Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ laser ασπρομαυρο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!Θα ηθελα τις γνωμες σας για την αγορα ενος πολυμηχανηματος laser ασπρομαυρο. Ποια μαρκα ειναι η καλυτερη? Οι τιμες που κυμαινονται? Η χρηση του θα ειναι συχνη καθως ειμαι καθηγητρια. Θα προτιμουσα wireless, με δυνατοτητα εκτυπωσης απο κινητα και tablet kai fax. Σας ευχαριστω!

Επεξ/σία από honeybee89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κάτι σε OKI που βγάζει κατά καιρούς το e-shop σε προσφορά.

π.χ. MB472, MC342

 

Αλλιώς Samsung m2070 ή HP M26nw κ.α.

 

Ότι και να πάρεις δες το κόστος των αναλωσίμων πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς ποια μάρκα πολυμηχανήματος , -με κύκλο εργασιών γύρω στις 5.000 σελίδες τον μήνα-,  πρέπει να κοιτάξω η οποία να θεωρείται αξιόπιστη και να βγάζει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα και παράλληλα να είναι σχετικά οικονομικό ;

 

( *Προς το παρόν χρησιμοποιούμε ένα πανάκριβο Konica Minolta Bizhub36, το οποίο -αν και πολύ καλό-, έχει αρχίσει να βγάζει κωδικούς σφαλμάτων, κάποιοι από τους οποίους μπορεί να οδηγήσουν σε πολύ ακριβή επισκευή, οπότε θα ήθελα να ξέρω τι εναλλακτικές θα μπορούσα να έχω για το μέλλον.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Αν δεν έχεις αγοράσει ακόμη:

 

1. Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις;

 

2. Σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε να βγάζεις φωτοτυπίες και να σαρώνεις έγγραφα διπλής όψης με αυτόματο τροφοδότη;

 

3. Υπολογίζεις ότι θα βγάζεις περίπου 150 σελ την ημέρα (5.000 το μήνα);

 

4. Πόσα περίπου χρήματα διαθέτεις για τόνερ το μήνα (μέσος όρος-μπορεί να μην χρειάζεται να παίρνεις κάθε μήνα, ανάλογα με τον αριθμό εκτυπώσεων και το τόνερ);

 

5. Σε ενδιαφέρει η χρήση συμβατών τόνερ; Στη δουλειά μου παίρνω από το 2010 από την Tonerhellas που έχει πιστοποιήσεις και συνεργασίες με εξωτερικό και δεν είχα πρόβλημα. Έχω γλυτώσει πάνω από 30.000 ευρώ (έχουμε 30-40 εκτυπωτές και πολυμηχανήματα). Σε κάποια μοντέλα το συμβατό κοστίζει το 15% του γνησίου [πχ EPSON AL-M2000DN: έχει €17 και το γνήσιο €140 για 8.000 σελ.  &  CANON 719H έχει €15 (http://www.tonerhellas.com/prod.php?pid=RH505B) και το το φθηνότερο γνήσιο από Skroutz €110]. Θα βρεις αλλού και φθηνότερα σε μερικούς εκτυπωτές, αλλά δεν ξέρω για την ποιότητά τους.

Ανάλογα με το κόστος αγοράς του πολυμηχανήματος, τη διάρκεια εγγύησής του, τη χρήση του και τη διαφορά κόστους γνησίου-συμβατού τόνερ, θα δεις αν συμφέρει να βάζεις συμβατά από την αρχή ή μόνο γνήσια μέχρι τη λήξη της εγγύησης, ώστε να καλύπτεσαι από αυτή, αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν όλες οι εταιρείες να διαπιστώσουν αν και πόσα μη γνήσια αναλώσιμα έχουν εγκατασταθεί.

 

Επειδή αυτόν τον καιρό κάνω προμήθεια για την υπηρεσία μου, έχω δει από google & skroutz reviews ότι καλύτερα είναι τα Brother (δεν τα φέρνουν πολλά μαγαζιά και έχει ελάχιστα σημεία service), Kyocera και μερικά Canon, HP & Samsung.

 

Αν το ψάξεις και εσύ στο google, θα δεις ότι ως επί το πλείστον δεν υπάρχουν γενικά καλές μάρκες, αλλά συγκεκριμένα μοντέλα.

Στο skroutz κοιτάω γενικά σε όλα τα προϊόντα να διαλέγω όσα έχουν καλύτερη βαθμολογία από όσο γίνεται περισσότερους, σε συνδυασμό όμως και με τα διεθνή reviews/tests από το google, για επαλήθευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Αν δεν έχεις αγοράσει ακόμη:

 

1. Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις;

 

2. Σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε να βγάζεις φωτοτυπίες και να σαρώνεις έγγραφα διπλής όψης με αυτόματο τροφοδότη;

 

3. Υπολογίζεις ότι θα βγάζεις περίπου 150 σελ την ημέρα (5.000 το μήνα);

 

4. Πόσα περίπου χρήματα διαθέτεις για τόνερ το μήνα (μέσος όρος-μπορεί να μην χρειάζεται να παίρνεις κάθε μήνα, ανάλογα με τον αριθμό εκτυπώσεων και το τόνερ);

 

5. Σε ενδιαφέρει η χρήση συμβατών τόνερ; Στη δουλειά μου παίρνω από το 2010 από την Tonerhellas που έχει πιστοποιήσεις και συνεργασίες με εξωτερικό και δεν είχα πρόβλημα. Έχω γλυτώσει πάνω από 30.000 ευρώ (έχουμε 30-40 εκτυπωτές και πολυμηχανήματα). Σε κάποια μοντέλα το συμβατό κοστίζει το 15% του γνησίου [πχ EPSON AL-M2000DN: έχει €17 και το γνήσιο €140 για 8.000 σελ.  &  CANON 719H έχει €15 (http://www.tonerhellas.com/prod.php?pid=RH505B) και το το φθηνότερο γνήσιο από Skroutz €110]. Θα βρεις αλλού και φθηνότερα σε μερικούς εκτυπωτές, αλλά δεν ξέρω για την ποιότητά τους.

