Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτου 3D εκτυπωτή


z0Mbie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως λέει ο τίτλος, ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν 3d εκτυπωτή και θα ήθελα τη γνώμη σας. Για αρχή να σας πω πως είναι κάτι που σκέφτομαι εδώ και ένα χρόνο αλλά με απέτρεπαν κυρίως δύο πράγματα. Το ένα ήταν και είναι το κόστος και το άλλο είναι το αν και πόσο θα ασχολούμαι... θέλω να πω πως, οκ, θα τυπώσω αυτά που θέλω (κάθε φορά που σκεφτόμουν την αγορά ενός τέτοιου εκτυπωτή ήταν γιατί κάτι ήθελα να φτιάξω, π.χ. Ενα stand για το psvita, για controllers, μικροπράγματα για την κουζίνα μας) αλλά μετά τι; Έχω ακούσει από άλλα φορουμ να μου λένε πως θα μπορείς να φτιάξεις πράγματα και να πουλήσεις, κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου. Οπότε λέω "οκ δίνω λεφτα; και πόσα; μετά θα πανε χαμένα σε κάποιο ράφι στην αποθήκη;"

 

Έτσι λοιπόν δεν πήρα. Άρχισα να το σκέφτομαι ξανά τώρα γιατί θέλω να φτιάξω κάποια πραγματάκια και οι τιμές τους είτε κανονικά είτε στο etsy είναι αρκετά υψηλές στο σϋνολο και το μάτι μου έπεσε σε εκτυπωτές των 90-200€!!!! Π.χ. Ο πολυσυζητημένος Αnet A8 i3. Αυτό που ακούω από πολλοϋς είναι να αποφύγω να πάω σε μηχανήματα κάτω των 200€-300€ και λόγω ποιότητας εκτυπώσιμου και λόγω του ότι θα χρειαστούν πολλά adjustments. Επίσης κάποιος συνforumίσης εδώ πρότεινε να αποφύγουμε αγορές απ' έξω λόγω support. Αυτό φαντάζομαι δεν ισχύει για αγορες απο τα επίσημα eshop των επώνυμων project;

 

Τι θέλω λοιπόν; Καταρχήν μπορεί κάποιος να μου "διώξει" αυτό το "και μετά τι;". Δε λέω να τυπώνω κάθε μέρα αλλά εσείς ως κάτοχοι εκτός από αυτά που ίσως θέλατε στην αρχή, στην πορεία για τί άλλο τον χρησιμοποιείτε;

 

Υλικα. Γενικά από το διάβασμα έχω πάρει μια ιδέα τι παίζει με τα αναλώσιμα. Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται αν κάποιος αποφασίσει να χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο εκτός από τα πλαστικά, πχ ninjaflex ή μετάλλου. Διαβάζω ότι οι πιο φτηνοί εκτυπωτές χρειάζονται τροποποιήσεις από τους χρήστες. Κοιτούσα όμως και τον HelloBEE Prusa i3 και στο site της εταιρίας γράφει πως για άλλα υλικά απαιτούνται επίσης ρυθμίσεις από τον χρήστη. Ισχύει σε όλα τα μοντέλα αυτό;

 

Όσον αφορά τα μοντέλα και τις τιμές. Να πω ότι κοιτάω προς DIY Kits αλλά με ευκολία στη συναρμολόγηση. Δεν το έχω ξανακάνει αλλά σχεδόν για όλα όσα μοντέλα έχω δει, υπάρχουν οδηγοί στο youtube με κάποια να φαίνονται πιο εύκολα στη συναρμολόγηση (ή απλα είναι πιο αναλυτικά). Σκέφτομαι αν αγοράσω να είναι από Ελλάδα κυρίως λόγω αφορολόγητου. Αφου θα δωθεί δηλαδή ένα σεβαστό ποσό, να πιάσει τόπο και σε αυτό το θέμα εκτός από την ποιότητα του μηχανήματος. Αφήνω ένα μικρό παραθυράκι αγοράς απ' έξω γιατί π.χ ο original Prusa δεν βρίσκεται στην Ελλάδα αλιώς, ο HelloBEE Prusa i3 ειναι 500€ περίπου από την εταιρία και στην Ελλάδα 799€! Από εκεί και πέρα, ποια μοντέλα προτείνετε για αρχάριο; Ανέφερα τα δύο παραπάνω αν και ακριβά, κυρίως λόγω του ότι είναι πιο επώνυμα και σκέφτομαι το θέμα του, το στήνεις και εισαι οκ...αν και μετά κατάλαβα πως σαν DIY θα πρέπει μα το ρυθμίσω μόνος, αν και ο original Prusa λέει έχει autocalibration αισθητήρα. Όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολυ σκέφτομαι πως ο μεν original είναι λιγο hype αφου λόγω πλαστικών μερών εχει παρουσιάσει φθορές σε αρκετους αλλά ελάχιστες και με μικροδιορθώσεις (καποιος απλα κόλλησε τα σπασμένα πλαστικά χωρίς να βάλει τα νέα που τύπωσε), οι δε άλλοι, από άλλες εταιρίες έχουν προβλήματα είτε στο θέμα κατασκευής (βλ. Wanhao Duplicator 2.1... στον άξονα του bed το οποίο απαιτεί να τυπώσεις καινούριο part και να το βάλεις για να είναι οκ). Είτε σε άλλα θέματα. Μπορώ να μαζέψω ενα σεβαστό, με μεγαλυτερη αναμονη μπορω να φτασω και τα 800€ αλλα δεν ξερω αν αξιζει για πρωτη φορα να παω τοσο ψηλα. Εσεις τι θα προτείνατε;

 

Συγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό post αλλά ειναι η πρώτη φορά που δε βγάζω άκρη σε μια αγορά. Προς το παρόν δε μου έρχεται καποια αλλη ερώτηση. Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O prusa MKII ειναι καλη επιλογη και αν δεν κανω λαθος υπαρχει στην Ελλαδα! οι αλλοι που ανεφερες δεν μου λενε τπτ..

Δεν κανουν ολες οι κεφαλες για μαλακα υλικα,
καθε τυπος αναλωσιμου(pla abs flex petg.......) χρειαζεται διαφορετικες ρυθμισεις.
Μαθε εσυ το PLA και βλεπεις για τα αλλα μην αγχωνεσαι.

Βρες κανενα σοβαρο eshop Ελληνικο να πας απο εκει να δεις εκτυπωσεις...μην παρεις γουρουνι στο σακι!







 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλο μηνα Δημήτρη, ευχαριστω για την απαντηση. Χτες κοιτουσα ολη μερα για τον Wanhao Duplicator i3 v2.1 και μου αρεσε το τεράστιο user community του but still διαβαζω οσο μπορω οχι μονο για να επιλεξω αλλα και για τη διαδικασια γενικα. Αυτο που λες να παω σε καποιο μαγαζι το εχω σκεφτει αλλα δυστυχως πλεον δε βρίσκομαι Αθηνα και μπορω σπανια να παιρνω αδεια. Ειμαι σε νησι, για να σε προλαβω αν πεος οτι εχει και σε αλλες πολεις. Original PrusA στην Ελλαδα που εχει; Εννοω απο τον ιδιο τον Prussa. Απο την εταιρια του δηλαδη. Τα μονα που εχω βρει ειναι kits που φτιαχνουν εδω βασισμένοι στην ιδια λογικη, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει...ειδικα για τα ιδια λεφτα, ή μοντελα οπως ο hello bee prusa i3 που ανεφερα, δηλαδη ιδια λογικη με τα προαναφερθέντα kits αλλα απο αλλες επώνυμες εταιριες.

 

Και παλι ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...