Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi 6 με κυρτές πλευρές στην οθόνη, Snaprdragon 835, διπλή κάμερα και τιμή $360


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Μι 5s φοράει τον ίδιο σένσορα με τα Pixel. Εχει τον καλύτερο σένσορα αλλά προσπαθώ να καταλάβω (εκτός συνομοσιολογίας) γιατί δεν έβαλε OIS σε αυτό το μοντέλο.

Εχασε μια τεράστια ευκαιρία, αν επαναλαμβάνω η απουσία του δεν είναι στα πλαίσια συμφωνιών των εταιριών.... 

ois δεν εβαλε το pixel που ειναι τηλεφωνο αξιας 900 ευρω!!

απο οτι ξερω αυτο εγινε λογο οτι ο σενσορας ειναι ειδη πολυ μεγαλος και δεν μπορουσαν να βαλουν ois!!

ισως και για αυτο το λόγο βαλανε το προηγούμενο σενσορα imx386 που εναι μικροτερος και μπορεσαν και βαλανε ois!!

 

για τον φιλο που επιμείνει με galaxy s3 (τραγικο τηλεφωνο απο lag και κοληματα!!!) ποσο το ειχες παρει το s3?? 600 ευρω!? και κανενα custom rom δεν γινοταν κατι καλυτερο το ιδιο τραγικο ηταν λογο ελλείψεις μνημης ram!!!

 

η αφαίρεση της θυρας ειναι τραγικο ναι και θα συμφωνήσω οτι πολοι δεν θα το παρουν για αυτο το λογο!!!

εγω ομως που εχω ακουστικα ασυρματα ( 24 ευρω τα ειχα παρει!!) ειναι παρα πολυ καλα και δεν εχεις και καλώδια πουθενα!! (ειναι το μελλον οπως και να το κανουμε!!) ειναι πιο ακριβα ναι αλλα αν καποιος ηθελε να παρει καλα ακουστικα και οχι απο τα jumbo με 3 ευρω θα δωσει παλι 20 ευρω!!    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τα δυο κινητα τα ειχα αγορασει περιπου 200 ευρω.Σιγουρος για πιο πραγμα;Το s3 με 8mp καμερα εβγαζε κλασεις ανωτερες φωτογραφιες απο το τωρινο με 13mp καμερα.Το s3 το εβαζα στο τζαμι στο αυτοκινητο με gps,με νταλα ηλιο και μονιμα στο ρευμα και δεν παραπονιοταν.Το redmi λιγο παραπανω ζεστη να εχει και να βαλεις απλα gps,χωρις ρευμα,ζεματαει και βγαζει μυνημα υπερθερμανσης.

 

Το s3 το μεγαλο του θεμα ηταν στην 4,3 ενω στην 4,1 πηγαινε ταπα.Αλλα εκει επαιξε custom rom και δουλευε αψογα.To redmi ναι μεν ειναι πιο γρηγορα λογω specs αλλα το πατατρακ που παθαινει οταν το εχεις ωρα στην ακρη μεχρι να φορτωσει τις εφαρμογες δεν λεγεται.Εδω αν το αφησω ωρα δεν μου ερχονται μυνηματα στο viber και στο whatsapp και πρεπει να ξανατρεξω την εφαρμογη απο την αρχη.Τα παραπανω δεν εχουν λυθει με καμια custom rom που εχω δοκιμασει.

 

Καλα και αγια τα specs αλλα αν δεν εχεις ριξει λιγο παραπανω μελετη στο πως να τα δεσεις με το soft δουλεια δεν κανεις.Xiaomi παντως κινητο δεν ξαναπαιρνω.Σε επομενο θα κοιταζα πιστευω σε κανα huawei.

 

Απο το note 2 κρινεις τα σημερινα xiaomi; Σκεψου οτι το note 4 ειναι βελτιωμενη η καμερα του απο το note 3 και το note 4x βελτιωμενη απο το note 4.

