Προς το περιεχόμενο

VIber


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,,θέλω να εγκαταστήσω το viber στο ubuntu με βάση τις οδηγίες που έχω διαβάσει,,δηλαδή,,να κατεβάσω το αρχείο viber.deb και τρέχοντας το αρχείο θα ανοίξει το κέντρο λογισμικού,,απλά θα πατήσω "εγκατασταση" και θα γίνει,,αλλά μόλις πατάω την επιλογή "εγκατάσταση" δεν ξεκινάει,,δεν γίνεται τίποτα,,τι μπορεί να φταίει;;Στην μπάρα που είναι αριστερά μου εφμανίζεται ένα εικονίδιο με ένα ερωτηματικό,,έχω εγκατεστημένο το ubuntu 16.04 LTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάνεις δεξί κλικ στο αρχείο και στο "άνοιγμα με" τι επιλογές σου δίνει?

για προσπάθησε να το εγκαταστήσεις μέσω κονσόλας δίνοντας

 

sudo dpkg -i και το όνομα του πακέτου

 

Φυσικά το αρχείο βάλτο στο home σου για να μπορέσει να το δει το dpkg η αλλιώς θα πρέπει να μπεις στον φάκελο που το έχεις δίνοντας 

 

cd

 

πχ 

 

cd Documents/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή που μου δίνει με το "άνοιγμα με" είναι Archive Manager και Other Application


Δίνω την εντολή sudo dpkg -i viber.deb και μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:

 

dpkg: error processing archive viber.deb (--install):
 package architecture (amd64) does not match system (i386)
Errors were encountered while processing:
 viber.deb
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σε 32αρι συστημα και πας να βαλεις 64αρι πακετο, που δεν γινεται. Βασικα, το ιδιο το viber ειναι αποκλειστικα 64αρι για λινουξ, οποτε αν εισαι σε 32αρι συστημα το ξεχνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το site δίνουν κάποιες απαντήσεις αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει,,προτύ κάνω κάποια ένεργεια,,αν έχετε χρόνο διαβάστε λίγο τις απαντήσεις που δίνουν και αν είναι σωστές

http://askubuntu.com/questions/513260/how-to-install-64-bit-deb-file-on-a-32-bit-machine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα οσα λεγονται εκει, περιληπτικα

- ο τυπος εχει 32αρα εγκατασταση σε συστημα που μπορει να βαλει και 64αρα, μιας και ο επεξεργαστης του υποστηριζει 64αρια λειτουργικα. Δεν ειναι πχ σαν τον atom n270 που εχω στο νετμπουκ που υποστηριζει μονο 32αρια λειτουργικα

- με το σκεπτικο του 32αριου skype που σε 64αρι συστημα εμπαινε με "dpkg --add-architecture i386" κλπ, παει να κανει το αναποδο δινοντας "dpkg --add-architecture amd64" αλλα τελικα b@lls, μιας και του λειπουν ολες οι βιβλιοθηκες που θελει το viber για να τρεξει (εκει που λεει για το ldd)

Και στο αλλο θεμα

- καποος προτεινει την εγκατασταση του wine και μετα την εγκατασταση της windows εκδοσης του viber μεσα απο αυτο (δεν σχολιαζω...)

- καποιος προτεινει να κατεβασει το viber.zip, να το αποσυμπιεσει και να τρεχει με το χερι το εκτελεσιμο του viber, που δεν γινεται γιατι προφανως ειναι 64αρι

$ file Viber
Viber: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (GNU/Linux), dynamically linked, interpreter /lib64/ld-linux-x86-64.so.2, for GNU/Linux 2.6.24, BuildID[sha1]=af5d65bda0d3dcb8859c1497db90262437e43e1c, not stripped

Long story short, αν δεν εχεις 64αρα εγκατασταση δεν μπορεις να βαλεις 64αρι πακετο και να τρεξεις 64αρι εκτελεσιμο. Το αναποδο δεν ισχυει, μιας και σε 64αρα εγκατασταση μπορει να μπει 32αρι πακετο και να τρεξει 32αρι εκτελεσιμο. Οποτε αν δεν εισαι σε 64αρι συστημα, ξεχνας το viber.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες και για την βοήθεια σου,,,και αυτί οι δημιουργοί του viber δεν μπορούν να το βγάλουν και για 32αρι; Εκτός και αν υπάρχει λόγος που δεν βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να πας σε 64αρα εγκατασταση?

Ο λογος ειναι απλος και ειναι ο ιδιος που δεν υπαρχουν πλεον 32αρες εκδοσεις των chrome, skype for linux και που ολο και περισσοτερες διανομες πανε σε 64αρες εκδοσεις μονο. Πλεον ενα 64bit capable συστημα ειναι πιο συχνο απο ενα 32bit only συστημα. Σκεψου οτι ακομα και σαπια λαπτοπ των 200Ε ερχονται σημερα με 64αρια windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θελε επεξεργαστη που να υποστηριζει 64bit. Ποιο skype εγκατεστησες και ποιον επεξεργαστη εχεις? Το skype* πλεον ειναι μονο 64αρι. Αν εχεις την εκδοση 4.3, μαλλον εχεις μεινει πισω.

 

* https://www.skype.com/el/download-skype/skype-for-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64αρης είναι ο επεξεργαστής σου. Καλύτερα να εγκαταστήσεις και την 64αρα διανομή. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις 32.

Για το διπλό κλικ ώστε να εγκαταστήσεις τα πακέτα με αυτό τον τρόπο θα πρέπει να επιλέξεις other application και μετά από εκεί να επιλέξεις να το ανοίξεις με τον package manager η το κέντρο λογισμικού του ubuntu.

απλά τώρα σου είχε ως πρώτη επιλογή το archive manager που είναι για να ανοίγει τα ζιπαρισμένα  αρχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγκατέστησα την 64αρα έκδοση,,έβαλα και το viber και όλα δουλεύουν ρολόι,,σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια γιατί αλλιώς θα παιδευόμουν ακόμα  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...