Προς το περιεχόμενο

φωτογραφική μηχανή μέχρι 500 € (άντε και κάτι παραπάνω..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η RX100 εχει αισθητήρα 1" με οτι αυτο συνεπαγεται για την ικανότητά της σε ποιοτητα εικονας κυριως σε low light καταστάσεις (116mm2 η 1" vs 380mm2 ο APS-C).

 

Απο την αλλη ο καλός και πολυ φωτεινός φακός της κερδιζει ισως περισσοτερο στο τελικό αποτελεσμα για την πλειονοτητα των μη ειδικων φωτογραφιων.

 

Το οτι παιζει να την εχεις συνεχεια μαζι λογω εξαιρετικα μικρου μεγεθους σημαινει οτι θα εχεις και πολλες παραπανω φωτογραφιες μαζι της.

 

Εαν θελεις σε βαθος χρονου την καλυτερη τοτε πας στην A6000 αλλιως νομιζω οτι η RX100 ειναι πολυ καλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η RX100 εχει αισθητήρα 1" με οτι αυτο συνεπαγεται για την ικανότητά της σε ποιοτητα εικονας κυριως σε low light καταστάσεις (116mm2 η 1" vs 380mm2 ο APS-C).

 

Απο την αλλη ο καλός και πολυ φωτεινός φακός της κερδιζει ισως περισσοτερο στο τελικό αποτελεσμα για την πλειονοτητα των μη ειδικων φωτογραφιων.

 

Το οτι παιζει να την εχεις συνεχεια μαζι λογω εξαιρετικα μικρου μεγεθους σημαινει οτι θα εχεις και πολλες παραπανω φωτογραφιες μαζι της.

 

Εαν θελεις σε βαθος χρονου την καλυτερη τοτε πας στην A6000 αλλιως νομιζω οτι η RX100 ειναι πολυ καλη επιλογη.

 

λέγοντας ότι σε σε βάθος χρόνου είναι καλύτερη η Α6000, εννοείς με την προοπτική να πάρω και άλλο φακό? γιατί αυτή την περίπτωση την θεωρώ δύσκολη..

 

ανάμεσα στην a6000 με τον 16-50 PZ OSS και την rx1000 iii, με τη λογική πως δεν παίρνεις άλλο φακό για την a6000, εσύ ποια θα επέλεγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ θα επαιρνα την Α6000 αλλα για δικούς μου λόγους ομως. Βασικά διότι απλα θελω το γρηγορο AF σε πολλες εκδηλωσεις των παιδιών.

 

Ομως γενικά με βαση αυτα που λες εσυ, μαλλον θα σου ταιριάξει καλυτερα η RX100iii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι η A6000

 

Αν θες κατι πιο μεγαλο αλλα εξισου ικανο υπαρχει και η A68 που εχει και IBIS (in body image stabilization)

 

Εγω που θελω και τα δυο πηρα και την A68 (ταχυτητα-εργονομια) και για mirrorless την Nex 5R (στατικα θεματα-πορτραιτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ θα επαιρνα την Α6000 αλλα για δικούς μου λόγους ομως. Βασικά διότι απλα θελω το γρηγορο AF σε πολλες εκδηλωσεις των παιδιών.

 

Ομως γενικά με βαση αυτα που λες εσυ, μαλλον θα σου ταιριάξει καλυτερα η RX100iii.

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, αν έτυχε και είδατε σε άλλο θρεντ εδώ.. Είμαι σε παρόμοιο δίλημμα: Κάποια DSLR ή κάποια RX-100; Ο βασικός λόγος που κλίνω προς τη δεύτερη, είναι πως θέλω να έχω κάτι πολύ καλό μαζί μου συνέχεια και να μη περιορίζομαι από το μέγεθος μιας dslr, έτσι ώστε να καταλήγω συνέχεια να την αφήνω πίσω. Από την άλλη όμως, λόγω του ότι την προορίζω και εγώ για φωτογραφία του παιδιού, με προβληματίζει αυτό που λες με το AF.. AF είναι το focus; Η rx100 δεν είναι καλή σε αυτό; Υπάρχει περίπτωση να βγάζω θολές φωτογραφίες;

