Προς το περιεχόμενο

Unity8 τέλος. Το ubuntu 18 LTS έρχεται με GNOME.


boubounash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μεγαλυτερος καρκινος του Linux ηταν, ειναι και θα ειναι οι κοινοτητες του. Χιλια στρατοπεδα, ο καθενας να μετραει ποιος την εχει μεγαλυτερη, το δικο μου DE ειναι καλυτερο απο το δικο σου...   γενικως διαιρε και βαλισευε, που στην προκειμενη περιπτωση βασιλευει αλλος και τριβει τα χερια του που η Canonical βγαινει απο την μεση (Microsoft, Apple, Google). Κολοσοι οπως η RedHat και Suse απο καιρο αφηναν τις κοινοτητες να κοβουν το λαιμο τους, και προωθουσαν το εταιρικο τους πλαισιο. Κατι θα ηξεραν περισσοτερο. Η Canonical ηταν η μονη εταιρεια που προωθησε το Linux και το εφερε στο προσκηνιο. Εκανε και καλες και ασχημες επιλογες, καθε εταιρεια εχει το δικαιωμα λαθους. Απο την αλλη, στην προσπαθεια της αυτη, επεσαν επανω της ο Stallman και οι ακολουθοι του GNU, προτρεποντας ολες τις κοινοτητες να κανουν το ιδιο με πανω περι ιδιωτικοτητας, spyware, και κολοκυθια τουμπανο. Και εγω να ημουν στην θεση του Shuttleworth θα ελεγα, και δικαιολογημενα "Ρε αντε κοφτε το λαιμο σας" και οπως και καλα κανει στην προκειμενη περιπτωση. Οταν με τα τελευταια νεα βλεπεις σχολια τυπου "Ετσι μπραβο, αντε να παρει η Manjaro τα πανω της τωρα και τα λεμε..." και "Στα τσακιδια με το unity, εχω το xfce..", εκει φαινεται και η στενοκεφαλια και η κακομοιρια μας.

 

Οταν αρχισουν τα παραπονα περι υποστηριξης hardware, και γιατι η ρημαδα η καρτα γραφικων να μην υποστηριζεται, και για το X chipset, και οτι αλλο συναφες ερθει στο εγγυς μελλον, τοτε θα πεφτουν και διπλες σκεψεις πως "Ω ρε γαμωτο, ας υπηρχε η Canonical με το εκτρωμα το Unity, τουλαχιστον κουνουσε τα νερα και βλεπαμε και καμια υποστηριξη απο hardware vendors". Αλλα πλεον το πλοιο εφυγε.

 

Χαρειτε την ελευθερια σας μαγκες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο μεγαλυτερος καρκινος του Linux ηταν, ειναι και θα ειναι οι κοινοτητες του. Χιλια στρατοπεδα, ο καθενας να μετραει ποιος την εχει μεγαλυτερη, το δικο μου DE ειναι καλυτερο απο το δικο σου...   γενικως διαιρε και βαλισευε, που στην προκειμενη περιπτωση βασιλευει αλλος και τριβει τα χερια του που η Canonical βγαινει απο την μεση (Microsoft, Apple, Google). Κολοσοι οπως η RedHat και Suse απο καιρο αφηναν τις κοινοτητες να κοβουν το λαιμο τους, και προωθουσαν το εταιρικο τους πλαισιο. Κατι θα ηξεραν περισσοτερο. Η Canonical ηταν η μονη εταιρεια που προωθησε το Linux και το εφερε στο προσκηνιο. Εκανε και καλες και ασχημες επιλογες, καθε εταιρεια εχει το δικαιωμα λαθους. Απο την αλλη, στην προσπαθεια της αυτη, επεσαν επανω της ο Stallman και οι ακολουθοι του GNU, προτρεποντας ολες τις κοινοτητες να κανουν το ιδιο με πανω περι ιδιωτικοτητας, spyware, και κολοκυθια τουμπανο. Και εγω να ημουν στην θεση του Shuttleworth θα ελεγα, και δικαιολογημενα "Ρε αντε κοφτε το λαιμο σας" και οπως και καλα κανει στην προκειμενη περιπτωση. Οταν με τα τελευταια νεα βλεπεις σχολια τυπου "Ετσι μπραβο, αντε να παρει η Manjaro τα πανω της τωρα και τα λεμε..." και "Στα τσακιδια με το unity, εχω το xfce..", εκει φαινεται και η στενοκεφαλια και η κακομοιρια μας.

