Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις χρεώσεις περιαγωγής εντός Ε.Ε. από τις 15 Ιουνίου


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους!!!!! Με είχανε φάει τα έξοδα στα ταξίδια που δεν πήγαινα επειδή δεν περισσεύει ούτε για g4560. XD

Φίλε μου στο δρόμο μου συνάντησα έναν Γερμανό που ήρθε στην Ελλάδα με οτοστόπ....

το αν δεν κανείς ταξίδια στο έξωτερικο ( εσωτερικό λόγω ΕΕ)δεν είναι απαραίτητα οικονομικό, αλλά θέλησης. Βέβαια αυτό ισχύει σε πολλά πράγματα στην Ελλάδα, αλλά και αυτό είναι ένας από τους λόγους που έφυγα.

Γκρίνια και μιζέρια λες και είμαστε ανάπηροι....

ΥΓ. Για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι τα σύνορα της Ελλάδας είναι η ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα... Δηλαδή το καλό που είναι ας μου πει κάποιος.

 

εσενα σου πει δεν σου πει καποιος θα συνεχισεις να κανεις ακυρα σχολια σε οποιο θεμα υπαρχει στο φορουμ... δεν υπαρχει σωτηρια με σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Δηλαδή το καλό που είναι ας μου πει κάποιος.

Τσιμπας κουτρα εισητηριακι με Ryanair για να πας με την/τον συντροφο σου ταξιδακι στις πιο απομακρυσμενες περιοχες της πατριδας μας. (της Ευρωπης ντε)

Πας εκει και θες να παρεις τους φιλους σου να τους πει τι γαματος που εισαι που εισαι Γερμανια, Γαλλια, Ιταλια. Μεχρι σημερα πληρωνες κανονικα σαν κληση σε αλλη χωρα, ακομη και προπληρωμενα (η δωρεαν οπως λενε) λεπτα η MB να ειχες εσυ θα πληρωσεις.

Πλεον θα πας εκει και ειτε θα πληρωσεις σαν να εισαι Ελλαδα ειτε θα περαστει ο χρονος αυτος στον προπληρωμενο που εχεις.

Ευκολο;

Προσπαθουν οι Γερμανοι να ενωσουν τις επαρχιες που εχουν καταλαβει και να τις κανουν μια μεγαλη χωρα, την Μεγαλη Γερμανια η αλλιως Ευρωπη. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπας κουτρα εισητηριακι με Ryanair για να πας με την/τον συντροφο σου ταξιδακι στις πιο απομακρυσμενες περιοχες της πατριδας μας. (της Ευρωπης ντε)Πας εκει και θες να παρεις τους φιλους σου να τους πει τι γαματος που εισαι που εισαι Γερμανια, Γαλλια, Ιταλια. Μεχρι σημερα πληρωνες κανονικα σαν κληση σε αλλη χωρα, ακομη και προπληρωμενα (η δωρεαν οπως λενε) λεπτα η MB να ειχες εσυ θα πληρωσεις.Πλεον θα πας εκει και ειτε θα πληρωσεις σαν να εισαι Ελλαδα ειτε θα περαστει ο χρονος αυτος στον προπληρωμενο που εχεις.Ευκολο;Προσπαθουν οι Γερμανοι να ενωσουν τις επαρχιες που εχουν καταλαβει και να τις κανουν μια μεγαλη χωρα, την Μεγαλη Γερμανια η αλλιως Ευρωπη. :)

Ευρωπαϊκή ένωση. Η ένωση είναι στην ονομασία χρόνια τώρα....Κάποτε θα συνέβαινε και αυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! Όπως λέμε και τα παιδιά από πάνω, εάν γίνει να μπορείς να φέρεις κάρτα σιμ από το εξωτερικό και να την χρησιμοποιείς κανονικά εδώ συνέχεια χωρίς να πρέπει να γυρίσεις στην χώρα προέλευσης της κάρτας τότε respect. Θα πάρω από την play Πολωνίας απεριόριστα δεδομένα στο κινητό με 10€ το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βολεύει ΜΟΝΟ για ταξίδια στο εξωτερικο και οχι για να παρεις κάρτα εξωτερικού και να την χρησιμοποιήσεις στην Ελλαδα! Εγω ομως που έρχομαι τα καλοκαίρια Ελλαδα δεν με συμφέρει να μην εχω ελληνικο νούμερο γιατι οποίος μου τηλεφωνεί θα εχει χρεώσεις εξωτερικού... Ελπιζω να σας το απλοποίησα λιγάκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας πούμε έχω ελληνικό αριθμό, είμαι Ελλάδα και θέλω να καλέσω κάποιον που βρίσκεται επίσης στην Ελλάδα, όλα καλά έχω προγράμματα με δωρεάν χρόνο κλπ. Άμα θέλω να καλέσω κάποιον στη Γερμανία, τότε έχω χρέωση διεθνούς κλήσης. Για όσους λένε να αγοράσουν κάρτα ξένης χώρας θα ισχύει το ίδιο. Από οποιαδήποτε ξένη χώρα κι αν αγοράσουν τη κάρτα, κάθε κλήση τους προς ελληνικό αριθμό θα έχει χρέωση διεθνούς κλήσης...Το μόνο που ενδεχομένως θα συμφέρει θα είναι τα δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πηγαίνεις εξωτερικό με ελληνικό νούμερο θα έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς τα "δωρεάν" λεπτά σου / mb και να κάνεις κλήσεις προς Ελλάδα ή νούμερα της χώρας που βρίσκεσαι. Σκεφτείτε πχ ότι θέλετε να πάρετε το ξενοδοχείο σας τηλέφωνο.

