Προς το περιεχόμενο

Epson workforce 7610 ή 7620 Α3 printer scanner. Πρόταση για maximum επιφάνεια σκάνερ.


stelrp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Λόγω δουλειάς (αρχιτέκτων) χρειάζομαι σκάνερ τουλάχιστον Α3 για σκαναρισμα σχεδίων, εικόνων κλπ. Μεγαλύτερα από Α3 είναι πια σε άλλη κατηγορία και πανάκριβα. Τα αυτόνομα σκάνερ Α3 είναι επίσης ακριβά, αλλά παραδόξως στα πολυμηχανηματα βρίσκεις Α3 σκάνερ μαζί με εκτυπωτή Α3 (επίσης χρήσιμος) γύρω στα 200-250 ευρώ.

 

Κοιτάω το μοντέλο της epson , workforce 7610 ή 7620 με το διπλό τροφοδοτη. (Αν και δεν μου χρειάζεται ιδιαιτερα).

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μέγιστη πραγματική επιφάνεια σάρωσης. Αναφέρεται σε A3+, ή tabloid που είναι 34.5*45cm.

 

Το έχει κανείς το μηχάνημα να το επιβεβαιώσει ?

 

Ή υπάρχει κάποια πρόταση ανταγωνιστική ως προς το μέγεθος του σκάνερ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω σχεδόν ένα εξάμηνο το Epson Workforse 7610, οι μέγιστες διαστάσεις σκαναρίσματος είναι λίγο μεγαλύτερες από Α3 δηλαδή  44x33,7 cm  (το A3 είναι 42x29,7),  στην υποδοχή χαρτιού όμως μπορεί να πάρει και Α3+  δηλαδή δεν σκανάρει πλήρως Α3+ αλλά εκτυπώνει σε αυτό το μέγεθος εφόσον έχεις εικόνα ή σχεδιο κλπ (το Α3+ νομίζω είναι 32,9x48,3 cm). Όταν έψαχνα πολυμηχάνημα Α3 αυτό είχε την μεγαλύτερη επιφάνεια σκαναρίσματος.  

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να πας και σε κάποιο κατάστημα του Πλαισίου (στο Mall πχ) ή Media Markt που έχουν στην έκθεση και άλλα μοντέλα (της HP) και να δεις από κοντά.

 

Κατά τα άλλα οι εντολές λειτουργίας του δεν μπορώ να πω ότι με έχουν ικανοποιήσει, από την άλλη η ποιότητα εκτύπωσης είναι εξαιρετική με τα μελάνια της Epson αλλά δεν θα τα έλεγα και οικονομικά, βέβαια η μέγιστη ανάλυση εκτύπωσης είναι διπλάσια (4800x2400) από την μεγάλη πλειοψηφία των άλλων εκτυπωτών που έχουν 4800x1200.

  

Πάντως η τιμή του (κάτω από 200 €) για τις δυνατότητές του είναι πάρα πολύ καλή

δες και εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/4689552/Epson-Workforce-WF-7610DWF.html

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σχεδόν ένα εξάμηνο το Epson Workforse 7610, οι μέγιστες διαστάσεις σκαναρίσματος είναι λίγο μεγαλύτερες από Α3 δηλαδή  44x33,7 cm  (το A3 είναι 42x29,7),  στην υποδοχή χαρτιού όμως μπορεί να πάρει και Α3+  δηλαδή δεν σκανάρει πλήρως Α3+ αλλά εκτυπώνει σε αυτό το μέγεθος εφόσον έχεις εικόνα ή σχεδιο κλπ (το Α3+ νομίζω είναι 32,9x48,3 cm). Όταν έψαχνα πολυμηχάνημα Α3 αυτό είχε την μεγαλύτερη επιφάνεια σκαναρίσματος.  

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να πας και σε κάποιο κατάστημα του Πλαισίου (στο Mall πχ) ή Media Markt που έχουν στην έκθεση και άλλα μοντέλα (της HP) και να δεις από κοντά.

 

Κατά τα άλλα οι εντολές λειτουργίας του δεν μπορώ να πω ότι με έχουν ικανοποιήσει, από την άλλη η ποιότητα εκτύπωσης είναι εξαιρετική με τα μελάνια της Epson αλλά δεν θα τα έλεγα και οικονομικά, βέβαια η μέγιστη ανάλυση εκτύπωσης είναι διπλάσια (4800x2400) από την μεγάλη πλειοψηφία των άλλων εκτυπωτών που έχουν 4800x1200.