 

Ενδεικτικα παρω φωτο την ιδια γωνιτσα που χω για συγκριτικο και απο τα 3 κινητα και θα καταλαβεις. https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157679497483803 και οριστε και δειγματα απο το Note 4X που χω τραβηξει https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157680483517561 . Φυσικα το mi5 και το mi5s τα πανε ακομα καλυτερα. 

 

Δεν λεω οτι εχουν top καμερες αλλα δεν εχει καμια σχεση με το παρελθον. Εχουν κανει αλματωδη προοδο και πλεον στεκονται αξιοπρεπεστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ois δεν εβαλε το pixel που ειναι τηλεφωνο αξιας 900 ευρω!!

απο οτι ξερω αυτο εγινε λογο οτι ο σενσορας ειναι ειδη πολυ μεγαλος και δεν μπορουσαν να βαλουν ois!!

ισως και για αυτο το λόγο βαλανε το προηγούμενο σενσορα imx386 που εναι μικροτερος και μπορεσαν και βαλανε ois!!

 

Σύμφωνοι, αλλά στην αντίστοιχη περίπτωση του HTC 10 που φοράει τον ίδιο σένσορα με τα nexus, η HTC χώρεσε σένσορα OIS, ενώ η Google  αρκέστηκε στο HDR+ που κάνει βέβαια πολύ καλή δουλειά. Αλλά θέλω να πω, πως με βάση το παράδειγμα της HTC άμα θέλεις, υπάρχει χώρος...

 

Σε μέγεθος ο ιδιος είναι και στα pixels και στα nexus kai φυσικα στα HTC. Νομίζω τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο το note 2 κρινεις τα σημερινα xiaomi; Σκεψου οτι το note 4 ειναι βελτιωμενη η καμερα του απο το note 3 και το note 4x βελτιωμενη απο το note 4.

 

Ενδεικτικα παρω φωτο την ιδια γωνιτσα που χω για συγκριτικο και απο τα 3 κινητα και θα καταλαβεις. https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157679497483803 και οριστε και δειγματα απο το Note 4X που χω τραβηξει https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157680483517561 . Φυσικα το mi5 και το mi5s τα πανε ακομα καλυτερα. 

 

Δεν λεω οτι εχουν top καμερες αλλα δεν εχει καμια σχεση με το παρελθον. Εχουν κανει αλματωδη προοδο και πλεον στεκονται αξιοπρεπεστατα.

Πραγματικα εχετε κολλησει με την καμερα λες και εχετε κινητο με ποιοτητα καμιας dslr.Σε κανενα post μου δεν ειπα οτι ολα τα xiaomi εχουν χαλια καμερα.Συγκρινα το δικο μου σε σχεση με το πολυ παλαιοτερο s3 που ειχα.Και ναι το s3 που ειναι παλιο μοντελο το θεωρουσα πολυ καλυτερο σαν συσκευη και οχι μονο στην καμερα.

 

Δεν νοειται συσκευη με 8πυρηνο cpu και 2γιγα μνημη να κλεινει εφαρμογες και να βγαζει συνεχως σφαλματα.Δεν νοειται συσκευη το 2015-16 με τοσο δυνατα specs να πρεπει να τρεχω ξανα το whatsapp και το viber για να μου ερθουν μυνηματα.Μεχρι το huawei που ειχα με 512 μνημη δεν το εκανε αυτο.

 

Οκ καλα specs σε πολυ χαμηλες τιμες αλλα μεγαλες εταιριες σαν την samsung και την apple δεν πουλανε μονο το ονομα οταν σου δινουν τα ιδια specs την σαομι σε ακριβοτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

How can Chinese companies offer great specs at such low prices?

