Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται παγκοσμίως τα αιτήματα των αρχών στην Google για δεδομένα χρηστών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά όχι ρε παιδί μου... ποια λογοκρισία;;; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... καμία ατζέντα πουθενά. Είμαστε ψεκαζμένοι...

Αχαχαχααχχαα αυτό μου θύμισες

MBlS7Wr.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου κάνει εντύπωση που τα ποσοστά ανταπόκρισης στα αιτήματα είναι μόνο 60% (και 47% για Ελλάδα).

Φαντάζομαι ότι τα αιτήματα αυτά είναι επίσημα αιτήματα από αστυνομικές/εισαγγελικές αρχές που μια ιδιωτική εταιρία δεν μπορεί να αρνηθεί να παραδώσει, οπότε πως δεν το κάνει?

Εκτός και αν υπολογίζει και αυτά από β.Κορέα ή παρεμφερή χώρες και τότε τις αγνοεί απλά επειδή αυτοί δεν μετράνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που τα ποσοστά ανταπόκρισης στα αιτήματα είναι μόνο 60% (και 47% για Ελλάδα).

Φαντάζομαι ότι τα αιτήματα αυτά είναι επίσημα αιτήματα από αστυνομικές/εισαγγελικές αρχές που μια ιδιωτική εταιρία δεν μπορεί να αρνηθεί να παραδώσει, οπότε πως δεν το κάνει?

Εκτός και αν υπολογίζει και αυτά από β.Κορέα ή παρεμφερή χώρες και τότε τις αγνοεί απλά επειδή αυτοί δεν μετράνε

Πρεπει να εχουν subpoena για να τα δωσει, αλλα αυτο δεν σημαινει πως καθε αιτημα συνοδευεται απο subpoena. Σιγουρα οταν τα αιτηματα συνοδευονται απο τα καταλληλα χαρτια τα δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα τι σχέση να έχει; μόνο μερικές φωτογραφίες και βίντεο, συνομιλίες από allo και duo, τηλέφωνα, σελιδοδείκτες, δεδομένα χρήσης εφαρμογών και ιστοσελίδων, δεδομένα πληρωμών από το playstore, και αλλά διαφορά ασήμαντα δεδομένα. Αλλά τι σου λέω τώρα, ψηλά γράμματα αφού η google με το ανοιχτό λογισμικό της σου προσφέρει ασφάλεια.

με ξερεις και απο χθες για να ξερεις εσυ αν χρησιμοποιω λογισμικο της google η οχι, μαλλον εισαι τοσο τυφλωμενος απο το μηλο που δεν εχεις καμια επαφη με τη πραγματικοτα αν νομιζεις οτι οποιαδηποτε εταιρια δεν πουλαει τα δεδομενα σου... το ερωτημα ομως παραμενει: που κολλαει αυτο του λεει το θεμα με ενα λογισμικο (ως επι το πληστον) κινητων τηλεφωνων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android έτσι γιατί είναι "ανοιχτό" :)

 

Τι σχεση εχει το android με το θεμα;...

 

 

Τίποτα τι σχέση να έχει; μόνο μερικές φωτογραφίες και βίντεο, συνομιλίες από allo και duo, τηλέφωνα, σελιδοδείκτες, δεδομένα χρήσης εφαρμογών και ιστοσελίδων, δεδομένα πληρωμών από το playstore, και αλλά διαφορά ασήμαντα δεδομένα. Αλλά τι σου λέω τώρα, ψηλά γράμματα αφού η google με το ανοιχτό λογισμικό της σου προσφέρει ασφάλεια.

 

 

με ξερεις και απο χθες για να ξερεις εσυ αν χρησιμοποιω λογισμικο της google η οχι, μαλλον εισαι τοσο τυφλωμενος απο το μηλο που δεν εχεις καμια επαφη με τη πραγματικοτα αν νομιζεις οτι οποιαδηποτε εταιρια δεν πουλαει τα δεδομενα σου... το ερωτημα ομως παραμενει: που κολλαει αυτο του λεει το θεμα με ενα λογισμικο (ως επι το πληστον) κινητων τηλεφωνων;

 

Heavyrain δες τον διάλογο ... για να καταλάβεις ποιος είναι το πραγματικό fanboy. Σε κατηγόρησε κανείς ότι χρησιμοποιείς λογισμικό της Google.