  

Πάντως η τιμή του (κάτω από 200 €) για τις δυνατότητές του είναι πάρα πολύ καλή

δες και εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/4689552/Epson-Workforce-WF-7610DWF.html

 

Καλησπέρα και από μένα και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

 

Εγώ πάλι προτίθεμαι να αγοράσω ένα scanner για να σκανάρω κάποιες χιλιάδες σελίδων μεγέθους 24x17 (κάποια βιβλία μου που τα έχω κόψει στο πλάι και έγιναν σελίδες έτοιμες για σκανάρισμα).

 

Η ερώτηση είναι απλή: Μπορεί ο αυτόματος τροφοδότης και ο scanner να σκανάρουν σελίδες διπλής όψης σε τέτοιες διαστάσεις ή παίζουν μόνο οι κλασικές Α4, Α3 κλπ;

 

Και επίσης πως τα πάει από ταχύτητα και ποιότητα στο σκανάρισμα; 

 

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η βασική χρήση θα είναι το σκανάρισμα, η εκτύπωση έρχεται ως μπόνους παραδόξως, διότι οι σκέτοι scanners είναι αδικαιολόγητα ακριβότεροι πια...

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

 

Εγώ πάλι προτίθεμαι να αγοράσω ένα scanner για να σκανάρω κάποιες χιλιάδες σελίδων μεγέθους 24x17 (κάποια βιβλία μου που τα έχω κόψει στο πλάι και έγιναν σελίδες έτοιμες για σκανάρισμα).

 

Η ερώτηση είναι απλή: Μπορεί ο αυτόματος τροφοδότης και ο scanner να σκανάρουν σελίδες διπλής όψης σε τέτοιες διαστάσεις ή παίζουν μόνο οι κλασικές Α4, Α3 κλπ;

 

Και επίσης πως τα πάει από ταχύτητα και ποιότητα στο σκανάρισμα;

 

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η βασική χρήση θα είναι το σκανάρισμα, η εκτύπωση έρχεται ως μπόνους παραδόξως, διότι οι σκέτοι scanners είναι αδικαιολόγητα ακριβότεροι πια...

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

Α)Υπαρχουν πολυμηχανηματα με adf που υποστηριζουν σαρωση διπλης οψης.(Το δικο μου το υποστηριζει hp officejet pro l7590-παλιο αλλα συνεχιζει να βγαζει η hp την ιδια σειρα ->https://www.skroutz.gr/c/119/printers.html?from=catspan&keyphrase=officejet+pro που λογικα θα συνεχιζει να εχει το συγκεκριμενο feature./

 

Β)Εαν η επιφανεια σαρωσης ειναι μικροτερη απο a4(~21*30) δεν υπαρχει προβλημα.Τα μηχανηματα με adf εχουν "οδηγους" οπου τα προσαρμοζεις στο μεγεθος του χαρτιου που θελεις να scanαρεις.Στο δικο μου εχω ψηφιοποιησει χιλιαδες φωτογραφιες διαφορων μεγεθων.

Γ)Πιστευω πως για κειμενο δεν θα εχεις κανενα θεμα με την ποιοτητα scanαρισματος οποιο μηχανημα και να αγορασεις.

 

Δ)Κοιτα να εχει μεγαλη χωρητικοτητα το adf,δεν παιρνουν ολα το ιδιο(υπαρχουν με 10,υπαρχουν και με 100), το συγκεκριμενο θεωρω οτι ειναι πιο σημαντικο απο την γρηγορη ταχυτητα σκαναρισματος μιας και εαν εχει χωρητικοτητα 100 σελιδες (200σκαναρισματα δλδη) θα το φορτωνεις και θα δουλευει για ωρα μονο του μεχρι να τελειωσει, εαν εχει μικρο adf (π.χ 10σελιδες) θα πρεπει να εισαι απο πανω και να το "φορτωνεις" συνεχως.

 

Ε)Εαν σκοπευεις να κανεις και βαρια χρηση εκτυπωσης δες πολυμηχανημα που να ειναι ειτε laser(να εχει τσεκαρισμενα φτηνα toner) ειτε καποιο μηχανημα epson l,canon g που να πληρει προφανως τα προηγουμενα).

 

Ποσες σελιδες εχεις για scanαρισμα?Αλλο να συζηταμε για 3000 κ αλλο για 30.000..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι απαντήσεις με κόκκινο.

