Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού Nikon γενικής χρήσης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχω μηχανή Nikon D5200 και 2 φακούς. Ο ένας είναι ο Tokina 11-16 και ειναι εξαιρετικός για τοπία. Ο άλλος ειναι ο Κιτ φακός 18-55mm ο οποίος είναι αρκετά καλός στα 18mm αλλά όσο ανεβάζω η ποιότητα μειώνεται δραματικά. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω φακό γενικής χρήσης που να με δίνει το αποτέλεσμα που θέλω. Εχω στον νου μου τον συγκεκριμένο φακό και θέλω την γνώμη σας. 

Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED AF-S VR II DX

Αξίζει τα λεφτά του; Θα μου δίνει αξιοπρεπείς φώτο μέχρι τα 150mm τουλάχιστον; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κι αυτος στα ιδια επιπεδα ποιοτητας ειναι.

οποτε...

αν θες κατι καλυτερο σε ποιοτητα στο ιδιο εστιακο ευρος, τσιμπα sigma 17-50 2.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αυτος στα ιδια επιπεδα ποιοτητας ειναι.

οποτε...

αν θες κατι καλυτερο σε ποιοτητα στο ιδιο εστιακο ευρος, τσιμπα sigma 17-50 2.8

Δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω αλλα 860 ευρω και ειναι ιδιας ποιοτητας με τον κιτ; Θα το ψαξω και για τον σιγμα. Ενα αλλο που ειδα μολις ειναι αυτος 

Nikon 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκοπευες να δωσεις 860 ευρω??????

αυτο που πληρωνεις σε αυτον τον φακο ειναι το εξτρα ζουμ και το all in one σε ενα φακο... με τεραστιο κοστος σε βαρος, μεγεθος και τιμη...

 

ο 16-85 ειναι κλασεις ανωτερος σε ποιοτητα εικονας, αλλα ειναι κι αυτος 3.5-5.6... αν ειχε μεχρι 200 ευρω θα αξιζε.ισως...

 

αν θες ποιοτητα σε λογικη τιμη, πας σε prime 

35mm 1,8G, 50mm 1.8G

 

 

αλλιως σταθερους 17-55 2.8 nikon, sigma 18-35 1.8 αλλα ειναι και οι 2 πανακριβοι, και τεραστιοι...

σε σχεση ομως με τον 18-200 που σκοπευες να παρεις ειναι κλασεις ανωτεροι σε ολα( εκτος απο το tele)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκοπευες να δωσεις 860 ευρω??????

αυτο που πληρωνεις σε αυτον τον φακο ειναι το εξτρα ζουμ και το all in one σε ενα φακο... με τεραστιο κοστος σε βαρος, μεγεθος και τιμη...

 

ο 16-85 ειναι κλασεις ανωτερος σε ποιοτητα εικονας, αλλα ειναι κι αυτος 3.5-5.6... αν ειχε μεχρι 200 ευρω θα αξιζε.ισως...

 

αν θες ποιοτητα σε λογικη τιμη, πας σε prime 

35mm 1,8G, 50mm 1.8G

 

 

αλλιως σταθερους 17-55 2.8 nikon, sigma 18-35 1.8 αλλα ειναι και οι 2 πανακριβοι, και τεραστιοι...

σε σχεση ομως με τον 18-200 που σκοπευες να παρεις ειναι κλασεις ανωτεροι σε ολα( εκτος απο το tele)

Σε ευχαριστω παρα πολυ Ντιναρα. Απο αυτα που με ειπες τελικα καταληγω στον 16-85. Δεν εχω αλλη επιλογη δυστηχως. Prime δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ποτε διοτι δεν με βολευουν. Ο 17-55 nikon ειναι πανακριβος και δεν εχει το ζοομ που θελω. Ο sigma παλι εχει ακομα λιγοτερο ζοομ οποτε...αστο και αυτο. Ειδα και τον sigma 17-70 αλλα γραφει macro και δεν ξερω τι ποιοτητας ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε ενα ~150αρι και παρε μεταχειρισμενο εναν nikkor 18-105 κ ασε τον 16-85..Πολλα χρηματα για ιδια ποιοτητα πανω κατω(μονο στο wide ακρο ειναι ουσιαστικα καλυτερος ο 16-85).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε ενα ~150αρι και παρε μεταχειρισμενο εναν nikkor 18-105 κ ασε τον 16-85..Πολλα χρηματα για ιδια ποιοτητα πανω κατω(μονο στο wide ακρο ειναι ουσιαστικα καλυτερος ο 16-85).

Αν ειναι οντως ιδιας ποιοτητας πανω κατω οπως λες ε τοτε συμφερει. Το αγοραζω και καινουριο. Για τον 16-85 ομως εχω διαβασει πολυ καλα σχολια για την ποιοτητα του, την οξυτητα κλπ. Συμφωνω ομως οτι ειναι πολυ ακριβος φακος και δεν ξερω αν τα βγαζει τα λεφτα του εν συγκριση με ποιο φθηνους φακους οπως αυτος που με προτεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ειχα παρει την nikon d5100 με τον 18-105 σκεφτομουν να αλλαξω τον κιτ με τον 16-85 κυριως λογω ευρυγωνιου.

