Προς το περιεχόμενο

ποια linux σε παλιο λαπτοπ?


rikino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

εχω ενα λαπτοπ που ειναι πολυ παλιο ακομα και μετα απο φορματ κολαει απιστευτα στα windows xp

:o

 

σκευτομαι οτι εαν του βαλω καποια εκδοση linux οτι δεν θα κολαει τοσο πολυ, το θελω κυριως για χρηση browser να βλεπω διαφορες σελιδες απο φορουμς καθως και κανα βιντεο απο youtube.

το λαπτοπ μου ειναι το fujitsu siemens amilo pro v2035 , η ερωτηση μου ειναι η εξης αν βαλω καποια εκδοση linux θα σταματησει να κολαει ο browser και να μπορω να σερφαρω σαν κανονικος ανθρωπος η πρεπει να αγορασω αλλο λαπτοπ?  :(


Η ram εχει αναβαθμιστει εγινε διπλασια απο την εργοστασιακη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα θα υπαρξει μεγαλη βελτιωση στην ταχυτητα του συστηματος, αλλα δε θα σερφαρεις σαν ανθρωπος που λες.

 

Ποση ραμ εχεις(512;);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μονοπυρηνο και 512 μνημη, ακομα και την ελαφρυτερη διανομη να βαλεις, παλι θα πρεπει να βαλεις εναν αξιοπρεπη browser (firefox ή chrome ή οτι βασιζεται σε αυτους) που και το συστημα θα σερνεται με το που θα τον ανοιξεις. Βαλε και οτι οι σελιδες που επισκεπτεσαι εχουν τα δικα τους απο js, flash και γενικοτερα σαβουρα, και καταλαβαινεις οτι δεν θα κανεις δουλεια γενικα.

 

Συμβουλη μου ειναι να μεινεις στα xp που τα γνωριζεις και να συμβιβαστεις με το σκεπτικο οτι το λαπτοπ πλεον δεν τραβαει ουτε για τα βασικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LUBUNTU.

Σε pentium 4 prescott (ναι υπαρχει ακομη :P ) 512 ραμ (μετα 1GB αφου βρηκα μια παλια DDR που δουλευε), και εναν υπερπαναρχαιο δισκο maxtor , δουλευαν μια χαρα, ηταν απολυτως λειτουργικο για τα τελειως βασικα ομως. Συμβιβαζεσαι με αυτα.

 

Εχει και ελαφρυτερες διανομες , ομως αυτη ειναι η πιο "all in one" , με γραφικο περιβαλλον και τα ρεστα. Αν δεις πως εγκαθιστανται τα ubuntu, η διαδικασια ειναι ιδια.

 

ΥΓ: Και εγω ΧΡ ειχα, κατι πετσοκομμενα "απο τον θειο" , δε τραβουσε. Με Lubuntu τραβουσε παραπανω , αυτο ειναι το μονο σιγουρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android ουτε καν. Και λεω ουτε καν γιατι δεν εχει βγει κατι της προκοπης προς το παρον με βαση το android.

 

Οπως ανεφεραν και πιο πανω, μην περιμενεις θαυματα. Ειδικα στο ιντερνετ. ΟΟΟΟΟΤΙ και να βαλεις, θα σερνεται στο ιντερνετ. Flash παιχνιδια ξεχασε τα. Facebook θα ψιλοκολλαει. Youtube μονο 360p αναλυση. Εχεις απιστευτα μικρη μνημη και παρα πολυ αδυναμο επεξεργαστη που πλεον δεν μπορουν να κανουν πολλα.

 

Περασε του το lubuntu να δεις πως θα παει το μηχανημα. Επισης αλλη μια προσεγμενη διανομη ειναι η peppermint.

 

 

Εν ολιγοις, το μονο που μπορεις να καταφερεις, ειναι να ξαναζωντανεψεις το laptop σε offline χρηση, βαζοντας του μια ελαφρια διανομη linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακυκλωστε και τιποτα ρε παιδια, δεν γινεται παντα να βγαζουμε απο τη μυγα ξυγκι...

