Προς το περιεχόμενο

Απορία στο πως φωτογραφίζουν οι επαγγελματίες


tzapal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να πάρεις αρχέιο σε ηλεκτρονική μορφή, αρκεί να το ξεκαθαρίσεις απο πρίν και να ειναι μέσα στην συμφωνία. Απλά δεν εννοειται, πρέπει να πληρωθεί.

 

Η πληρωμή δηλαδή είναι για το post process των φωτογραφιών, σωστά; Αν ο άλλος δεν τις θέλει σε ψηφιακή μορφή, δεν τις κάνεις όλες post process, αλλά μόνο όσες θα μπουν στο άλμπουμ ή που θα τυπωθούν ανεξάρτητα.

Επεξ/σία από konnak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Διαδικασία είναι ακριβώς αυτή

 

Λήψη - πέρασμα στον βασικό υπολογιστή - backup - εισαγωγή στο Lightroom - διαλογή - επεξεργασία όλων των φωτογραφιών στο Lightroom - εξαγωγή σε υψηλή ανάλυση - δημιουργία πρωτοτυπου άλμπουμ - δημιουργια χαμηλης αναλυσης δειγμάτων απο το export του lightroom και αποστολή στον πελάτη για τις αλλαγές.

 

Τα δείγματα ειναι σε ανάλυση 1024x768 και το λογοτυπο κάτω δεξιά.

 

Μετά όι φωτογραφίες που επιλέχθηκαν για το άλμπουμ τελειοποιουνται στο φωτοσοπ, γίνεται proofing για να έιμαστε σίγουροι οτι θα βγει στην εκτυπωση οτι βλέπουμε στην οθόνη και το στέλνουμε για τύπωμα

 

Για να σου απαντήσω κιόλας, σε όλες τις φωτογραφίες κάνω επεξεργασία , δεν έχει σημασια αν θα μπουν στο αλμπουμ η θα τυπωθουν. Απλά αυτες π μπαινουν στο αλμπουμ δέχονται κ αλλη επεξεργασία μετα στο φωτοσοπ

 

Εσύ μπορεις να μ πείς θέλω την 5045 παράδειγμα σε ηλεκτρονική μορφή και σου λέω ποσο κοστίζει. Ουσιαστικά αγοράζεις τα δικαιώματα για προσωπική χρήση . Η φωτογραφία ειναι ήδη επεξεργασμένη . Άμα θες παιρεταίρω επεξεργασία κοστίζει έξτρα

 

Εγώ συνήθως αμα θέλει ο πελάτης 20-30 φωτό παράδειγμα που του αρεσαν πολυ απο το άλμπουμ του τις δίνω δωρεάν σε υψηλή ανάλυση αλλα με το λογοτυπο κάτω δεξιά.

 

Ειναι πολυ σημαντικό ο πελάτης να ξέρει τι θέλει για να μπορείς να το κοστολογίσεις καθώς και να εισαι σαφής με το τι παραδίδεις.

 

Θα σου πώ ένα παράδειγμα. Πριν 3 χρόνια ειχα μια νύφη αρκετά χοντρούλα , 150Kg σίγουρα. είχαμε συμφωνήσει γαμο με ένα άλμπουμ και 100 φωτό στο χέρι. Η συγκεκριμένη ήρθε στον γάμο με κολλητό νυφικό και και οπως ειναι φυσικό το νυφικό ειχε δίπλες και κρεμώντουσαν τα παχάκια. 

 

Η συκγκεριμένη απαίτησε να φύγουν οι δίπλες και να γίνει jeniffer lopez σε ολες τις φωτο του άλμπουμ + τις εκτυπωμένες, και οτι αυτο το είχαμε συμφωνήσει επειδή αυτη θεώρησε οτι όταν λεω επεξεργασία εννοώ total make over

 

Με έναν γρηγορο υπολογισμό κοστολόγισα την δουλειά σε μισή ώρα ανα φωτογραφία επεξεργασία + βάλε ρευματα ενοικια κτλπ στο σύνολο 200 φωτογραφίες, 20 ευρώ την ώρα άρα 10 ευρώ ανα φωτογραφία , 200 φωτογραφίες συνολο 200*10 =2000 ,,, 3 χρονια μετά δεν έχει έρθει ακόμα και δν πήρε ποτέ τον γάμο.

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε το βοδι

χαχαχαχα.

 

το χειρότερο ήταν οτι ο άντρας της ήταν ερασιτέχνης φωτογράφος και φωτοσοπάς και όταν διαφώνησα και τους είπα το ποσό π θέλω μ είπε θές τοσα λεφτα για να κάνει λίγο Liquify, δεν ειναι και τοσο δύσκολο. Στείλε μου τις φωτογραφίες να το κάνω εγώ.