 

Οταν αρχισουν τα παραπονα περι υποστηριξης hardware, και γιατι η ρημαδα η καρτα γραφικων να μην υποστηριζεται, και για το X chipset, και οτι αλλο συναφες ερθει στο εγγυς μελλον, τοτε θα πεφτουν και διπλες σκεψεις πως "Ω ρε γαμωτο, ας υπηρχε η Canonical με το εκτρωμα το Unity, τουλαχιστον κουνουσε τα νερα και βλεπαμε και καμια υποστηριξη απο hardware vendors". Αλλα πλεον το πλοιο εφυγε.

 

Χαρειτε την ελευθερια σας μαγκες.

 

+1

steam, nvidia, and many others..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Canonical ηταν η μονη εταιρεια που προωθησε το Linux και το εφερε στο προσκηνιο. Εκανε και καλες και ασχημες επιλογες, καθε εταιρεια εχει το δικαιωμα λαθους. Απο την αλλη, στην προσπαθεια της αυτη, επεσαν επανω της ο Stallman και οι ακολουθοι του GNU, προτρεποντας ολες τις κοινοτητες να κανουν το ιδιο με πανω περι ιδιωτικοτητας, spyware, και κολοκυθια τουμπανο. Και εγω να ημουν στην θεση του Shuttleworth θα ελεγα, και δικαιολογημενα "Ρε αντε κοφτε το λαιμο σας" και οπως και καλα κανει στην προκειμενη περιπτωση.

 

Όλες οι μεγάλες αλλαγές και βελτιώσεις που έχουν γίνει για το linux desktop έχουν γίνει με/από developers κυρίως εκτός Canonical (Intel, RH, SUSE).

Λυπάμαι, αλλά φαίνεται να μην έχεις καταλάβει τι έγινε με το Unity. Ο Shuttleworth προσπαθεί να προσεγγίσει εξωτερικούς χρηματοδότες και σε αυτό το πλαίσιο κάνει περικοπές και σταματά project τα οποία δεν αποφέρουν άμεσα κέρδη. Ο mir αν θυμάμαι καλά θα ήταν έτοιμος για το 14.10 (και έχουμε 2017...), το ubuntu touch απέτυχε να εδραιωθεί και το Unity 8 πήγαινε από αναβολή σε αναβολή. Σταματά λοιπόν αποτυχημένα project που κοστίζουν χρήματα και επικεντρώνεται σε τομείς που είναι κερδοφόροι. Το unity 7 δεν θα σταματήσει να υποστηρίζεται, γιατί απλά είναι μέρος των LTS releases που θα συνεχίσουν να παίρνουν fixes. Αν κάποιος θέλει να συνεχίσει το 8, θα το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Unity 8 πήγαινε από αναβολή σε αναβολή

πηρε i5 στο τελος και ησυχασαμε :P

 

Κατ' εμε η ειδηση μονο θετικα εχει. Οσο περισσοτερα εκτρωματα φευγουν τοσο το καλυτερο.

 

Πχ, τωρα ολο το βαρος θα δοθει εκει που πρεπει, στον wayland, και θα ειμαστε ολοι οφελειμενοι, ανεξαρτητως διανομης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι μεγάλες αλλαγές και βελτιώσεις που έχουν γίνει για το linux desktop έχουν γίνει με/από developers κυρίως εκτός Canonical (Intel, RH, SUSE).

Λυπάμαι, αλλά φαίνεται να μην έχεις καταλάβει τι έγινε με το Unity. Ο Shuttleworth προσπαθεί να προσεγγίσει εξωτερικούς χρηματοδότες και σε αυτό το πλαίσιο κάνει περικοπές και σταματά project τα οποία δεν αποφέρουν άμεσα κέρδη. Ο mir αν θυμάμαι καλά θα ήταν έτοιμος για το 14.10 (και έχουμε 2017...), το ubuntu touch απέτυχε να εδραιωθεί και το Unity 8 πήγαινε από αναβολή σε αναβολή. Σταματά λοιπόν αποτυχημένα project που κοστίζουν χρήματα και επικεντρώνεται σε τομείς που είναι κερδοφόροι. Το unity 7 δεν θα σταματήσει να υποστηρίζεται, γιατί απλά είναι μέρος των LTS releases που θα συνεχίσουν να παίρνουν fixes. Αν κάποιος θέλει να συνεχίσει το 8, θα το κάνει.

