Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αγοράσω lens hood αλλά δεν ξέρω τι μέγεθος να πάρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι νέος στον χώρο και εδώ και κάποιους μήνες έχω στην κατοχή μου την Nikon D5200 (18-55 VR II) την οποία είχα παραγγείλει από ένα κατάστημα που βρήκα στο Skroutz. Θα ήθελα να αγοράσω ένα lens hood αλλά είχα παραγγείλει ένα από AliExpress και τελικά ήταν μικρό και δεν έμπαινε στον φακό μου (ευτυχώς έκανε λιγότερο από ένα ευρώ χαχα).

 

Μήπως γνωρίζεται ποιο lens hood πρέπει να πάρω και σε τι μέγεθος;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Nikon ειναι τα HB69 & HB45

Θα προτιμουσα το flower type ΗΒ69

 

Τα hoods πανε αναλογα με την εστιακη αποσταση του φακου σου (ρηχά για μικρες εστιακες αποστασεις & βαθια για μεγαλες). Οποτε προσεξε και αυτο το σημειο.

 

Παραγγελνεις αναλογα τον φακό σου για να ταιριαζει.

 

Δεν θα επαιρνα hood aftermarket απο internet χωρις να το εχω δοκιμασει ή χωρις να το εχει δοκιμασει αλλος.

 

Γιατι:

- Δεν κουμπωνουν ολα τοσο καλά πανω και αρκετα ειτε ειναι πολυ χαλαρα και φευγουν ειτε πολυ σφιχτά

- Οταν δεν το χρησιμοποιεις ειτε οταν βαζεις την μηχανη στην τσαντα κουμπωνεις το hood αναποδα. Πολλα aftermarket εχουν προβλημα εφαρμογης οταν τα κουμπωνεις αναποδα.

Εαν δεν τα δοκιμασεις ποτε δεν ξερεις

 

Εαν ειναι να παρεις καποιο απο internet παρε απο amazon που μπορεις να το επιστρεψεις χωρις προβλημα. Αλλιως πηγαινε σε ενα καταστημα φωτογραφικων να διαλεξετε ενα.

 

Το θελεις για προστασια ή για flares?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το link!

 

Της Nikon ειναι τα HB69 & HB45

Θα προτιμουσα το flower type ΗΒ69

 

Τα hoods πανε αναλογα με την εστιακη αποσταση του φακου σου (ρηχά για μικρες εστιακες αποστασεις & βαθια για μεγαλες). Οποτε προσεξε και αυτο το σημειο.

 

Παραγγελνεις αναλογα τον φακό σου για να ταιριαζει.

 

Δεν θα επαιρνα hood aftermarket απο internet χωρις να το εχω δοκιμασει ή χωρις να το εχει δοκιμασει αλλος.

 

Γιατι:

- Δεν κουμπωνουν ολα τοσο καλά πανω και αρκετα ειτε ειναι πολυ χαλαρα και φευγουν ειτε πολυ σφιχτά

- Οταν δεν το χρησιμοποιεις ειτε οταν βαζεις την μηχανη στην τσαντα κουμπωνεις το hood αναποδα. Πολλα aftermarket εχουν προβλημα εφαρμογης οταν τα κουμπωνεις αναποδα.

Εαν δεν τα δοκιμασεις ποτε δεν ξερεις

 

Εαν ειναι να παρεις καποιο απο internet παρε απο amazon που μπορεις να το επιστρεψεις χωρις προβλημα. Αλλιως πηγαινε σε ενα καταστημα φωτογραφικων να διαλεξετε ενα.

 

Το θελεις για προστασια ή για flares?

 

Για flares το θέλω περισσότερο παρά για προστασία. Αλλά έχεις απόλυτο δίκαιο, θα πάω μια βόλτα από κάποιο κατάστημα και θα πάρω μαζί μου την κάμερα για να δοκιμάσω. Έχεις να προτείνεις κάποιο; Από Κιλκίς είμαι κι εδώ δεν έχουμε πολλά άρα θα κατέβω Θεσσαλονίκη, σε ποιο κατάστημα να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα απο ebay

 

Θα πάω από ένα κατάστημα να δω ποιο ακριβώς κάνει και κάθεται σωστά στον φακό και στη συνέχεια θα το παραγγείλω από ebay ή κάνα AliExpress :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...