 

Κάποιος απλά σου έδειξε τον συσχετισμό του σχολίου περί "open source" με το θέμα, καθώς και εγώ Google fanboy έλεγα τόσο καιρό πόσο φανταστική εταιρεία είναι η google που θέλει μόνο το καλό σου. Ο fanboyσμός μου είχε κλείσει τα μάτια και δεν ήθελα να δω τίποτα παραπέρα.

 

Καλό είναι να μαθαίνουμε ότι τη προσωπείο της ανοιχτότητας της Google δεν σημαίνει τίποτα όσον αφορά την ιδιωτικότητα και τα δεδομένα χρηστών που το θέμα απασχολεί.

 

main-qimg-2789faf21e33c21868e01ddc8492f9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι λογοκρισια στο youtube το οτι οι liberals κανουν unfriend περισσοτερους conservatives ε τζημερικε φιλε μου? Για μπες ενημερωσου απο το the_donald και το breitbart και ελα να μας πεις πως σε καταπιεσαν οι κακοι liberals σημερα, το τελευται ποστ με εκανε να γελασω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι λογοκρισια στο youtube το οτι οι liberals κανουν unfriend περισσοτερους conservatives ε τζημερικε φιλε μου? Για μπες ενημερωσου απο το the_donald και το breitbart και ελα να μας πεις πως σε καταπιεσαν οι κακοι liberals σημερα, το τελευται ποστ με εκανε να γελασω πολυ!

Ναι, δείχνει την κουλτούρα της λογοκρισίας. Όπως κάνουν unfriend και block έτσι εύκολα γιατί δεν θέλουν να ακούσουν την άλλη άποψη, έτσι θέλουν να την μπλοκάρουν και από το public sphere. Γέλα εσύ τώρα, γιατί όταν η λογοκρισία γυρίσει boomerang και θα τρέχεις να κρυφτείς, δεν θα γελάς.

Μόλις θυμήθηκα ότι και εσύ έκανες ignore έτσι εύκολα. Όσο εύκολα έκανες ignore κάποιον για εσένα, θα ήθελες να το κάνεις ignore και για όλους εμάς να μην μπορούμε να τον δούμε επειδή δεν σου άρεσε τι είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δείχνει την κουλτούρα της λογοκρισίας. Όπως κάνουν unfriend και block έτσι εύκολα γιατί δεν θέλουν να ακούσουν την άλλη άποψη, έτσι θέλουν να την μπλοκάρουν και από το public sphere. Γέλα εσύ τώρα, γιατί όταν η λογοκρισία γυρίσει boomerang και θα τρέχεις να κρυφτείς, δεν θα γελάς.Μόλις θυμήθηκα ότι και εσύ έκανες ignore έτσι εύκολα. Όσο εύκολα έκανες ignore κάποιον για εσένα, θα ήθελες να το κάνεις ignore και για όλους εμάς να μην μπορούμε να τον δούμε επειδή δεν σου άρεσε τι είπε.

Το αντιθετο βασικα θα ηθελα ολοι οι υπολοιποι να το βλεπουν για να καταλαβαινουν το νοητικο επιπεδο μερικων. Αν αφου το δουν επιλεξουν να κανουν ignore δικο τους θεμα. Και τον τρελο στον δρομο ignore ευκολα τον κανω. Μονο που η ερευνουλα που εβαλες αφορουσε 100 ατομα και απο αυτην εβγαλες συμπερασμα για ολο τον κοσμο, δηλαδη δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις το source που παρεθεσες, γινονται αντιληπτα αρκετα πραγματα. Stay in your bubble kiddo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιθετο βασικα θα ηθελα ολοι οι υπολοιποι να το βλεπουν για να καταλαβαινουν το νοητικο επιπεδο μερικων. Αν αφου το δουν επιλεξουν να κανουν ignore δικο τους θεμα. Και τον τρελο στον δρομο ignore ευκολα τον κανω. Μονο που η ερευνουλα που εβαλες αφορουσε 100 ατομα και απο αυτην εβγαλες συμπερασμα για ολο τον κοσμο, δηλαδη δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις το source που παρεθεσες, γινονται αντιληπτα αρκετα πραγματα. Stay in your bubble kiddo

