Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις χρεώσεις περιαγωγής εντός Ε.Ε. από τις 15 Ιουνίου


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΛΟΙΠΟΝ εχω συμβολαιο Red1 Voda και απο χρες το βραδυ ειμαι Ιταλια........ τους πηρα τηλ να μου ενεργοποιησουν την περιαγωγη για τις μερες που θα ειμαι εξω και μου ειπαν οτι πλεων ΔΕΝ χρειαζεται γιατι δεν θα χρεωνομαι τιποτα ειτε παρω ειτε με παρουν... Μαλιστα το προγραμμα μου ισχυει ΚΑΝΟΝΙΚΑ σαν να ειμαι Ελλαδα και στην ομιλια και στα data.με τον μονο περιορισμο των 500mb/ημερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι εφαρμοσμενο ηδη στην vodafone.

 

Απλα ειναι μια προσφορα/υπηρεσια για αυτους που εχουν πανακριβα, υπερκοστολογημενα vodafone red προγραμματα.

Λογικο να σου δινουν δωρεαν καταναλωση των δεδομενων σου σε roaming, οταν για 2.5GB και ομιλια ζητανε 66€/μηνα !!

 

φιλε μου προσωπικα δεν πληρωνω 66ευρω το μηνα. 28.50 δινω με recurring 2ετες συμβολαιο εδω και 5 χρονια. οποτε υποκειμενια και για τη δικη μου περιπτωση ειναι μια χαρα και με εξυπηρετει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει μία ασάφια την οποία είχα κι εγώ μέχρι πρόσφατα, ώσπου μίλησα με το τμήμα υποστήριξης της Vodafone και μου το διευκρύνισαν (μιας και έχω RED και βρισκόμουν στο εξωτερικό τις τελευταίες μέρες), ισχύει το εξής:

 

1) Τα δωρεάν λεπτά ομιλίας και τα SMS ισχύουν για τη χώρα προέλευσης του αριθμού (πχ., Ελλάδα στη δική μου περίπτωση). Επίσης, δεν υπάρχει χρέωση όταν δέχεσαι κλήσεις από την Ελλάδα.

2) Το ίδιο ισχύει και για τη χώρα στην οποία βρίσκεσαι (πχ., Ολλανδία στη δική μου περίπτωση). Χρησιμοποιείς κανονικά τα λεπτά/sms σου και σε παίρνουν όσοι βρίσκονται στην ίδια χώρα χωρίς να χρεώνεται κανένας.

3) Προφανώς, οι κλήσεις σε χώρες πλην αυτών των δύο χρεώνονται ως διεθνείς.

 

Δηλαδή: όσο είσαι σε μία ξένη χώρα, τότε μπορείς να μιλάς με Ελλάδα όπως και όταν είσαι εδώ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, μιλάς και με αριθμούς που βρίσκονται στην ίδια χώρα που είσαι (άρα, ένα ολλανδικό νούμερο μπορεί να με πάρει χωρίς να χρεωθεί κανένας, όσο είμαι στην Ολλανδία). Αν, όμως, με πάρει ολλανδικό νούμερο όσο είμαι στην Ελλάδα, τότε προφανώς θα χρεωθεί διεθνή κλήση.

 

Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να προμηθευτεί ξένο νούμερο και να το χρησιμοποιεί στην Ελλάδα χωρίς καμία επιπλέον χρέωση, σαν να ήταν ελληνικό. Αλλά, προφανώς, θα υπάρχουν κάποιοι χρονικοί περιορισμοί για να εξασφαλισθεί ότι αυτό δε θα συμβαίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Ελλάδα εφαρμόζει επιλεκτικά τις νόρμες της ευρωπαϊκής ένωσης μόνο όταν αυτές ευνοούν τις τσέπες των καρεκλοκένταυρων. όλες τις άλλες φορές σφυρίζει αδιάφορα.

 

Καλά κάνει αφού αυτό στηρίζεται από το 99% των πολιτών.

Τι ήθελες δηλαδή.

Να πάει κόντρα στους πολίτες της;

Εκτός αν υπονοείς ότι δεν είμαστε ο εξυπνότερος λαός του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου προσωπικα δεν πληρωνω 66ευρω το μηνα. 28.50 δινω με recurring 2ετες συμβολαιο εδω και 5 χρονια. οποτε υποκειμενια και για τη δικη μου περιπτωση ειναι μια χαρα και με εξυπηρετει.

Το point δεν είναι ποσα δινει ο καθενας(που πχ αλλου βρίσκεις τα 4gb με 4,5€), αλλα οτι η Vodafone(ουτε οι αλλες εταιρείες) δεν το προσφερει ακομα δωρεάν roaming, παρα μονο στα ακριβά συμβόλαια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά με αυτή την είδηση παίζει τρελό σπασμένο τηλέφωνο. Έχουμε και λέμε: Ελληνικό νούμερο στο εξωτερικό θα μπορεί να παίρνει τηλέφωνο σε ελληνικά πάλι νούμερα τζάμπα. Γερμανικό τηλέφωνο στην Ελλάδα θα μπορεί να παίρνει ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ νούμερα ΜΟΝΟ τζάμπα.ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΙΜ ΤΖΑΜΠΑ. Οπότε αυτά που νομίζατε ότι θα πάρετε καρτοκινητά κτλ από Πολωνία-Γαλλία-Αγγλία ξεχάστε τα. Ελληνική κουτοπονηριά ρε φίλε ήμαρτον. Έχει να πέσει φέσι σε όλους τους έξυπνους που θα πάνε ταξιδάκι χειρότερα κι από Έβρο με Turkcell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ψάχνεις και συ τώρα, άστους να ψάξουν πρώτα πώς να κάνουν σύνδεση με vodafone αγγλίας που εκτός από αγγλική διεύθυνση κατοικίας, αγγλικό ΑΦΜ κλπ μόνο φωτοτυπία του κώλου μας που δεν ζητάει...

