Προς το περιεχόμενο

αγορά ND φίλτρου για φωτ. μηχανή


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, εχω την nikon D3300 με τον 18-55 και τον 55-200. γενικα δεν εχω πολυ φωτογραφίσει δεν εχω πολλα κλικς ακομα ελαχιστα πραγματα. εχω διαβασει οτι στη φωτογραφια τοπίου (την οποία κατακυριο λογο κανω) βοηθαει ενα ND φίλτρο. Αυτό μπαίνει σε κάθε φακό ή πρεπει να πάρω για κάθε φακό ξεχωριστά? επίσης θα βοηθησει τωρα που ακομα δεν εχω εμπειρία ή να βγάλω οπως ειμαι ακόμα και να παρω μελλοντικα το φίλτρο? τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τα φίλτρα nd - όπως και κάθε φίλτρα - βγαίνουν σε συγκεκριμένες διαστάσεις. Κάφε φακός έχει τις δικές του διαστάσεις σε mm, που δέχεται φίλτρα (μερικοί φακοί φυσικά και έχουν τις ίδιες διαστάσεις)

Τα φίλτρα θα σε βοηθήσουν στο να μειώσεις το εισερχόμενο φως στο φακό (όσο πιο μεγάλο το nd τόσο πιο σκούρο) οπότε μπορείς να παίξεις περισσότερο όπως με long exposure μέσα στην ημέρα(π.χ. τρεχούμενα νερά) ή να φωτογραφίσεις τον ουρανό κάτω από τον ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρείς οτι αξιζει να παρω nd για τον κιτ φακο ? ή αν παρω μελλοντικα κάποιον φακο που θα χρησιμοποιω συνεχεια για τοπια, να αγορασω τοτε το nd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις nd από ίντερνετ(ebay, amazon) είναι ιδιαίτερα οικονομικά..από 5€ εως 12-15€..Οπότε μπορείς να πάρεις τώρα για τον κιτ σου και μετά για τον μελλοντικό σου φακό, εφόσον θα δέχεται άλλη διάμετρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγοραζω γενικα απο ebay, οποτε αν παιζει καλυτερη τιμη, ναι, γιατι οχι? βλεπω στο σκρουτζ κατι τιμες 40-50 + ευρω...οταν λες με 5-10 ευρω θα ναι ιδιο ? ή θα ειναι τιποτα ψευτικο που δεν θα κανει σωστη δουλεια? ρωταω γιατι μου φενεται τεραστια διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...