Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο και στα Windows 10 το djay Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι συγκρίνουμε τωρα το mac osx με windows .Εδω ειναι ο παραλογισμος και το αστειο σε ολο του το μεγαλειο , Το ενα ειναι λογισμικο και το αλλο lego με τουβλακια . Για να καταλαβη και ο μεσος ελληνας που δεν εχει δει ουτε με κυαλια λογισμικο mac osx  , Το ενα ειναι μονο το σασι της bugatti και το αλλο fiat  και αυτο παλι παιζει, 

 

Fixed!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρός είσαι, γράψου σε νυχτερινό να τα παρακολουθήσεις ξανά. 

Εσύ φαίνεσαι πως είσαι προφέσορας σε αυτά, τι να γραφτώ σε νυχτερινό να μου κάνει μάθημα κανένας χαμηλόμισθος αναπληρωτής. Με εσένα θα τα μάθω καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Xzidique

"Πάρτε το χαμπάρι τα windows είναι το standard, κάνει τα πάντα όσο καλά μπορεί ανάλογα των περιστάσεων"

 

-Φυσικά αφού σαν επαγγελματίας δεν αγοράζεις software

 

"Γι'αυτό οι περισσότεροι επαγγελματίες που θα χρησιμοποιήσουν windows για audio θα έχουν εξωτερική κάρτα ήχου με ASIO driver που είναι πιο γαμηστερός (σχεδιασμένος από την Φανταστική Steinberg) από το Core Audio και επιτρέπει μικρότερο latency."

 

-Δεν ξέρω που το είδες/διάβασες, μην πίνεις πολύ....Χαμηλό latency μόνο σε Linux και κατεβαίνει σε 16 buffer σε PCI interface με LowLatency ή RT-Kernel . Σε Mac/Windows 64 buffer και είσαι κομπλέ και στις 2 πλατφόρμες ( αν φυσικά σετάρεις τα Windows πρώτα)

 

"Τα windows θέλουν tweaking για να χρησιμοποιηθεί στο έπακρο το hardware για real time audio, το macos σπάνια να χρειαστεί κάτι αλλά έχει χειρότερο hardware από το αντίστοιχο ενός pc στην ίδια κατηγορία τιμής."

 

- Tο tweaking είναι που δε θέλει να κάνει ο κόσμος, γιαυτό αν έχει λεφτά απλά παίρνει mac. (και αγοράζει και software). Για το hardware δε σχολιάζω καν...

 

Γενικά με τα 10αρια ξενέρα. Δεν είδα Dedicated Cores for Audio ,Bluetooth Midi  , Multitouch optimized DAWs ( που να μην αγγίξεις keyboard,mouse)

 

αλλά πήρα επιπλέον 100+ υπηρεσίες να τρέχουν στο background και το τελευταίο update έδωσε έμφαση στη δημιουργία:

Δεν κάνει restart πλέον το PC απο μόνο του για τις ενημερώσεις.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows είναι συνολικα το καλύτερο λειτουργικό. Τα υπόλοιπα είναι αίσθημα επανάστασης ή αναγκη υποστήριξης της εκάστοτε αγοράς/επιλογής

Μόνο για games από εκεί και πέρα μπορείς να δουλέψεις και με Linux και με macOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για games από εκεί και πέρα μπορείς να δουλέψεις και με Linux και με macOS.

Εντάξει ,μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Υπάρχουν άπειρα επαγγελματικά προγράμματα στα windows . Ειδικά για ήχο και vst (ποιοτικά freeware) plugins . Απλά πλέον (ειδικά με τα windows 2017) δε προτείνω το λειτουργικό για σοβαρή χρήση .

Αν θέλει η Microsoft ας βγάζει κάθε χρόνο καινούργιες εκδόσεις και όχι τέτοια updates.