Π.χ. πας Γαλλία, θα μπορείς να πάρεις νούμερα Ελλάδος ή ένα Γαλλικό κινητό ή σταθερό.

Αυτό ισχύει για το travel pass πχ που έχει η cosmote τώρα, το ίδιο θα ισχύει για όλους από 15/6. Εγώ το χρησιμοποιώ όποτε βρίσκομαι εξωτερικό και είναι αρκετά χρήσιμο να καλείς και νούμερα της χώρας που βρίσκεσαι δωρέαν.

Αντίστοιχα ο Ολλανδός τουρίστας που θα έρχεται εδώ, θα μπορεί να καλεί Ολλανδία πίσω ή Ελληνικά νούμερα.

 

Δεν έχει νόημα προφανώς να πάρετε ξένο νούμερο και να μένετε Ελλάδα. Καθώς κάθε τρεις και λίγο θα πρέπει να αγοράζετε νέο νούμερο.

 

Μένει να δούμε και λεπτομέρειες.

 

υ.γ. σίγουρα ένα πολύ θετικό βήμα μπρος. Και δεν είναι μόνο για όσους πάνε διακοπές. Υπάρχει αρκετός κόσμος που πάει Ευρώπη είτε για επαγγελματικά ταξίδια είτε για εκπαιδευτικούς λόγους.

 

υ.γ.2 Μένει να δούμε τι θα γίνει και με όσους έχουν κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εάν π.χ. έχω στο Φρογκ μου 60 λεπτά προς όλους και 300 λεπτά προς Φρογκ και είμαι Ιταλία, δε θα έχω εξτρά χρέωση (θα αφαιρεί από τα πακέτα μου):

1) όταν καλέσω ιταλικό σταθερό ή κινητό

2) όταν καλέσω ελληνικό σταθερό ή κινητό

3) όταν καλέσω σε οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή χώρα

 

Σωστά κατάλαβα;

Επίσης, εαν βρίσκομαι σε Ευρωπαϊκή χωρα και με καλέσουν από Ελλάδα στον ελληνικό μου αριθμό κινητού, δε θα χρεωθω τελος εισερχόμενης κλήσης;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πακετο ειναι ηδη εφαρμοσμενο στη Ελλαδα πχ εγω που εχω vodafone, ισχυει. Οταν εισαι στην ΕΕ δε χρεωνεσαι τιποτα περαν του πακετου σου και το καταναλωνεις κανονικα -ισχυει και για τα δεδομενα. Αυτο ισχυει για 90 ημερες. Μετα πρεπει να επιστρεψεις στη χωρα να παρει το κινητο σημα απο τον παροχο και θα αρχισει παλι η μετρηση των 90 ημερων (αυτο μπορει να το κανει και απο μονη της η Vodafone -δεν ξερω αν την εφαρμοζουν ολοι οι παροχοι αυτη την τακτικη).  

 

Περισσοτερα εδω:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=12552

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πακετο ειναι ηδη εφαρμοσμενο στη Ελλαδα πχ εγω που εχω vodafone, ισχυει. Οταν εισαι στην ΕΕ δε χρεωνεσαι τιποτα περαν του πακετου σου και το καταναλωνεις κανονικα -ισχυει και για τα δεδομενα. Αυτο ισχυει για 90 ημερες. Μετα πρεπει να επιστρεψεις στη χωρα να παρει το κινητο σημα απο τον παροχο και θα αρχισει παλι η μετρηση των 90 ημερων (αυτο μπορει να το κανει και απο μονη της η Vodafone -δεν ξερω αν την εφαρμοζουν ολοι οι παροχοι αυτη την τακτικη).  

 

Περισσοτερα εδω:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=12552

Δεν ειναι εφαρμοσμενο ηδη στην vodafone.

 

Απλα ειναι μια προσφορα/υπηρεσια για αυτους που εχουν πανακριβα, υπερκοστολογημενα vodafone red προγραμματα.

Λογικο να σου δινουν δωρεαν καταναλωση των δεδομενων σου σε roaming, οταν για 2.5GB και ομιλια ζητανε 66€/μηνα !!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...