Προς το περιεχόμενο

Login θέμα....


Levs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αναβάθμιση από 14.04 lts σε 16.04 και με βγάζει σε μαύρη οθόνη και λέει:

Ubuntu 16.04.2 lts ws05 tty1

Ws05 login:

 

Λογικά θέλει username και password επειδή όμως δεν ξέρω τίποτα από τα δύο, επειδή το έχω πάρει από άλλον άνθρωπο που δεν το ηθελέ το pc, τώρα τι κανω; το pass για μέσα στα ubuntu στις εφαρμογές τον ξέρω..εδώ πάντως δεν ξέρω τι να βάλω..βοήθεια!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αναβάθμιση από 14.04 lts σε 16.04 και με βγάζει σε μαύρη οθόνη και λέει:

Ubuntu 16.04.2 lts ws05 tty1

Ws05 login:

 

Λογικά θέλει username και password επειδή όμως δεν ξέρω τίποτα από τα δύο, επειδή το έχω πάρει από άλλον άνθρωπο που δεν το ηθελέ το pc, τώρα τι κανω; το pass για μέσα στα ubuntu στις εφαρμογές τον ξέρω..εδώ πάντως δεν ξέρω τι να βάλω..βοήθεια!!!!!!!

 

Πάρε τηλ τον άνθρωπο που στο έδωσε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τον έχει δώσει εδώ και 5-6 χρόνια..εγώ το είχα κάνει αναβάθμιση σε 14.04 και δε μου το είχε ζητήσει το username..κάτι να κάνω που να το παναφέρω σε προηγούμενη κατάσταση;; ξερετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρχισω να γραφω κατεβατα για το τι μπορεις να κανεις και τι μπορει να το προκαλεσε, αν εισαι αρχαριος οπως λες, το πιο απλο θα ηταν να κανεις μια εγκατασταση απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά bob-o-μαστοριά θα έκανες και έσπασε ο X.

 

@jim_p 5 χρόνια Linux και δεν του χρειάστηκε το username, το θεωρείς πιθανό να μπορέσει να στήσει τα πάντα από την αρχή; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι το pc ειχε 512 mb ram και το έχω πόσα χρόνια όπως είπα αλλά δεν το δούλευα..όσα που το άνοιγμα κολλούσε και το έκλεινα..είχα καλυτερο pc..απλά του έβαλα 2gb ram προχθές και είπα να του κάνω την αναβάθμιση στα 16.04 lts και μόλις έκανε το restart, με έβαλε στη μαύρη οθόνη και μου έγραψε αυτά που αναφέρω..ούτε εκείνος που το είχε δεν θα θυμάται username και pass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φτιάξε ένα  live usb μιας οιασδήποτε linux  διανομής , σώσε τυχόν αρχεία που σε ενδιαφέρουν και κάνε μια νέα εγκατάσταση

 

https://www.pcsteps.gr/14678-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-boot-usb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προηγουμένως έμπαινε αυτόματα στο γραφικό περιβάλλον είναι πιθανό να είχε ενεργοποιημένο κάτι σαν αυτόματο login. Είναι πιθανό μετά την αναβάθμιση να μην εγκαταστάθηκε κάτι σωστά και να μην μπορεί να ξεκινήσει το γραφικό περιβάλλον, οπότε τον πετάει στην κονσόλα όπου ασφαλώς ζητάει username/password.

 

Νομίζω η μόνη λύση είναι νέα εγκατάσταση, όπως περιέγραψε ο nik0laus αμέσως πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Δεν έχω κανένα αρχείο διότι δεν τον χρησιμοποιούσα! Πέρασα τα Win 10 σε ένα usb και μάλλον θα τα bootάρω..Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας όλους! Χριστός ανέστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...