 

Ολα ειναι συνεπειες που μαζευονταν απο καιρο, κανενας δεν το αμφισβητει αυτο. Αν δεις το Ubuntu σαν ολοτητα, δεν μπορεις να το διαχωρισεις απο το Unity. Απο τα λεγομενα του Mark, καθε προσπαθεια του στο Desktop σταματαει (καθως δεν υπαρχει κερδος εκει, και δεν προκειται να ειχαμε ποτε επι πληρωμη OS - και εκει ηταν που πηγε να το διευθετησει λιγο με partnership απο Amazon και οτι αλλα σχεδια ειχε, που δεν θα κοστιζαν απολυτως τιποτα στον τελικο χρηστη). Αλλα ειπαμε, επεσε Stallman και σια πανω του.

 

Ετσι αυτο που βλεπω ειναι πως θα υιοθετησει το μοντελο της RedHat με το Desktop κομματι να το υποστηριζει η κοινοτητα, και να επικεντρωθει σε οτι εχει χρημα, δηλαδη servers και cloud. Ετσι το Ubuntu θα φυγει εντελως απο το Desktop pushing και την ενοποιηση, κατι που κυνηγαει τωρα να κανει η Samsung. Κοινως ειναι να το βλεπεις και να κλαις, γιατι η μιζερια του καθε Linux χρηστη ειναι να δει στο ευρειας κλιμακας Desktop οτι αυτος υποστηριζει, ωστε να το εχει και η κουτση Μαρια. Ομως της κουτσης Μαριας της πλασαρουν κλειστο OS και τα σκαει κανονικα για την αποκτηση και χρηση. Γιατι ειναι ευκολο, κλικ κλικ, και τελειωσε. Και το Ubuntu ειναι μακραν το πιο αυτοματοποιημενο συστημα στην πλατφορμα του Linux, και αυτο εφερε τις οποιες αλλαγες στο "Θες Linux? Κατσε μαθε terminal". Καποτε καναμε μαυρα ματια να δουμε laptop σε καταστηματα να εχουν Linux preinstalled και αυτο το καταφερε μονο η Canonical με το Ubuntu. Ευκολοι installers και αυτοματισμοι ηρθαν εξαιτιας παλι τις Canonical και του Ubuntu. Το Unity πλεον ειναι νεκρο. Το οτι υποστηριζεται μεχρι το 2021 λογω LTS δεν λεει τιποτα. Ολο το Desktop project εχει τελειωσει, μαζι και η καθε προθεση της Canonical να κυνηγαει να το φερει στις μαζες. Ο Mark εχει ξανακανει την ιδια κινηση downsizing και ευρεσης εξωτερικων συνεταιρων στην προηγουμενη του εταιρεια, με αποτελεσμα να την πουλησει στο τελος. Δεν γνωριζω αν εχει σκοπο να κανει το ιδιο με την Canonical, αλλα πλεον για ολους μας δεν εχει καμια απολυτως αξια. Το παιχνιδι της ευρειας διαδοσης στον χωρο του Desktop χαθηκε παντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει το Ubuntu από το Unity, αυτό σημαίνει ότι μάλλον το γνώρισε αργά. Για πολλά χρόνια η Ubuntu ήταν η διανομή που είχε το πιο καλοστημένο gnome (2) και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα κάνουν εξαιρετική δουλειά και με το gnome3 (το οποίο δεν μου αρέσει, αλλά περί ορέξεως...). Δεν νομίζω πως περίμενε να κερδίσει χρήματα από το desktop, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι από την στιγμή που οι κινήσεις του (η συνεργασία με την Amazon) ερχόταν σε αντίθεση με αυτό που ήθελαν οι χρήστες της διανομής (και όχι ο Stallman...) δεν είναι παράξενο που δεν πέτυχαν.