 

 

 

Η ερώτηση είναι απλή: Μπορεί ο αυτόματος τροφοδότης και ο scanner να σκανάρουν σελίδες διπλής όψης σε τέτοιες διαστάσεις ή παίζουν μόνο οι κλασικές Α4, Α3 κλπ;
Μπορεί. Υπάρχουν αρκετά μεγέθη κάτω απο Α4 που ακόμη και φτηνότατα σκάνερ δίνουν επιλογή για να σκανάρεις.

 

Και επίσης πως τα πάει από ταχύτητα και ποιότητα στο σκανάρισμα; 
Τα ακριβότερα μοντέλα είναι γρήγορα. Πχ ένας ΟΚΙ ΜΒ451 πιάνει το απολύτως ικανοποιητικό νουμερο 20 σελίδων το λεπτό σε πραγματικές συνθήκες. Αν ζητήσεις 100dpi μπορεί να σου βγάλει και 40 σελίδες το λεπτό αλλά θα είναι μάπα σε ανάλυση. Αν ζητήσεις 600dpi θα βγάλει λιγότερες απο 10. Ολα είναι σχετικά. Ο feeder του είναι των 50 σελίδων, αρα αρκετά ικανοποιητικός. Τα περισσότερα πολυμηχανήματα των 250-400 ευρώ σε τέτοιες ταχύτητες παίζουν. Όσο ανεβαίνεις σε τιμή τόσο πιο γρήγορα θα είναι. Απο εκει και πέρα ικανοποιητικές λύσεις σκάνερ διπλής όψης σε φτηνότερα μηχανήματα θα βρεις και με 120-150 ευρώ, πχ Canon MX925 ή HP Officejet 6960. Παρόλα αυτά καλύτερα ένα πολυμηχάνημα laser κατα την γνώμη μου, επειδή είναι σαφώς ανθεκτικότερα για την δουλειά που θες, πλησιάζοντας τα αυτόνομα σκάνερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)Υπαρχουν πολυμηχανηματα με adf που υποστηριζουν σαρωση διπλης οψης.(Το δικο μου το υποστηριζει hp officejet pro l7590-παλιο αλλα συνεχιζει να βγαζει η hp την ιδια σειρα ->https://www.skroutz.gr/c/119/printers.html?from=catspan&keyphrase=officejet+pro που λογικα θα συνεχιζει να εχει το συγκεκριμενο feature./

 

Β)Εαν η επιφανεια σαρωσης ειναι μικροτερη απο a4(~21*30) δεν υπαρχει προβλημα.Τα μηχανηματα με adf εχουν "οδηγους" οπου τα προσαρμοζεις στο μεγεθος του χαρτιου που θελεις να scanαρεις.Στο δικο μου εχω ψηφιοποιησει χιλιαδες φωτογραφιες διαφορων μεγεθων.

Γ)Πιστευω πως για κειμενο δεν θα εχεις κανενα θεμα με την ποιοτητα scanαρισματος οποιο μηχανημα και να αγορασεις.

 

Δ)Κοιτα να εχει μεγαλη χωρητικοτητα το adf,δεν παιρνουν ολα το ιδιο(υπαρχουν με 10,υπαρχουν και με 100), το συγκεκριμενο θεωρω οτι ειναι πιο σημαντικο απο την γρηγορη ταχυτητα σκαναρισματος μιας και εαν εχει χωρητικοτητα 100 σελιδες (200σκαναρισματα δλδη) θα το φορτωνεις και θα δουλευει για ωρα μονο του μεχρι να τελειωσει, εαν εχει μικρο adf (π.χ 10σελιδες) θα πρεπει να εισαι απο πανω και να το "φορτωνεις" συνεχως.

 

Ε)Εαν σκοπευεις να κανεις και βαρια χρηση εκτυπωσης δες πολυμηχανημα που να ειναι ειτε laser(να εχει τσεκαρισμενα φτηνα toner) ειτε καποιο μηχανημα epson l,canon g που να πληρει προφανως τα προηγουμενα).

 

Ποσες σελιδες εχεις για scanαρισμα?Αλλο να συζηταμε για 3000 κ αλλο για 30.000..

