Προς το περιεχόμενο

ΟpenVPN


George.Ember

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας. Αρχισα λιγο να διαβαζω για τα VPN δικτυα και μου φανηκε χρησιμο αλλα εχω αποριες. Το βαζω στη Linux θεματολογια γιατι ειμαι FreeBSD χρηστης οποτε μιλαμε καθαρα για open source vpn (openvpn)

 

1) To VPN ειναι υπηρεσια η προγραμμα?

2) Γιατι αλλα ειναι τσαμπα και αλλα πληρωτα?

3) Στα πληρωτα τι ειναι αυτο που πληρωνεις?

4) Αν παραδειγμα απαγορευονται οι τσοντες στην Κινα, και εσενα σε βγαζει πως εισαι Κινα και μπεις και δεις τσοντες, τι γινεται?

5) Εγω πρεπει να σεταρω εναν vpn client?

6) Και τον VPN server τι τον θελω?

7) Τα VPN εγγυμονουν νομικα καποιο κινδυνο η ειναι 100% νομιμα?

 

Διαβασα θεωρητικα τι ειναι και τι κανει ενα VPN δικτυο αλλα και παλι στο κεφαλι μου τα εχω λιγο μπερδεμενα. Σας παρακαλω τα φωτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας. Αρχισα λιγο να διαβαζω για τα VPN δικτυα και μου φανηκε χρησιμο αλλα εχω αποριες. Το βαζω στη Linux θεματολογια γιατι ειμαι FreeBSD χρηστης οποτε μιλαμε καθαρα για open source vpn (openvpn)

και εγώ είμαι σε DOS 3.1 αλλά το θέμα είναι για τα δίκτυα

 

1) To VPN ειναι υπηρεσια η προγραμμα? το vpn έιναι μέθοδος, το openvpn είναι "προγραμμα", setάρεις το router σου, ας πουμε του σπιτιού, σαν server και όταν είσαι σε ξένο δίκτυο συνδέεσαι μεσω "tunnel" στο δίκτυο του σπιτιού, έτσι στέλνεις κρυπτογραφημένα όσα κάνεις μέχρι το router του σπιτιού ή όπου το έχεις συνδέσει και από εκεί γίνεται η κίνηση σου, υπηρεσία παρέχουν οι εταιρίες που έχουν δικούς τους server ανά τον κόσμο και σε αφήνουν να συνδεθείς σε όποιον σε βολεύει

2) Γιατι αλλα ειναι τσαμπα και αλλα πληρωτα? επι πληρωμή επειδή κοστίζουν, δωρεάν επειδή είτε χρησιμοποιούν τις κινήσεις σου για να δούνε τι κάνεις και μερικά που μπορεί να κάνουν και διαφήμιση

3) Στα πληρωτα τι ειναι αυτο που πληρωνεις? *βλέπε 2, επίσης ταχύτητες συνήθως, διότι αυτή η μεταφορά πέρα δώθε κοστίζει σε χρόνο

4) Αν παραδειγμα απαγορευονται οι τσοντες στην Κινα, και εσενα σε βγαζει πως εισαι Κινα και μπεις και δεις τσοντες, τι γινεται? εφόσον το exit node είναι στη κίνα είναι σαν να είσαι στη κίνα και θα σε αποκλείσει και σένα απ'το να βλέπεις. αν είσαι αμερική συνδέεσαι στο vpn του σπιτιού στην ελλάδα, το δίκτυο που είσαι συνδεδεμένος και o αμερικάνικος isp από τον οποίο περνάει η πληροφορία που στέλνεις δε ξέρει τι κάνεις, όταν φτάσει στο router του σπιτιού που είναι σε ελληνικό ISP θα κάνει τη κίνηση που ζήτησες, αν για το παράδειγμα σου ο server είναι στη κίνα, η κίνηση περνάει από τον κινέζικο ISP ο οποίος σου αποκλείει τη πρόσβαση στις τσόντες

:P (φθηνά τσιγάρα)

5) Εγω πρεπει να σεταρω εναν vpn client? αν είναι δικός σου τότε ναι και server και client, αν είναι κάποιος επι πληρωμή μόνο το client σου με τα στοιχεία που θα σου δώσουν

6) Και τον VPN server τι τον θελω? *βλέπε 1, 2, 4, 5

7) Τα VPN εγγυμονουν νομικα καποιο κινδυνο η ειναι 100% νομιμα? νόμιμα είναι, δεν υπάρχει κάποια παρανομία

 

Διαβασα θεωρητικα τι ειναι και τι κανει ενα VPN δικτυο αλλα και παλι στο κεφαλι μου τα εχω λιγο μπερδεμενα.

