσεις δεν πρέπει να ξεπερνούν το 20% του συνόλου της εργασίας: δεν βρίσκω κανόνα που να το ορίζει ρητά, αλλά και πάλι, σχετικό είναι αυτό: αν γράψω μια εργασία 5000 λέξεων, λ.χ., και έχω ένα κεφάλαιο 1000 λέξεων όλο παραθέσεις, είμαι μέσα στο "όριο" αλλά βγάζει μάτι πως είναι μια σκέτη συρραφή παραθέσεων.

 

Αυτές τις ερωτήσεις, πάντως, καλό είναι να τις θέσει κανείς στον επιβλέποντα καθηγητή. Το τι λέμε εδώ και τι εμπειρίες έχουμε από δικές μας πτυχιακές είναι σχετικό, σημασία έχει τι απαιτήσεις θέτει αυτός που θα αξιολογήσει την εργασία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω έως ποιον βαθμό μπορώ να πάρω αυτούσιο ένα μέρος από ένα βιβλίο και να το χρησιμοποιήσω στην πτυχιακή μου.

 

Αν για παράδειγμα σε ένα βιβλίο αναφέρονται τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του ηλεκτρονικού επιχειρείν και το μέγεθος τους είναι 2 σελίδες ή παραπάνω, μπορώ να το πάρω "copy-paste" αναφέροντας την πηγή;

 

Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, στο μέρος της πτυχιακής μου που είναι βιβλιογραφική, στην ουσία είναι σαν να ενώνω κομμάτια από άλλα βιβλία, επιστημονικά άρθρα κτλ.

Δεν μπορείς να κάνεις copy-paste. Πρέπει να γράψεις το κείμενο με δικά σου λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην πτυχιακή μου πήρα μεγάλα κομμάτια από αλλά βιβλία αυτουσια δεν ξέρω αν παίξει ρόλο που ήταν στα αγγλικά οπότε έκανα μετάφραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην πτυχιακή μου πήρα μεγάλα κομμάτια από αλλά βιβλία αυτουσια δεν ξέρω αν παίξει ρόλο που ήταν στα αγγλικά οπότε έκανα μετάφραση

Αυτό είναι λογοκλοπή, απλώς δεν σε έπιασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις ερωτήσεις, πάντως, καλό είναι να τις θέσει κανείς στον επιβλέποντα καθηγητή. Το τι λέμε εδώ και τι εμπειρίες έχουμε από δικές μας πτυχιακές είναι σχετικό, σημασία έχει τι απαιτήσεις θέτει αυτός που θα αξιολογήσει την εργασία.

Γι'αυτό πάντα ζητάμε guidelines πριν γράψουμε πανεπιστημιακή εργασία.

Εμάς πχ θυμάμαι οι παραθέσεις -αυτούσιες- έπρεπε να είναι max 10% στην πτυχιακή του μεταπτυχιακού. Ό,τι άλλες παραθέσεις θέλαμε να κάνουμε έπρεπε βέβαια να τις αλλάζουμε όσο γίνεται και ΠΑΝΤΑ αναφορά στις πηγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναφορά στην πηγή πρέπει να υπάρχει πάντοτε, όπως πολύ σωστά αναφέρεις.

 

Η βιβλιογραφία δεν είναι επαρκής, μεταξύ άλλων, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν συνδέει απευθείας το κατά λέξη, παραφρασμένο ή/και μεταφρασμένο κείμενο. Επομένως, ο αναγνώστης δεν μπορεί να ξέρει ποιο από τα βιβλία περιλαμβάνει την πληροφορία που παρατίθεται στη ροή του κειμένου (ή ακόμη και αν την περιλαμβάνει καν...)

 

Δεν ξέρω από πού προκύπτει, όπως διάβασα παραπάνω, ότι η μετάφραση ενός κειμένου απαλάσσει από την ευθύνη αναγνώρισης της πηγής μέσα στο κείμενο (είτε στη ροή του, είτε με υποσημείωση).

 

Άλλο πράγμα είναι η βιβλιογραφία: στη βιβλιογραφία μπορούν να περιλαμβάνονται και βιβλία στα οποία ο συντάκτης της εργασίας δεν έχει αναφερθεί συγκεκριμένα, αλλά υποστηρίζουν την άποψη που διατυπώνει είτε άλλη πηγή μέσα στη ροή του κειμένου (η οποία πρέπει να αναγνωριστεί με τους τρόπους που προανέφερα) είτε ο ίδιος ο συντάκτης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούσιο με τίποτα. Θα κάτσεις και κάνεις αλλαγές σε λέξεις και προτάσεις, χωρίς ωστόσο να χάνεται η ουσία.

Άμα πάρεις το κείμενο από αλλού και απλά αλλάξεις τις λέξεις και τη σύνδεση των προτάσεων χωρίς να κάνεις κάτι ουσιαστικό (π.χ. μια σύνοψη είναι κάτι ουσιαστικό), αυτό κι αν είναι λογοκλοπή.

 

Αν δε θες να βάλεις κάτι αυτούσιο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις τη δική σου εκδοχή χωρίς να ανατρέχεις καθόλου στο πρωτότυπο. Καλύτερα να ανατρέχεις σε δικές σου σημειώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ολη μου η πτυχιακη ηταν ενα copy paste απο βιβλιο που διδασκοταν στο παπει συν οτι αλλο βρηκα απο βιβλιογραφιες.Τα εδωσα εξω και μ την ετοιμασαν με ενα 30αρι.Την εδωσα ουτε καν εξεταστηκα και πηρα 8.Φυσικα εξαρταται π εισαι και τι σοι καθηγητη εχεις.Μην παραλειψω να πω οτι την εδωσα σε ενα φιλο οπου την παρουσιασε στην ιδια σχολη μετα απο 2 χρονια και πηρε και καλο βαθμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμενα ολη μου η πτυχιακη ηταν ενα copy paste απο βιβλιο που διδασκοταν στο παπει συν οτι αλλο βρηκα απο βιβλιογραφιες.Τα εδωσα εξω και μ την ετοιμασαν με ενα 30αρι.Την εδωσα ουτε καν εξεταστηκα και πηρα 8.Φυσικα εξαρταται π εισαι και τι σοι καθηγητη εχεις.Μην παραλειψω να πω οτι την εδωσα σε ενα φιλο οπου την παρουσιασε στην ιδια σχολη μετα απο 2 χρονια και πηρε και καλο βαθμο.

Ναι και αν ποτε κανεις θεληση να το ψαξει μπορει ανετα να τον πιεις (το ποσο πιθανο να γινει ειναι αλλο θεμα :P )

 

Επισης εξαρταται η σχολη. Στη δικη μου εχουν σκριπτακι που τα κοιταει αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...