Προς το περιεχόμενο

Απορία στο πως φωτογραφίζουν οι επαγγελματίες


tzapal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φωτογραφία είναι δημιουργία του φωτογράφου, σε αντιστοιχία με έναν πίνακα ζωγραφικής που σου ετοίμασε ο Χ καλλιτέχνης με την αφεντομουτσουνάρα σου :).

 

Ωστόσο, ένας φωτογράφος που κάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή κάνει φωτογραφίσεις γάμων και βαπτίσεων επί παραγγελία και πληρωμή, είναι λίγο υποκριτικό να επικαλεστεί λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας για να μην σου παραδώσει υλικό. Συνήθως είναι απλά μια δικαιολογία για να ανεβάσει την τιμή του €150-€300 (από την εμπειρία μου) - τόσο αξίζει η τέχνη του εντέλει :).

 

Προσωπικά, όποτε χρειάστηκε είχα συμφωνήσει από πριν ότι θέλω όλες τις φωτογραφίες σε raw. Δεν πείραξε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Το υλικό ειναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου και όχι εσού.

Όταν έρθεις σε εμένα με πληρώνεις να σε φωτογραφίσω με σκοπό να γίνει το άλμπουμ γάμου και όχι για να πάρεις όλο το υλικό και να το κάνεις οτι γουστάρεις. Οπότε οι φωτογραφίες όχι δεν ειναι δικές σου. Το άλμπουμ ειναι μόνο και οτι αλλο συμφωνήθηκε. Αν συμφώνησε απο την αρχή να σ δώσει το υλικό καλώς, αλλιώς δεν εννοείται αυτό.

 

Όταν γινεται παραχώρηση πνευματικών δικαιωμάτων τότε και μόνο μπορεις να κάνεις οτι θέλεις.

 

Δεν ειναι καθόλου δικαιολογία. Άμα σου δώσω εγω το υλικό ελευθερο εσυ μπορείς να το πουλήσεις σε άλλον φωτογράφο για να δειχνει την δουλειά μου σαν δικιά του, πράγμα που γίνεται πολυ συχνά στον χώρο μας, όπως επίσης μπορείς και να το πουλήσεις και σαν έργο τέχνης ή να βγάλεις λεφτά απο διαγωνισμό φωτογραφίας κτλπ κτλπ

 

Προσωπικά μου ζητήθηκε να δώσω υλικό και να πουληθει στο εξωτερικό σαν πίνακας, και ενημέρωσα στην νύφη για να πάρω την άδεια. Θα του ζητήσω 300 ευρώ για να του τις δώσω για προσωπική χρήση , όχι όμως για να τις πουλήσει.

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Το υλικό ειναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου και όχι εσού.

Όταν έρθεις σε εμένα με πληρώνεις να σε φωτογραφίσω με σκοπό να γίνει το άλμπουμ γάμου και όχι για να πάρεις όλο το υλικό και να το κάνεις οτι γουστάρεις. Οπότε οι φωτογραφίες όχι δεν ειναι δικές σου. Το άλμπουμ ειναι μόνο και οτι αλλο συμφωνήθηκε. Αν συμφώνησε απο την αρχή να σ δώσει το υλικό καλώς, αλλιώς δεν εννοείται αυτό.

 

Όταν γινεται παραχώρηση πνευματικών δικαιωμάτων τότε και μόνο μπορεις να κάνεις οτι θέλεις.

 

Δεν ειναι καθόλου δικαιολογία. Άμα σου δώσω εγω το υλικό ελευθερο εσυ μπορείς να το πουλήσεις σε άλλον φωτογράφο για να δειχνει την δουλειά μου σαν δικιά του, πράγμα που γίνεται πολυ συχνά στον χώρο μας, όπως επίσης μπορείς και να το πουλήσεις και σαν έργο τέχνης ή να βγάλεις λεφτά απο διαγωνισμό φωτογραφίας κτλπ κτλπ

 

Προσωπικά μου ζητήθηκε να δώσω υλικό και να πουληθει στο εξωτερικό σαν πίνακας, και ενημέρωσα στην νύφη για να πάρω την άδεια. Θα του ζητήσω 300 ευρώ για να του τις δώσω για προσωπική χρήση , όχι όμως για να τις πουλήσει.

Ακριβως !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα 

ναι σωστά αυτά που γράφεις ΑΛΛΆ......

οι φωτογραφίες του άλμπουμ δεν ειναι δικές μου???

γιατί να μην μπορώ να τις βάλω πχ σε μια ψηφιακή κορνίζα????

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Το υλικό ειναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου και όχι εσού.

Όταν έρθεις σε εμένα με πληρώνεις να σε φωτογραφίσω με σκοπό να γίνει το άλμπουμ γάμου  και όχι για να πάρεις όλο το υλικό και να το κάνεις οτι γουστάρεις. Οπότε οι φωτογραφίες όχι δεν ειναι δικές σου. Το άλμπουμ ειναι μόνο και οτι αλλο συμφωνήθηκε. Αν συμφώνησε απο την αρχή να σ δώσει το υλικό καλώς, αλλιώς δεν εννοείται αυτό.

