Προς το περιεχόμενο

Διαφημίσεις μετά τις 10.000 προβολές στα νέα κανάλια στο YouTube


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη, γιατι θα χαζέψουμε εδω μέσα, τι ακριβώς κάνει το Youtube (Google) και θέλει και λεφτά;;;;;;

 

Παράσιτο είναι!!! Όλη τη δουλειά την κάνει ο κόσμος.

 

Να κάνουμε μια κρατική (καλά διαβάσατε) πλατφόρμα, όπου θα φιλοξενούμε βίντεο και να δούμε πόσο θα μας κοστίζει και πόσα θα βγάζει το κράτος απο τις διαφημήσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι καλοί youtubers το έχουν ρίξει στο patreon για λεφτά. Έκανα και εγώ μια περίοδο κάτι gaming vids αλλά και δεν είχαν προβολή και λίγα τα λεφτά οπότε λέω να τα βγάλω τα ads μιας που για δεκάρες δεν λέει να εκνευρίζω και αυτούς τους λίγους που βλέπουν τα vids μου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι ο καθένας νομίζει ότι θα κάνει κανάλι στο youtube και με ότι βλακεία του έρθει θα βγάλει λεφτά και θα τον πληρώνουν να κυκλοφορεί με bentley ξέρω γω

 

Αυτά είναι για λιγους...Το γράφω και εδώ γιατί έχουν πάρει αέρα τα μυαλά μερικών.

 

Το 95% που ασχολείται βγάζει ένα μικρό-ελαχιστο μεροκάματο που σε σχέση με τις ώρες που τρώει δεν ξέρω αν αξίζει ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον καλέ, εδω αλλοι και αλλοι δεν εχουν βγαλει σχεδον τιποτα.

Ο τύπος παράτησε την δουλειά του στους 400,000 Subscribers. Eπίσης απο ένα Podcast ο τύπος που έχει το "Lazy Game Reviews" είπε οτι παράτησε την δουλειά του στους 300,000 αλλα θα πρέπει να βγάζει 6-7 Video την εβδομάδα για να έχει άνετο εισόδημα. Για κάνει 10 λεπτά Video στo Youtube χρειάζονται 100 με 150 λεπτά δουλειάς πράγμα απίθανο άμα έχει κανονική δουλειά.

 

O  PewDiePie το μόνο που κάνει είναι να παίζει παιχνίδια με τις ώρες και να τσιρίζει. Αυτό δεν είναι Original Content.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγινε είναι οτι τα πρώτα 10,000 views δεν μπορούν να γίνουν monetize.

Ναι γενικά η Google πάει κατά διαόλου. Έβγαζα 50 ευρώ το μήνα και ξαφνικά έπεσα στα 20. Δεν ξέρω τι παίχτηκε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι ο καθένας νομίζει ότι θα κάνει κανάλι στο youtube και με ότι βλακεία του έρθει θα βγάλει λεφτά και θα τον πληρώνουν να κυκλοφορεί με bentley ξέρω γω

 

Αυτά είναι για λιγους...Το γράφω και εδώ γιατί έχουν πάρει αέρα τα μυαλά μερικών.

 

Το 95% που ασχολείται βγάζει ένα μικρό-ελαχιστο μεροκάματο που σε σχέση με τις ώρες που τρώει δεν ξέρω αν αξίζει ;)

 

O 15χρονός γίος της εξαδέρφης μου την έπεισε να ξοδέψει κοντά στα $2,000 για Gaming PC για να κάνει "Καριέρα" σαν Gamer στο Youtube, stitcher κτλ

 

Είπα στην ξαδέρφη μου ότι και να κάνει ας πάει πανεπιστήμιο πρώτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα καταλάβει καιρό πριν ότι θα συμβεί αυτό. Όταν ξεκίνησαν να περιορίζουν τα αυτόματα promotes, και θέταν όρους. Που κάθε φορά τους αλλάζουν. Από το κακό στο χειρότερο. Σοβαρά λεφτά από το YouTube ως gaming website δεν έβαλα, έτσι έκοψα τις διαφημίσεις στα video μου.