 

Οικονομίες κλίμακας

Χαμηλό εργατικό κόστος (ιδίως στο Software κομμάτι που στην δύση οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι)

Νέα επιχειρησιακά μοντέλα (Ότι παράγεις πωλείται αμέσως, μηδενικό κόστος μάρκετινγκ με εκμετάλλευση των social media, fan brand loyalty κτλπ)

Και γλυτώνουν και 1$ από το R&D

 

...nope! Δεν γίνεται και δεν μπορεί η xiaomi και η κάθε xiaomi να ασχοληθεί με λεπτομέρειες στο design ή στο software. Τους ενδιαφέρει απλά να παράγουν γρήγορα και μαζικά και ...ποιος νοιάζεται τώρα για θέματα ευχρηστίας ή αξιοπιστίας. Ποντάρουν απλά στην αξιοπιστία των υλικών και ελπίζουν αντίστοιχα και στην απρόσκοπτη συνεργασία όλων αυτών μεταξύ τους.

 

Έτσι μπορείς εύκολα να καταλάβεις γιατί ενώ έχει ας πούμε τον ίδιο αισθητήρα στην κάμερα με άλλα επώνυμα μοντέλα, δεν μπορεί να βγάλει αντίστοιχα καλές φωτογραφίες.

 

Όσες από τις low cost εταιρείες που γνωρίζουμε, αποφάσισαν να προσέξουν όλες αυτές τις λεπτομέρειες στις συσκευές τους, είδαμε ξαφνικά τις τιμές τους να διπλασιάζονται... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα εχετε κολλησει με την καμερα λες και εχετε κινητο με ποιοτητα καμιας dslr.Σε κανενα post μου δεν ειπα οτι ολα τα xiaomi εχουν χαλια καμερα.Συγκρινα το δικο μου σε σχεση με το πολυ παλαιοτερο s3 που ειχα.Και ναι το s3 που ειναι παλιο μοντελο το θεωρουσα πολυ καλυτερο σαν συσκευη και οχι μονο στην καμερα.

 

Δεν νοειται συσκευη με 8πυρηνο cpu και 2γιγα μνημη να κλεινει εφαρμογες και να βγαζει συνεχως σφαλματα.Δεν νοειται συσκευη το 2015-16 με τοσο δυνατα specs να πρεπει να τρεχω ξανα το whatsapp και το viber για να μου ερθουν μυνηματα.Μεχρι το huawei που ειχα με 512 μνημη δεν το εκανε αυτο.

 

Οκ καλα specs σε πολυ χαμηλες τιμες αλλα μεγαλες εταιριες σαν την samsung και την apple δεν πουλανε μονο το ονομα οταν σου δινουν τα ιδια specs την σαομι σε ακριβοτερη τιμη.

Φίλε απλά δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το software του κινητού σου. Αυτό συμβαίνει με όσους έχουν αυτά τα προβλήματα.

 

Auto Start + δικαιώματα από το Security και δεν θα γίνεται αυτό που αναφέρεις. Τόσοι και τόσοι έχουν τα συγκεκριμένα κινητά και δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα προηγουμενα δηλαδη το ηξερα και ξαφνικα το ξεχασα.Παρε ενα like γιατι μου ελυσες τα χερια.

 

Πραγματικα ομως σε καθε θεμα πλεον που αφορα κινητα δεν μπορεις να πεις αποψη.Τρεχουν ολοι να σε φανε.Εχει καταντησει αηδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις με αυτο που λες?? εγω δηλαδη αν σου πω οτι το καινουργιο s8 ειναι μεγαλη πατατα και εχει μαπα καμερα !!(και ας μην το εχω παρει ποτε στα χερια μου!!) θα σε πείσω!!!!?? 