 

Όταν γινεται παραχώρηση πνευματικών δικαιωμάτων τότε και μόνο μπορεις να κάνεις οτι θέλεις.

 

Δεν ειναι καθόλου δικαιολογία. Άμα σου δώσω εγω το υλικό ελευθερο εσυ μπορείς να το πουλήσεις σε άλλον φωτογράφο για να δειχνει την δουλειά μου σαν δικιά του, πράγμα που γίνεται πολυ συχνά στον χώρο μας, όπως επίσης μπορείς και να το πουλήσεις και σαν έργο τέχνης ή να βγάλεις λεφτά απο διαγωνισμό φωτογραφίας κτλπ κτλπ

 

Προσωπικά μου ζητήθηκε να δώσω υλικό και να πουληθει στο εξωτερικό σαν πίνακας, και ενημέρωσα στην νύφη για να πάρω την άδεια. Θα του ζητήσω 300 ευρώ για να του τις δώσω για προσωπική χρήση , όχι όμως για να τις πουλήσει.

ωραίο το παράδειγμα που δίνεις και εκεί ήθελα να καταλήξω.... το "μοντέλο" δεν πρέπει να πληρωθεί ????   

και αντε εσύ εισαι ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματίας και ζήτησες την αδεια της νύφης ..... το κάνουν όλοι????

γιατί να δω εγω ξαφνικά την φωτο του παιδιού μου ή την δικία μου να μοστράρει στο ίντερνετ ή οπουδήποτε αλλού ???? 


Η φωτογραφία είναι δημιουργία του φωτογράφου, σε αντιστοιχία με έναν πίνακα ζωγραφικής που σου ετοίμασε ο Χ καλλιτέχνης με την αφεντομουτσουνάρα σου :).

 

η διαφορά με τον πίνακα είναι ότι δεν κρατάει αντίγραφο ο ζωγράφος να το κάνει μετα ότι θέλει τον παίρνω και τέλος ή αν δεν τονν πάρω με πληρώνει για "μοντέλο" (τρομάρα μου :-D  :-D )  και είναι δικός του 

 

Ωστόσο, ένας φωτογράφος που κάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή κάνει φωτογραφίσεις γάμων και βαπτίσεων επί παραγγελία και πληρωμή, είναι λίγο υποκριτικό να επικαλεστεί λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας για να μην σου παραδώσει υλικό. Συνήθως είναι απλά μια δικαιολογία για να ανεβάσει την τιμή του €150-€300 (από την εμπειρία μου) - τόσο αξίζει η τέχνη του εντέλει :). ε ναι αυτό ειναι το ΖΟΥΜΙ

 

Προσωπικά, όποτε χρειάστηκε είχα συμφωνήσει από πριν ότι θέλω όλες τις φωτογραφίες σε raw. Δεν πείραξε κανέναν.

Επεξ/σία από procostas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν ειναι δικιές σου , το άλμπουμ τυπωμένο σάν προιόν είναι. Δηλαδη εσύ άμα αγοράσεις έναν καμβά απο το ικέα πάς και απαιτείς να βρουν τον φωτογράφο να σ στειλει και την ψηφιακη μορφή επειδη το πλήρωσες? 

 

Φυσικά και ενημέρωσα την νύφη και μ ειπε οτι δέν έχει πρόβλημα και δεν θέλει καποιο ποσό σαν αμοιβή. Παρ'ολα αυτά ολοι οι πελάτες υπογράφουν συμφωνητικό οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω το υλικό για προσωπική χρήση.

 

Οι επαγγελματίες πάντα ενημερώνουν τον πελάτη αν θα ανεβάσουν κατι στο σάιτ κτλπ, και πολλοι τον πληρώνουν κιόλας ή του δίνουν δωράκια

 

Μάλλον έχουμε διαφορετικη οπτική στο "επαγγελματίας" , ο γειτονικός τύπος π τραβάει γάμους και δεν στα δίνει για να στα πάρει  απο τις εκτυπώσεις το κάνει για διαφορετικό λόγο απο έναν επαγγελματία φωτογράφο που σέβεται την δουλειά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Το υλικό ειναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου και όχι εσού.

Όταν έρθεις σε εμένα με πληρώνεις να σε φωτογραφίσω με σκοπό να γίνει το άλμπουμ γάμου και όχι για να πάρεις όλο το υλικό και να το κάνεις οτι γουστάρεις. Οπότε οι φωτογραφίες όχι δεν ειναι δικές σου. Το άλμπουμ ειναι μόνο και οτι αλλο συμφωνήθηκε. Αν συμφώνησε απο την αρχή να σ δώσει το υλικό καλώς, αλλιώς δεν εννοείται αυτό.

 

Όταν γινεται παραχώρηση πνευματικών δικαιωμάτων τότε και μόνο μπορεις να κάνεις οτι θέλεις.