 

Αν τελικά καταλήξουμε στην RX100, ποιο από όλα τα μοντέλα να προτιμήσω; Το mk2 είναι στα 450€ και το mk3 ανεβαίνει 100€ παραπάνω. Αξίζει αυτή η διαφορά, ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν τελικά καταλήξουμε στην RX100, ποιο από όλα τα μοντέλα να προτιμήσω; Το mk2 είναι στα 450€ και το mk3 ανεβαίνει 100€ παραπάνω. Αξίζει αυτή η διαφορά, ή όχι;

 

Ναι στα σίγουρα έχει το EVF έτσι στα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε RX100 ειτε παρε την πρωτη γενια αλλιως mk3...δεν αξιζει για μενα η mk2

 

Το μόνο που με κάνει να θέλω να πάρω την mk3, είναι το wifi... Αλήθεια, με αυτό θα μπορώ να τη συνδέω στο ιντερνετ και να ανεβάζω τις φωτό αυτόματα στο drive, ή λέω βλακείες;

 

Από την άλλη τα 150€΄διαφορά δεν είναι μικρό ποσό στις μέρες μας... Η ποιότητα όμως είναι ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η mk3 εχει καλυτερο φακο (πιο γρηγορο) κατ αρχας κατι που για εμενα ειναι σημαντικότερο απο ολα τα αλλα. Εχει βεβαια και μικροτερο zoom απο την mk1. Εχει και neutral density filter και φυσικα το evf. Τρια πραγματα που δεν ειναι αμελητεα. Ισως ειναι λιγο καλυτερο και το AF. Εαν σε ενδιαφερουν πας στην 3. Αλλιως πας στην mk1 που οπως λενε εχει και φανταστικο white balance. Μεγαλες ουσιαστικες διαφορες στην ποιοτητα εικονας δεν νομιζω να δεις αλλα η διαφορα φωτεινοτητας φακου εμμεσα επηρεαζει την ποιοτητα εικονας σε low light.

 

Σε φυσιολογικες φωτογραφησεις παιδιων δεν θα εχεις προβλημα. Σε πολυ εντονες και κοντινες κινησεις θα εχεις καποιο θεμα. Θα ειναι λιγοτερες αυτες που θα κρατησεις. Απο την αλλη, ο φωτεινος φακος σου δινει περιθωρια σε εσωτερικους χωρους για μεγαλυτερη ταχυτητα διαφραγματος που ειναι πιο περιοριστικος παραγοντας απο το AF για μια οχι κουνημενη φωτογραφια. Δεν θα κανει θαυματα η RX100 αλλα νομιζω οτι θα σε καλυψει μεχρι οι απαιτησεις σου ανεβουν αλλα κυριως μεχρι να εξελιχθεις εσυ πρωτα σαν φωτογραφος.

 

Αλλιως για ποιοτητα και γρηγορο AF πας στην A6000/A5100 αλλα παραμενει η αναγκη για αγορά ενος δευτερου γρηγορου (φωτεινου) φακου για low light καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η mk3 εχει καλυτερο φακο (πιο γρηγορο) κατ αρχας κατι που για εμενα ειναι σημαντικότερο απο ολα τα αλλα. Εχει βεβαια και μικροτερο zoom απο την mk1. Εχει και neutral density filter και φυσικα το evf. Τρια πραγματα που δεν ειναι αμελητεα. Ισως ειναι λιγο καλυτερο και το AF. Εαν σε ενδιαφερουν πας στην 3. Αλλιως πας στην mk1 που οπως λενε εχει και φανταστικο white balance. Μεγαλες ουσιαστικες διαφορες στην ποιοτητα εικονας δεν νομιζω να δεις αλλα η διαφορα φωτεινοτητας φακου εμμεσα επηρεαζει την ποιοτητα εικονας σε low light.