Όχι φυσικά, για αυτό βλέπεις reviews κτλ αλλά και γνώμες από άτομα που το έχουν.....Αλλά εντάξει βρήκες και εσύ παράδειγμα το S8 που έχει μια από της καλύτερες κάμερες σε κινητά, αν όχι την καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα εχετε κολλησει με την καμερα λες και εχετε κινητο με ποιοτητα καμιας dslr.Σε κανενα post μου δεν ειπα οτι ολα τα xiaomi εχουν χαλια καμερα.Συγκρινα το δικο μου σε σχεση με το πολυ παλαιοτερο s3 που ειχα.Και ναι το s3 που ειναι παλιο μοντελο το θεωρουσα πολυ καλυτερο σαν συσκευη και οχι μονο στην καμερα.

 

Δεν νοειται συσκευη με 8πυρηνο cpu και 2γιγα μνημη να κλεινει εφαρμογες και να βγαζει συνεχως σφαλματα.Δεν νοειται συσκευη το 2015-16 με τοσο δυνατα specs να πρεπει να τρεχω ξανα το whatsapp και το viber για να μου ερθουν μυνηματα.Μεχρι το huawei που ειχα με 512 μνημη δεν το εκανε αυτο.

 

Οκ καλα specs σε πολυ χαμηλες τιμες αλλα μεγαλες εταιριες σαν την samsung και την apple δεν πουλανε μονο το ονομα οταν σου δινουν τα ιδια specs την σαομι σε ακριβοτερη τιμη.

 

Αδερφε κανενα κολλημα. Μιλαμε για το mi6 και κρινεις τη καμερα με βαση το redmi note 2. Και ναι σε καμια περιπτωση δεν χρησιμοποιω το κινητο για σοβαρες φωτογραφιες (ακομα και οταν ειχα το nexus 5x).

 

Οσον αφορα τα αλλα, απο τη στιγμη που μου λες οτι η 512 mb Ram δεν κλεινει εφαρμογες δεν εχω κατι να σου απαντησω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε απλά δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το software του κινητού σου. Αυτό συμβαίνει με όσους έχουν αυτά τα προβλήματα.

 

Auto Start + δικαιώματα από το Security και δεν θα γίνεται αυτό που αναφέρεις. Τόσοι και τόσοι έχουν τα συγκεκριμένα κινητά και δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

 

Στο note 4x πλεον εχει επιλεγμενο απο μονο του τυχον viber, messenger (υποθετω και what's up)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο δυστύχημα το ότι οι εταιρείες προσπαθούν πάση θυσία να ακολουθήσουν τις τάσεις της εποχής έστω κι αν αυτό σημαίνει εκπτώσεις σε πρακτικότητα. Πχ όλοι προσπαθούν να κάνουν τα κινητά λεπτά σαν φύλλο από χαρτί ενώ αν έκαναν μία έρυνα θα έβλεπαν ότι δε θα χάλαγε κανέναν απολύτως αν έδιναν τρελή μπαταρία για δύο  χιλιοστά πάχος ακόμα.

 

Επίσης να ρωτήσω όποιον έχει εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρεία: Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η κάμερα ή η υποδοχή για ακουστικά. Από software όμως πως τα πάει η Xiaomi; Είναι χρηστικό το skin; Έχει τακτικές ενημερώσεις; Είναι αυτό που λέμε smooth η εμπειρία ή τρώει σκαλώματα; Κάνει σωστή διαχείριση της μνήμης και γενικά των πόρων; Αυτά με ενδιαφέρουν πολύ περισότερο από τα specs και τα νούμερα σε ένα χαρτί. Γιατί δε λέει τίποτα το να του βάλουν Core i7 με 16 giga RAM αν το skin είναι τόσο κακογραμμένο που να το πιάνει "λόξυγγας" κάθε φορά που κάνω scroll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μι 5s φοράει τον ίδιο σένσορα με τα Pixel. Εχει τον καλύτερο σένσορα αλλά προσπαθώ να καταλάβω (εκτός συνομοσιολογίας) γιατί δεν έβαλε OIS σε αυτό το μοντέλο.

Εχασε μια τεράστια ευκαιρία, αν επαναλαμβάνω η απουσία του δεν είναι στα πλαίσια συμφωνιών των εταιριών.... 

