Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού Nikon γενικής χρήσης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστω πολυ. Να σαι καλα. Πολυ σημαντικο αυτο που ειπες. Πολυ πιθανον να παω στο 18-200mm που το σκεφτομουν και παλιοτερα. Ειχα σκοπο να παρω τον 16-85 και αργοτερα ακομα ενα μεχρι 200-300mm αλλα παρα πολλα τα λεφτα και ισως να μη δω την διαφορα που θελω. Για τον 18-300mm εχεις γνωμη; Τελικα θα παρω ή αυτο που εχεις εσυ ή 18-300.

 

Σκεφτομουν και τον 18-300 αλλα λογω του οτι ειχα βρει τον 18-200 σε πολυ καλη και μιας που δεν πολυ παιζω σε μεγαλα mm, το προτιμησα. Για τον 18-300 δυστυχως δεν εχω κατ ιδιαν αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18-55 af-p και 18-105 af-s εχουν απο μικρη εως απειροελαχιστη διαφορα σε IQ. Εκτος κι αν κανεις pixel peeping δεν προκειται να την δεις και να την αναγνωρισεις στις φωτό σου (εαν και οπου υπαρχει). Εαν ειναι να ξοδεψεις χρηματα για αυτο και μονο τοτε κράτα τα για καποια αλλη αγορά.

 

Εαν το μεγαλύτερο ευρος (σε ανταλλαγμα με το μεγαλυτερο βαρος), ο ευκολοτερος χειρισμος (φυσικοι διακοπτες VR on/off & MF/AF πανω στον φακο) καθως επισης και η συμβατοτητα με σωματα εκτος των D5xxx & D3xxx (VR & AF στους AF-P ελεγχονται μονο απο το μενου της καμερας) ειναι ζητουμενα τουμτε αγορασέ τον. Οχι για καλυτερο IQ ομως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18-55 af-p και 18-105 af-s εχουν απο μικρη εως απειροελαχιστη διαφορα σε IQ. Εκτος κι αν κανεις pixel peeping δεν προκειται να την δεις και να την αναγνωρισεις στις φωτό σου (εαν και οπου υπαρχει). Εαν ειναι να ξοδεψεις χρηματα για αυτο και μονο τοτε κράτα τα για καποια αλλη αγορά.

 

Εαν το μεγαλύτερο ευρος (σε ανταλλαγμα με το μεγαλυτερο βαρος), ο ευκολοτερος χειρισμος (φυσικοι διακοπτες VR on/off & MF/AF πανω στον φακο) καθως επισης και η συμβατοτητα με σωματα εκτος των D5xxx & D3xxx (VR & AF στους AF-P ελεγχονται μονο απο το μενου της καμερας) ειναι ζητουμενα τουμτε αγορασέ τον. Οχι για καλυτερο IQ ομως.

Με ενδιαφερει και το ευρος και η ποιοτητα. Θελω κατι καλυτερο απο τον 18-55 σε ποιοτητα. Οπως ανεφερα εχω τον 11-16 tokina ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος. Θελω λοιπον και εναν ζοομ φακο αναλογης ποιοτητας με τον τοκινα. Αρχικα ειχα στον νου μου τον 16-85 nikon διοτι θεωρουσα οτι ειναι αρκετα οξυς φακος και περιπου ιδιας ποιοτητας με τον τοκινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Sigma στα 450 και ο Nikon στα 250 απ οτι βλεπω στα γρηγορα. Ο Sigma ειναι σαφως καλυτερος και μπορεις να τον βρεις στην μιση τιμη μεταχειρισμενο που ειναι καλη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Sigma στα 450 και ο Nikon στα 250 απ οτι βλεπω στα γρηγορα. Ο Sigma ειναι σαφως καλυτερος και μπορεις να τον βρεις στην μιση τιμη μεταχειρισμενο που ειναι καλη αγορα.

