Προς το περιεχόμενο

Ζητειται linux filesystem ανθεκτικο στα αποτομα shutdowns.


nostos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο linux filesystem ειναι πιο ανθεκτικο σε αποτομα/ξαφνικα shutdowns?

 

ext4?

btrfs?

reiserfs?

καποιο αλλο?

 

Θελω να συνδεσω HDD σε router και να μοιραζομαι τα αρχεια του, αλλα θελω να κλεινω το router κατεπιλογην απο το κουμπι ή αν πεσει ο γενικος/ρελε στο σπιτι (τα ηλεκτρολογικα του σπιτιου ειναι ΓΤΠ και γινεται συχνα αυτο) ή αν υπαρξει διακοπη ρευματος, να μην παθουν κατι τα περιεχομενα του.

 

Εσεις σε τι filesystem θα φορμαρατε τον δισκο σε ενα τετοιο σεναριο?

Στωωω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το site σε ενδιαφέρουν οι πίνακες metadata και features.

Για χρόνια οι installers στα server iso's μιας διανομής έχουν ως προεπιλεγμένο xfs με lvm.

Αν σε ενδιαφέρει ένα πολυ καλό fs με snapshots, cow, ecc κτλ αλλά όχι απολυτα τεσταρισμένο σε βάθος χρόνου δοκίμασε το btrfs. Έτσι κι αλλιώς δε διακινδυνευεις την επιχείρηση σου αλλα μερικές κοπιαρισμένες ταινίες.

Εγω σε οτιδήποτε σερβερ έχω xfs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AlexKane:

Tο συγκεκριμενο fs (bcachefs) δεν υποστηριζεται απο το LEDE που θα τρεχει το router.

Ακυρο, δεν προλαβα το edit σου...

 

mad-professor:

Οντως, δεν τρεχει τιποτα για ταινιες και μουσικη, αλλα το θεμα ειναι οτι:

 

1. Σκεφτομαι να περασω το και το OS του router στον δισκο οποτε σε πιθανο failure, θα παρω το συστημα στο χερι και θα πρεπει να φαω καμια ωρα για να το ξαναστησω απο την αρχη...

 

και...

 

2. Για να ξαναμεταφερω ~700GB μεσω SAMBA, που δεν ειναι μονο μουσικη και ταινιες, θα χρειαστω καποιες ωρες, πραγμα το οποιο θελω να αποφυγω.

 

Ποιο απ'ολα τα χαρακτηριστικα στους πινακες, υποδηλωνει την ανθεκτικοτητα σε power failure, γιατι ψιλοχαθηκα?

'Η ειναι συνδιασμος τεχνολογιων/χαρακτηριστικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο απ'ολα τα χαρακτηριστικα στους πινακες, υποδηλωνει την ανθεκτικοτητα σε power failure, γιατι ψιλοχαθηκα?

'Η ειναι συνδιασμος τεχνολογιων/χαρακτηριστικων?

Checksum.

 

Χάρη σε αυτό, το σύστημα αρχείων (btrfs) μπορεί να διατρέχει τις δομές δεδομένων (scrub) και να εξετάζει checksums προκειμένου να επιβεβαιώσει bit flips που οφείλονται σε διάφορους παράγοντες.

 

Αντιθέτως, το xfs δε διαθέτει προστασία για checksum και δε μπορεί να αποφύγει (silent) data corruption.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Checksum.

 

Χάρη σε αυτό, το σύστημα αρχείων (btrfs) μπορεί να διατρέχει τις δομές δεδομένων (scrub) και να εξετάζει checksums προκειμένου να επιβεβαιώσει bit flips που οφείλονται σε διάφορους παράγοντες.

 

Αντιθέτως, το xfs δε διαθέτει προστασία για checksum και δε μπορεί να αποφύγει (silent) data corruption.

Εχει προστασία το xfs για metadata corruption με crc και εμένα προσωπικά σε power loss δεν επαθε κάτι. Δεν είναι τυχαία το fs επιλογής για servers τοσα χρόνια.

https://wiki.archlinux.org/index.php/XFS#integrity

Αλλά σίγουρα το btrfs είναι πολλά υποσχόμενο. Πάντως παρε και ενα ups.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει προστασία το xfs για metadata corruption με crc και εμένα προσωπικά σε power loss δεν επαθε κάτι. Δεν είναι τυχαία το fs επιλογής για servers τοσα χρόνια.

https://wiki.archlinux.org/index.php/XFS#integrity

Αλλά σίγουρα το btrfs είναι πολλά υποσχόμενο. Πάντως παρε και ενα ups.

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ xfs (by default) σε σκληρούς εκτός συστοιχίας και f2fs σε SSD, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Απλά σε brtfs θα έχει ένα επιπλέον επίπεδο προστασίας λόγω check-summing στα δεδομένα (εκτός από metadata).