 

Σε φυσιολογικες φωτογραφησεις παιδιων δεν θα εχεις προβλημα. Σε πολυ εντονες και κοντινες κινησεις θα εχεις καποιο θεμα. Θα ειναι λιγοτερες αυτες που θα κρατησεις. Απο την αλλη, ο φωτεινος φακος σου δινει περιθωρια σε εσωτερικους χωρους για μεγαλυτερη ταχυτητα διαφραγματος που ειναι πιο περιοριστικος παραγοντας απο το AF για μια οχι κουνημενη φωτογραφια. Δεν θα κανει θαυματα η RX100 αλλα νομιζω οτι θα σε καλυψει μεχρι οι απαιτησεις σου ανεβουν αλλα κυριως μεχρι να εξελιχθεις εσυ πρωτα σαν φωτογραφος.

 

Αλλιως για ποιοτητα και γρηγορο AF πας στην A6000/A5100 αλλα παραμενει η αναγκη για αγορά ενος δευτερου γρηγορου (φωτεινου) φακου για low light καταστασεις.

 

Σόρρυ που γίνομαι πρήχτης, αλλά δεν το ξέρω το θέμα και ψάχνομαι για να μη πάρω κάτι και τελικώς δε μου ταιριάζει... Στέκομαι σε δύο σημεία που έχουν σημασία για μένα, διότι έχουν αποτελέσει πρόβλημα με αυτή που έχω τώρα. Πρώτον, το αργό AF, όπως λες με έχει κάνει, όχι απλώς να χάνω φωτογραφίες, αλλά στην τελική να μη κρατάω καμία. Βέβαια, πιστεύω πως μια συσκευή των 550€ (η RX100M3) θα είναι σαφώς καλύτερη από την H400. Από τη στιγμή όμως που η α6000 είναι καλύτερη σε αυτόν τον τομέα, την βάζω στα υπόψην μου.

 

Πάμε όμως και στο άλλο που είπες. Η Α6000 με τον standard φακό και σε σχέση με την RX100m3, έχει καλύτερη λεπτομέρεια στις φωτογραφίες ή όχι; Θα πρέπει να πάω σε άλλο φακό; και αν ναι σε ποιο;

 

Ψάχνοντας χθες όλες τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει με την H400, δεν βρήκα ούτε μια να με ικανοποιεί. Ακόμη και σε κάποιες που το πρόσωπο ήταν κοντά στον φακό, δεν είχε λεπτομέρεια το πρόσωπο. Δηλαδή έχανε την φυσικότητα και τη γυαλάδα του (δεν ξέρω πως περιγράφεται αυτό σαν όρος). Βέβαια, είδα πως έχω κάνει τραγικά λάθη σαν άσχετος που είμαι... Δηλαδή όταν τραβούσα με προτεραιότητα aperture και χρόνο έκθεσης, χωρίς να ξέρω τους κανόνες για το καθένα. Μάλιστα, αρκετές φορές παρατήρησα ότι στο φως της ημέρας έβγαζα με φλας, προκειμένου όταν έβγαζα πορτραίτο που βρισκόταν σε σκιά, να φαίνεται και αυτό, αλλά και το τοπίο πίσω. Έτσι, σίγουρα έχανα σε λεπτομέρεια. Αν και δε θα καθίσω να ασχοληθώ και πολύ για να τραβήξω αποδεκτά αποτελέσματα με την H400. Θα την σπρώξω σε τιμή χάρισμα για να πάρω κάτι με καλύτερες δυνατότητες, ώστε ακόμη και στο επίπεδό μου να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικες

 

Lumix TZ100

Μικρη αρκετα σαν compact (οχι σαν την Rx100) αλλα με καλυτερο AF

 

Nikon 1 J5

Ιδιος αισθητηρας με την RX100 αλλα με το καλυτερο AF. Μειονεκτημα οτι θα χρειαστεις και το 18.5mm f/1.8 για καλες low light φωτο.

