Προς το περιεχόμενο

αλλαγη distro σε συστημα dual boot


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια ,σε αδυναμο λαπτοπ εχω περασμενα windows 10 και mint xfce ,ποιος ειναι ο ευκολοτερος τροπος να περασω το kde neon και να σβησω το xfce?

Σκεφτηκα να κανω boot usb και να περασω το kde neon πανω στο partition του xfce,ειναι σωστο αυτο?

Να σημειωσω οτι ψαχνω τον ευκολοτερο και ταχυτερο τροπο διοτι ειμαι αρχαριος καθως και οτι δε θελω να πειραχτει το partition με τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αλλαξεις το γραφικό περιβάλλον μεσα απο το linux. Δεν χρειαζεται καμια αλλαγη στα partitions, ουτε φρεσκια εγκατασταση linux ή windows. Το μονο σου προβλημα θα ειναι η διανομη linux που εχεις να εχει στα repositories το kde neon, γιατί αν δεν το εχει ή δεν θα το βαλει, τοτε η μονη λύση είναι νεα εγκατασταση διανομής linux πανω στην παλια

 

Ψαξε πρωτα πως αλλαζεις γραφικό περιβάλλον στη διανομη που εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη έκδοση πάντως εγώ έτσι το κάνω. Καλό θα ήταν ως αρχάριος να έχεις ένα δεύτερο δίσκο και πριν κάνεις ένα μεγάλο βήμα να κάνεις image τον ένα δίσκο στον άλλο έτσι ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφερα με τον απλο τροπο τελικα ,κατεβασα το .iso του kde neon το εβαλα σε usb μετο unetbootin ,εκανα εκκινηση απο το usb drive και στην επιλογη της διαμορφωσης του σκληρου το εκανα χειροκινητα σβηνοντας το ext4 partition και το swap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...