Προς το περιεχόμενο

Τρίποδο για ταξίδια για την sony a5000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Αγόρασα πριν κάποιους μήνες την sony a5000 και ακόμα είμαι newbie στο θέμα των φωτογραφικών μια και είναι η πρώτη μου φωτογραφική :D Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο τρίποδο ώστε να βγάζω φωτογραφίες τον εαυτό μου μόνος μου σε κάνα solo ταξίδι. Θα προτιμούσα να είναι κάτι "ελαφρύ" και όχι πολύ ογκώδες ώστε να το κουβαλάω και στο backpack μου. Budget μέχρι 50-60€. Τα gorrilapod αξίζουν ή μπα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για ταξίδι μονο ενα τυπου gorillapod θα κουβαλουσα μαζι μου.

Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο; Γιατί από όσο βλέπω οι τιμές ποικίλουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gorillapod SLR παρε που κανει και για μεγαλες μηχανες. Γυρω στα 40-50€ κανει εκτος κι αν θελεις και επιπλεον την ballhead κεφαλη οποτε πας στα +40€

 

Το λεω με την λογικη του ελαχιστου ογκου και βαρους που σε ενα ταξιδι ειναι κρισιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Gorillapod SLR παρε που κανει και για μεγαλες μηχανες. Γυρω στα 40-50€ κανει εκτος κι αν θελεις και επιπλεον την ballhead κεφαλη οποτε πας στα +40€

 

Το λεω με την λογικη του ελαχιστου ογκου και βαρους που σε ενα ταξιδι ειναι κρισιμο.

http://www.skroutz.gr/s/11662564/Joby-Gorillapod-SLR-Zoom-Flexible-with-Ball-Head-%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CE%9C%CE%AF%CE%BD%CE%B9.html

 

Αυτό εδώ το set έχει καλή ballhead κεφαλή την "original" ας πούμε ή δεν είναι καλή;

 

Αυτό εδώ θα τα άξιζε τα λεφτά του ; http://www.repella.gr/fotografika/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6016

Επεξ/σία από takatakaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δευτερο ειναι πιο ογκωδες αλλα με περισσοτερες δυνατοτητες

 

Εναλλακτικη βολικη λυση για ταξιδια τα been bags οπως αυτο

 

https://www.thepod.ca

 

Φυσικα μπορεις καθε φορα να εχεις ενα DIY been bag με ενα απλα σακουλακι ρυζι απο το super market οπου κι αν εισαι.

 

Θα προτεινα να πας σε ενα καταστημα φωτογραφικων να τα δεις απο κοντα και να συζητησεις για το καθενα. Οταν μιλαμε για τριποδα νομιζω οτι ειναι απαραιτητο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Κλίνω προς αυτό εδω http://www.repella.gr/fotografika/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6016 τελικά. :) Επεξ/σία από takatakaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα μαζι. Μιλαμε για ταξιδι και απλες φωτογραφισεις. Οτιδηποτε αλλο θα ειναι ασκοπη ταλαιπωρια (εναλλακτικα τα been bags & το αλλο που σου εβαλα)

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω κόστους , όγκου ή βάρους ή και τα 3 μαζί; 

 

Προσωπικά προτιμώ όλο τον εξοπλισμό μέσα σε σακίδιο άρα το μήκος για μένα είναι ζητούμενο.

Αυτό που επέλεξες είναι διπλωμένο 27 cm και κανονικά θα μπαίνει σε ένα σακίδιο.

Πάντως ένα gorilla έχει πολλές χρήσεις απλά θέλει κάτι να πατάει για να παίρνει ύψος και προσοχή στη στερέωση και στον άνεμο.

Ίσως θα ήταν καλό να άρχιζες με ένα τέτοιο και να πήγαινες σε τρίποδο ανάλογα με τα ζητούμενα και τη πείρα σου αργότερα. Πάντα το gorilla θα είναι κατάλληλο για κάτι δεν θα μείνει στο ράφι αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Για τρίποδο θα κοιτούσα σε Manfrotto ένα μοντέλο που καλύπτει τα ζητούμενα μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα θα αγοραζα απο ebay το Gorillapod.

Προσπαθησα απο 5 διαφορετικα καταστηματα του skroutz,που υποτιθεται ελεγαν μεχρι 10 ημερες παραδοση και ολοι με επαιρναν τηλεφωνα για να δικαιολογηθουν και να πουν οτι θα παρει καναν επιπλεον μηνα τελικα.

Μου πηρε τρεις μηνες αυτη η δουλεια,και τελικα αποφασισα να το παρω απο ebay ,σε 15 μερες ηταν εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει στο amazon ομως αν θυμαμαι καλα δεν φαινεται αν ο πωλητης ειναι αξιολογος.Στο ebay εχουν βαθμολογησεις,και κρινεις αναλογα.

Εγω πχ πηρα απο εναν τυπα με ποσοστο 99,8% απο χιλιαδες αγοραστες.Ε δεν ημουν ιδιαιτερα αγχωμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...