Stay in my bubble επειδή δεν σου άρεσε μια έρευνά μου; Νομίζω λίγο πολύ είναι γνωστό ότι οι προοδευτικοί/αριστεροί το αγαπάνε το block. Αλλά έτσι για το αρχείο, η έρευνα ήταν σε 1004 άτομα. Εν τω μεταξύ, σου έχω γράψει κατεβατά, και εσύ το μόνο που σχολίασες ήταν αυτό στο οποίο δίνωι και λιγότερη βαρύτητα. Και το σχολίασες και λάθος. Μάθε να διαβάζεις γραφήματα και αναπαραστάσεις.

 

The study, which also included question about Christmas and family politics, was conducted by surveying 1,004 people by phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stay in my bubble επειδή δεν σου άρεσε μια έρευνά μου; Νομίζω λίγο πολύ είναι γνωστό ότι οι προοδευτικοί/αριστεροί το αγαπάνε το block. Αλλά έτσι για το αρχείο, η έρευνα ήταν σε 1004 άτομα. Εν τω μεταξύ, σου έχω γράψει κατεβατά, και εσύ το μόνο που σχολίασες ήταν αυτό στο οποίο δίνωι και λιγότερη βαρύτητα. Και το σχολίασες και λάθος. Μάθε να διαβάζεις γραφήματα και αναπαραστάσεις.

 

The study, which also included question about Christmas and family politics, was conducted by surveying 1,004 people by phone.

Πηγες breitbart δεν διαβαζω. Δεν απεδειξες τιποτα, η μονη σοβαρη πηγη που εβαλες απο theguardian μιλαει για allegations. Και μου ξανααποδεικνυεις μεχρι που φτανει το μυαλουδακι σου.

Only 13% of the public say they blocked, unfriended, or stopped following someone on social media because of what they posted about politics. 130 ατομα με λιγα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγες breitbart δεν διαβαζω. Δεν απεδειξες τιποτα, η μονη σοβαρη πηγη που εβαλες απο theguardian μιλαει για allegations. Και μου ξανααποδεικνυεις μεχρι που φτανει το μυαλουδακι σου.

Only 13% of the public say they blocked, unfriended, or stopped following someone on social media because of what they posted about politics. 130 ατομα με λιγα λογια.

Πόσες φορές η αξιόπιστη Guardian είπε ψέμματα, ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορές η αξιόπιστη Guardian είπε ψέμματα, ξέρεις;

Οκ ακυρο και η guardian, αρα ολες οι πηγες σου ειναι fake. Τα επιχειρηματα μου για μενα λες, thx. Νταξει την διαβασες τωρα την μελετη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ακυρο και η guardian, αρα ολες οι πηγες σου ειναι fake. Τα επιχειρηματα μου για μενα λες, thx. Νταξει την διαβασες τωρα την μελετη?

Καμία πηγή δεν μένει στο απυρόβλητο. Εσύ τρώγε το σανό της Guardian επειδή είναι "αξιόπιστη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία πηγή δεν μένει στο απυρόβλητο. Εσύ τρώγε το σανό της Guardian επειδή είναι "αξιόπιστη".

Κλασσικος. Αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουν τα αυτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικος. Αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουν τα αυτια μου.

Είπε ο άνθρωπος που δεν απάντησε ποτέ στα επιχειρήματά μου, και δεν έχει θέσει μια ερώτηση, απλά μου λέει ότι δεν απαντάω. Άνθρωπέ μου, σου έγραψα σεντόνια που δεν απάντησες ποτέ σε. Και τώρα το παίζεις έξυπνο λέγοντας ότι αποφεύγω να σου απαντήσω, ξεφεύγω από το θέμα, κτλ κτλ. Μπορείς να μου πεις σε τι θες απάντηση, ώστε να σου ξαναγράψω σεντόνι με πηγές, και να το αποφύγεις για άλλη μια φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...