Προς το περιεχόμενο

φωτογραφική μηχανή μέχρι 500 € (άντε και κάτι παραπάνω..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τους επόμενους μήνες θα μου κάνουν δώρο μια φωτογραφική μηχανή αξίας γύρω στα 500 €.

δεν έχω ιδέα τι να διαλέξω

 

ψάχνοντας από δω και από κει βρήκα πως η nikon d3300 φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή σε οικονομικές σχετικά μηχανές

 

η μηχανή αυτή διατίθεται με κάποιους φακούς, από τους οποίους φυσικά δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο καλύτερος.. 

 

αυτό που χω βρει είναι πως ο Nikon 35mm f/1.8 αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για την εν λόγω μηχανή.

 

ψάχνοντας γύρω γύρω, βρήκα στο www.eglobalcentral.eu/ 

- Nikon D3300 Kit with 18-55mm VR II Lens Digital SLR Camera (400 €)και 
- Νikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G Lenses (152 €)
 
τα παραπάνω αποτελούν καλή επιλογή για αρχάριο?
έχει νόημα να κοιτάξω για κάποιο ακριβότερο μοντέλο χωρίς να πάρω άλλον φακό?
ο φακός που επέλεξα σε σχέση με αυτόν του πακέτου τι λέει?
 
να κοιτάξω για mirrorless?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά θα πρότεινα να πάρεις μία μικρή μηχανή, όπως αναφέρεις D3xxx

σε περίπτωση που θέλεις να βγάζεις patterns πχ λεπτές καρό γραμμές σε ρούχα (?)

πρόσεχε με την d3300 έχει φίλτρο που αυτά τα μικρο pattern δε τα βγάζει σωστά, αν δεν τότε θα είσαι μια χαρά

είτε και μεταχειρισμένη

(πρόβλημα πολλών ανθρώπων είναι πως αγοράζουν μηχανή και τελικα μετά από μερικές χρήσεις έχουν βαρεθεί το σπορ)

 

και φακό αναλόγως της χρήσης που σκοπεύεις να κάνεις

είτε 35αρη που αναφέρεις είτε 50αρη

Επεξ/σία από KiriosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι θα προτεινα να δεις τις επιλογές σου σε μια mirrorless. Μικροτερη, ελαφρυτερη, εξισου καλη (αναλογως τι θελεις να κανεις) ή και καλυτερη (πχ βιντεο).

 

Ποσο θα ασχοληθεις, τι σκοπευεις να φωτογραφιζεις;

 

Μεχρι να φτασεις να χρειαζεσαι πραγματικα καλυτερους φακους απο τους κιτ εχεις πολυ δρομο μπροστα σου παντως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μηχανή προορίζεται κυρίως για χρήση σε ταξίδια και εκδρομές (τόπια, πορτρέτα, ηλιοβασιλέματα) και σε δεύτερη φάση για φωτογραφίες σε κλειστό χώρο, γιορτές και πιο δύσκολες συνθήκες φωτισμού..

 

τι προτείνει ο γιατρός??

 

το viewfinder (αυτό δεν είναι το "ματάκι"?) πάντως το προτιμώ από την οθόνη

το καλύτερο φακό τον πρότεινα για να εκμεταλλευτώ το σύνολο της αξίας του δώρου

η μηχανή προορίζεται κυρίως για χρήση σε ταξίδια και εκδρομές (τόπια, πορτρέτα, ηλιοβασιλέματα) και σε δεύτερη φάση για φωτογραφίες σε κλειστό χώρο, γιορτές και πιο δύσκολες συνθήκες φωτισμού..

 

τι προτείνει ο γιατρός??

 

το viewfinder (αυτό δεν είναι το "ματάκι"?) πάντως το προτιμώ από την οθόνη

το καλύτερο φακό τον πρότεινα για να εκμεταλλευτώ το σύνολο της αξίας του δώρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 600€

 

Olympus OM-D-EM10 markii + 14-42mm kit

 

Sony A6000 + 16-50mm PZ kit

 

Γιατι το μεγεθος/βαρος μετραει. Μια DSLR θα την εχεις λιγοτερο μαζι σου. Παιζει να βγαλεις λιγοτερες απο το 1/4 φωτογραφιες απ οτι με μια mirrorless και στο τελος αυτο ειναι που μετραει.

 

Σε καποια στιγμη δινεις και αλλα 200-300€ και παιρνεις ενα γρηγορο prime για αναβαθμιση ποιοτητας αλλα και δυνατοτητων σε low light καταστασεις.

