Προς το περιεχόμενο

Δικτύωση wifi εκτυπωτή σε δίκτυο με lan


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

 

Θέλω να αγοράσω έναν εκτυπωτή wifi που θα συνδέεται ασύρματα στο router όπου εχω ενσύρματα όλο το δίκτυο στο σπίτι.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εφόσον ο εκτυπωτής είναι connected με wifi με το router που είναι συνέχεια ανοικτό μετά από τα pc που είναι με ethernet μπορώ να δίνω στον εκτυπωτή μέσω του router που όπως είπα είναι με wifi εντολή για να εκτυπώνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

πέρα από τη παροχή αυτή τι εκτυπωτή{δυνατότητες} ψάχνεις δεν έχεις γράψει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν η ερώτηση είναι αν οι Lan συσκευές θα βλέπουν τις wifi συσκευές, η απάντηση είναι ότι τυπικά βρίσκονται στο ίδιο υποδίκτυο και μπορούν να επικοινωνούν μεταξυ τους. 

 

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό σχετικά απλά, αν έχεις smartphone με wifi. Δοκίμασε να κάνεις ping τη IP διεύθυνσή του (σε Android τη βρίσκεις από τα Settings->About phone->status) από ένα PC του δικτύου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ναι η ερώτηση είναι αν οι lan συσκευές θα μπορούν να δώσουν για εκτύπωση στο wifi εκτυπωτή που θα είναι συνδεδεμένος με το router με wifi

 

Εκτυπωτή δεν έχω άλλα θέλω να δω αν είναι να πάρω με wifi μόνο χωρίς lan μιας και είναι φθηνότεροι (laser)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά ναι η ερώτηση είναι αν οι lan συσκευές θα μπορούν να δώσουν για εκτύπωση στο wifi εκτυπωτή που θα είναι συνδεδεμένος με το router με wifi

 

Εκτυπωτή δεν έχω άλλα θέλω να δω αν είναι να πάρω με wifi μόνο χωρίς lan μιας και είναι φθηνότεροι (laser)

Ναι μπορεί να γίνει, σε κάθε υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο τοπικό δίκτυο (Lan) θα κάνεις εγκατάσταση τους οδηγούς{..προσθήκη εκτυπωτή} και εφόσον συνδέεται ασύρματα στο router/modem ο εκτυπωτής, θα δέχεται από οποιοδήποτε υπολογιστή ή συσκευή εκτύπωση.

 

Είτε μέσο του router/modem όσο αφορά υπολογιστές είτε ασύρματα απευθείας στον εκτυπωτή όσο αφορά συσκευές.

 

κατάλληλη επιλογή εκτυπωτή και router που έχεις ήδη εάν κατάλαβα σωστά σε σχέση με απλοποιημένες ρυθμίσεις θα σε εξυπηρετήσει, υπάρχει και αυτή η δυνατότητα εάν την δίνει το δικό σου WPS 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...