 

Και φυσικά από τα XP και μετά ποτέ δεν ασχολήθηκε να 'κοψει' πειρατικές εκδόσεις .Ουτε κίνηση έκανε να περάσει τις εφαρμογές στο Store. Αυτο και μόνο τα λέει όλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδιαίτερα δημοφιλής εφαρμογή DJ με την ονομασία djay Pro που είναι διαθέσιμη εδώ και καιρό για το macOS, το iOS και το Android, κυκλοφόρησε επιτέλους και για τα Windows 10.

 

 

 

Το djay Pro αν δε κανω λαθος δεν ειναι διαθεσιμο στο android,αλλα το djay 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Xzidique

"Πάρτε το χαμπάρι τα windows είναι το standard, κάνει τα πάντα όσο καλά μπορεί ανάλογα των περιστάσεων"

 

-Φυσικά αφού σαν επαγγελματίας δεν αγοράζεις software

 

"Γι'αυτό οι περισσότεροι επαγγελματίες που θα χρησιμοποιήσουν windows για audio θα έχουν εξωτερική κάρτα ήχου με ASIO driver που είναι πιο γαμηστερός (σχεδιασμένος από την Φανταστική Steinberg) από το Core Audio και επιτρέπει μικρότερο latency."

 

-Δεν ξέρω που το είδες/διάβασες, μην πίνεις πολύ....Χαμηλό latency μόνο σε Linux και κατεβαίνει σε 16 buffer σε PCI interface με LowLatency ή RT-Kernel . Σε Mac/Windows 64 buffer και είσαι κομπλέ και στις 2 πλατφόρμες ( αν φυσικά σετάρεις τα Windows πρώτα)

 

"Τα windows θέλουν tweaking για να χρησιμοποιηθεί στο έπακρο το hardware για real time audio, το macos σπάνια να χρειαστεί κάτι αλλά έχει χειρότερο hardware από το αντίστοιχο ενός pc στην ίδια κατηγορία τιμής."

 

- Tο tweaking είναι που δε θέλει να κάνει ο κόσμος, γιαυτό αν έχει λεφτά απλά παίρνει mac. (και αγοράζει και software). Για το hardware δε σχολιάζω καν...

 

Γενικά με τα 10αρια ξενέρα. Δεν είδα Dedicated Cores for Audio ,Bluetooth Midi  , Multitouch optimized DAWs ( που να μην αγγίξεις keyboard,mouse)

 

αλλά πήρα επιπλέον 100+ υπηρεσίες να τρέχουν στο background και το τελευταίο update έδωσε έμφαση στη δημιουργία:

Δεν κάνει restart πλέον το PC απο μόνο του για τις ενημερώσεις.....

Συμφωνώ σε κάποια από αυτά που λες. Αλλά να τρέξεις core audio 32 samples και να είναι usuable δεν το έχω δεί ακόμα. Το RT kernel από linux είναι το καλύτερο αλλά δεν υπάρχει υποστήριξη από software εκτός του bitwig και tracktion στο λειτουργικο.

 

Από που σου προκύπτει που δεν αγοράζω το software που χρησιμοποιώ; Δεν θυμάμαι να σε έχω βάλει νταβά στα @@ μου. Μάλλον είσαι πρωτοκλάστης πρωτομυριστής και επειδή έχεις και την μύγα μυγίαζεσαι.

 

Multitouch optimized Daws είναι Bitwig, FL, Studio One, Tracktion. Δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις εξολοκλήρου από το touch αλλά είναι άκρως εύχρηστα σε αυτά που προσφέρουν στην πλατφόρμα.

 

Θες δεν θες να το παραδεχθείς τα Windows είναι το standard. Όταν αγοράζεις υπολογιστή αυτά έχει μέσα στο 95% των περιπτώσεων.

Γιατί να σχολιάσεις το hardware αφού έχω δίκιο. Πάρε το Mac Pro 6.1 σαν παράδειγμα.

 

Στο αν έχει λεφτά και τι αγοράζει ο επαγγελματίας είναι ανάλογα με τις ανάγκες του....https://www.youtube.com/watch?v=bB1twfL5b28

 

Το έχουμε καταλάβει όπου εσένα δεν σου αρέσουν τα 10αρια. Εμένα δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα όπως ακριβώς το ίδιο ισχύει και για το MacOS.