 

Το σετακι που αναφερεις ειναι πολυ καλο (εξαιρετικο για την τιμη του) αλλα μια mirrorless θα σε συντροφευσει περισσοτερο.

 

Ριξε μια ματια στα μαγαζια. Πιασε μερικες στο χερι. Ολες τους ειναι υπεραρκετες για αυτο που ζητας. Δες τις διαφορες σε πιασιμο, βαρος, ογκο, χειρισμο. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Εσυ θα αποφασισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι το μεγεθος/βαρος μετραει. Μια DSLR θα την εχεις λιγοτερο μαζι σου. Παιζει να βγαλεις λιγοτερες απο το 1/4 φωτογραφιες απ οτι με μια mirrorless και στο τελος αυτο ειναι που μετραει.

 

 

Γύρισε φίλη μου από το Bali που είχε πάει. Είχε πάρει μαζί της (και γενικά δεν έχει άλλη φωτογραφική) την d3300 με τον κιτ φακό. Το έχει μετανοιώσει. Ακόμα και η 3300 που είναι σχετικά μικρή dslr την κούρασε. Θα προτιμούσε mirrorless τελικά.

 

Εδώ που την χρησιμοποιεί λίγο δεν έχει θέμα. Την παίρνει λίγες φορές μαζί αν πάει κάπου. Εκεί που αναγκάστηκε να την έχει μαζί συνέχεια είδε τα δύσκολα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπότε καταλήγουμε σε μια από τις δύο mirrorless του senninha?

τα 100 € πάνω από το όριο των 500 € αξίζουν?

 

Προσωπικά θα έλεγα πως ναι, αξίζουν.

 

Δεν ξέρω (ας μας πει και ο Senninha ή και κάποιος άλλος) αν θα έβαζε μέσα και την eos m3 για πιο κοντά στο budget σου, ώστε να μην ξεφύγεις πολύ:

 

http://www.skroutz.gr/s/9651658/Canon-EOS-M3-Kit-15-45-IS-STM.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6634838/Canon-EOS-M3-Kit-18-55-IS-STM.html

 

 

Σύγκρισεις:

 

με em10

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M3-vs-Olympus-OM-D-E-M10-II

 

με a6000

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M3-vs-Sony-Alpha-a6000

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι θα φωτογραφιζεις. Αυτο που με χαλαει κυριως στην Μ3/Μ10 ειναι το αργο AF τους. Κατι που βελτιωθηκε στις M5/M6 αλλα αυτες ειναι ακριβες. Δεν εχει επισης μεγαλη γκαμα φακων (βελτιωθηκε βεβαια και βελτιωνεται) αλλα μπορεις με ανταπτορα να χρησιμοποιησεις ολους τους φακους της Canon. Σαν μηχανη εμενα μου αρεσει αλλα δεν μου κανει για την χρηση που εγω θελω. Εαν τραβας πχ τοπια ή γενικα μη εντονα κινουμενα θεματα τοτε θεωρω οτι ειναι μια αξιολογη επιλογη. Ο αισθητηρας ειναι APS-C αλλα δεν εχει viewfinder, δεν εχει IBIS, εχει χειροτερο AF, χειροτερο βιντεο... προσωπικα δεν με ψηνει για την τιμή της σε σχεση με τις αλλες δυο. Πιο ελκυστικη επιλογη ειναι η Canon M10 στα 330€ το κιτ εαν θελεις πιο φθηνη επιλογη οπως επισης και η Sony A5000 στα 370€ το κιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με χαλάει εμένα στην Μ4/3 είναι τα τραγικά ISO μόλις πέσει λίγο ο ήλιος το απόγευμα. Επίσης δεν προτείνω την 3300 και καμία dslr σε αρχάριο γιατί όσους γνωστούς έχω και τρέξανε να πάρουν dslr γιατί ήταν "ερασιτέχνες που θελαν μια κάμερα για ταξίδια " τις έχουν να πιάνουν σκόνη κάπου στο σπίτι και βγάζουν με τα κινητά. Αν δεν θες να ασχοληθείς σοβαρά έστω και ερασιτεχνικά δεν πας σε dslr. Θα σου πρότεινα να δεις και την Ricoh Gr αν την βρεις σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και συζητειται αναλογο θεμα σε αλλο forum παραβαλω συγκριση σε ISO 6400 απο D3400 & Oly M10ii.

