Προς το περιεχόμενο

office σε linux


manolis940

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια σχετική αναζήτηση εδώ που έκανα δεν βρήκα κάτι που να με βοηθήσει. Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό ubuntu mate και έχω λατρέψει πάρα πολύ την ιδέα τον τρόπο λειτουργίας , μέχρι και τα bugs. Έχω επίσης βρει όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα ή κάποια αντίστοιχα σε προγράμματα που δεν υπήρχαν ( πχ BSplayer ) όμως ένα πράγμα δεν μπορώ να βρω. Έχω δοκιμάσει openOffice, LibreOffice, WPSOffice και όμως πιστεύω ότι δεν μπορούν να φτάσουν το office της Microsoft. Γιατί :

1) Δεν έχουν τόσο εύκολο menu ( για τα δικά μου δεδομένα )

2) Δεν αποθηκεύουν σωστά το αρχείο και πολλές φορές όταν δίνω ένα word με μια εικόνα για παράδειγμα σε κάποιον την τοποθετεί σε τελείως άκυρο σημείο από εκείνο που την είχα τοποθετήσει εγώ. 

 

Πριν όμως πέσω στα δύχτια της microsoft με ένα Virtual Machine θα ήθελα να ρωτήσω εσάς μήπως χρησιμοποιείτε κάποια εφαρμογή ( όχι απαραίτητα ολόκληρη σουίτα ) που κάνει σωστά το 2 και αν λύνει και το πρόβλημα 1. Συνήθως χρησιμοποιώ Power Point , Word, Exel, Visio, Publisher.

 

Δεν με βολεύει το dual boot και επίσης το PlayOnLinux εκτός ότι max πάει στο office 2013 δεν εμφανίζει τα πάντα σωστά πχ κάποια γραφικά του Power Point

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει αυτο το πρόβλημα με τη σουιτα - είναι θέμα μορφοποίησης και βασίζεται στο απολυτα λογικό γεγονός ότι η microsoft suite ειναι closed source implementation(proprietary software) οπότε δε μπορεί να υπάρχει συμβατότητα πλατφόρμων. Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια online suite π.χ google docs. Αν δε θες να δίνεις αρχεία σε συνεργάτες για επεξεργασία εγω σου συστήνω να τα σώζεις ως .pdf και να τα στέλνεις έτσι.

Για τα βασικά πάντως μια χαρά σε καλύπτει και μόνο απο το ecdl να έχεις μαθει, μια χαρά βρίσκεις άκρη με το μενού. Εγω την μετα-πτυχιακή μου εργασία σε libre την έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Visio σε linux (και με wine office είχα θέματα) απλά το ξεχνάς (δεν μιλάμε για την εναλλακτική με απλά σχέδια με τρίγωνα, τετράγωνα και κύκλους...) σε office linux based alternatives/solutions. Publisher δεν χρειάστηκε να πρέπει να χρησιμοποιήσω και δεν έχω προσωπική άποψη. Σίγουρα όμως αν είσαι σε εταιρικό περιβαλλον με word/excel templates που είναι φτιαγμένα σε m$ office θα υπάρχουν αρκετά προβλήματα (macros, ole, fonts etc). Γενικότερα υπάρχουν προβλήματα της σουίτας office σε non windows OS (eg macos) πόσο μάλλον σε linux.

Στην περίπτωση που εισαι σε εταιρικό περιββάλον και θες να κάνεις δουλειές με linux αλλά και να χρησιμοποιείς office με windows users, αν μπορείς, φτιάχνεις ένα vm για αυτές τις δουλειές.

Σε stand alone περιββάλον με openoffice, libre etc απλά έχεις office που υπολείπετε λειτουργειών και δυνατοτήτων έναντι του πακέτου office. Αν σε καλύπτει, πάσο, αν δεν σε καλύπτει..ψάχνεις file converters, viewers etc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις να επεξεργάζονται τα αρχεία αυτοί στους οποίους τα δίνεις, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, απλά τους τα στέλνεις ως PDF και τελειώνει εκεί το θέμα.

 

Αν ωστόσο θέλεις να τα επεξεργάζονται, δύο επιλογές βλέπω: Η πρώτη να τα αποθηκεύεις στο εγγενές αρχείο του LibreOffice, το odt, και να το στέλνεις έτσι, καθώς πλέον το MS Office ανοίγει τέτοια αρχεία. Προσωπικά που το έχω δοκιμάσει σε απλά αρχεία, δεν είχα προβλήματα. Απλά ο χρήστης που θα το παραλαμβάνει, μετά με την σειρά του θα το αποθηκεύει σε docx κλπ.

