Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται παγκοσμίως τα αιτήματα των αρχών στην Google για δεδομένα χρηστών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα σε προβληματιζει οτι ανοιγεις την καρτελα με τα δημοφιλεστερα νεοτερα βιντεο, και βλεπεις τα δημοφιλεστερα νεοτερα βιντεο?

Δηλαδη τι να κανει το youtube, να υποχρεωνει τους αμερικανους να μην βλεπουν kimmel/fallon/colbert για να σου αρεσουν εσενα και στον καθε αλλο περισσοτερο τα trending, η να αποφασιζει αυθαιρετα για το ποια βιντεο μπορουν να μπουν στο trending chart? Επισης τα περισσοτερα trending που μου βγαζει ειναι σαφως ενδιαφερον περιεχομενο, παρολο που ο σκοπος της καρτελας ειναι να δειχνει τα δημοφιλη βιντεο ανεξαρτητου ποιοτητας

Φιλε μου δεν εχω προβλημα με τι βλεπουν οι αμερικανοι,γιατι και σε εμας οταν ανοιγουμε την καρτελα των trending βγαζει Ανιτα και Σνικ (ελεος!) Το προβλημα μου ειναι η λογοκρισια στο yt η οποια εχει φτασει σε επιπεδα τηλεορασης..Σου πλασαρουν και καλα κατι διασκεδαστικο οπως Κιμελ ή κατι ενημερωτικο οπως το cnn ενω υπαρχουν δεκαδες καναλια στην πλατφορμα,των οποιων τα βιντεο δεν προωθουνται ενω κανουν καλυτερη δουλεια! Με αλλα λογια το youtube ξεκινησε σαν εναλλακτικη της tv δινοντας ανασα σε οσους ηθελαν κατι διαφορετικο και τωρα ολα τα σκουπιδια που ηταν και ειναι ακομα στην τηλεοραση κανουν σιγα σιγα την εμφανιση τους στην πλατφορμα φεροντας μαζι και ολη τη βρομα της αλλα και τα συμφεροντα της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google συσχετίζει μεταξύ τους τα δεδομένα που συλλέγει από όλες τις υπηρεσίες της.

[Ίσως] έχει ανεπτυγμένο ένα προφίλ για τον καθένα μας ήδη.

Σίγουρα θα έχει στο μέλλον.

Τι να σβήσεις :-)

Σίγουρα συλλέγει δεδομένα αλλά πως? Εγώ οκ κάνω αναζήτηση στο Google για διάφορα λαμβάνω τα email μου βλέπω στο YouTube videos κτλ κτλ. Σβήνεις το activity έχεις και ένα adblock στο PC κινητό για να μην βλέπεις ποτέ διαφημίσεις. Τι ακριβώς θα βγάλει από μένα η Google? Το να μου εμφανίζει βίντεο στο YouTube παρόμοια με αυτά που βλέπω μόνο καλό για μένα είναι. Προσπαθώ να καταλάβω πως βγάζει χρήματα από μένα η Google ρωτάω καθαρά για να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google συσχετίζει μεταξύ τους τα δεδομένα που συλλέγει από όλες τις υπηρεσίες της.

[Ίσως] έχει ανεπτυγμένο ένα προφίλ για τον καθένα μας ήδη.

Σίγουρα θα έχει στο μέλλον.

Τι να σβήσεις :-)

Υπάρχει εδώ και χρόνια. Δεν διαγράφεται, απλώς ανανεώνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν εχω προβλημα με τι βλεπουν οι αμερικανοι,γιατι και σε εμας οταν ανοιγουμε την καρτελα των trending βγαζει Ανιτα και Σνικ (ελεος!) Το προβλημα μου ειναι η λογοκρισια στο yt η οποια εχει φτασει σε επιπεδα τηλεορασης..Σου πλασαρουν και καλα κατι διασκεδαστικο οπως Κιμελ ή κατι ενημερωτικο οπως το cnn ενω υπαρχουν δεκαδες καναλια στην πλατφορμα,των οποιων τα βιντεο δεν προωθουνται ενω κανουν καλυτερη δουλεια! Με αλλα λογια το youtube ξεκινησε σαν εναλλακτικη της tv δινοντας ανασα σε οσους ηθελαν κατι διαφορετικο και τωρα ολα τα σκουπιδια που ηταν και ειναι ακομα στην τηλεοραση κανουν σιγα σιγα την εμφανιση τους στην πλατφορμα φεροντας μαζι και ολη τη βρομα της αλλα και τα συμφεροντα της.

Ελα υπερβαλλεις. Καταρχας αν πας στο browse channels εχει κατηγοριες με πολλα ποιοτικα καναλια αναλογα με τι ψαχνεις. Επισης τι εννοεις να προωθουνται? Ουτε ο kimmel προωθειται απο το ιδιο το youtube, αλλα τυχαινει να τον βλεπει κοσμος και να ανεβαινει, και σε αυτο φταιει ο κοσμος, οχι η πλατφορμα. Αυτο εννοουσα. Τα recommended κανουν καλη δουλεια στο να σου προτεινουν βιντεο αν καταλαβαινεις πως να τα χρησιμοποιησεις. Παραυτα επιμενω οτι πολλες φορες εχω δει στα trending SmarterEveryDay,Kurzgesagt, BraveWilderness, CGPGrey και αλλα πολλα που ειναι ποιοτικα.

