Προς το περιεχόμενο

No wifi μετά από καθαρή εγκατάσταση Debian.


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μετά από καθαρή εγκατάσταση debian σε φορητό υπολογιστή δεν βλέπει καθόλου το wifi. Έχω δοκιμάσει αρκετές διανομές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δηλαδή δεν έχω καθόλου εικονίδιο για wifi δίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν με αυτές τις Realtek... βάλε μια Atheros να ησυχάσεις, το Linux τις βλέπει χωρίς δεύτερη κουβέντα... κι εγώ παλιότερα είχα πρόβλημα με μια Intel σε laptop, τρόμαξα να την κάνω να παίξει στο Debian και πάλι δεν υποστήριζε ο driver όλες τις προβλεπόμενες λειτουργίες...

 

Δώσε μια lsmod και μια iwconfig, να δεις τι γίνεται από hardware support...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι πριν φύγω εγκατέστησα ένα πακέτο fw που μου ζήτησε για την κάρτα και τον network manager από οδηγίες που βρήκα στον internet και δούλεψε. Απλά ήθελε επανεκίνηση γιατί τώρα που τον άνοιξα βλέπω ότι μου είχε επιλογή να διαλέξω wifi και συνδέθηκα κατευθείαν. Για την ιστορία το lspci γράφει : Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8723AE PCIe Wireless Network Adapter. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
 


Κάτι τελευταίο ρε παιδιά, δεν είμαι και πολύ προχβρημένος χρήστης. Οταν πάω να εγκαταστήσω κάτι σε terminal μου βγάζει αυτο : Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου κλειδώματος /var/lib/dpkg/lock - open (13: Άρνηση πρόσβασης)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

 

Δεν είμαι root?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Για να γραψουμε και τη λυση, η καρτα σου εχει αναγνωριστικο 10ec:8723, υποστηριζεται απο τον rtl8723ae (ο οποιος υποστηριζει μονο αυτη την καρτα :/ ) και για να παιξει σε debian θελει και το πακετο firmware-realtek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οποίο μάλλον εγκατέστησα έστω και διερευνητικά. Για το θέμα του su στο terminal γιατί μου λέει ότι αρνείται την πρόσβαση? Στους λογαριασμούς στις ρυθμίσεις με λέει διαχειριστή του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο ρε παιδιά, δεν είμαι και πολύ προχβρημένος χρήστης. Οταν πάω να εγκαταστήσω κάτι σε terminal μου βγάζει αυτο : Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου κλειδώματος /var/lib/dpkg/lock - open (13: Άρνηση πρόσβασης)

E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

 

Δεν είμαι root?

Είσαι συνδεδεμένος σαν χρήστης και όχι σαν root. Πρέπει να προσθέσεις το όνομα χρήστη στο sudoers αρχείο για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το sudo.

 

-Άνοιξε terminal και δώσε

su

-γράψε τον κωδικό του root (όχι του χρήστη οπου είσαι συνδεδεμένος)

adduser τοόνομαχρήστησου sudo

-Τώρα πρέπει να προσθέσεις το όνομα χρήστη σου στο /etc/sudoers

nano /etc/sudoers

-κατέβα προς τα κάτω και βρές την γραμμή που λέει "%sudo  ALL=(ALL:ALL) ALL"

-Ακριβώς κάτω απο αυτήν πρόσθεσε

τοόνομαχρήστησου ALL=(ALL:ALL) ALL

-Σώσε με ctrl+o και έξοδος με ctril-x

-log out και ξανά log in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως την στιγμη που το τρεχεις, υπαρχει το apt ανοιχτο σε αλλο τερματικο ή απο καποιο αλλο προγραμμα? Δεν μπορεις πχ να βαλεις κατι με το apt και να εχεις και το synaptic ταυτοχρονα ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως. Ορισες το χρηστη σου να χρησιμοποιει sudo τουλαχιστον? Θα το δεις με ενα "id username" πχ

$ id jim
uid=1000(jim) gid=1000(jim) groups=1000(jim),24(cdrom),25(floppy),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),107(netdev)

Μολις ειδα οτι δεν ειμια στο sudo! Ή καποια μαλακια εχω κανει, ή δεν υπαρχει το γκρουπ του sudo στο συστημα μου.

 

/facepalm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά έβγαλε : uid=1000(theodoros) gid=1000(theodoros) ομάδες=1000(theodoros),24(cdrom),25(floppy),27(sudo),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),108(netdev),110(lpadmin),

113(scanner),119(bluetooth)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά έβγαλε : uid=1000(theodoros) gid=1000(theodoros) ομάδες=1000(theodoros),24(cdrom),25(floppy),27(sudo),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),108(netdev),110(lpadmin),

113(scanner),119(bluetooth)

 

 

σκασε ενα 

sudo su -

αν πιασει εισαι σαν root...κανε την δουλεια σου και βαλτου και ενα password.

Επισης αν πιασει κανε ο,τι εγραψε ο tuxpower περι /etc/sudoers.

 

Σκας ενα "exit" και δοκιμαζεις να παιξεις με το sudo και καποια εντολη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ο χρηστης σου (theodoros) ειναι στο sudo group, οποτε μπορεις να χρησιμοποιεις το sudo και τον κωδικο σου οταν θες να κανεις κατι σαν root.

 

Αν δεν πιασει αυτο που λεει ο mphxths, δωσε ενα

 

sudo passwd root

και βαλε του root εναν κωδικο να ενεργοποιηθει σαν λογαριασμος. Το πρωτο password που θα δωσεις οταν σου ζητησει (εκει που θα λεει  "[sudo] password for theodoros:" θα ειναι του χρηστη σου και στο επομενο prompt που θα λεει 

 

Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:

θα δωσεις τον κωδικο που θες για τον root. Απο εκει και μετα, θα μπορεις να γινεσαι root δινοντας ενα σκετο su και τον κωδικο του root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το έκανα και πέτυχε. Κάτι τελευταίο. Προσπαθώ να εγκαταστήσω τον thunderbird για mail και από ότι βλέπω από οδηγίες στο νετ πρέπει να αποσυμπιέσω κάποια αρχεία στο usr λέει. Οταν πάω να το κάνω λέει ότι δεν έχω πρόσβαση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...