 

Για την RX100 διαβασε εδω τα σχολια του VampireKiSS

 

http://www.insomnia.gr/topic/631907-sony-rx100-ή-canon-g7x/

 

Αν είναι καλή η rx100....? Θα αφήσω τα γεγονότα να μιλήσουν από μόνα τους: Έχω εξοπλισμό FF dslr αξίας άνω των 5.000Ε και καθόλου χρόνο πλέον για εξορμήσεις και επεξεργασία στο pc. Οπότε ήθελα κάτι που να το έχω μαζί μου παντού και πάντα. Πήρα την rx100 να δω αν μπορώ να συμβιβαστώ με compact και έπαθα τέτοιο κοκομπλόκο που μέσα σε 2 βδομάδες πήρα και την rx100m3. Πραγματικά δυσκολεύομαι να αποχωριστώ κάποια από τις 2 γιατί κάθε μια έχει τα πλεονεκτήματά της. Το δυνατότερο πλεονέκτημα της m1 που δεν θα δεις να αναφέρεται πουθενά είναι το τελειότερο awb που έχω δει στη ζωή μου και αυτό την κάνει μανούλα για έτοιμα jpg από τη μηχανή σε οποιεσδήποτε φωτιστικές συνθήκες, και το δυνατότερο πλεονέκτημα της m3 ο φωτεινότερος φακός και οι περισσότερες ρυθμίσεις. Και οι 2 τραβάνε video που σου πέφτει το σαγόνι, και οι 2 έχουν εκπληκτικά έτοιμα φίλτρα για jpg, και οι 2 είναι από full manual εως full auto.

 

Το αν είναι καλύτερη από smartphone μόνο ως καλαμπούρι μπορώ να το εκλάβω καθώς η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι μόνο με επιλεγμένες compact και πάνω.

 

Μεταξύ των πλεονεκτημάτων της βάλε και τη δυνατότητα να την μετατρέπεις το καλοκαίρι σε υποβρύχια με λογικό κόστος.

 

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως το συζητάμε για πώληση της m1.

 

 

Μερικά δείγματα όλα jpg από τη μηχανή χωρίς κανένα πείραγμα εκτός της τελευταίας που είναι bracketing 5 καρέ raw και επεξεργασία στο LR (που ξέχασα να κάνω και sharpening). To πορτρέτο μέσα στο αμάξι είναι με φλας. Ναι, μέχρι και το φλας της είναι ό,τι τελειότερο υπάρχει oncamera και σου δίνει δυνατότητα για bounce! Οι 2 τελευταίες με την m3 οι υπόλοιπες με την m1.

 

_DSC0087.jpeg

 

DSC00216.jpg

 

DSC00248.jpeg

 

DSC00246.jpg

 

DSC00193.jpeg

 

235659F4-EA79-4939-A69E-D9AC87140918.jpg

 

DSC03681-Edit-Edit.jpg

Για την λεπτομερεια που αναφερεσαι θεωρω οτι προτιστως μαλλον φταις εσυ και οχι η καμερα. Ανεβασε καποια φωτο να δουμε να σου πουμε.

 

Σαφεστατα ολες οι φωτογραφικες που αναφερθηκαν ειναι καλυτερες απο την H400 αλλα και παλι εαν δεν μαθεις τα βασικα τουλαχιστον της φωτογραφιας θα συνεχισεις να βγαζεις κακες ή μετριες φωτο οσα λεφτα κι αν δωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα ολες οι φωτογραφικες που αναφερθηκαν ειναι καλυτερες απο την H400 αλλα και παλι εαν δεν μαθεις τα βασικα τουλαχιστον της φωτογραφιας θα συνεχισεις να βγαζεις κακες ή μετριες φωτο οσα λεφτα κι αν δωσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ καταρχήν. Εδώ είναι μερικές. https://1drv.ms/f/s!Aid7BSh0bwkmhst0FQOCO5tzN8cOhA

Απλά ανοίξτε τον σύνδεσμο και μετά κάπου λογικά πρέπει να λέει (προβολή πρωτότυπου ή λογικά γίνεται και λήψη). Αν δεν γίνει δουλειά πείτε μου να τις πετάξω στο flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να την πάρω από μαγαζί με ατοκες, ψάχνω στα επώνυμα και έξω μέχρι χθες ο Κοτσοωολος την Rx100m3 την είχε στα 550€, σήμερα την πήγε στα 730€!!!

 

Ψάχνοντας είδα αυτη τη Νικον http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-J5-Kit-10-30mm-Black.htm

 

Επίσης το πλαίσιο έχει την Α5000 με 399€ με τον κιτ φακό. Που θα χάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...