Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ubuntu 16.04 LTS σε Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus)


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά έγινε με τον τρόπο που μου είπες. Γιατί έγινε αυτό και δεν είχα internet; Άλλη μία απορία,,πως τα μαθαίνει κάποιος όλα αυτά,,οπώς πχ το πρόβλημα που παρουσιάστηκε σ έμενα και μου είπες τι ακριβώς πρέπει να κάνω;;Από τον καλύτερο μας φίλο μας όπως  λένε όλοι τον κύριο Google ή και από βιβλία;;Γιατί έχω ένα βιβλίο για το Unix αλλά και να το διάβαζα όλο πάλι δεν νομίζω να κατέληγα σε αυτή την λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τον καλύτερο μας φίλο :P

Σε αυτές τια αναβαθμίσεις μπορεί να σκάσει κάποιο bug η κάποια ασυμβατότητα με συγκεκριμένο hardware όπου δημιουργούνται προβλήματα. Γιαυτό οι lts εκδόσεις είναι οι ποιο σταθερές γιατί ως συνήθως δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.

Τώρα αναβάθμισε ξανά στην επόμενη έκδοση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που λύθηκε τώρα αυτό το πρόβλημα,,πάμε για την επόμενη έκδοση,,ελπίζω να μην μου εμφανίσει κάποιο πρόβλημα και η καινούργια έκδοση,,,ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας γιατί αλλιώς θα έψαχνα ακόμα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αναβάθμιση σε 17.04 και πάλι δεν έχω internet,,ενώ πάνω δεξιά που δείχνει την σύνδεση δείχνει τα 2 βελάκια κανονικά όπως όταν υπάρχει internet,,τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα λύθηκε,,πήγα στα βελάκια πάνω δεξία επέλεξα edit connections, στο παραθυράκι που εμφανίζεται πάτησα add εμφανίζεται το επόμενο παραθυράκι στο οποίο λέει Choose a connection type επέλεξα Ethernet και μετά create σου εμγανίζει τις επόμενες επιλογές και στην καρτέλα Ethernet στην επιλογή Device επέλεξα την επιλογή που μου προτείνει,,δηλαδή το Ethernet το εμφανίζει ως enp3s0 (η Mac address εδώ εμφανίζεται) μετά save και διορθώθηκε  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου είχα απαντήσει πριν λίγες μέρες αλλά το πόσταρα σε λάθος νήμα από την βιασύνη :P

Απλά σου είχα γράψει να αλλάξεις στο αρχείο interface και να βάλεις ξανα αυτά εδώ

 

 

auto lo 
iface lo inet loopback

 

και μετά να κάνεις restart. Αλλά αφού το έλυσες με αυτό τον τρόπο κανένα πρόβλημα τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...