Για τις υπηρεσίες λες ανακρίβειες. Έχουν κόψει αρκετές ειδικά στο Creators update. Για δες τι υπηρεσίες τρέχει και το Sierra, πλέον ανταγωνίζεται επάξια τα Windows. Το καλό που είδα μετά το Creators update που δεν χρειάζεται να έχω απενεργοποιημένα τα EIST και C-States στο BIOS. Έχει ελάχιστη διαφορά σε χαμηλό buffer setting και high performance Power plan και στα 2 συστήματά μου. 

 

Το bluetooth midi μεγάλη μαλακία που δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα στα Windows τώρα dedicated cores για audio....; Δεν καταλαβαίνω γιατί πράγμα μιλάς.

 

Τό να μιλάμε για το ίδιο πράγμα συνέχεια καταντάει μαλακία. Καταλαβαίνω όπου τα Windows είναι μακράν χειρότερο από το προϊόν που αξίζει να πληρώσει ο κόσμος. Η MS κάνει μεγάλες μαλακίες στον τρόπο προώθησης των Windows 10. Δεν γουστάρω να ξέρουν τι στον πούτσο τρέχω και κάνω στο μηχάνημά μου.

Όσοι το χρησιμοποιούν βάζω και τον εαυτό μου μέσα είναι επειδή δεν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που να προσφέρει κάτι το αντίστοιχο και να έχει υποστήριξη σε software/hardware.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στο El Capitan που ακόμα τρέχω στο Macbook pro μου. Από όταν βγήκε το Sierra με έχει γκαστρώσει να κάνω την αναβάθμιση και το έχει κατεβάσει στα apps μου χωρίς την συγκατατάθεσή μου. Δεν γουστάρω να αποφασίζει η Apple για τον τρόπο που δουλεύω και να μου πασάρει ότι πιστεύει αυτή ότι είναι καλό για την δουλειά μου. Δεν θέλω να υποχρεώνομαι να αγοράσω κάτι και να το πληρώσω στο κόκαλο για να είναι future poof επειδή απλά δεν αναβαθμίζεται. Δεν θέλω να ακολουθήσω την πεπατημένη της Apple. 

 

Ναι υπάρχει το Linux αλλά εκεί δεν υπάρχει κάτι το standard.

Commercial software αν εξαιρέσουμε Autodesk, Foundry και κάποια άλλα δεν γίνεται ported. 

Όταν λέω για standard στο linux εννοώ πως ο καθένας κάνει ότι θέλει εκέι (Arch, Debian,Ubuntu,Suse)

Ναι θα 'θελα πάρα πολύ ένα Λειτουργικό linux/bsd derivative που να είναι όμορφο να μην έχει τα σπαστικά των Windows, MacOS να είναι Flexible και απλά να δουλεύει.

Αλλά δεν ανέχομαι από κανέναν να προσπαθεί να με πείσει που δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου με τα Windows και ότι το MacOS είναι το ουτοπικό λογισμικό που θα μας σώσει όλους. Το ίδιο σκατά mindset εκπροσωπούν και τα δύο τυλιγμένα σε διαφορετικές συσκευασίες.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις καλά Ελληνικά.

 

Καταλαβαίνω πολύ καλά . Εσύ μάλλον δεν καταλαβαινεις χωρίς να χρειαστεί να κάνω ανάλυση.

 

Και το λέω εγώ που ειχα αβαταρ fedora στο insomnia για πολλά χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω πολύ καλά . Εσύ μάλλον δεν καταλαβαινεις χωρίς να χρειαστεί να κάνω ανάλυση.