 

Ήμουν έτοιμος να πατήσω το κουμπί της αναφοράς :-P

 

Έχετε απόλυτο δίκιο, όταν λέτε ότι αξιοπρεπές σερφάρισμα δε γίνεται με τέτοια μηχανήματα... Καθημερινές όμως εργασίες γίνονται: μουσική, ταινίες σε χαμηλή ανάλυση 360p πετάνε (1280x800 WXGA οθόνη έχει, όχι led- οπότε ήρεμα...), audiobooks, επεξεργασία κειμένου! Το ρημάδι το Pidgin δε λειτουργεί πλέον με το purple plugin για chat στο Facebook... αν πας εναλλακτικά στο skype και χρησιμοποιήσεις κάποιο SIP provider γίνεται και τηλεφωνία με ekiga!

 

Τώρα, σίγουρα δεν έχω μόνο χρέπια σπίτι, έχω και αξιοπρεπή υπολογιστές (τελευταία 3-4 χρόνια), αλλά αν δε θέλω να κάνω rendering κάτι (ταινία, υλικό elearning κτλ) τότε είτε κάτσω στον Windows 10 I5, είτε στον Pentium M με debian jessie και xfce μου είναι σχεδόν το ίδιο!

 

Απλά γύρω γύρω υπάρχουν μηχανηματάκια που κάνουν διάφορα πράγματα στο σπίτι, όπως κάνα Pi2-3 που παίζουν ταινίες σε 1080p, οπότε στο φορητό δε θα δω ταινία σε αυτή την ανάλυση! Για να σας πω την αλήθεια, γουστάρω πολύ να παίρνω παλιά κομμάτια από φίλους που κάνουν αναβαθμίσεις κ να τα χρησιμοποιώ σε πρότζεκτ!

 

Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φορητός που έχεις πάει μέχρι 2GB Ram! Τώρα, δες λίγο το ebay τι μπορείς να βρεις για λίγα γιούργια... δε θα έβαζα κάποιο ubuntoειδές, αλλά κάνα debian jessie με lxde ή xfce! Να είναι λίγο ανθρώπινο ντε :-P Η Debian μου φαίνεται λίιιιγο πιο γρήγορη σε σύγκριση με το l(x)ubuntu με τις ίδιες υπηρεσίες και τα ίδια πακέτα, αλλά και πάλι μπορεί να είναι ιδέα μου!

 

Και όπως λέμε όλοι, καινούργιο δε θα γίνει, αλλά από το να πετάξεις το χρεπάκι, καλύτερα να το αξιοποιήσεις και να μάθεις κάτι στην πορεία! Για το instagram, το facebook και τα άλλα κοινωνικά δίκτυα, μάλλον θα καλύψεις τις ανάγκες σου με κάποιο τάμπλετ που έχεις ήδη ή το κινητό...

 

Κ.

 

Υ.Γ.: Ή βάλε ρε κάνα emulationstation να γουστάρεις παιχνιδάρες! Street Fighter 2 στο SNES!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οτι πιο light υπαρχει, πολυ σοβαρη δουλεια και μπραβο στον dev. 50 ΜΒ iso full desktop...

 

Την ειχα βαλει τοτε στο toshiba με 160MB ram και 450MHz cpu και φυσαγε

 

Δεν εχει δημοτικοτητα γιατι ο κοσμος ξερει το μπουμπουντου το μιντ και το κλικι κλικι το ποντικι...

 

Μνημονιο μπας και...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οτι πιο light υπαρχει, πολυ σοβαρη δουλεια και μπραβο στον dev. 50 ΜΒ iso full desktop...

 

Την ειχα βαλει τοτε στο toshiba με 160MB ram και 450MHz cpu και φυσαγε

 

Δεν εχει δημοτικοτητα γιατι ο κοσμος ξερει το μπουμπουντου το μιντ και το κλικι κλικι το ποντικι...

 

Μνημονιο μπας και...

μνημονιο μεχρι να σβησει ο ηλιος χαχα. και το puppy ειναι σουπερ αλλα το βλεπω λιγο πιο ψηλα. το τεσταρα παντως και φαινεται ενδιαφερον. ποια εκδοση περασες? την rolling? η την RC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια εκδοση περασες? την rolling? η την RC?

 

που να θυμαμαι εδω και 60 χρονια :P

 

μαλλον με rolling ειχα παιξει, (πρεπει να ηταν η 4 τοτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...