 

Δεν ειναι καθόλου δικαιολογία. Άμα σου δώσω εγω το υλικό ελευθερο εσυ μπορείς να το πουλήσεις σε άλλον φωτογράφο για να δειχνει την δουλειά μου σαν δικιά του, πράγμα που γίνεται πολυ συχνά στον χώρο μας, όπως επίσης μπορείς και να το πουλήσεις και σαν έργο τέχνης ή να βγάλεις λεφτά απο διαγωνισμό φωτογραφίας κτλπ κτλπ

 

Προσωπικά μου ζητήθηκε να δώσω υλικό και να πουληθει στο εξωτερικό σαν πίνακας, και ενημέρωσα στην νύφη για να πάρω την άδεια. Θα του ζητήσω 300 ευρώ για να του τις δώσω για προσωπική χρήση , όχι όμως για να τις πουλήσει.

Αρχικά χαλάρωσε. Κι εγώ το ίδιο είπα στον φίλο που ρώτησε, το υλικό είναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου, δεν διαφωνώ ούτε υποβαθμίζω τη δουλειά του.

 

Ο ίδιος φωτογράφος μου έκανε κανονικά το άλμπουμ, το βίντεο, κτλ κτλ. Αγοράσαμε όλο το πακέτο. Όλα ήταν εξαιρετικά, και είναι άψογος επαγγελματίας. Στην αναζήτηση που έκανα, έθετα πάντα το θέμα των ψηφιακού αρχείων, εξηγώντας γιατί θα τα ήθελα.

 

Προφανώς είναι δικαίωμά του να επικαλεστεί πνευματική ιδιοκτησία, και μέσα στη συμφωνία κυρίων ήταν ότι δεν θα δώσω το υλικό σε άλλον φωτογράφο. Αν θέλει με εμπιστεύεται προφανώς, το συμφωνητικό είναι μία λύση αλλά δεν μου ζήτησε να κάνουμε. Επειδή όμως κι εγώ τον προτίμησα τόσο στον γάμο όσο και στην βάπτιση μετά, μέσω των άλμπουμ, των βίντεο (αλλά και των μεμονωμένων φωτογραφιών) που μου έδωσε τον προτίμησαν και άλλοι φίλοι μου.

 

Η όλη λοιπόν ιστορία είχε μόνο νικητές. Άνετα πάει και σε διαγωνισμό αν θέλει και άνετα θεωρώ ότι αποδεικνύει ότι έπεσε θύμα κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας αν κάποιος άλλος παρουσιάσει φωτογραφίες του ως δικές του. Το ίδιο μπορεί να συμβεί αν ο άλλος του πάρει φωτογραφίες που έχει κοινοποιήσει στο facebook και αφαιρέσει με χειρουργική ακρίβεια το λογότυπό του - που αν δεν είναι χασάπης δεν θα το έχει σαν υδατογράφημα σε μία φωτογραφία που υποτίθεται θέλει να τον διαφημίσει. Επίσης, όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα. ήταν συμφωνία εξ αρχής, και στην αναζήτηση φωτογράφου όταν το έθετα ως επιθυμία δεν εισέπραξα αρνητική απάντηση από κανέναν, παρά μόνο ότι πρέπει να "πληρώσω" το ψηφιακό υλικό επιπλέον (με τιμή και όρους που ποικίλουν - π.χ. όχι όλες αλλά ~300 επιλεγμένες). Εγώ αυτό το θεωρώ δικαιολογία και χαζό.

 

Ζήτησα το υλικό γιατί όντας ο ίδιος ερασιτέχνης φωτογράφος μου αρέσει να φτιάχνω δικά μου photobooks ή να κάνω επεξεργασία στα raw γιατί μπορεί να θέλω να δώσω μια άλλη προοπτική, ή να τυπώσω κάποια σε μεγάλο μέγεθος. Ένας φωτογράφος που κάνει κάθε Σαββατοκύριακο 2 και 3 event (γάμους, βαπτίσεις) δεν έχει το χρόνο να το κάνει αυτό, αλλά κυρίως δεν έχει το συναίσθημα που υπάρχει μέσα σε μένα. Το raw της φωτογραφίας είναι μια ψυχρή ψηφιακή αποτύπωση της στιγμής. Προφανώς το βάθος πεδίου, η έκθεση, κτλ. συνθέτουν την κάθε φωτογραφία και γι' αυτό είναι δημιουργός ο φωτογράφος σε αντιστοιχία με έναν ζωγράφο. Όμως, το post process, πέρα από κάποιες διορθώσεις, περιέχει και το να προσδώσεις στη φωτογραφία την "ψυχή" της στιγμής που δραπετεύει από τον αισθητήρα: δεν υπάρχουν αντικειμενικά σωστά χρώματα ή αντικειμενικά σωστό white balance, άλλωστε η αντίληψη αυτών διαφέρουν ακόμα και από άνθρωπο σε άνθρωπο. Οι φωτογραφίες στο post process γενικά "χρωματίζονται" από τον άνθρωπο που αφορά η φωτογραφία, ο οποίος την επεξεργάζεται φέρνοντας στην καρδιά και το μυαλό του όσα σήμαινε γι' αυτόν η στιγμή αυτή. Αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να το κάνει για μένα κανένας άλλος φωτογράφος. Δυστυχώς δεν μπορώ να χωριστώ στα δύο για να βγάλω το γάμο μου ή τη βάπτιση του παιδιού μου οπότε βρήκα έναν φωτογράφο που μου ταίριαζε, ο οποίος στη δουλειά που μου έδειξε φάνηκε ότι ήταν ο κοντινότερος στην τεχνοτροπία και στην αφαιρετικότητα που έχω στο μυαλό μου κι εγώ.