 

Φυσικά δεν τους έδωσα το αρχείο, απείλησαν με μηνύσεις και εξαφανίστηκαν και μου χρωστάνε ακόμα τριψήφιο αριθμό χρημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να πάρεις αρχέιο σε ηλεκτρονική μορφή, αρκεί να το ξεκαθαρίσεις απο πρίν και να ειναι μέσα στην συμφωνία. Απλά δεν εννοειται, πρέπει να πληρωθεί.

 

Δηλαδή εφόσον έχουμε συμφωνήσει στο Χ ποσό με 2 αλμπουμ παράδειγμα δεν μπορείς να έρθεις να μ πεις μετα θέλω και τις φωτογραφίες τσάμπα . Γ'αυτο τον λόγο εγώ προσωπικά κάνω ενα συμφωνητικό που λέει ακριβώς τι θα παραδωθεί στον πελάτη καθώς και εγγυήσεις για επιστροφή χρηματων και αποζημίωση σε περίπτωση που δεν τηρηθεί η συμφωνία.

 

Σε περίπτωση που ο πελάτης πάρει ψηφιακό αρχείο θα πρέπει να το χρησιμοποιήσει μόνο για προσωπική χρήση και να μήν πωληθεί. Άμα ο πελάτης παραμετροποιήσει το ψηφιακό αρχείο και το δημοσιοποιήσει θα πρέπει να αναφέρει οτι η εικόνα παραμετροποιήθηκε και δεν αντιπροσωπευει τον Δημιουργό Χ.

 

Φυσικά και δίνω αρχεία Jpeg σε μεγάλη ανάλυση (όχι raw όμως) , Και φυσικα μπορείς να κάνεις άλλο photobook μετα αμα θές , αλλα θα πρέπει πρώτα να έχεις πάρει το άλμπουμ π ήταν στην συμφωνία καθως και να έχει πληρωθει όλο το ποσό.

 

Και να φανταστείς οτι πάντα δίνω δωρεάν τουλάχιστον τις οικογενειακές  επειδή δεν έχω σκοπο να βγάλω λεφτα απο εκτυπωσεις μετά και δεν θέλω να μπω στην διαδικασια να έρχονται συνεχεια να ζητάνε 5-10 φωτό.

 

 

 

Νομίζω σου απάντησα πρίν σε αυτό. Επίσης δεν ποζάρεις μόνος σου, ο επαγγελματίας σε ποζάρει, εσύ απλα βάζεις την όμορφη φάτσα σου :) Κρατάω τα δικαιώματα για να χρησιμοποιήσω το υλικό για δική μου χρήση, άν θα βγάλω άμεσο κέρδος απο αυτό θα ζήτησω την άδεια του πελάτη και θα του προτείνω ένα ποσοστό απο τα κέρδη άν θέλει.ε 

 

Προφανώς ο συγκεκριμένος φωτογράφος ήθελε να βγάλει λεφτά απο τις μετέπειτα εκτυπώσεις. Το οτι δεν έδινε τις φωτογραφίες ουτε με παραπάνω λεφτα μ φαίνεται περίεργο καθώς θα μπορουσε να σου πει ένα τρελο ποσό και να τελειωνε η συζήτηση. μα μου επέμενε πως οτι θέλω όποτε θέλω μπορώ να πάω να μου τις εκτυπώσει δωρεάν και θυμάμαι είχα πάει κανα 2μηνο μετά και μου έβγαλε καμιά 50αριά φωτογραφίες χωρίς να μου πάρει μια

 

Εδώ ειναι δικό σου λάθος καθώς θα έπρεπε απο την αρχή να ξεκαθαρίσεις οτι θα ήθελες το ψηφιακό αρχείο, άμα σου έλεγε όχι θα πηγαινες σε κάποιον άλλον.πάλι στο ίδιο θα πήγαινα γιατί κάνει πολύ καλή δουλειά ....ναι απο την αρχή δεν το ξεκαθάρισα γιατί δεν με ενδιέφεραν τόσο πολύ οι φωτο του γάμου (έχω το αλμπουμ και καμια 100αρια εκτυπωμένες...  στη βάφτιση μου την έσπασε που του ζήτησα...

 

Συνήθως τα προβλήματα δημιουργούνται ή απο τον φωτογράφο που τάζει τα πάντα με σκοπό να πάρει την δουλειά και μετά επειδή τα έδωσε όλα τσάμπα προσπαθεί να βγάλει απο παντού την χασούρα

 

Ή απο τον πελάτη που δεν ξέρει τι θέλει (λογικό κατα κάποιον τρόπο) , δέν ασχολήθηκε να καταλάβει τι περιλαμβάνει η συμφωνία και τι όχι και σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν πολλοι πελάτες που το παίζουν και καλα δυσαρεστημένοι με σκοπό να τους κάνεις σκόντο σε κάτι ή να πάρουν τίποτα τσάμπα

 

Εφόσον υπάρχει γραπτή συμφωνία όμως αναγράφονται όλα εκει και τελειωνει η συζήτηση και η διαφωνία μεταξύ φωτογράφου και πελάτη

Επεξ/σία από procostas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...