Το desktop κομμάτι της Rh είναι το gnome, στο οποίο έχει επενδύσει αρκετά, δεν το υποστηρίζει καμία κοινότητα μόνη της ;) Το ίδιο ισχύει και για τα σημαντικότερα σημεία του stack στο οποίο βασίζεται το desktop και στα οποία η Canonical έχει προσφέρει από ελάχιστα έως καθόλου. Εύκολοι installers και αυτοματισμοί ξεκίνησαν να υπάρχουν γύρω στο 2000, όταν δεν υπήρχε Canonical, από τις Mandrake και SuSE οι οποίες συνέχισαν να έχουν πολύ καλύτερους gui installers και εργαλεία ρυθμίσεων για χρόνια πριν δημιουργηθεί ο ubiquity.

Η ιδέα ότι η -όποια- προσπάθεια της Canonical με το Unity απέτυχε λόγω αντιδράσεων κάποιων φανατικών είναι αστήριχτη στην καλύτερη περίπτωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει το Ubuntu από το Unity, αυτό σημαίνει ότι μάλλον το γνώρισε αργά. Για πολλά χρόνια η Ubuntu ήταν η διανομή που είχε το πιο καλοστημένο gnome (2) και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα κάνουν εξαιρετική δουλειά και με το gnome3 (το οποίο δεν μου αρέσει, αλλά περί ορέξεως...). Δεν νομίζω πως περίμενε να κερδίσει χρήματα από το desktop, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι από την στιγμή που οι κινήσεις του (η συνεργασία με την Amazon) ερχόταν σε αντίθεση με αυτό που ήθελαν οι χρήστες της διανομής (και όχι ο Stallman...) δεν είναι παράξενο που δεν πέτυχαν.

Το desktop κομμάτι της Rh είναι το gnome, στο οποίο έχει επενδύσει αρκετά, δεν το υποστηρίζει καμία κοινότητα μόνη της ;) Το ίδιο ισχύει και για τα σημαντικότερα σημεία του stack στο οποίο βασίζεται το desktop και στα οποία η Canonical έχει προσφέρει από ελάχιστα έως καθόλου. Εύκολοι installers και αυτοματισμοί ξεκίνησαν να υπάρχουν γύρω στο 2000, όταν δεν υπήρχε Canonical, από τις Mandrake και SuSE οι οποίες συνέχισαν να έχουν πολύ καλύτερους gui installers και εργαλεία ρυθμίσεων για χρόνια πριν δημιουργηθεί ο ubiquity.

Η ιδέα ότι η -όποια- προσπάθεια της Canonical με το Unity απέτυχε λόγω αντιδράσεων κάποιων φανατικών είναι αστήριχτη στην καλύτερη περίπτωση...

 

Aντε να δεχτω τις αποψεις σου (που δεν συμφωνω αλλα τις σεβομαι). Ειδες ολα αυτα τα χρονια να πρωωθει το Desktop η RedHat η οποιαδηποτε αλλη? Η να εχει επικρατησει ο installer του Mandrake η της Suse? Ολα ειναι σημαντικες πλακες σε ενα πολυ εκτεινομενο πλακωστρωτο μονοπατι που καποια στιγμη πηρε πρωτοβουλια να γινει λωριδα της εθνικης και απο τρεις να τις κανει τεσσερεις (Microsoft, Apple, Google και Canonical) στον τομεα της ευρειας χρησης του Desktop. Φυσικα γνωρισα το Ubuntu μεσω του Gnome 2, αλλα οταν εφτασα στο σημειο να περπαταω μεσα σε καταστημα Best Buy και να βλεπω σε stand πωλησης βαρβατα μηχανηματα της Dell να εχει Ubuntu, διπλα σε Windows 10 και Apple μηχανηματα, αυτο εγινε εξαιτιας του Unity και της Canonical. Που ηταν η RedHat σε ολο αυτο? Η η Suse? Τις κατακρινω? Οχι βεβαια, καθε αλλο και το τι εχουν προσφερει και συνεχιζουν να προσφερουν δεν γινεται κουβεντα. Καταλαβαινω τι εννοεις και συμφωνω πως δεν εγινε παρθενογεννεση σε τιποτα. Ολα στηριχτηκαν καπου, αντιγραφτηκαν, οπως θελεις πες το. Οπως και πολλα πραγματα που ειχαν βαλτωσει εξελιχθηκαν σε απιστευτο ρυθμο. Το αποτελεσμα μετραει και το impact αυτων. Το να τραβηχτει η Canonical απο το Desktop ειναι μια μελανη στιγμη στην πλατφορμα και στα ονειρα πολλων. Υπαρχει η λανθασμενη αποψη του "Ελα μωρε, σιγα το Unity, θα δουλευουμε με Gnome τωρα". Αλλα το θεμα παει πολυ πιο μακρια απο οτι μπορουμε να δουμε, και δυστυχως οι συνεπειες θα γινονται ολο και πιο ορατες.