μα την μιση δουλεια στα pixel οπως και στα nexus του 2015 την εκανε το hdr+ το βραδυ. Δηλαδη οσο και καλο hardware αν βαλεις αν το software και το image proccessing ειναι για τα μπαζα εκει γινεται η διαφορα. Δες φωτογραφια αναμεσα σε pixel και mi5s το βραδυ. Αρα και ois να ειχε δεν θα γινονταν και καποιο θαυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο δυστύχημα το ότι οι εταιρείες προσπαθούν πάση θυσία να ακολουθήσουν τις τάσεις της εποχής έστω κι αν αυτό σημαίνει εκπτώσεις σε πρακτικότητα. Πχ όλοι προσπαθούν να κάνουν τα κινητά λεπτά σαν φύλλο από χαρτί ενώ αν έκαναν μία έρυνα θα έβλεπαν ότι δε θα χάλαγε κανέναν απολύτως αν έδιναν τρελή μπαταρία για δύο  χιλιοστά πάχος ακόμα.

 

Επίσης να ρωτήσω όποιον έχει εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρεία: Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η κάμερα ή η υποδοχή για ακουστικά. Από software όμως πως τα πάει η Xiaomi; Είναι χρηστικό το skin; Έχει τακτικές ενημερώσεις; Είναι αυτό που λέμε smooth η εμπειρία ή τρώει σκαλώματα; Κάνει σωστή διαχείριση της μνήμης και γενικά των πόρων; Αυτά με ενδιαφέρουν πολύ περισότερο από τα specs και τα νούμερα σε ένα χαρτί. Γιατί δε λέει τίποτα το να του βάλουν Core i7 με 16 giga RAM αν το skin είναι τόσο κακογραμμένο που να το πιάνει "λόξυγγας" κάθε φορά που κάνω scroll.

 

Κοιτα, σε καμια περιπτωση δεν το λες stock android. Εχει αρκετα πραγματα πανω του. Ομως ολα οσα εχει οι περισσοτεροι τα βρισκουμε χρησιμα (προσωπικα μου αρεσει το miui). Δηλαδη δεν θα βρεις αχρηστο bloatware. Σε διαχειριση μνημης ισα ισα που το κατηγορουν οτι ειναι πιο επιθετικο και δεν την αφηνει να γεμιζει (στη πραξη αν θες μπορεις να βαλεις να μην κλεινει ποτε τις εφαργμογες που θες συνεχεια)

 

Η εμπειρια χρησης ειναι γενικα πολυ καλη και ακομα και στον snapdragon 625 που εχω εγω ειναι αρκετα smooth το σκρολαρισμα. Οποτε με τον 835 δεν νομιζω να τιθεται θεμα συζητησης.

μα την μιση δουλεια στα pixel οπως και στα nexus του 2015 την εκανε το hdr+ το βραδυ. Δηλαδη οσο και καλο hardware αν βαλεις αν το software και το image proccessing ειναι για τα μπαζα εκει γινεται η διαφορα. Δες φωτογραφια αναμεσα σε pixel και mi5s το βραδυ. Αρα και ois να ειχε δεν θα γινονταν και καποιο θαυμα.

 

Το hdr+ ειναι πραγματικα ενα θαυμα στο λογισμικο της φωτογραφιας. Αρχικα ειχε ξεκινησει να χρησιμοποιειται σε αστροφωτογραφια και τωρα την εβαλε αυτη τη τεχνολογια στα κινητα της η google.

 

Για οσους τυχον δεν γνωριζουν το hdr+ δεν ειναι απλα multiframe noise reduction αφου τραβα σε χαμηλοτερο shutter speed (αρα και χαμηλοτερο iso) φωτογραφιες και κραταει την πιο sharp ως βαση... επειτα ακολουθει το mnr οπου με τις υπολοιπες εντοπιζει τι ειναι θορυβος και το αφαιρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...