Προς το περιεχόμενο

Αποτυχία σε stability test aida64 και υψηλές θερμοκρασίες-amd fx-8350


leftpc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Βλέπω εδώ και καιρό υψηλές θερμοκρασίες κυρίως σε 1-2 παιχνίδια που παίζω.

Σε τεστ στο prime95 έφτασε στους 79 βαθμούς ο επεξεργαστής.

Έκανα σήμερα τεστ σταθερότητας του συστήματος με aida64 και αποτυγχάνουν όλα.

stability+test+kentriko.png

 

Έχω το σύστημα της υπογραφής.Δεν έχω κάνει ποτέ overclock.Έχω κάνει κάνει update το bios.Έχω αλλάξει αρκετές φορές την πάστα(arctic silver 5) αλλά καμία διαφορά στις θερμοκρασίες.

Τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να ελέγξω θερμοκρασίες και σταθερότητα;

 
edit:Έκανα μια επανεκκίνηση και μου έβγαλε για πρώτη φορά και μπλε οθόνη...
edit ξανά: Άλλες 2 μπλε οθόνες με το παρακάτω
mple.jpg
Επεξ/σία από leftpc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καινουργια αγορα ο επεξεργαστης η παλιοτερη? Τον αγορασες απο καταστημα η μεταχερισμενο?Η ψυκτρα αυτη δεν ειναι τοσο καλη ,χρειαζεσαι μια με τουλαχιστον 4 heatpipes. Εχεις κανεις τωρα η στο παρελθον overclocking? Επισης οι εικονες που προσπαθησες να βαλεις δεν εμφανιζονται για καποιον λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ όντως δεν τις εμφανίζει.

q9uJfcR.png

8SULprB.jpg

Έβγαλα και ξανάβαλα τις ραμ και σταμάτησε το πρόβλημα με τις μπλε οθόνες.

Η αγορά έγινε από κατάστημα τον Σεπτέμβρη του 2015,καινούργιος επεξεργαστής και όλα τα εξαρτήματα,ποτέ overclock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θυμάμαι καλά το μέγιστο επιτρεπτό όριο για την θερμοκρασία είναι 62. Προσπάθησε να το κρατήσεις κάτω από 56 . Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να μειώσεις την τάση στον επεξεργαστή και να βελτιώσεις το σύστημα ψύξεις . Υπάρχουν και μητρικέ που καλύτερα είναι να αποφύγεις το OC για να μην σου χαλάσουν ( ψάξε για την μητρική σου πως συμπεριφέρεται σε OC ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ περιεργο προβλημα. Η ψυκτρα ειναι μικρη αλλα οι θερμοκρασιες που λες φιλε ειναι λιγο υπερβολικες.

Το προβλημα ή υπηρχε απο την αρχη ή εμφανιστηκε τον τελευταιο καιρο.

 

Μπορεις να δοκιμασεις μια νεα μεγαλυτερη ψυκτρα 212Χ κτλ κτλ που μαλλον θα σου λυσει το προβλημα.

Εαν μετα την αλλαγη συνεχισεις και εχεις θεμα σημαινει οτι κατι αλλο γινεται.

Παντως εγω στον 8350 μπορω να ειμαι σταθερος με -0,1 βολτ στα 4Ghz με το τουρμπο κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θυμάμαι καλά το μέγιστο επιτρεπτό όριο για την θερμοκρασία είναι 62. Προσπάθησε να το κρατήσεις κάτω από 56 . Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να μειώσεις την τάση στον επεξεργαστή και να βελτιώσεις το σύστημα ψύξεις . Υπάρχουν και μητρικέ που καλύτερα είναι να αποφύγεις το OC για να μην σου χαλάσουν ( ψάξε για την μητρική σου πως συμπεριφέρεται σε OC ) 

Σύμφωνα με το AMD onedrive είναι στους 70 βαθμούς το όριο.

Την μητρική αυτή(gigabyte 970A-ud3p rev 2.0) την είχα επιλέξει με την σκέψη ότι θα έκανα κι ένα μικρό προς μέτριο overclock αλλά οι θερμοκρασίες και κάποια προβλήματα στο voltage της ram με απώθησαν http://www.insomnia.gr/topic/633462-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-ram-%CF%83%CF%84%CE%B7-gigabyte-970a-ud3p-rev-20-%CE%BC%CE%B5-amd-fx-8350/ 

Το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες υπάρχει απ'την αρχή και μάλιστα μου κάνει εντύπωση διότι έχω 6 ανεμιστήρες,2 του κουτιού της raijintek και 4 aerocool shark 140mm(http://www.skroutz.gr/s/2276566/Aerocool-Shark-Fan-140mm-LED-Blue-Edition.html)που είναι και φασαριόζοι ή χάλασαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορη του αερα στο κουτι δεν επηρεαζει τοσο πολυ εαν η ψυκτρα του επεξεργαστη εχει κακη αποδοση. Το επομενο λογικο σου βημα, οσον αφορα εμενα ειναι αλλαγη ψυκτρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χάλια γιατί πρώτα από όλα σύμφωνα και με εδώ https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-7-pro-rev-2.html

Max tdp λέει τα 115w ενώ ο 8350 είναι 125 για αρχή.

Τεσπα μια 212 η μία noctua u12 θα στο λύσει το πρόβλημα μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν εχεις τα χρηματα παρε την Νοκτουα δεν θα το μετανιωσεις.

η 212 ειναι καλη εναλλακτικη αλλα κανει θορυβο.

Της Be Quiet Pure Rock αυτη που εχω ειναι στο ιδιο επιπεδο, αλλα εχει καλυτερη κατασκευη και ο θορυβος ειναι κατα πολυ λιγοτερος απο την 212.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει καλα δεν το λες. 77 βαθμοι  ειναι παρα πολλοι, απλα με ποια ψυκτρα εκανες το τεστ ?

 

Πας για νεα ψυκτρα.

Καλά σχετικά με το πρόβλημα που εμφάνιζε με την αποτυχία στα τεστ και τις μπλε οθόνες.

Με την ίδια ψήκτρα (Arctic Freezer 7 Pro Rev.2).

Τι ακριβώς πρέπει να κοιτάξω να έχει η νέα ψήκτρα;

Σίγουρα τουλάχιστον 125 max tdp,τουλάχιστον 4 heat pipes,db όσο πιο χαμηλά,ύψος του cooler μέχρι 160mm λόγο κουτιού,33mm και πάνω για τις ram.

Τίποτα άλλο;

Πιθανόν να χτύπησε κάποιο από τα dimm της RAM.

 

Κάνε bootable usb stick και τρέξε το memtest

http://www.memtest86.com/

 

Δοκίμασε τα ram dimm, ένα κάθε φορά.

Αν και είχα κάνει αρκετά στο παρελθόν,θα ξανακάνω.

Πόσα τεστ να κάνει η κάθε ram στο κάθε dimm ώστε να μου εμφανίσει τυχών error?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...