Επεξ/σία από alvin11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε να δεχτω τις αποψεις σου (που δεν συμφωνω αλλα τις σεβομαι). Ειδες ολα αυτα τα χρονια να πρωωθει το Desktop η RedHat η οποιαδηποτε αλλη? Η να εχει επικρατησει ο installer του Mandrake η της Suse? Ολα ειναι σημαντικες πλακες σε ενα πολυ εκτεινομενο πλακωστρωτο μονοπατι που καποια στιγμη πηρε πρωτοβουλια να γινει λωριδα της εθνικης και απο τρεις να τις κανει τεσσερεις (Microsoft, Apple, Google και Ubuntu) στον τομεα της ευρειας χρησης του Desktop. Φυσικα γνωρισα το Ubuntu μεσω του Gnome 2, αλλα οταν εφτασα στο σημειο να περπαταω μεσα σε καταστημα Best Buy και να βλεπω σε stand πωλησης βαρβατα μηχανηματα της Dell να εχει Ubuntu, διπλα σε Windows 10 και Apple μηχανηματα, αυτο εγινε εξαιτιας του Unity και της Canonical. Που ηταν η RedHat σε ολο αυτο? Η η Suse? Τις κατακρινω? Οχι βεβαια, καθε αλλο και το τι εχουν προσφερει και συνεχιζουν να προσφερουν δεν γινεται κουβεντα. Καταλαβαινω τι εννοεις και συμφωνω πως δεν εγινε παρθενογεννεση σε τιποτα. Ολα στηριχτηκαν καπου, αντιγραφτηκαν, οπως θελεις πες το. Οπως και πολλα πραγματα που ειχαν βαλτωσει εξελιχθηκαν σε απιστευτο ρυθμο. Το αποτελεσμα μετραει και το impact αυτων. Το να τραβηχτει η Canonical απο το Desktop ειναι μια μελανη στιγμη στην πλατφορμα και στα ονειρα πολλων. Υπαρχει η λανθασμενη αποψη του "Ελα μωρε, σιγα το Unity, θα δουλευουμε με Gnome τωρα". Αλλα το θεμα παει πολυ πιο μακρια απο οτι μπορουμε να δουμε, και δυστυχως οι συνεπειες θα γινονται ολο και πιο ορατες.

 

Σέβομαι την άποψή σου, αλλά δεν συμφωνώ...

 

Δηλαδή μου λες ότι αν θέλουμε το Linux να διαδοθεί στο desktop και να απλωθεί σε ευρεία χρήση, που πράγματι αυτό θέλουμε, θα πρέπει να υποστούμε το Unity και όλα να τραβήξουν προς τα εκεί.

 

Ε με συγχωρείς, αλλά τότε δεν το θέλουμε. Αν είναι να έχουμε μόνο Unity, να πάει στο καλό και αυτό και το Ubuntu μαζί. Διότι εγώ πιστεύω ότι το αντίθετο αποτέλεσμα θα έφερνε τελικά από αυτό που λες.

 

Με βάση αυτά που λες, εγώ σε ρωτάω, γιατί έπρεπε σώνει και καλά το Ubuntu να αναπτύξει το δικό του περίεργο, ολόβαρυ, εκτρωματικό desktop; Χάθηκε να διάλεγε ένα από τα άλλα και να ρίξει όλες τις δυνάμεις της εκεί; Τι περίεργα κόλπα είναι αυτά που λέμε ότι προωθούμε το Linux Desktop, αλλά μόνο με το δικό μας DE;

 

Εγώ πιστεύω ότι η ενοποίηση που και εγώ και εσύ επιθυμούμε, θα μπορούσε να γίνει μόνο με ένα desktop που να απευθύνεται σε απλούς χρήστες, θα είναι ελαφρύ, βατό, εύκολο, ευέλικτο, με ευρεία υποστήριξη. Μόνο έτσι το Linux θα αποκτούσε ευρεία βάση και αναγκαστικά θα ακολουθούσαν και οι εταιρείες μετά, με drivers κλπ κλπ.

