Προς το περιεχόμενο

Διαφημίσεις μετά τις 10.000 προβολές στα νέα κανάλια στο YouTube


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαγές στον τρόπο που οι ιδιοκτήτες καινούριων καναλιών του YouTube θα μπορούν να βγάζουν χρήματα, μέσα από τις προβαλλόμενες διαφημίσεις, ανακοίνωσε η πλατφόρμα.

Έτσι, από τις 6 Απριλίου, για να μπορέσει ένα νέο κανάλι να ενταχθεί στο Πρόγραμμα συνεργατών YouTube, η πρώτη προϋπόθεση θα είναι να ξεπεράσει τις 10.000 προβολές.

 

Στη συνέχεια, η πλατφόρμα θα ελέγξει το περιεχόμενό του και, αν αυτό πληροί τα κριτήρια συνεργασίας που έχει θεσπίσει, τότε θα αρχίσει να εμφανίζει διαφημίσεις στα βίντεο.
Σύμφωνα με τον Ariel Bardin από το YouTube, οι παραπάνω αλλαγές έχουν ως στόχο να διασφαλίσουν πως τα έσοδα από τις διαφημίσεις καταλήγουν σε δημιουργούς που ακολουθούν τους κανόνες δεοντολογίας.

 

Μιλώντας στο BBC, ο αναλυτής Qingzhen Chen από την εταιρεία IHS σημείωσε πως το όριο των 10.000 προβολών θα είναι εύκολα επιτεύξιμο για τα περισσότερα νέα κανάλια, με δεδομένο μάλιστα πως στις προβολές ενός βίντεο συνυπολογίζονται και οι περιπτώσεις όπου οι χρήστες δεν παρακολούθησαν ολόκληρη τη διάρκειά του.

 

Link.png Site: BBC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσανε τα όργανα. Παλικάρια το Youtube χάνει χρήμα αριστερά και δεξιά. Τώρα μάλιστα κατηγωρούνε οτι χάνουνε λεφτά απο εξτρεμιστικά Video 

 

https://www.theguardian.com/technology/2017/mar/25/google-youtube-advertising-extremist-content-att-verizon

 

Προσωπικά ξέρω άτομο που άφησε την δουλειά του για να βγάλει περισσότερα Videos στο Youtube. Τα οποία του αποδίδουν $100-200 για ένα 20λεπτο επεισόδιο. 

 

Το οικονομικό μοντέλο του Youtube δεν νομίζω οτι θα κρατήσει για πολύ. Πάμε πίσω σε εποχές 1999-2000 με το Dot Com Crash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πείτε του just_

Τον βλέπω να μπαινει κάθε μισή ώρα με νεό βιντεο (ειπα νεο, οχι καλύτερο) και απο κάτω να γράφει "Σας ευχαριστώ που ΘΑ κάνετε κλικ να το δειτε και που θα κανετε κλικ στην Εγγραφή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σπαστικες είναι οι διαφημίσεις πριν από ένα βίντεο.

 

Και να θέλω να αγοράσω αυτό που μου προβάλουν,δεν θα το πάρω έτσι για το σπάσιμο.

 

Αμάν πια!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά ξέρω άτομο που άφησε την δουλειά του για να βγάλει περισσότερα Videos στο Youtube. Τα οποία του αποδίδουν $100-200 για ένα 20λεπτο επεισόδιο. 

 

Το οικονομικό μοντέλο του Youtube δεν νομίζω οτι θα κρατήσει για πολύ. Πάμε πίσω σε εποχές 1999-2000 με το Dot Com Crash.

Ποιον καλέ, εδω αλλοι και αλλοι δεν εχουν βγαλει σχεδον τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά οκ. δεν θα κάνουν τίποτα με αυτόν τον τρόπο. όποιος έχει μια ιδέα από site σαν το mturk καταλαβαίνει πόσο εύκολο είναι να πιάσει τα 10.000 κλικ. το κόστος θα είναι περίπου 200 ευρώ μέγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν αρχισει τη γκρινια οι youtubers.

Σχεδον ολοι γκρινιαζουν οτι "εχουν κουραστει", "κανουν αυτη τη δουλεια πολλα χρονια", "δε ξερουν για ποσο καιρο θα συνεχιζουν" κι αλλες τετοιες φουτανιες.
Ελαχιστοι εχουν παραδεχτει οτι εχουν προβλημα γιατι το youtube τους εκοψε λεφτα και το λενε δημοσια.

Ειχε προηγηθει το διαφημιστικο εμπαργκο απο μεγαλες εταιριες.

 

Τωρα τους ερχεται κι αυτο. Τους βλεπω να κανουν χαρακιρι.

Ξεχαστε τους youtubers καριερας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπαμε εγιναν καμια δεκαρια ατομα πλουσια απο youtube, αλλα αμα δεν δουλεψεις κανονικη δουλεια πως θα επιβιωσεις ή να βγαλεις λεφτα για "σκοτωμα".

Μην παραφουσκωνουν τα μυαλα των χιπστεροtubers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά οκ. δεν θα κάνουν τίποτα με αυτόν τον τρόπο. όποιος έχει μια ιδέα από site σαν το mturk καταλαβαίνει πόσο εύκολο είναι να πιάσει τα 10.000 κλικ. το κόστος θα είναι περίπου 200 ευρώ μέγιστο.

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχααχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικά η Google πάει κατά διαόλου. Έβγαζα 50 ευρώ το μήνα και ξαφνικά έπεσα στα 20. Δεν ξέρω τι παίχτηκε.

 

Κάποια αλλαγή αλγορίθμου? δεν ξέρω! έτσι και αλλιώς το τραφικ το έφερνα από reddit. λογικά το cpc έπεσε τρελά.

 

από τότε το παράτησα. αι σιχτιρ δλδ. να ασχολείσαι σαν μαλ3$%κας 1 μήνα ενώ μπορείς να κάνεις 2 μεροκάματα και τις υπόλοιπες 28 μέρες χαλαρά.

 

ε καλά... πάντα τα λεφτά από youtube/websites ήταν αστεία και μόνο ένα 1% έβγαζε κοντά στα 1000 ευρώ. και ένα 0.0000% 4-5-6-10κ ευρώ.

 

γενικά η γοογλε μου έχει δείξει κακή εικόνα. τα αρπάζει από τους advertisers και όλο και μειώνει από τους publishers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπαμε εγιναν καμια δεκαρια ατομα πλουσια απο youtube, αλλα αμα δεν δουλεψεις κανονικη δουλεια πως θα επιβιωσεις ή να βγαλεις λεφτα για "σκοτωμα".

Μην παραφουσκωνουν τα μυαλα των χιπστεροtubers.

 

καλό είναι οι νέοι να ακούνε από αυτούς που έχουν χάσει 6 μήνες από τη ζωή τους για μλκιες με το yt.

 

και η αλήθεια είναι ότι στην καλύτερη να φτάσεις να βγάζεις 50-70 ευρώ το μήνα ΜΕ ΠΟΛΥΥΥΥ προσπάθεια. Ειδικά το youtube είναι και η φύση του που θέλει πολύ ώρα να κάνεις το content και μετά πάλι η επεξεργασία...

 

σώπα ρε... να ασχολούμαι 5ώρες+ τη μέρα για 50 ευρώ το μήνα... έχει και άλλους έξυπνους η γοογλε?

 

και μην γελιέστε!!! δεν είστε εσείς που θα κάνετε τη διαφορά... έτσι έλεγα και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...