 

Επίσης, το αρχικό σχόλιο πήγαινε κυρίως στα jpeg αρχεία που μερική δίνουν με ανάλυση 640x480 π.χ., το οποίο το θεωρώ απίστευτη κοροϊδία. Τα raw η αλήθεια είναι ότι δεν τα ζητάει ο κόσμος γιατί δεν τα χρειάζεται. Αλλά θα έπρεπε τουλάχιστον να δίνουν full-res jpeg. Παίρνουν αρκετά χρήματα δα για να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν ειναι δικιές σου , το άλμπουμ τυπωμένο σάν προιόν είναι. Δηλαδη εσύ άμα αγοράσεις έναν καμβά απο το ικέα πάς και απαιτείς να βρουν τον φωτογράφο να σ στειλει και την ψηφιακη μορφή επειδη το πλήρωσες? ειναι μπερδεμένο γιατί εγώ σου ποζάρω....και απο την πόζα μου και την τέχνη που βάζεις δημιουργείτε ένα ολοκληρωμένο τελικό προϊόν .... η φωτογραφία. εσύ χωρίς να με πληρώσεις κρατάς όλα τα πνευματικά δικαιώματα 

 

Φυσικά και ενημέρωσα την νύφη και μ ειπε οτι δέν έχει πρόβλημα και δεν θέλει καποιο ποσό σαν αμοιβή. Παρ'ολα αυτά ολοι οι πελάτες υπογράφουν συμφωνητικό οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω το υλικό για προσωπική χρήση.

 

Οι επαγγελματίες πάντα ενημερώνουν τον πελάτη αν θα ανεβάσουν κατι στο σάιτ κτλπ, και πολλοι τον πληρώνουν κιόλας ή του δίνουν δωράκια

 

Μάλλον έχουμε διαφορετικη οπτική στο "επαγγελματίας" , ο γειτονικός τύπος π τραβάει γάμους και δεν στα δίνει για να στα πάρει  απο τις εκτυπώσεις το κάνει για διαφορετικό λόγο απο έναν επαγγελματία φωτογράφο που σέβεται την δουλειά του.

το 90% του χώρου το κάνει για να πάρει τα εχτρα €

 

Επίσης, το αρχικό σχόλιο πήγαινε κυρίως στα jpeg αρχεία που μερική δίνουν με ανάλυση 640x480 π.χ., το οποίο το θεωρώ απίστευτη κοροϊδία. Τα raw η αλήθεια είναι ότι δεν τα ζητάει ο κόσμος γιατί δεν τα χρειάζεται. Αλλά θα έπρεπε τουλάχιστον να δίνουν full-res jpeg. Παίρνουν αρκετά χρήματα δα για να το κάνουν.

σε αυτό ακριβώς αναφερόμουν 

Επεξ/σία από procostas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς οτι ο φωτογράφος π τραβαει 2-3 γάμους το ΣΚ δεν εχει χρόνο να κάνει επεξεργασία στα RAW? Φυσικά και έχει τον χρόνο και άν δεν έχει να τον βρεί

 

Δηλαδή εσύ εισαι καλλιτέχνης και ο άλλος δεν μπορείς να δώσει την αίσθηση της στιγμής με το post processing? μόνο εσυ μπορείς...Aν δεν μπορεί τότε τι τον πλήρωσες να κάνει ? Εσύ εισαι ο καλλιτέχνης της φωτογραφίας και ο ταπεινός φωτογράφος γάμου ειναι ο ταπεινός δούλος που σου φέρνει τα πινέλα... 

 

Εσύ ουσιαστικά τον πλήρωσες να τραβάει απλα σωστές τεχνικα φωτογραφίες.

 

Και 200px θα τα έδιναν αν μπορούσαν γιατι πολλοι ειναι τοσο γύφτοι που προσπαθουν να τυπώσουν αυτές και να βγάλουν το λογοτυπο μπας και γλυτώσουν 10 ευρώ.