 

Αλλά σε δεύτερη σκέψη αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, διότι ο καθένας που ασχολείται με προγραμματισμό στο Linux, θέλει να φτιάξει το δικό του DE, ή τον δικό του Package manager, κλπ κλπ., με αποτέλεσμα να ξαναγυρνάμε σε αυτό που είπα και πριν: "Ό,τι του φανεί, του λωλοστεφανή".

Ένα παράδειγμα σε αυτό το τελευταίο που είπα πριν: Εγώ προσωπικά λατρεύω το Linux Mint Xfce, αλλά επειδή είδα πολλούς linuxάδες να προτείνουν Manjaro, είπα να το δοκιμάσω.

 

Ε, με συγχωρείτε, αλλά αυτό δεν είναι λειτουργικό, αλλά ένας Update manager. Κάθε εβδομάδα είχε 0,5 - 1 γίγα updates. Όλη την ώρα αυτό θα κάνει ο χρήστης, άλλη δουλειά δεν έχει; Θα τολμούσα ποτέ να το προτείνω σε φίλο μου, άσχετο με Linux, που θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του; ΟΧΙ βέβαια!

 

Άσε που με όλα αυτά τα updates δεν μπορεις να ξέρεις πότε θα σπάσει (broken) το σύστημα, αν κάτι από αυτά δεν πάει καλά...

 

Και όμως, πολλοί και από εδώ μέσα το προτείνουν ως άξιο αντικαταστάτη των Win (!) ή του Ubuntu (!). Εγώ με τη σειρά μου τους λέω: Δεν είστε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα παραπανω πως "με οσα καλα η ασχημα εκανε η Canonical". Το οτι εχει κανει επιλογες που δεν μου αρεσουν δεν εχει να κανει με το αποτελεσμα αυτων. Ουτε θα περιμενα να εχει ενα τυφλο κοινο και ολη η κοινοτητα να ασπαζεται τις επιλογες της. Ομως..  ειναι εταιρεια, και σαν εταιρεια με δικο της founding, κανει οτι της γουσταρει. Μας αρεσει δεν μας αρεσει. Βρηκε το Linux, και ειπε να το σπρωξει σαν προϊον της με τις πινελιες εδω και εκει, και καλα εκανε. Επελεξε το Unity να ειναι το μεσον προσεγγισης σε ενα μεγαλυτερο φασμα χρηστων. Παλι καλα εκανε και μεγια της με χαρα της. Γιατι αυτη εχει το χρημα και ειπαμε, ειναι εταιρεια. Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να μας αρεσει η να το υιοθετησουμε. Για αυτο πιστευω πως μοιραστηκε η πιτα με τα Lubuntu, Xubuntu, LXLE, Mint κ.ο.κ. Σε βολευει το Mint? Μπραβο σου ρε φιλε, και εγω μαζι σου. Αλλα απο την αλλη το Unity συνεχιζει να υπαρχει και να το σπρωχνει και προς την κουτση Μαρια. Τι με νοιαζει εμενα αν ειναι δυσχρυστο η δεν κανει για την δουλεια μου? Για την κουτση μαρια προοριζεται, να παταει κουμπακια, να λαμπιριζει στο ματι της και να χαιρεται που εχει κατι διαφορετικο και κυριως δωρεαν. Τι σε νοιαζει εσενα? Ασε την να το παρει και να το κανει οτι θελει. Αλλα οταν θα πας να παρεις μια καρτα γραφικων, δεν θα πρεπει να μαδισεις την μαργαριτα να μαντεψεις αν "θα δουλεψει, δεν θα δουλεψει". Η κουτση μαρια θα στο εξασφαλιζε αυτο. Γιατι συναμα ο καθε hardware vendor θα ηθελε να την ικανοποιησει και να την εχει για πελατη. Και εκει ειναι ολο το ζουμι..  παει πχ ο Mark στην Dell και κανει μια συμφωνια για ενα λαπτοπακι μουρλια που θελει να λανσαριστει με το Ubuntu μεσα, που τυχαινει να εχει μια καρτα γραφικων χ. "Ρε Dell, ολα καλα, αλλα ριξε ενα σημα στην Nvidia να μας το κανουν πιο λιανα να δουλεψει το πραγμα, να κανουμε και ενα update να υποστηριζεται". Αυτο ειναι ενα μπακαλιστικο παραδειγμα που εδωσα, αλλα πιστευω να καταλαβαινεις πολλα απο οσα παιρνει η μπαλα της υποστηριξης. Αλλιως κατσε και περιμενε τον Φιλανδο η τον Γερμανο να τελειωσει την δουλεια του, μπας και γραψει κανεναν driver για την καρτα που εχει και τυχαινει να εχεις και εσυ την ιδια και δουλεψεις.