 

Η δεύτερη είναι φυσικά το Virtual Machine, που καθώς το MS Office δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί σε οποιονδήποτε σύγχρονο υπολογιστή. Προσωπικά τα VMs τα χρησιμοποιώ πάρα πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε καλύπτει το MS Office 2013 από πλευράς δυνατοτήτων, δοκίμασε να το τρέξεις και με Crossover Office (έχουν και evaluation, δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να το δοκιμάσεις). Βασίζεται σε wine, όπως το playonlinux, αλλά με κάποιες βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Όπως είπα και παραπάνω Open Libre WPS τα έχω δοκιμάσει, οπότε δεν θα κάνω άλλη προσπάθεια μιας και δεν είναι δυνατών λόγο της επεξεργασίας από άλλους να αποθηκεύω σε pdf. Επίσης όταν κάνω παρουσίαση καμιά φορά μια κίνηση την χρειάζεσαι οπότε πάλι δεν είναι δυνατών να αποθηκεύσω σε pdf. Θα δοκιμάσω το Crossover αν και θα πρέπει να με εντυπωσιάσει πάρα πολύ για τα 60€ που χρειάζεται. Έπειτα θα πάω σε virtual Machine 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη είναι φυσικά το Virtual Machine, που καθώς το MS Office δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί σε οποιονδήποτε σύγχρονο υπολογιστή. Προσωπικά τα VMs τα χρησιμοποιώ πάρα πολύ...

συμφωνώ και εγω έτσι το κάνω ..μ έχει βολέψει πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ και εγω έτσι το κάνω ..μ έχει βολέψει πολύ...

Δεν ξέρω. Αν θέλω για παράδειγμα να βάλω οριζόντια ένα browser που έχω εγκατεστημένο στα linux και δίπλα το word, κατά πόσο βολεύει το virtual machine; Λύση σίγουρα δεν είναι να έχω τον ίδιο browser στο virtual machine μιας και έχει πρόσθετα, βγαίνουν και μπαίνουν σελιδοδείκτες... Αυτά πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όταν κάνω παρουσίαση καμιά φορά μια κίνηση την χρειάζεσαι

Δεν καταλαβα τι εννοεις, παντως επειδη απο οσο καταλαβα το θες για εργασιακους/πανεπιστημιακους λογους και εισαι ηδη μυημενος στην learn it yourself νοοτροπια του linux θα μπορουσες να δεις τo latex σαν λυση, απο την αποψη οτι αν και το τελικο αποτελεσμα ειναι pdf, αν παραγεις πανω κατω πραγματα της ιδιας μορφης ειναι πολυ ευκολο να κρατας ενα template και να αυτοματοποιεις μεγαλο μερος της μορφοποιησης ενω οι τροποποιησεις της στιγμης ειναι πανευκολες. Βεβαια εχει καμπυλη εκμαθησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι εννοεις, παντως επειδη απο οσο καταλαβα το θες για εργασιακους/πανεπιστημιακους λογους και εισαι ηδη μυημενος στην learn it yourself νοοτροπια του linux θα μπορουσες να δεις τo latex σαν λυση, απο την αποψη οτι αν και το τελικο αποτελεσμα ειναι pdf, αν παραγεις πανω κατω πραγματα της ιδιας μορφης ειναι πολυ ευκολο να κρατας ενα template και να αυτοματοποιεις μεγαλο μερος της μορφοποιησης ενω οι τροποποιησεις της στιγμης ειναι πανευκολες. Βεβαια εχει καμπυλη εκμαθησης

Όταν λέω κίνηση εννοώ πχ στην ίδια διαφάνεια κάτι να εμφανίζετε η να εξαφανίζετε με το πάτημα κάποιου κλικ, που κάτι τέτοιο δεν νομίζω να γίνετε σε pdf. Με κάτι γρήγορα review που είδα το latex απαιτεί να μάθεις ολόκληρη γλώσσα προγραμματισμού για να το λειτουργήσεις. Θέλει αρκετό χρόνο λογικά οπότε θα το κοιτάξω στο μέλλον . Σας ευχαριστώ όλους για τις λύσεις που προτείνατε, βοηθήσατε πολύ ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι ξέρεις γιο το MS Office online, το οποίο είναι δωρεάν και τρέχει μέσω του browser, σωστά ;

Αν το ξέρεις και δεν σε καλύπτει, συμφωνώ ότι μόνο με vm θα κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Αν θέλω για παράδειγμα να βάλω οριζόντια ένα browser που έχω εγκατεστημένο στα linux και δίπλα το word, κατά πόσο βολεύει το virtual machine;

 

Yπάρχει και το isolation mode (vmware), που σου φέρνει μόνο το windows application μέσα στο linux desktop. Επίσης office 2013 σε wine παίζει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...