τα έχεις μπερδεμένα επειδή μάλλον δεν διαβασες τι είναι και τι κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογο FreeBSD η μονη επιλογη ειναι το openvpn. Ειναι δικτυακο θεμα αλλα θελω λιγο και την λογικη του Λινουξα. Ισως και καποιον που να τυχει να το τρεχει. Γιαυτο και σκεφτηκα να το βαλλω στο Linux.

 

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω. Ας πουμε πως εγω θελω να δω ενα βιντεο στο Youtube. Εγω ειμαι ο client που ζηταω να δω το βιντεο. Το βιντεο βρισκεται σε ενα pc καπου στον κοσμο και μου το "σερβιρει". Σε καποιον server της Google. Η κινηση μου θα φυγει απο το pc μου, θα παει στο router, απο το router στον ISP μου και αυτος θα με κατευθυνει στον server στο Youtube. Σωστα μεχρι εδω?

 

Ας πουμε τωρα οτι εγω θελω να ειμαι λιγο ποιο ασφαλης. Θελω να δω το βιντεακι στο Youtube αλλα o ΙSP μου και ολοι οι κομβοι μεχρι τον server της Google που εχει το βιντεο να μην ξερουν οτι εγω βλεπω βιντεο.

 

Το VPN δικτυο θα μου δημιουργησει ενα "ασφαλες καναλι" οπου θα φτασω μεχρι τον server της Google χωρις οι ενδιαμεσοι κομβοι να μπορουν να γνωριζουν την κινηση μου. H μεχρι οπου θελω (τραπεζικη συναλλαγη πχ). Οποτε ο client και ο server φτιαχνουν ενα ασφαλες τουνελ και τα αμαξια (πακετα) κινουνται μεσα σε αυτο το τουνελ. Σωστα?

 

Σε ολο αυτο εγω λογικα ειμαι παλι ο client αφου εγω ζηταω να δω το βιντεακι η να κανω μια τραπεζικη συναλλαγη (Να πληρωσω λογαριασμο ΔΕΗ πχ). Πως γινεται να ειμαι και ο server? Και αν ο server ειναι ειναι το pc της Google που μου σερβιρει το βιντεο, τοτε τι ειναι αυτες οι πληρωτες υπηρεσιες?

 

Στο internet διαβασα οτι ειναι ασφαλες, οτι το χρησιμοποιει ο στρατος, οτι ειναι ενα "καναλι" με κρυπτογραφηση, πως σε δειχνει στην Αμερικη η στην Κινα και στο τελος σου προμοταρουν και 10 πληρωτες υπηρεσιες. Και εγω γιατι πρεπει να καταλαβω τις λεπτομερειες? Οπως εχεις καταλαβει απο δικτυα ξερω βασικα πραγματα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια εφαρμογή με αρχιτεκτονική client-server.

Ο server με τα καταλληλα πιστοποιητικά δημιουργεί ένα ασφαλές κρυπτο-τουνελ για να συνομιλήσει με το client(μετά απο authentication).

Ο client παίρνει ip απο το δίκτυο που συνθέτει o server (o dhcp του) και είναι πλέον ένα μέλος του απομακρυσμένου lan. Επομένως έχει σα gateway στο internet τον σερβερ. Αυτο όμως δε σημαίνει οτι όλη η κίνηση είναι κρυπτογραφημένη αλλά μόνο του (remote virtual encrypted) network. Μετα το σερβερ θα βγαίνει απο κάποιο exit node που δε θα είναι encrypted.

Χρησιμοποιείται συνήθως απο εταιρείες με υποκαταστηματα ανα γεωγραφικες περιοχές ή οταν κάποιος θέλει να έχει άλλη γεωγραφική ip για κάποιους λόγους. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιεί την υφιστάμενη σύνδεση επομένως δεν υφισταται θέμα να έχεις καλύτερες ταχύτητες, ping κτλ.