 

Δεν ανεφερα ποτε πως ηταν πανακεια το Ubuntu η το Unity. Αλλα εκανε την διαφορα και εβγαλε απο την αφανεια το λειτουργικο συστημα που χρησιμοποιεις και χρησιμοποιω. Σε ολο αυτο το μονο που θα χρειαζοταν ηταν μια ενθερμη υποστηριξη, μιας και τοσα χρονια ολοι ονειρευομαστε να δουμε Linux και στο pc του γειτονα. Ναι, της κουτσης Μαριας. Εδω γινονται crowdfunding για παιχνιδακια indie με την παπαντζα του καθενος και μαζευονται εκατομμυρια, και δεν εχεις δωσει ουτε σεντς για υποστηριξη σε κατι που πηγαινε να κανει την διαφορα. Και ουτε σου ζητηθηκε ποτε. Ετσι, απλα απο ιδεολογια, αλλα "ελα μωρε..  με δυο ευρω παω να παρω σουβλακι". Σεβαστο και καλα κανεις στην τελικη, και εγω μαζι σου. Βαλε τα κατω και θα δεις πως δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άποψή μου το ότι το Ubuntu δεν είχε gui installer μέχρι το 2006, ενώ Mandrake και SUSE είχαν από το 2000-2001.

Όπως δεν είναι άποψή μου π.χ. ότι το Synaptic το οποίο θεωρούνταν πλεονέκτημα της ubuntu όταν πρωτοπαρουσιάστηκε γράφτηκε για την... Connectiva ή  ότι το Ubuntu δεν απέκτησε ποτέ κάτι σαν το yast. Το γεγονός ότι στην ανάπτυξη του X, των ανοιχτών gpu drivers, της alsa, του gtk η Canonical έχει δυστυχώς πολύ μικρή συμμετοχή -ειδικά αν την συγκρίνεις με την διάδοσή της-, ενώ είναι απολύτως αναγκαία για το desktop που προσφέρει, επίσης δεν είναι άποψή μου. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις απλά κοιτώντας τα εταιρικά email όσων κάνουν commits.

Πως ακριβώς θα προωθούσε τόσο πολύ το linux desktop η Canonical όταν δεν συμμετέχει στην ανάπτυξη των σημαντικότερων βασικών τμημάτων του; Απλά κάνοντας marketing ή κυρίως integration work (πολύ σημαντικά και τα 2, δεν λέω...) δεν γίνεται.

Α, και η nvidia είχε (κλειστούς) drivers πριν εμφανιστεί η Canonical.

Δεν είμαι αντίθετος στο να υπάρχουν διανομές που να στοχεύουν σε ομάδες χρηστών διαφορετικές από αυτή που ανήκω, ούτε έχω λόγο να μην επιθυμώ την διάδοση του λειτουργικού. Δεν θα συνδέσω όμως την αποτυχία και εγκατάλειψη ενός DE και τις λανθασμένες κινήσεις μιας εταιρείας που ασχολείται με τον χώρο, με πρόβλημα γενικότερο στο linux desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άποψή μου το ότι το Ubuntu δεν είχε gui installer μέχρι το 2006, ενώ Mandrake και SUSE είχαν από το 2000-2001.

Όπως δεν είναι άποψή μου π.χ. ότι το Synaptic το οποίο θεωρούνταν πλεονέκτημα της ubuntu όταν πρωτοπαρουσιάστηκε γράφτηκε για την... Connectiva ή  ότι το Ubuntu δεν απέκτησε ποτέ κάτι σαν το yast. Το γεγονός ότι στην ανάπτυξη του X, των ανοιχτών gpu drivers, της alsa, του gtk η Canonical έχει δυστυχώς πολύ μικρή συμμετοχή -ειδικά αν την συγκρίνεις με την διάδοσή της-, ενώ είναι απολύτως αναγκαία για το desktop που προσφέρει, επίσης δεν είναι άποψή μου. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις απλά κοιτώντας τα εταιρικά email όσων κάνουν commits.