Ανάλογα με το κόστος αγοράς του πολυμηχανήματος, τη διάρκεια εγγύησής του, τη χρήση του και τη διαφορά κόστους γνησίου-συμβατού τόνερ, θα δεις αν συμφέρει να βάζεις συμβατά από την αρχή ή μόνο γνήσια μέχρι τη λήξη της εγγύησης, ώστε να καλύπτεσαι από αυτή, αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν όλες οι εταιρείες να διαπιστώσουν αν και πόσα μη γνήσια αναλώσιμα έχουν εγκατασταθεί.

 

Επειδή αυτόν τον καιρό κάνω προμήθεια για την υπηρεσία μου, έχω δει από google & skroutz reviews ότι καλύτερα είναι τα Brother (δεν τα φέρνουν πολλά μαγαζιά και έχει ελάχιστα σημεία service), Kyocera και μερικά Canon, HP & Samsung.

 

Αν το ψάξεις και εσύ στο google, θα δεις ότι ως επί το πλείστον δεν υπάρχουν γενικά καλές μάρκες, αλλά συγκεκριμένα μοντέλα.

Στο skroutz κοιτάω γενικά σε όλα τα προϊόντα να διαλέγω όσα έχουν καλύτερη βαθμολογία από όσο γίνεται περισσότερους, σε συνδυασμό όμως και με τα διεθνή reviews/tests από το google, για επαλήθευση.

 

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Δεν είναι κάτι που επείγει, απλώς, όπως είπα παραπάνω, το Bizhub36, αν και πολύ καλό, (και αρκετά οικονομικό στα μελάνια του), έχει παρουσιάσει κάποια αρνητικά.

1) Όπως είπα, έχει αρχίσει να βγάζει κωδικούς σφαλμάτων, και κάποιοι κωδικοί μπορεί να οδηγήσουν σε πολύ ακριβή επισκευή, οπότε αν όντως βγάλει καμιά ζημιά 1000 ευρώ (*π.χ. αλλαγή πλακέτας fax) ίσως συμφέρει να πάρω ένα καινούριο να ξεμπερδεύω !!.

2) Το Bizhub36 στο peak του είναι πολύ ενεργοβόρο, καταναλώνει γύρω στα 1500watt, όταν π.χ. αντιγράφει. Οπότε ψάχνω για κάτι που να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας.

 

Πάντως, δεν βιάζομαι, προς το παρόν από το λίγο που έψαξα, τα περισσότερα πολυμηχανήματα , -αν και εκ πρώτης όψεως φαίνονται καλά- , έχουν δυστυχώς πολύ μεγάλο κόστος στα αναλώσιμα, (*το link που έβαλες για την Tonnerhellas θα το κοιτάξω σίγουρα, φαίνεται ενδιαφέρον :-) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις χρόνο μπροστά σου κοίτα μήπως σας συμφέρει καλύτερα το leasing καθώς μέσα στο μηνιαίο μίσθωμα περιλαμβάνονται ΚΑΙ ΟΛΑ τα αναλώσιμα, άμεσο service, αντικατάσταση σε περίπτωση βλάβης, αλλαγή με νεότερο μοντέλο στην ανανέωση του συμβολαίου, κλπ.

 

Βάλε κάτω τα κόστη και κάνε σύγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω ότι η απάντησή μου απευθύνεται και στη honeybee89. Οι 5.000 σελίδες μάλλον δημιούργησαν το μπέρδεμα.

 

Έχω καταλήξει στα Kyocera M2540DN (€550) & M3540DN (€980). Για μεγαλύτερο όγκο εκτυπώσεων, το 2ο.

Το 1ο είναι νέας τεχνολογίας με διπλή όψη με 1 πέρασμα, ενώ το 2ο όχι.

 

Το 1ο έχει ΓΝΗΣΙΟ τόνερ στα €90 (http://www.skroutz.gr/s/10946373/Kyocera-TK-1170.html?) για 7.200 σελ & Maintenance Kit στις 100.000 σελ (περίπου €200 αν υπολογίσω ότι κοστίζει πιο κάτω στο εξωτερικό) &

το 2ο τόνερ σχεδόν στο ίδιο κόστος (http://www.skroutz.gr/s/2831125/Kyocera-TK-3100-Black-Toner.html) αλλά για 12.500 σελ & Maintenance Kit στις 300.000 σελ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρίξτε μια ματιά σε αυτό


Αυτοί είναι οι καλύτεροι ασύρματοι εκτυπωτές που διατίθενται στην αγορά

Επεξ/σία από AlexSurf86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...