 

--------

procostas δεν πλήρωσες για να μ ποζάρεις, πλήρωσες για να σ δηγηιθώ την ιστορία του γάμου σου μέσα απο εικόνες τυπωμένες σε ενα ψηφιακό άλμπουμ. για αυτο και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία. Και θεωρείς ότι η post process επεξεργασία είναι κάτι που γίνεται βάσει βιβλίου; Που είναι "σωστή" ή "λάθος"; Που τέλος πάντων μπορεί κάποιος να πει αντικειμενικά ότι "σε αυτή τη φωτογραφία, αυτές είναι οι ορθές post process επεμβάσεις";

 

Θα μπορούσες να μου πεις τι σημαίνει post process edit για σένα; Με ποιες αρχές διορθώνεις white balance, χρώματα, ποπ; Πόσο κόκκο/θόρυβο είσαι διατεθειμένος να αφήσεις σε μία φωτογραφία με λίγο πιο υψηλό iso; Όταν διορθώνεις το white balance, γιατί το κάνεις; Όταν διορθώνεις και κάνεις λίγο πιο ποπ τα χρώματα, γιατί το κάνεις;

 

Προσωπικά, στην αρχή της ενασχόλησής μου αυτά τα ερωτήματα με ταλαιπωρούσαν γιατί νόμιζα ότι οι απαντήσεις είναι αντικειμενικές και ένας έμπειρος φωτογράφος τις είχε. Τώρα που ξέρω ότι δεν υπάρχουν αντικειμενικές απαντήσεις, ξέρω ότι το post process edit αφορά είτε αυτόν για τον οποίο τραβήχτηκε η φωτογραφία είτε τον φωτογράφο όταν το θέμα είναι κάποιος που έχει σημασία για τον φωτογράφο. Όταν βγάζω φωτογραφία το 9 μηνών παιδί μου, στο post process προσδίδω στην φωτογραφία την ψυχή και το χρώμα που θα βοηθήσει να ανασύρω την ανάμνηση όταν θα βλέπω την φωτογραφία στο μέλλον. Ο φωτογράφος δεν μπορεί να ξέρει τι σήμαινε η στιγμή για μένα και πώς θέλω να την θυμάμαι.

 

Αυτά αφορούν τις φωτογραφίες που μου έχει δώσει. Το άλμπουμ είναι δική του δημιουργία και, πέρα από τη συζήτηση που κάνουμε μαζί όταν μου παρουσιάσει το σχέδιο όπου πάντα γίνονται αλλαγές βάσει των προτιμήσεων των δικών μου, η σύνθεση και η δημιουργική διαδικασία είναι δική του - και γι' αυτό πληρώνεται. Το ίδιο και το βίντεο. Δεν το κάνεις αυτό με πελάτες; Είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που παράγεις; Ποιος είναι ο στόχος σου; Ο ικανοποιημένος πελάτης ή το άλμπουμ να είναι αντάξιο της τέχνης σου; Ποια είναι η προτεραιότητά σου; Αν είναι το δεύτερο, κακώς κάνεις φωτογραφήσεις γάμων και βαπτίσεων, πολύ προσωπικών στιγμών άλλων ανθρώπων δηλαδή.

Επεξ/σία από konnak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου στην τέχνη δεν υπάρχει καλό ή κακό , σωστό ή λάθος, οπότε δεν υπάρχει σωστός τρόπος Post processing.

Αλλα ο φωτογράφος γάμου έχει ή πρέπει να έχει ένα στύλ που τον προσδιορίοζει. βάση αυτου τον επιλέγεις. Αυτο το στύλ το δημιουργεί μέσα απο τον τρόπο λήψης αλλα και το Post processing.

 

Οπότε όταν εσυ ή οποιος πελάτης τον επιλέγει, του αρέσει ο τρόπος με τον οποιό αποδίδει και φωτο(ζω)γραφίζει. αυτό ειναι το βασικό κριτήριο σου καθώς φυσικά και η τιμή. Άμα εσυ δεν τον αφήνεις να εκφραστεί και να σου παραδώσει το άλμπουμ με το υφος που τον χαρακτηρίζει τότε για πιο λόγο να τον επιλέξεις? 

 

Εγω προσωπικά το φτιάχνω το άλμπουμ μόνος μου, δεν επιλέγει το ζευγάρι. Μετά μπορεί να πατήσει πάνω σε αυτο και να κάνει αλλαγές. Το άλμπουμ πρέπει να ειναι αντάξιο της δουλειάς μ και αυτου που του έχω παρουσιάσει , άν επιτύχω σε αυτο δεν εχει κανένα λογο να ειναι δυσαρεστημένος, γιατί αυτό είδε και αυτό παίρνει.

 

Δεν παραδίδω ποτέ υλικο χωρις να εχει περάσει απο επεξεργασία, και τα δείγματα δηλαδη ειναι επεξεργασμένα, όπως επίσης στα πακέτα υπάρχει αναγκαστικά άλμπουμ και όχι μόνο φωτογραφίες.

 

Μπορεί να χάνω λεφτά επειδη πολλοι για λόγους κόστους θέλουν απλά να φωτογραφίσω τον γάμο και να τους δώσω το υλικο να το κάνουν οτι θέλουν αλλα κερδίζω οτι κρατάω το επίπεδο της δουλειάς , επειδή αυτο που πουλάω ειναι η ιστορία του γάμου τους μέσω της δικής μου οπτικής αποτυπωμένη σε ενα ψηφιακό άλμπουμ. 