 

Αν τα καταφέρουν ολα αυτά από τη διεύθυνση του σπιτιού του μπαμπάκα στα Σεπόλια, χαλάλι τους και οι δωρεάν υπηρεσίες.

διεύθυνση θέλουν κ να περάσεις credit score check( που οσοι δεν δουλεύουν εδω απλα δεν το περνανε) τα αλλα τα βγαλες απο το μυαλο σου. Γενικα μονο εργοδότης ζητάει το νινο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιμανια, η lebara αγγλιας με 10λιρονια σου δινει 500 λεπτα σε αγγλια και 500 λεπτα σε ευρωπη (σταθερα κ κινητα) και ενα γκιγκα δεδομενα... Πεταξτε τκς ελληνικες καρτες χτες. Δρομο οι κλεφτες. Ανανεωνεις τον χρονο online ευκολα καθε μηνα (σανκαρτοκινητο ενα πραμα). Αντε μην παριστανετε τους εξυπνους μονο. Να ειστε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους πολυ εξυπνους εδω μεσα που λενε αλλα δεν εχουν ιδεα.... οι εταιρειες στην αγγλια οταν πουλανε καρτοκινητα, δεν ζητανε ΚΑΝΕΝΑ απολυτως στοιχειο. ΤΙΠΟΤΑ! το καταλαβατε ή να το ζωγραφισω με σπρευ;

Το μονο που θελει ειναι να εχετε ενα φιλο εκει, να παραλαβει την καρτα και να σας την στειλει, γιατι στελνουν μονο σε αγγλικες διευθυνσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιάζεστε να βγάλετε γρήγορα συμπεράσματα. Ας υλοποιηθεί πρώτα και βλέπουμε. Αμφιβάλω ότι δεν θα βρουν τρόπο να προστατέψουν τα κέρδη τους οι εταιρείες. Αν κερδίσει ο καταναλωτής από πανευρωπαϊκή μείωση των τιμών θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους πολυ εξυπνους εδω μεσα που λενε αλλα δεν εχουν ιδεα.... οι εταιρειες στην αγγλια οταν πουλανε καρτοκινητα, δεν ζητανε ΚΑΝΕΝΑ απολυτως στοιχειο. ΤΙΠΟΤΑ! το καταλαβατε ή να το ζωγραφισω με σπρευ;

Το μονο που θελει ειναι να εχετε ενα φιλο εκει, να παραλαβει την καρτα και να σας την στειλει, γιατι στελνουν μονο σε αγγλικες διευθυνσεις!

μιλάμε για συμβόλαια κ οχι καρτοκινητα.για πιο λόγο να παραγγείλεις καρτα όταν μπορείς να πας σουπερμάρκετ κ να πάρεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μενω Ελλαδα και λογω παππουδων εβαλα ενα ελληνικο νουμερο (yuboto) με 12 ευρω το χρονο για να μην πληρωνουν πολλα όταν με παιρνουν τηλέφωνο.

Στην Ολλανδια που ειμαι η T-Mobile εχει απεριοριστα τα παντα εντος Ευρωπης. Οπότε οταν ερχομαι Ελλαδα, χρησιμοποιώ μονο το Ολλανδικο μου νουμερο (Ελληνικο κινητο δεν εχω), και όποιος θελει να με παρει τηλέφωνο (Απο ελληνικό νουμερο) με παιρνει στο "σταθερο" (210χχχχχχχχ). Αυτο χτυπαει στο κινητό μου μέσω 4G.

 

Το παρατραβάω, το ξερω, αλλα αν θες ποιοτητα σταθερου/κινητου, με το ιδιο setup, κανεις προωθηση του virtual number στο κινητο αν δεν εχεις internet εκεινη τη στιγμη. Βαζεις ενα caller ID που το ξερεις μονο εσυ, οποτε ξερεις οτι η  εισερχομενη κληση εχει γινει routed απο yuboto στο κινητο και υπαρχει χρέωση.

 

Ολα αυτα με 31 ευρω το μηνα. 

 

Μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τώρα δεν θε χρησιμοποιώ το Skype που κολλάει συνέχεια για να κάνω κλίσεις στους φίλους μου στην Νέα Υόρκη

Ναι φυσικα γιατι ως γνωστον η Νεα Υορκη βρισκεται στην Ευρωπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου στο δρόμο μου συνάντησα έναν Γερμανό που ήρθε στην Ελλάδα με οτοστόπ....

το αν δεν κανείς ταξίδια στο έξωτερικο ( εσωτερικό λόγω ΕΕ)δεν είναι απαραίτητα οικονομικό, αλλά θέλησης. Βέβαια αυτό ισχύει σε πολλά πράγματα στην Ελλάδα, αλλά και αυτό είναι ένας από τους λόγους που έφυγα.

Γκρίνια και μιζέρια λες και είμαστε ανάπηροι....

ΥΓ. Για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι τα σύνορα της Ελλάδας είναι η ΕΕ.

humor,do you speak it?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...