Το χα ψαξει αρκετα και οι περισσοτεροι χρηστες που ειχαν και τους 2 λεγανε πως ειχαν εφαμιλλο iq με εξαιρεση το ευρυγωνιο κομματι του 18-105 που ειναι οντως μετριοτατο.Οποτε πηρα κ εναν ultrawide (ανεφερες πως εχεις ηδη) και ξεμπερδεψα.

 

Ορεξη να χεις να ψαχτεις->

https://www.google.gr/search?q=16-85+nikon+vs+18-105&oq=16-85+nikor+vs+18-105&aqs=chrome.1.69i57j0l3.14741j0j4&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως λεβεντες για να κανω και τον αντιλογο, εχω τον Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED AF-S VR I DX (οχι τον ΙΙ).

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για all around χρηση!! Στα 18 - 50 mm είναι παρα πολυ καλος και οξυς, δεν εχει καμια σχεση με τους 18-55 και 18-105 (τουλαχιστον αυτους εχω δοκιμασει εκτενως).

 

Εφοσον εχεις τον 11-16 για να καλυπτεις τα μικρα mm σκεψου το σε σχεση με τον 16-85, γιατι ειναι μεν πιο οξυς, αλλα υστερεις στα mm.

Εχει να κανει καθαρα με ποια mm παιζεις περισσοτερο, εγω πχ που παιζω στα 11-16, τον προτιμω....σαν δευτερο για να εχω ευεληξια

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως λεβεντες για να κανω και τον αντιλογο, εχω τον Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED AF-S VR I DX (οχι τον ΙΙ).

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για all around χρηση!! Στα 18 - 50 mm είναι παρα πολυ καλος και οξυς, δεν εχει καμια σχεση με τους 18-55 και 18-105 (τουλαχιστον αυτους εχω δοκιμασει εκτενως).

 

Εφοσον εχεις τον 11-16 για να καλυπτεις τα μικρα mm σκεψου το σε σχεση με τον 16-85, γιατι ειναι μεν πιο οξυς, αλλα υστερεις στα mm.

Εχει να κανει καθαρα με ποια mm παιζεις περισσοτερο, εγω πχ που παιζω στα 11-16, τον προτιμω....σαν δευτερο για να εχω ευεληξια

Σε ευχαριστω πολυ. Να σαι καλα. Πολυ σημαντικο αυτο που ειπες. Πολυ πιθανον να παω στο 18-200mm που το σκεφτομουν και παλιοτερα. Ειχα σκοπο να παρω τον 16-85 και αργοτερα ακομα ενα μεχρι 200-300mm αλλα παρα πολλα τα λεφτα και ισως να μη δω την διαφορα που θελω. Για τον 18-300mm εχεις γνωμη; Τελικα θα παρω ή αυτο που εχεις εσυ ή 18-300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι αυτοι οι φακοί με μεγάλο ευρος zoom απλά καλύπτουν αναγκες χρηστικότητας και οχι ποιοτητας. Οσο πιο μεγαλο το ευρος του zoom τοσο πιο δυσκολο ειναι να προσθεσεις ποιοτητα εικονας σε αυτόν. Εαν θελετε εναν all around φακό για τις διακοπές σας και για τα ταξίδια σας, γιατι οχι; Αλλα πραγματικα ψαχνετε να βρειτε εαν ειναι περισσοτερο ή λιγοτερο μετριος απο εναν αλλο μετριο της ιδιας κατηγοριας;

 

Εαν θελετε πραγματικη ποιοτητα και θελετε και τηλεφακούς θα πρεπει να πατε σε τηλεφακούς του χιλιάρικου+++ ή να τους βρειτε στα μισα ως μεταχειρισμένους και παλι δεν θα φτασετε το IQ των primes.

 

Παρτε εναν all around φθηνο για να σας βολεψει αλλα και για να μαθαινετε και προσθεστε σιγα σιγα αξιολογους φακους στην συλογή σας. Θα πληρωσετε κατι παραπανω αλλα θα σας μεινουν.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον ακριβως 18-55 εχεις?

 

ο af-p 18-55 ειναι λιγο καλυτερος ποιοτικα σε σχεση με τους παλιους af-s

 

σε μεση λυση νομιζω ο 18-105 που προταθηκε ειναι η καλυτερη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον ακριβως 18-55 εχεις?

 

ο af-p 18-55 ειναι λιγο καλυτερος ποιοτικα σε σχεση με τους παλιους af-s

 

σε μεση λυση νομιζω ο 18-105 που προταθηκε ειναι η καλυτερη επιλογη

τον καινουριο εχω. ο 18-105 θα με δινει καλυτερη ποιοτητα μεχρι τα 55mm που εχει ο δικος μου ο φακος; Αν οχι δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...