 

Και το λέω εγώ που ειχα αβαταρ fedora στο insomnia για πολλά χρόνια

Ε πες το έτσι. Εφόσον είχες fedora avatar πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αλλά να τρέξεις core audio 32 samples και να είναι usuable δεν το έχω δεί ακόμα"

Δεν διάβασες καλά. Λες ανακρίβειες τύπου : ASIO χαμηλότερο Latency απο Core_Audio που δεν ισχύει.

Και ξαναλέω οτι και σε Mac και σε PC (με περισσότερο χρόνο στο σετάρισμα) μέχρι 64 πας.

Ξέχασέ το αυτό με τα Linux ,το ανάφερα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ,απλά οτι υπάρχουν και χαμηλότερα buffer settings σε άλλες πλατφόρμες.

 

"Από που σου προκύπτει που δεν αγοράζω το software που χρησιμοποιώ; Δεν θυμάμαι να σε έχω βάλει νταβά στα @@ μου. Μάλλον είσαι πρωτοκλάστης πρωτομυριστής και επειδή έχεις και την μύγα μυγίαζεσαι."

Ποτέ δεν είπα τι κάνεις εσύ σε προσωπικό επίπεδο, δε χρειάζεται να το παίρνεις προσωπικά. Ίσως έχω τα νεύρα μου γιατί η άτιμη έστεισε καλό πελάτη και σόρυ που την 'άφησα' φταίνε τα νηστίσιμα ...βζζζζζζζζζ.....βζζζζζζζζζ

 

"Multitouch optimized Daws είναι Bitwig, FL, Studio One, Tracktion. Δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις εξολοκλήρου από το touch αλλά είναι άκρως εύχρηστα σε αυτά που προσφέρουν στην πλατφόρμα."

Και το Sonar, το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις καθόλου χωρίς πλητρολόγιο-ποντίκι. Φυσικά μόνο το iOS είναι πρωτοπόρο δεν υπάρχει άλλη πλατφόρμα ούτως η άλλως.

 

"Θες δεν θες να το παραδεχθείς τα Windows είναι το standard."

Για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω. Τόσο ζήλο καιρό είχα να δω ! Μη σου τη χαλάσω γιορτηνές μέρες

ΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ 10 ΠΑΡΑΘΥΡΙΑ (γιο-γιο)

 

"Όταν αγοράζεις υπολογιστή αυτά έχει μέσα στο 95% των περιπτώσεων."

Εδώ σε έχασα φίλος. Σπασμένα παιχνίδια έχει κυρίως , σπασμένα επαγγελματικά σε μικρότερο ποσοστό και λίγα αυθεντικά.

Εκτός αν δίνει η Microsoft δώρο και άλλα προγράμματα και χαζομάρα μου που έσβησα τα windows.

 

"Γιατί να σχολιάσεις το hardware αφού έχω δίκιο. Πάρε το Mac Pro 6.1 σαν παράδειγμα."

Ο γούγλης δε μου είπε τίποτα αλλά δεν το έψαξα πάνω απο 30 δευτερόλεπτα .

 

Γενικότερα για να καταλαβαινόμαστε δεν προσπαθώ να σε πείσω. Αφού σε βόλεψαν ok και χαίρομαι για σένα.

Προσωπικά αν στήσει κάποιος μηχάνημα ,7άρια θα του βάλω και κλείνω 5 υπηρεσίες και τέλος. Φαντάσου δεν προτείνω Mac παραμόνο αν το φυσάει το χρήμα και ναι (άποψή μου) τα προτιμώ από τα 10. Έχω καραξενερώσει με τα 10αρια γιατί ξεκίνησαν αλλιώς και τώρα μου φαίνονται Vista.

 

"dedicated cores για audio" : γνωστή παρωδία της MS ,το διαφήμιζε όταν ξεκίνησαν τα 10άρια

http://www.soundonsound.com/reviews/windows-10-musicians

 

Στο άρθρο ψάξε τη φράση Audio Core Isolation και θα καταλάβεις. Ουσιαστικά θα έδινε σημαντική ώθηση στο να εξαλείψει τα drop outs ,ποτέ δε αξιοποιήθηκε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...