 

+1 για το ups

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωστε κανα link για UPS που να μπορει να υποστηριξει/καλυψει 1 laptop, 1 modem + 1 router, 1 TV και 1 HiFi.

Σε λιγο καιρο θα προστεθει και 1 desktop.

 

Προς το παρον χρησιμοποιω πολυμπριζα ασφαλειας της APC, και τουλαχιστον δεν νιωθω τελειως ξεβρακωτος σε αυτο το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε, θα ανοιξω thread αλλη στιγμη μιας και δεν επειγει.

 

Περισσοτερο για το laptop το θελω που ειναι δυσκολο (λογω κοστους) να το αντικαταστησω με αλλο αν παθει κατι. Το δουλευω και χωρις μπαταρια μιας και ειναι το καθημερινο μου βασικο συστημα και ειναι πολλες ωρες ανοιχτο, οποτε υπαρχει ενας σχετικος κινδυνος...

 

Το router δεν θα αποφυγω να το κλεισω απο το κουμπι, οποτε δεν ξερω αν μου χρειαζεται το UPS σε αυτο.

Απο κει και περα, θα δειξει αν το btrfs ειναι ικανο να μεινει "αθικτο" απο τα ανοιγο-κλεισιματα.

 

Ευχαριστω πολυ τους συμμετεχοντες, εμαθα νεα πραγματα σημερα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btrfs  στο opensuse μου έβγαζε πρόβλημα από το πολλά snapshot που κρατούσε και έπρεπε να κάνω μία ρύθμιση θαμμένη στο (/etc/snapper/configs/root). Έκτοτε βάζω xfs, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι το πακετο του LEDE που περιλαμβανει το btrfs θα ειναι customized για τη συγκεκριμενη πλατφορα και δεν θα εχει τετοια προβληματα. Δεν ειμαι και 100% σιγουρος, απλα το υποθετω. Την αλλη εβδομαδα περιμενω το νεο router, οποτε τοτε θα κατσω να τα στησω ολα απο την αρχη και οπως πρεπει, ελπιζοντας να μην με ταλαιπωρησει πολυ.

 

Βρηκα εναν σατανικα απλο τροπο για να κανω στα γρηγορα umount και reboot (το reboot ειναι optional). :devil:

 

Εγκατεστησα php, εβαλα στο root folder του webserver, αυτο:

<?php
shell_exec("umount /dev/sda1 ; reboot");
echo "Unmounting /dev/sda1 & Rebooting...";
?>

Και οταν θελω να κανω umount, απλα ανοιγω το http://192.168.1.1/tade.php το οποιο εχω στα favorites για να μην πληκτρολογω καν! Το output ειναι αυτο:

 

umount_n_reboot.png

 

Το καλο ειναι οτι <ευτυχως> δεν χρειαζεται authentication για να εκτελεστει το script!

 

Επειδη ομως ειμαι τελειομανης και δεν θελω να ανοιγω καν browser, θα ψαξω αν μπορει να φτιαχτει ενα putty script το οποιο τρεχοντας το, να συνδεεται αυτοματα στον SSHd του router με username/password και να εκτελει το umount.

 

Θα ενημερωσω σχετικα αν το καταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο γκουγκλαρισμα, βρεθηκε και αυτο!

 

1. Βαζουμε το plink.exe κατω απο το system32 για να τρεχει απο παντου.

 

2. Φτιαχνουμε το script στο router και το κανουμε εκτελεσιμο (chmod +x):

#!/bin/sh

umount /dev/sda1
reboot

3. Φτιαχνουμε το .bat αρχειο στα Windows

@echo off
plink.exe -t -ssh -P 22 -pw "mypassword" [email protected] /path/to/script.sh

Κατεπιλογην double click στο .bat και... τελος! :)

 

Οποτε αν κανω umount καθε φορα πριν το κλεισιμο απο το κουμπι, θα εχω να ανησυχω μονο για πτωση του γενικου/ρελε ή για διακοπη ρευματος, αρα θα εχω μειωσει κατα πολυ την πιθανοτητα να παθει κατι το fs. Εξαιρουνται βεβαια τα power-off οταν γινονται αναγκαστικα και με κλειστο το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι btrfs, απλά όχι. Προσωπικά το θεωρώ απο τα πιό ανώριμα fs αυτή τη στιγμή. Είναι το fs που άν ξεκινήσει να γίνεται το κακό και δεν το πάρεις χαμπάρι, κλάφτα τα data σου.

 

Θα χρησιμοποιούσα XFS για ταχύτητα ή ZFS για όγκο και αξιοπιστία. Your call.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...