Πως ακριβώς θα προωθούσε τόσο πολύ το linux desktop η Canonical όταν δεν συμμετέχει στην ανάπτυξη των σημαντικότερων βασικών τμημάτων του; Απλά κάνοντας marketing ή κυρίως integration work (πολύ σημαντικά και τα 2, δεν λέω...) δεν γίνεται.

Α, και η nvidia είχε (κλειστούς) drivers πριν εμφανιστεί η Canonical.

Δεν είμαι αντίθετος στο να υπάρχουν διανομές που να στοχεύουν σε ομάδες χρηστών διαφορετικές από αυτή που ανήκω, ούτε έχω λόγο να μην επιθυμώ την διάδοση του λειτουργικού. Δεν θα συνδέσω όμως την αποτυχία και εγκατάλειψη ενός DE και τις λανθασμένες κινήσεις μιας εταιρείας που ασχολείται με τον χώρο, με πρόβλημα γενικότερο στο linux desktop.

 

Φιλε μου, αν δεν εχεις καταλαβει ακομα τι εχει προσφερει η Canonical στο συνολο της στο λειτουργικο μας ολα αυτα τα χρονια...    αστο, δεν τρεχει τιποτα. Κοιταξε ξανα την πρωτη μου φραση στο post n.35, να μην τα ξαναλεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο αγαπητέ...

Ο μεγαλυτερος καρκινος του Linux ηταν, ειναι και θα ειναι οι κοινοτητες του.

Ειδικά η κοινότητα της Debian, από την οποία προέρχεται το Ubuntu και από την δουλειά των εθελοντών devs της παίρνει την πλεοψηφία των πακέτων της πρέπει είναι μεγάλος καρκίνος :-D

Όντως άστο, δεν τρέχει τίποτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φραση μου πηγαινει στο θεμα αντιληψης των κοινοτητων, οχι στο τι εχουν δημιουργησει αυτες. Συνεχιζεις να στρεβλωνεις τα λογια μου, η να μην διαβαζεις αυτα που λεω, οπως παραμερισες για ευνοητους λογους οτι ειπα παραπανω στο post. n 41, πως δεν υπαρχει παρθενογεννεση και πως ολα βασιστηκαν καπου. Οποτε ειτε trollαρεις, η κατι δεν σου βγαινει σωστα. Κοιταξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ανέφερα πολύ συγκεκριμένα στοιχεία πριν για να δείξω το πόση δουλειά γίνεται εκτός Canonical (η περισσότερη) για το linux desktop και τι δουλειά είχε γίνει πριν ακόμα την εμφάνισή της. Μου απαντάς, ότι δεν συμφωνείς και λες γενικότητες για την προσφορά της Canonical και με υποθετικά παραδείγματα. :-( 

Η πολυδιάσπαση των κοινοτήτων είναι αναπόφευκτη και έχει εκτός από τα προφανή αρνητικά και θετικά. Όταν το gnome αποφάσισε να πάρει τον δρόμο που πήρε και η Canonical να πάρει τον δικό της, αποτυχημένο εκ του αποτελέσματος, δρόμο του unity, άνθρωποι από αυτές τις κοινότητες δημιούργησαν και συντηρούν τα cinnamon και mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε γινεσαι πιο κουραστικος και απο τον Πανο στο Survivor! Διαβασε ξανα ολο το context απο οτι εχω γραψει, δες σε τι αναφερομαι, προσπαθησε να μην στρεβλωνεις τα γραφομενα μου πασαροντας την προϊστορια που θελεις, και τα ξαναλεμε. Πιο αναλυτικα δεν μπορω να τα γραψω φιλαρακι, και σε λιγο θα βγουμε και off topic, αν δεν βγηκαμε ηδη. :)

 

 

Η ιδέα ότι η -όποια- προσπάθεια της Canonical με το Unity απέτυχε λόγω αντιδράσεων κάποιων φανατικών είναι αστήριχτη στην καλύτερη περίπτωση...

 

Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλο λογο μην λες..  σε παραπεμπω στα λογια του Mark και βγαλε τα δικα σου συμπερασματα..  https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Shuttleworth-More-G-Comments

Επεξ/σία από alvin11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...