Στο openvpn μπορείς να δημιουργήσεις είτε bridged ethernet connection(Layer2), ειτε routed ip tunnel(Layer3). Επομένως τα (virtual) interfaces που δημιουργούνται είναι διαφορετικά(tap,tun).

Είναι ακόμα πολλά που πρέπει να μάθεις αλλά αυτα είναι τα βασικά εν συντομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογο FreeBSD η μονη επιλογη ειναι το openvpn. Ειναι δικτυακο θεμα αλλα θελω λιγο και την λογικη του Λινουξα. Ισως και καποιον που να τυχει να το τρεχει. Γιαυτο και σκεφτηκα να το βαλλω στο Linux.

το πρόβλημα δεν ειναι στο linux αλλά στο vpn αυτό καθε αυτό

 

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω. Ας πουμε πως εγω θελω να δω ενα βιντεο στο Youtube. Εγω ειμαι ο client που ζηταω να δω το βιντεο. Το βιντεο βρισκεται σε ενα pc καπου στον κοσμο και μου το "σερβιρει". Σε καποιον server της Google. Η κινηση μου θα φυγει απο το pc μου, θα παει στο router, απο το router στον ISP μου και αυτος θα με κατευθυνει στον server στο Youtube. Σωστα μεχρι εδω?

μαλλον; ζαλίζομαι.. ναι, όταν είσαι σε ξένο δίκτυο θα επιστρέψεις στο router σου και θα είναι σαν να συνδέεσαι από το σπίτι σου (εφόσον μιλάμε για δικό σου server στο/στα οικιακά router)

 

Ας πουμε τωρα οτι εγω θελω να ειμαι λιγο ποιο ασφαλης. Θελω να δω το βιντεακι στο Youtube αλλα o ΙSP μου και ολοι οι κομβοι μεχρι τον server της Google που εχει το βιντεο να μην ξερουν οτι εγω βλεπω βιντεο.

τότε είτε το στείνεις αλλού (?) είτε αγοράζεις κάποια vpn υπηρεσία

 

Το VPN δικτυο θα μου δημιουργησει ενα "ασφαλες καναλι" οπου θα φτασω μεχρι τον server της Google χωρις οι ενδιαμεσοι κομβοι να μπορουν να γνωριζουν την κινηση μου. H μεχρι οπου θελω (τραπεζικη συναλλαγη πχ). Οποτε ο client και ο server φτιαχνουν ενα ασφαλες τουνελ και τα αμαξια (πακετα) κινουνται μεσα σε αυτο το τουνελ. Σωστα?

όχι, φτιάχνεις ασφαλές κανάλι μεταξύ client και server, αν έχεις server στο οικιακό router εσυ από το ξένο δίκτυο θα συνδεθείς σε αυτό σαν client και το οικιακό σου router που είναι στον ISP σου θα συνεχίσει τη δρομολόγηση

 

Σε ολο αυτο εγω λογικα ειμαι παλι ο client αφου εγω ζηταω να δω το βιντεακι η να κανω μια τραπεζικη συναλλαγη (Να πληρωσω λογαριασμο ΔΕΗ πχ). Πως γινεται να ειμαι και ο server? Και αν ο server ειναι ειναι το pc της Google που μου σερβιρει το βιντεο, τοτε τι ειναι αυτες οι πληρωτες υπηρεσιες?

εσυ εισαι ο VPNclient καθε φορα, το οικιακό σου router ειναι ο VPNserver, όταν συνδέεσαι από άλλο δίκτυο θα είναι σαν να συνδέθηκες απο το σπίτι π.χ., εδώ βοηθάνε οι υπηρεσίες που σου προσφέρονται, για να δείχνεις ότι συνδέθηκες από ... άλλο σπιτι

 

Στο internet διαβασα οτι ειναι ασφαλες, οτι το χρησιμοποιει ο στρατος, οτι ειναι ενα "καναλι" με κρυπτογραφηση, πως σε δειχνει στην Αμερικη η στην Κινα και στο τελος σου προμοταρουν και 10 πληρωτες υπηρεσιες. Και εγω γιατι πρεπει να καταλαβω τις λεπτομερειες? Οπως εχεις καταλαβει απο δικτυα ξερω βασικα πραγματα :(

 

ο στρατός τους έχει ένα κλειστό δίκτυο, αν θέλουν να κάνουν κάποια κίνηση και να είναι ασφαλής συνδέονται στο .. "δικό τους σπίτι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...