Τωρα λογοκρισια δεν εχω δει, παρα μονο τα μπιπ σε καποια αμερικανικα talk show που υπαρχουν επειδη ετσι μεταδιδονται και στην τηλεοραση. Εναλλακτικη της tv δεν ηταν παρα μονο τα τελευταια χρονια που τα λεφτα των διαφημισεων επετρεψαν σε content creators να το κανουν για δουλεια και οχι για χομπι. Πριν το ~2012 το youtube ηταν για να βλεπεις viral video

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα υπερβαλλεις. Καταρχας αν πας στο browse channels εχει κατηγοριες με πολλα ποιοτικα καναλια αναλογα με τι ψαχνεις. Επισης τι εννοεις να προωθουνται? Ουτε ο kimmel προωθειται απο το ιδιο το youtube, αλλα τυχαινει να τον βλεπει κοσμος και να ανεβαινει, και σε αυτο φταιει ο κοσμος, οχι η πλατφορμα. Αυτο εννοουσα. Τα recommended κανουν καλη δουλεια στο να σου προτεινουν βιντεο αν καταλαβαινεις πως να τα χρησιμοποιησεις. Παραυτα επιμενω οτι πολλες φορες εχω δει στα trending SmarterEveryDay,Kurzgesagt, BraveWilderness, CGPGrey και αλλα πολλα που ειναι ποιοτικα.

Τωρα λογοκρισια δεν εχω δει, παρα μονο τα μπιπ σε καποια αμερικανικα talk show που υπαρχουν επειδη ετσι μεταδιδονται και στην τηλεοραση. Εναλλακτικη της tv δεν ηταν παρα μονο τα τελευταια χρονια που τα λεφτα των διαφημισεων επετρεψαν σε content creators να το κανουν για δουλεια και οχι για χομπι. Πριν το ~2012 το youtube ηταν για να βλεπεις viral video

 

Μάλλον έχεις χάσει τα νέα της επικαιρότητας που οτιδήποτε δεν είναι mainstream media πλέον στο YouTube περνάει από λογοκρισία και κόψιμο διαφημίσεων, με αποτέλεσμα κόσμος να αναγκάζεται να συμμορφώσει το μήνυμα με αυτό του "κόμματος".... αλλιώς, λε πουλ. Αλλά όχι.. καμία προσπάθεια φίμωσης από πολιτικά λόμπι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις χάσει τα νέα της επικαιρότητας που οτιδήποτε δεν είναι mainstream media πλέον στο YouTube περνάει από λογοκρισία και κόψιμο διαφημίσεων, με αποτέλεσμα κόσμος να αναγκάζεται να συμμορφώσει το μήνυμα με αυτό του "κόμματος".... αλλιώς, λε πουλ. Αλλά όχι.. καμία προσπάθεια φίμωσης από πολιτικά λόμπι κτλ.

Εχεις καποιο παραδειγμα κατα νου? Αληθεια ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να απαντήσω εγώ: :-)

Όποιος youtuber δεν είναι family friendly πλέον,

(πχ βρισίδια, βία κλπ) δεν μπορεί να πάρει λεφτά από διαφημίσεις.

Παράδειγμα: pewdiepie, angryjoe

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους αποκλείσανε αλλά και μόνο το γεγονός πως θα αλλάξουν το περιεχόμενο τους για να συνεχίσουν να πληρώνονται είναι έλεγχος, δε νομίζεις;

Πολλοί από αυτούς το έχουν σαν κανονική δουλειά, δε μπορούν να κάνουν αλλιώς.

Και φυσικά η συντριπτική πλειοψηφία των youtubers που παρακολουθεί τους προβεβλημένους θα ακολουθήσει.

Δεν ξεκίνησε έτσι το youtube.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονός πως θα αλλάξουν το περιεχόμενο τους για να συνεχίσουν να πληρώνονται είναι έλεγχος, δε νομίζεις

Ποιο γεγονος? αποκυμα της φαντασιας σου ειναι αυτο. Αυτο καταλαβες απο τα 2 λινκ που σου εδωσα? Λοιπον φιλαρακι επειδη ειναι δευτερο θεμα στην ιδια μερα που μπαινεις και παρουσιαζεις ψευδη γεγονοτα και στατιστικα και μας ζητας να τα σχολιασουμε ως πραγματικα, προσθηκη στην λιστα αγνοησης. Καλες οι γνωμες και οι αποψεις αλλα στην ενοτητα ΝΕΑ πρεπει να εχουμε και αποδειξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις χάσει τα νέα της επικαιρότητας που οτιδήποτε δεν είναι mainstream media πλέον στο YouTube περνάει από λογοκρισία και κόψιμο διαφημίσεων, με αποτέλεσμα κόσμος να αναγκάζεται να συμμορφώσει το μήνυμα με αυτό του "κόμματος".... αλλιώς, λε πουλ. Αλλά όχι.. καμία προσπάθεια φίμωσης από πολιτικά λόμπι κτλ.

Ενημερωμενος βλεπω και πραγματικα χαιρομαι φιλε ;) Οταν αρχισει βεβαιως να τσουζει επειδη θα εχουμε μαζικη εξοδο δημιουργων και κλεισιμο καναλιων (που εχει ηδη αρχισει βαση νεων ρυθμισεων) τοτε θα ειναι αργα..Ας μεινει λοιπον με τις βρομες της τηλεορασης,συντομα θα βρεθει νεα πλατφορμα που θα μας υποστηριξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...