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Θα γελάσεις... Γενικά έχω να σκανάρω πολλές σελίδες αλλά το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς έχει γίνει... Έχω σκανάρει λίγο παραπάνω από 100.000 σελίδες (βιβλία κομμένα όλες) τα τελευταία 3-4 χρόνια, οπότε πια τα σκαναρίσματά μου είναι αραιά, της τάξης των 500-800 σελίδων κάθε φορά που κόβω και σκανάρω ένα νέο βιβλίο... Αλλά αυτό δεν συμβαίνει δα και τόσο συχνά! Ίσως 2-3 φορές το μήνα...

 

Ξέρω ότι η δουλειά μου θα γινόταν καλύτερα με ένα dedicated scanner αλλά ξαναλέω το κόστος ανεβαίνει πολύ, πολύ παραπάνω από ένα πολυμηχάνημα... Και καθώς ο μεγάλος όγκος δουλειάς έχει βγει, ψάχνω τα πολυμηχανήματα. Αλλά φυσικά το θέμα είναι να μη θελω μία ολόκληρη μέρα για ένα βιβλίο... Γι αυτό και ρωτάω για την ταχύτητα!

 

Η συμβουλή για το μεγάλο ADF είναι πολύ σημαντική, δεν το είχα σκεφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα , Έχει το 7610 scanner διπλής όψης?

Δεν απαντήθηκε με σαφήνεια.

 

Ναι, έχει scanner διπλής όψης. 

Στον αυτόματο τροφοδότη (ADF) που έχει, μπορείς να τοποθετήσεις περίπου 30-35 σελίδες με οποιοδήποτε μέγεθος έως και Α3 (έχει οδηγούς όπως λέει και ο topos) και να τις σκανάρει αυτόματα και από τις δύο πλευρές.  

 

Στους HP  (ΗΡ-7610, ΗΡ-7612, ΗΡ-7740 ....) ενώ από το γυαλί σκανάρεις και Α3, στο ADF το μέγιστο μέγεθος που μπορείς να σκανάρεις είναι της τάξης του Α4 (δεν μπορείς να σκανάρεις δηλαδή σελιδες Α3)

και μάλιστα δεν έχουν αυτόματη σάρωση διπλής όψης, όπως φαίνεται στα τεχνικά τους χαρακτηριστικά.  

https://www.skroutz.gr/s/5193600/HP-Officejet-7612-e-AiO.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/9892861/HP-OfficeJet-Pro-7740-AiO.html#specs

 

Ως προς το μέγεθος του σκάνερ (που ενδιαφέρει τον sterlp), και τις δυνατότητες του Epson 7610 (αυτόματη διπλή σάρωση Α3) κάτι ανταγωνιστικό δεν έχω βρει,  αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι ας το προτείνει.  

Όταν το έψαχνα, για Α3 έγχρωμο λέιζερ (refurbished μάλιστα) μου είχαν πει τιμές τουλάχιστον 750 - 800 € 

 

Αν κάποιος καλύπτεται με σκάνερ Α4 (όπως ενδεχομένως ο greenblooded) καλύτερα να πάει σε κάποιον λέιζερ που είναι και πιο ανθεκτικοί (όπως λέει ο highperiest) και να κοιτάξει μεγαλύτερο ADF και μεγαλύτερες ταχύτητες σάρωσης.

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη σαφή απάντηση του μέλους NovaLacertae. Τώρα μένει να δούμε αν αξίζει να πάρει κανείς το επόμενο μοντέλο 7620, με τους δύο τροφοδότες χαρτιού.

 

Βρίσκω σε ebay πολυσυσκευασίες μελανοσοχειων με 15€ τα 20τεμ. από διάφορους.

Έχει να προτείνει κανείς κάποιον δοκιμασμένο πωλητή ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ψάχνω πολυμήχανημα Α3 και μάλλον έχω καταλήξει ανάμεσα στο hp 7740 και το epson 7620.

Και τα δυο με καλύπτουν απο άποψη δυνατοτήτων και ψάχνω να βγάλω άκρη με τα μελάνια. (κόστος γνήσιων, πόσο εύκολα παίρνουν συμβατά...κτλ)

έχει κανείς εμπειρία στα παραπάνω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εταιρεία έχει τα καλά και τα κακά της .

Οι epson λογικά βγάζουν καλύτερη ποιότητα αλλά μπουκωνουν οι κεφαλές τους.

Οι hp μασάνε χαρτιά αλλά στις κεφαλές τα πάνε καλύτερα.

Ο συγκεκριμένος epson , έχει μεγαλύτερη επιφάνεια σάρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...