 

Ειναι αρχεια raw χωρις επεξεργασια. Αυτο που εχει σημασια ομως τελικα, ειναι το πως "ερχονται" τα αρχεια μετά απο επεξεργασια θορυβου. Ειδικα η mark ii σειρα της Oly εχει καλή ποιοτητα θορυβου (αν μπορουμε να το πουμε ετσι μιας και ο θορυβος εχει και ποσοτικη αλλα και ποιοτικη διασταση) και σου δινει αρκετα καλο αποτέλεσμα μετα απο αποθορυβοποιηση.

 

Πραγματικα δεν διακρινω το "τραγικο" ISO. Οι διαφορες μπορει να υπαρχουν σε σχεση με τους APS-C αλλα ειναι πια μικρες (οπου υπαρχουν) και σιγουρα οχι ευκολα διακριτες. Μην ξεχναμε οτι ενας απλα λιγο πιο γρηγορος φακός θα σου δωσει στο πολλαπλασιο την διαφορα που εχεις χασει απο το μεγεθος του αισθητηρα.

 

Εκτος κι αν οι απαιτησεις σου ειναι σε κορυφαιο επιπεδο οποτε ισως κοιτας και σε FF (με την προυποθεση αναλογων με τις απαιτησης σου φακων).

 

Απο την αλλη υπαρχει η Sony A6000. Ομολογώ οτι εχω μια συμπαθεια στην Oly γιατι νομιζω οτι οι φακοί της κιτ και μέσης τιμής ειναι καλυτεροι. Σε ακριβους εχει εξαιρετικους η Sony βεβαια. Προσωπικη αποψη παντα.

post-256757-0-87832700-1493269801_thumb.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως στις micro four thirds cams αν ξεπεράσει κάποιος τη ρετρό εμφάνιση ή και το γούστο για μια περισσότερο manual like style προσέγγιση η panasonic GX80/85 να αποτελεί σοφότερη επιλογή σήμερα και όχι μόνο για το βίντεο βέβαια.

 

http://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DMC-GX85-vs-Olympus-OM-D-E-M10-II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως στις micro four thirds cams αν ξεπεράσει κάποιος τη ρετρό εμφάνιση ή και το γούστο για μια περισσότερο manual like style προσέγγιση η panasonic GX80/85 να αποτελεί σοφότερη επιλογή σήμερα και όχι μόνο για το βίντεο βέβαια.

 

http://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DMC-GX85-vs-Olympus-OM-D-E-M10-II

Η GX80/85 σαν specs ειναι πολυ καλή μηχανή. Ειδικα εαν σε ενδιαφερει και το μικρό μεγεθος. Βέβαια προτιμώ το σώμα της G7 που και αυτή παρότι της λείπει κατα βαση το IBIS θεωρω οτι ειναι πολυ καλή. Απλα εμενα μου καθεται καλυτερα στο χερι η G7.

 

Γενικά ένας λογος που αγαπαω τις DSLR αλλα και μου κάθησε πολυ καλά η Oly ειναι χειρισμός τους. Κατι που δεν μπορω να πω το ιδιο και για την Sony. Λεπτομερεια και ειναι και θεμα συνηθειας και προσωπικων προτιμήσεων αλλα ειπα να το αναφερω. Παρεμπιπτώντως και το EVF της Oly μου αρεσει περισσοτερο (τα OVF βεβαια εξακολουθω να τα προτιμω). Δεν ξερω για την GX80/85 βεβαια

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βάσει των παραπάνω χρήσιμων σχολίων, έχω καταλήξει στις ακόλουθες δύο:

 

- Olympus OM-D E-M10 Mark II Kit (ED 14-42 II R) και

- Sony a6000 Kit (16-50 PZ OSS)

 

διαβάζοντας το νέο thread για φωτογραφική 300-500 € είδα την Sony Cyber-shot DSC-RX100 III, που παίζει κοντά στα λεφτά που διαθέτω.

 

κοιτάζοντας από δω και από κει, βασικά εδώ, το παρακάτω συγκριτικό,

 

sony rx100

 

και σκεφτόμενος πως μάλλον δεν θα πάρω ποτέ άλλο φακό για την a6000, μήπως η rx100 iii είναι η βέλτιστη επιλογή για αυτό που θέλω?

η a6000 φαίνεται να χει καλύτερη ποιότητα σε *.raw (δε νομίζω πως υπάρχει ποτέ πιθανότητα να ασχοληθώ με raw) και λίγο προς ελάχιστα καλύτερη ποιότητα σε *.jpeg.

υπάρχει κάποιος τομέας που να υστερεί πολύ σε σχέση με την a6000 και θα με απογοητεύσει πλήρως?

Επεξ/σία από johnieXoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...