Τα κυρίως έσοδα που έχω είναι χορηγοί (gameshops) και donations από τους fans μου που τους το ανταποδίδω με τα pokemon tournaments και έπαθλα. Συν παραγγελίες πελατών που θέλουν ηχογραφήσεις, video recording, ψηφιακές εκτυπώσεις.

Λεφτά από YouTube δεεεν παίζει. Μόνο να τα ακουμπάς θέλει πλέον για να promoteάρεις τα video σου αν θες να πουλήσεις προϊόν η τουρνουά η υπηρεσίες.

 

 

YouTube με ΠΑΣΟΚ

YouTube με ΣΥΡΙΖΑ

:P

Είπα στην ξαδέρφη μου ότι και να κάνει ας πάει πανεπιστήμιο πρώτα.

Φτάνει η σχολή που θα διαλέξει να είναι από κάποια επιστήμη που του αρέσει και τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O  PewDiePie το μόνο που κάνει είναι να παίζει παιχνίδια με τις ώρες και να τσιρίζει. Αυτό δεν είναι Original Content.

Αυτός είναι ο ορισμός του Original Content. Δεν παίζει κανέναν ρόλο άμα εσένα δεν σου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο εύκολο ειναι να κατσεις να σκεφτείς το "επόμενο fb" παρα να βγάλεις λεφτά από YouTube πια.

Δεν κάνει φιλανθρωπίες και πρέπει να ματώσεις για ένα 20€. Και πολύ το hype να 'ουμε.

Καλυτερα πλυντηρίο κάδων που ήμουν με 6 ώρες δουλεια 35€ μεροκάματο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικά η Google πάει κατά διαόλου. Έβγαζα 50 ευρώ το μήνα και ξαφνικά έπεσα στα 20. Δεν ξέρω τι παίχτηκε.

 

Κάποια αλλαγή αλγορίθμου? δεν ξέρω! έτσι και αλλιώς το τραφικ το έφερνα από reddit. λογικά το cpc έπεσε τρελά.

 

από τότε το παράτησα. αι σιχτιρ δλδ. να ασχολείσαι σαν μαλ3$%κας 1 μήνα ενώ μπορείς να κάνεις 2 μεροκάματα και τις υπόλοιπες 28 μέρες χαλαρά.

 

ε καλά... πάντα τα λεφτά από youtube/websites ήταν αστεία και μόνο ένα 1% έβγαζε κοντά στα 1000 ευρώ. και ένα 0.0000% 4-5-6-10κ ευρώ.

 

γενικά η γοογλε μου έχει δείξει κακή εικόνα. τα αρπάζει από τους advertisers και όλο και μειώνει από τους publishers.

 

Που θα βρίσκει αλλιώς τα χρήματα αν δεν κόψει για να εξαγοράζει ότι βρει μπροστά της; :D

 

Η Google είναι μονοπώλιο και το εκμεταλλεύεται όπως θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές έχουμε αναφερθεί πως το youtube είναι το internet ολόκληρο. Και πολύ άργησαν που δεν το κάνανε συνδρομητικό. Δυστυχώς μέσα στα επόμενα χρόνια θα πρέπει να το πληρώνουμε ακριβά εάν θέλουμε να το βλέπουμε σωστά. Ήδη στις mobile εκδόσεις άρχισε να κουράζει αρκετά... 4/5 συνεχόμενα βίντεο θα σου έχει διαφήμιση 5 δευτερολέπτων υποχρεωτικά και σε αρκετές περιπτώσεις βίντεο 1 λεπτού χωρίς επιλογή παράβλεψης. Το χειρότερο είναι όταν σου πετάει διαφήμιση στο ενδιάμεσο...  Σχετικά όμως με τα κέρδη, προφανώς και η εταιρεία δίνει πολλά παραπάνω χρήματα μέχρι και σε κανάλια μικρών προβολών. Εάν τα κάνεις μια πράξη όλα μαζί φεύγουν πολλά λεφτά που θα μπορούσαν να είναι στις τσέπες τους, οπότε λογικό να εφαρμόσει το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ αυτός είναι και ο λόγος που μετακομίζω στο vimeo, μπορεί να μην μου είναι δωρεάν καθώς πληρώνεις το storage αλλά δεν έχει διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...