Προς το περιεχόμενο

Μελανακια, ανακατασκευασμένα ή καινούρια αυθεντικά;


GeorgeSmirlis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω ένα πολυμηχανημα HP DESKJET 3525 το οποίο φοράει εκτός από το μαύρο, μελανακια από το 2014 το μαύρο αλλαχθηκε το 2015. Αφού δεν το χρησιμοποιούσα, παρά μόνο σαν scanner. Τώρα χρειάζομαι να εκτυπώσω κάποιες φωτογραφίες, έγχρωμα έγγραφα κτλ, αλλά δεν ξέρω τι να προτιμήσω.

Τα καινούρια (4 στον αριθμό) έχουν 40€ από το κίτρινο μαγαζί ενώ ανακατασκευασμένα έχουν γύρω στο 20€. Μιας και η διαφορά δεν είναι μικρή τι είναι καλύτερο για μένα και τον εκτυπωτή μου;

Να πω ότι τον προηγούμενο HP (2012 μοντελο) ισχυρίσθηκε ο τεχνικός ότι έκαψε κεφαλή από αναγεμισμενα μελανακια. Από κει και έπειτα είχα έναν Epson που στα ξαφνικα μία μέρα δεν εκτυπωνε με ανακατασκευασμένα μελανακια, οπότε τα έχω λίγο στο περιθώριο.

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο, ευχαρίστως. Φοράει τα 655 (4 στον αριθμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φιλε μου ,εχω ακριβώς τον ιδιο εκτυπωτή με εσένα. Σου προτείνω αν θες να εκτυπώσεις φωτογραφίες να πάρεις τα αυθεντικά δοχεία. Εγω χρησιμοποιώ ανακατασκευασμένα και η ποιότητα της εκτύπωσης δεν ειναι και πολύ καλή σε σχέση με τα αυθεντικά. Δηλαδή θωλα γράμματα ,γραμμούλες ενώ με τα αυθεντικά δοχεία της HP όλα καθαρά ! :) Καλύτερη οικονομική λύση τα ανακατασκευασμένα ,καλητερα για τον εκτυπωτή τα αυθεντικά της HP.

Επεξ/σία από K.L.X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δουλεια σου θα την κανεις σίγουρα και με τα ανακατασκευασμένα ! Το θέμα ειναι ποσο θα εισαι εσύ ικανοποιημένος με την ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως απλως να τις πας για εκτυπωση σε φωτογραφειο?

Θα βγει σιγουρα φθηνοτερα εαν υπολογιζεις μελανια/χαρτια κοκ.

Θα χεις και καλυτερη ποιοτητα κ πολυ μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως απλως να τις πας για εκτυπωση σε φωτογραφειο?

Θα βγει σιγουρα φθηνοτερα εαν υπολογιζεις μελανια/χαρτια κοκ.

Θα χεις και καλυτερη ποιοτητα κ πολυ μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο.

Δεν βολεύει αυτό. Άντε να έλεγα μία φορά θα εκτυπώσω, ναι, αλλά τα θέλω και για γενική χρήση πλέον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεφερα γιατι εαν ειχες μαζεψει καμια 200αρια φωτογραφιες θα χρειαζοσουν 3-4 σετ μελανια(το σετ αντε να βγαζει καμια 50αρια).

Οχι ρε, καμια 10αρια θελω μικρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! 

έχω κι εγώ τον ίδιο εκτυπωτή και όταν τον αγόρασα, είχα πάει να γεμίσω τα μελάνια και μου είπαν ότι δεν γεμίζουν και ότι πρέπει να παίρνω τα αυθεντικά της hp κάθε φορά. Τώρα χρειάζεται να πάρω καινούρια μελάνια αλλά βρήκα στο ίντερνετ μελάνια από 3-4 ευρώ. Να ρισκάρω να τα πάρω ή δεν θα λειτουργούν με τον εκτυπωτή μου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! 

έχω κι εγώ τον ίδιο εκτυπωτή και όταν τον αγόρασα, είχα πάει να γεμίσω τα μελάνια και μου είπαν ότι δεν γεμίζουν και ότι πρέπει να παίρνω τα αυθεντικά της hp κάθε φορά. Τώρα χρειάζεται να πάρω καινούρια μελάνια αλλά βρήκα στο ίντερνετ μελάνια από 3-4 ευρώ. Να ρισκάρω να τα πάρω ή δεν θα λειτουργούν με τον εκτυπωτή μου;

Εγώ εδώ και ένα χρόνο με συριγγα τα γεμίζω  B)  Χαχα μια χαρά είναι πάντως ο εκτυπωτής. 

Έχω έναν HP Deskjet 3515 ... δεν είναι και πολύ ακριβά βέβαια τα δοχεία (9€ περίπου) ...ΑΛΛΑ ...

αγοράζω καλύτερα ένα δοχείο με μελάνι (500mL) π.χ μελάνι σκέτο δλδ(υγρό) και με βγάζει 3-4 φορές να το γεμίσω. Οικονομική λύση , δεν χρειάζεται να έχεις καμιά ιδιαίτερη γνώση για να το κάνεις. 

Δεν έχει κανένα φόβο για το μηχάνημα έτσι;

Φίλε Γιώργο ...εγώ όπως ανέφερα και πιο πάνω ,τα γεμίζω μόνος μου ,Φαντάσου ! Δεν έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Πόσο μάλλον να πας να τα αγοράσεις έτοιμα (ανακατασκευασμένα) ,δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Επεξ/σία από kaligulas007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...