Οκ μεχρι εδω. Μερικες ερωτησεις ακομα. Ο Sigma 17-70 ειναι καλυτερος ποιοτικα απο τους φακους που με προταθηκαν; Δηλαδη απο τον 18-105 Nikon, 18-200 Nikon, και απο τον 16-85 nikon που ηθελα εγω; Και απο τι βλεπω αναφερεται ως macro φακος. Εγω με macro δεν ασχολουμαι. Για τοπια δεν ειναι καταλληλος; πχ να κανω ζοομ σε βουνοκορφη, σε φιορδ κλπ;

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

Επεξ/σία από Sttathiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογές προς συζήτηση:

 

Tamron 18-270mm

Sigma AF 17-70 / 2.8-4.5 DC HSM

Tamron 17-50mm f/2.8

Sigma 17-50mm f/2.8 OS

Nikon 18-70 3.5-4.5

 

 

Tamron 18-270mm ( Παιζει να ειναι ο χειροτερος φακος που υπαρχει σε οπτικη αποδοση)
Sigma AF 17-70 / 2.8-4.5 DC HSM ( επισης κακος)
Tamron 17-50mm f/2.8 (μετριος)
Sigma 17-50mm f/2.8 OS (καλουτσικος)
Nikon 18-70 3.5-4.5 (καλυτερος απο κιτ, απλα δεν εχει VR)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορες στους φακους ειναι μικρες και οχι σε ολο το ευρος το ιδιο. Τον ιδιο φακο αλλος τον λατρευει και αλλος οχι. Εξαρταται τι φωτογραφιζεις και πως.

 

Ο Sigma πχ ειναι πολυ καλος εως τα μισα περιπου. Απο την αλλη ο Nikon εχει καλυτερο AF πχ. ο Sigma ειναι πιο φωτεινος αλλα οι Nikon εχουν μεγαλυτερο ευρος.

 

Νομιζω οτι θα επελεγα σαν συνολο τι με βολευει. Καμια δεν ειναι κακη επιλογη.

 

Ο Sigma 17-50 f/2.8 OS που σου ειπαν νομιζω οτι εχει μεγαλυτερη διαφορα σε πολλα σημεια απο τον 18-55mm σου και νομιζω θα ειχε πιο πολυ νοημα μια τετοια αλλαγη.

 

Αλλα απο οτι καταλαβα σου λειπει και ενα καπως μεγαλυτερο zoom. Εαν ναι, τοτε ο 18-105 σου καθεται πιο καλα. Εαν θες παραπανω τοτε παρε ενα ξεχωριστο μεγαλυτερο zoom και ασε τους ολα σε ενα εαν ψαχνεις για καλυτερο IQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tamron 18-270mm ( Παιζει να ειναι ο χειροτερος φακος που υπαρχει σε οπτικη αποδοση)
Sigma AF 17-70 / 2.8-4.5 DC HSM ( επισης κακος)
Tamron 17-50mm f/2.8 (μετριος)
Sigma 17-50mm f/2.8 OS (καλουτσικος)
Nikon 18-70 3.5-4.5 (καλυτερος απο κιτ, απλα δεν εχει VR)

 

Επειδη ειναι αδυνατον να βρω ολα τα πλεονεκτηματα σε ενα φακο και στην τιμη που θελω θα καταληξω στον 16-85 nikon που απο τι καταλαβαινω ειναι καλυτερος απο ολους τους φακους που εχουν προταθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω θα επαιρνα εναν απο τους 2 τελευταιους

sigma 17-50 2.8 η nikon 18-70 3.5 - 4.5

Αν ειναι καλυτερος ποιοτικα απο τα 18mm εως τα 55mm που εχει ο κιτ φακος ε τοτε συμφερει. Και αργοτερα παιρνω τον 70-300mm nikon και ειμαι ενταξει

Επεξ/σία από Sttathiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED AF-S VR II DX

 

 

Αν δε σε νοιάζει το εύρος ζούμ, σιγκμα 17-50 2.8 θα πρότεινα κι εγώ. Τον έχουν αρκετοί φίλοι και ολοι λένε τα καλύτερα.

 

Υ.Γ. αν θέλεις σώνει και καλά 18-200, που ειναι πραγματικα all around φακός-ίσως οχι τόσο ποιοτικός-δίνει ο κουμπάρος μου, στο κουτι του κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε νοιάζει το εύρος ζούμ, σιγκμα 17-50 2.8 θα πρότεινα κι εγώ. Τον έχουν αρκετοί φίλοι και ολοι λένε τα καλύτερα.

 

Υ.Γ. αν θέλεις σώνει και καλά 18-200, που ειναι πραγματικα all around φακός-ίσως οχι τόσο ποιοτικός-δίνει ο κουμπάρος μου, στο κουτι του κομπλε.

18-200mm και 18-105mm τα εχω απορηψει. Πλεον ειμαι αναμεσα στον 16-85 που ειναι πανακριβος ομως και στον 18-70mm σε ποιο προσιτη τιμη. Σαφως και με νοιαζει το ευρος και θελω να ειναι πανω απο 55mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...