 

Πιστεψε με ειναι το μόνο ευκολο οι ξεπέτες τύπου έρχομαι μια μέρα σε εσενα φωτογραφίζω τον γάμο τσιμπάω 800 ευρώ π.χ στα δίνω ολα σε Usb και δεν έχω ουτε να ασχοληθώ με χρωματικές,τύπωμα, να σε παρακαλάω να έρθεις να πάρεις τα άλμπουμ και να πληρώσεις κτλπ κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου στην τέχνη δεν υπάρχει καλό ή κακό , σωστό ή λάθος, οπότε δεν υπάρχει σωστός τρόπος Post processing.

Αλλα ο φωτογράφος γάμου έχει ή πρέπει να έχει ένα στύλ που τον προσδιορίοζει. βάση αυτου τον επιλέγεις. Αυτο το στύλ το δημιουργεί μέσα απο τον τρόπο λήψης αλλα και το Post processing.

 

Οπότε όταν εσυ ή οποιος πελάτης τον επιλέγει, του αρέσει ο τρόπος με τον οποιό αποδίδει και φωτο(ζω)γραφίζει. αυτό ειναι το βασικό κριτήριο σου καθώς φυσικά και η τιμή. Άμα εσυ δεν τον αφήνεις να εκφραστεί και να σου παραδώσει το άλμπουμ με το υφος που τον χαρακτηρίζει τότε για πιο λόγο να τον επιλέξεις? 

 

Εγω προσωπικά το φτιάχνω το άλμπουμ μόνος μου, δεν επιλέγει το ζευγάρι. Μετά μπορεί να πατήσει πάνω σε αυτο και να κάνει αλλαγές. Το άλμπουμ πρέπει να ειναι αντάξιο της δουλειάς μ και αυτου που του έχω παρουσιάσει , άν επιτύχω σε αυτο δεν εχει κανένα λογο να ειναι δυσαρεστημένος, γιατί αυτό είδε και αυτό παίρνει.

 

Δεν παραδίδω ποτέ υλικο χωρις να εχει περάσει απο επεξεργασία, και τα δείγματα δηλαδη ειναι επεξεργασμένα, όπως επίσης στα πακέτα υπάρχει αναγκαστικά άλμπουμ και όχι μόνο φωτογραφίες.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ο συγκεκριμένος φωτογράφος ήταν αυτός που το στυλ του και η έκφρασή του από τα άλμπουμ επίδειξης φαινόταν πιο κοντά σε αυτό που θέλαμε. Έφτιαξε το άλμπουμ, μου το έστειλε να το δούμε, πήγαμε εκεί και συζητήσαμε κάποιες αλλαγές, οι οποίες δεν ήταν ουσιώδεις. Όπως λες κι εσύ, πατήσαμε σε αυτό και κάναμε κάποιες μικροεπεμβάσεις. Το τελικό άλμπουμ ήταν κατά 90% ίδιο με το αρχικό. Δεν του είπα "εδώ πρέπει να φωτίσεις λίγο τις σκιές ή να δώσεις λίγο κορεσμό", ο άνθρωπος γνωρίζει πώς να επεξεργαστεί τις φωτο για εκτύπωση σε συγκεκριμένο υλικό, εγώ δεν γνωρίζω. Παρ' όλα αυτά, η γυναίκα μου, που δεν ασχολείται με τη φωτογραφία  :), έκανε σχόλιο σε κάποιες φωτογραφίες ότι θα ήθελε να μην είναι ασπρόμαυρες αλλά έγχρωμες ώστε να φαίνονται κάποιες λεπτομέρειες από το νυφικό της.

 

 

Μπορεί να χάνω λεφτά επειδη πολλοι για λόγους κόστους θέλουν απλά να φωτογραφίσω τον γάμο και να τους δώσω το υλικο να το κάνουν οτι θέλουν αλλα κερδίζω οτι κρατάω το επίπεδο της δουλειάς , επειδή αυτο που πουλάω ειναι η ιστορία του γάμου τους μέσω της δικής μου οπτικής αποτυπωμένη σε ενα ψηφιακό άλμπουμ. 

 

Πιστεψε με ειναι το μόνο ευκολο οι ξεπέτες τύπου έρχομαι μια μέρα σε εσενα φωτογραφίζω τον γάμο τσιμπάω 800 ευρώ π.χ στα δίνω ολα σε Usb και δεν έχω ουτε να ασχοληθώ με χρωματικές,τύπωμα, να σε παρακαλάω να έρθεις να πάρεις τα άλμπουμ και να πληρώσεις κτλπ κτλπ

 

Δε νομίζω ότι χάνεις λεφτά, αυτοί που θέλουν το υλικό μόνο δε νομίζω ότι είναι πελάτες σου - ούτε εγώ ήθελα το υλικό μόνο γιατί προφανώς δεν θεωρώ ότι είμαι καλύτερος από έναν φωτογράφο που διάλεξα και πλήρωσα επειδή ακριβώς έχει την καλλιτεχνική ικανότητα να κάνει κάτι που εγώ δεν μπορώ να το κάνω. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι και εγώ, ο πελάτης, δεν μπορώ να έχω κάποιες επιπλέον απαιτήσεις. 

 

Έχω φωτογραφίες από όλη μου τη ζωή, κάποιες τυπωμένες, κάποιες σε photobooks, τις περισσότερες όμως τις βλέπεις σε ψηφιακή μορφή: μπορείς να πας πίσω στον χρόνο σε μια στιγμή, να ανασύρεις μια ανάμνηση, ένα συναίσθημα, μια στιγμή, μια αγάπη - γι' αυτό δεν βγάζουμε φωτογραφίες; Για τη νοσταλγία. Είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος, αλλά η προτεραιότητά μου είναι αυτή. Είναι δυνατόν να μην έχω τις φωτογραφίες του γάμου μου ή της βάπτισης του παιδιού μου και να μου τις δίνεις σε ανάλυση 640x480, επειδή θεωρείς ότι είναι πιο σημαντικές για σένα παρά για μένα; Είναι δυνατόν να είναι πιο σημαντικές για σένα παρά για μένα; Αν ήταν έτσι θα με πλήρωνες, δεν θα σε πλήρωνα. Τα πνευματικά δικαιώματα, ναι, είναι δικά σου. Αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι και υπερβολικοί: είσαι εκεί και έχεις το δικαίωμα να βγάζεις φωτογραφίες μόνο και μόνο επειδή εγώ σε εμπιστεύτηκα και σε έβαλα εκεί. Γιατί είσαι εκεί; Για να προσφέρεις μια οπτική, ναι τη δική σου, για τις προσωπικές μου στιγμές. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι όμως ότι μετά αυτός ο πελάτης δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να ανασύρει αυτές τις προσωπικές του στιγμές στο laptop, το κινητό, το tablet του, ή να τις δείξει σε δυο φίλους στην τηλεόραση.

 

Τώρα για μένα προσωπικά το να έχω τα raw με βοηθάει όσον αφορά στο ότι έτσι κι αλλιώς κάποιες φωτο μπορεί να θέλω να τα κάνω post process διαφορετικά, να δοκιμάσω να κάνω κάποια ασπρόμαυρη, να τις βάλω μέσα σε ένα photobook που θα τυπώσω μαζί με άλλες, για άλλο σκοπό. Κι όλα αυτά με το να έχω την καλύτερη ποιότητα στο τέλος. Αν πάντως δίνεις αρχεία jpeg σε κανονική ανάλυση στους πελάτες σου και έχεις ενστάσεις μόνο για τα raw, νομίζω η συζήτηση εν πολλοίς δεν έχει νόημα καθώς τα raw συμφωνώ ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να δίνονται. Πες ότι είμαι εγώ παράξενος :).

Επεξ/σία από konnak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

--------

procostas δεν πλήρωσες για να μ ποζάρεις, πλήρωσες για να σ δηγηιθώ την ιστορία του γάμου σου μέσα απο εικόνες τυπωμένες σε ενα ψηφιακό άλμπουμ. για αυτο και τίποτα παραπάνω.

 δεν μου απάντησες σε αυτό 

ειναι μπερδεμένο γιατί εγώ σου ποζάρω....και απο την πόζα μου και την τέχνη που βάζεις δημιουργείτε ένα ολοκληρωμένο τελικό προϊόν .... η φωτογραφία. εσύ χωρίς να με πληρώσεις κρατάς όλα τα πνευματικά δικαιώματα 

 

δεν αμφισβητώ την δουλειά σου ούτε κανενός (στον γάμο μου είχα πληρώσει κοντα στα 2χιλιάρικα φωτογράφο .... και τα άξιζε και με το παραπάνω (καλός παραμυθάς ... :-D  :-D  :-D ) και φυσικά τον πείρα και στα βαφτίσια της κόρης μου.

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπορώ να πάρω τις φωτο που διάλεξα για εκτύπωση (ειχε μέσα στο πακέτο κανα 100στη σε διάφορα μεγέθη) και σε ηλεκτρονική μορφή (και ήταν κάθετος... μόνο με κάτι χάλια αναλύσεις μου έδωσε .....και το λογότυπο του στο κέντρο της φωτογραφίας.....(ουτε με παραπάνω λεφτά δεν τις έδωσε)

τέλος πάντων ο τύπος ήταν ... είναι πολύ καλός και η δουλειά του ήταν φανταστική  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να πάρεις αρχέιο σε ηλεκτρονική μορφή, αρκεί να το ξεκαθαρίσεις απο πρίν και να ειναι μέσα στην συμφωνία. Απλά δεν εννοειται, πρέπει να πληρωθεί.

 

Δηλαδή εφόσον έχουμε συμφωνήσει στο Χ ποσό με 2 αλμπουμ παράδειγμα δεν μπορείς να έρθεις να μ πεις μετα θέλω και τις φωτογραφίες τσάμπα . Γ'αυτο τον λόγο εγώ προσωπικά κάνω ενα συμφωνητικό που λέει ακριβώς τι θα παραδωθεί στον πελάτη καθώς και εγγυήσεις για επιστροφή χρηματων και αποζημίωση σε περίπτωση που δεν τηρηθεί η συμφωνία.

 

Σε περίπτωση που ο πελάτης πάρει ψηφιακό αρχείο θα πρέπει να το χρησιμοποιήσει μόνο για προσωπική χρήση και να μήν πωληθεί. Άμα ο πελάτης παραμετροποιήσει το ψηφιακό αρχείο και το δημοσιοποιήσει θα πρέπει να αναφέρει οτι η εικόνα παραμετροποιήθηκε και δεν αντιπροσωπευει τον Δημιουργό Χ.

 

Φυσικά και δίνω αρχεία Jpeg σε μεγάλη ανάλυση (όχι raw όμως) , Και φυσικα μπορείς να κάνεις άλλο photobook μετα αμα θές , αλλα θα πρέπει πρώτα να έχεις πάρει το άλμπουμ π ήταν στην συμφωνία καθως και να έχει πληρωθει όλο το ποσό.

 

Και να φανταστείς οτι πάντα δίνω δωρεάν τουλάχιστον τις οικογενειακές  επειδή δεν έχω σκοπο να βγάλω λεφτα απο εκτυπωσεις μετά και δεν θέλω να μπω στην διαδικασια να έρχονται συνεχεια να ζητάνε 5-10 φωτό.

 

 

 δεν μου απάντησες σε αυτό 

ειναι μπερδεμένο γιατί εγώ σου ποζάρω....και απο την πόζα μου και την τέχνη που βάζεις δημιουργείτε ένα ολοκληρωμένο τελικό προϊόν .... η φωτογραφία. εσύ χωρίς να με πληρώσεις κρατάς όλα τα πνευματικά δικαιώματα 

 

δεν αμφισβητώ την δουλειά σου ούτε κανενός (στον γάμο μου είχα πληρώσει κοντα στα 2χιλιάρικα φωτογράφο .... και τα άξιζε και με το παραπάνω (καλός παραμυθάς ...  :-D   :-D   :-D ) και φυσικά τον πείρα και στα βαφτίσια της κόρης μου.

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπορώ να πάρω τις φωτο που διάλεξα για εκτύπωση (ειχε μέσα στο πακέτο κανα 100στη σε διάφορα μεγέθη) και σε ηλεκτρονική μορφή (και ήταν κάθετος... μόνο με κάτι χάλια αναλύσεις μου έδωσε .....και το λογότυπο του στο κέντρο της φωτογραφίας.....(ουτε με παραπάνω λεφτά δεν τις έδωσε)

τέλος πάντων ο τύπος ήταν ... είναι πολύ καλός και η δουλειά του ήταν φανταστική  

 

 

Νομίζω σου απάντησα πρίν σε αυτό. Επίσης δεν ποζάρεις μόνος σου, ο επαγγελματίας σε ποζάρει, εσύ απλα βάζεις την όμορφη φάτσα σου :) Κρατάω τα δικαιώματα για να χρησιμοποιήσω το υλικό για δική μου χρήση, άν θα βγάλω άμεσο κέρδος απο αυτό θα ζήτησω την άδεια του πελάτη και θα του προτείνω ένα ποσοστό απο τα κέρδη άν θέλει.

 

Προφανώς ο συγκεκριμένος φωτογράφος ήθελε να βγάλει λεφτά απο τις μετέπειτα εκτυπώσεις. Το οτι δεν έδινε τις φωτογραφίες ουτε με παραπάνω λεφτα μ φαίνεται περίεργο καθώς θα μπορουσε να σου πει ένα τρελο ποσό και να τελειωνε η συζήτηση. 

 

Εδώ ειναι δικό σου λάθος καθώς θα έπρεπε απο την αρχή να ξεκαθαρίσεις οτι θα ήθελες το ψηφιακό αρχείο, άμα σου έλεγε όχι θα πηγαινες σε κάποιον άλλον.

 

Συνήθως τα προβλήματα δημιουργούνται ή απο τον φωτογράφο που τάζει τα πάντα με σκοπό να πάρει την δουλειά και μετά επειδή τα έδωσε όλα τσάμπα προσπαθεί να βγάλει απο παντού την χασούρα

 

Ή απο τον πελάτη που δεν ξέρει τι θέλει (λογικό κατα κάποιον τρόπο) , δέν ασχολήθηκε να καταλάβει τι περιλαμβάνει η συμφωνία και τι όχι και σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν πολλοι πελάτες που το παίζουν και καλα δυσαρεστημένοι με σκοπό να τους κάνεις σκόντο σε κάτι ή να πάρουν τίποτα τσάμπα

 

Εφόσον υπάρχει γραπτή συμφωνία όμως αναγράφονται όλα εκει και τελειωνει η συζήτηση και η διαφωνία μεταξύ φωτογράφου και πελάτη

 

 

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...