Προς το περιεχόμενο

ειναι σωστο να εχω update ubuntu σε mint mate??


gauss00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,χρησιμοποιω mint mate προσφατα πηγα να εκγαταστησω το popcorn και ειχα καποια errors με την εγκατασταση εψαξα στο google και βρηκα καποιες εντολες που αν θυμαμαι καλα ειχαν την λεξη ubuntu και χωρις προβληματισμο εκανα copy paste,αργοτερα που το σκεφτηκα ειπα οτι μαλλον εχω κανει πατατα ωστοσο απο τοτε μου βγαζει συνεχεια updates με ονομα ubuntu ειναι σωστο λοιπον αυτο παντα ετσι γινοταν;;καπου στο internet ειδα οτι στα update σου βγαζει οτι εσυ εχεις κανει εγκατασταση και εκει ειπα οτι μαλλον κατι λαθος εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσταρε καλυτερα τον οδηγο που ακολουθησες...

Γενικα παντως, δεν ειναι κακο, μιας και το mint βασιζεται στο ubuntu (στις lts εκδοσεις του ubuntu για την ακριβεια) και μπορει να χρησιμοποιησει οποια repo ειναι για αυτο κανονικα, πχ τα διαφορα ppa repos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα δεν θυμαμαι πιο ειναι πανε και μερες... σιγουρα ειχα δωσει αυτο: sudo ln -sf /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.1 /lib/x86_64-linux-gnu/libudev.so.0

 

οποτε δεν εχω θεμα να τα κανω install? ευχαριστω για την απαντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι τιποτα. Η συγκεκριμενη εντολη απλα δημιουργει μια "συντομευση" μιας βιβλιοθηκης σε ενα αλλο μερος και με αλλο ονομα απο το αρχικο, μαλλον επειδη η ταδε εφαρμογη θελει την βιβλιοθηκη σε εκεινο το μερος και με το συγκεκριμενο ονομα. Μπορει να γινει σε οποιαδηποτε διανομη, δεν εχει σχεση δηλαδη με το τι εχεις ή τι θες να βαλεις, φτανει να υπαρχει λογος.

 

Γενικα παντως, αν εισαι σε mint και βρεις κατι για ubuntu που να το θες κοιτας

- αν εισαι σε mint 17.x, να ειναι συμβατο με ubuntu 14.04 ή αλλιως trusty

- αν εισαι σε mint 18.x, να ειναι συμβατο με ubuntu 16.04 ή αλλιως xenial

και μονο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ειμαι..απλα εγω οταν εχω καποιο θεμα και το ψαχνω στο internet κανω αναζητηση και συνηθως αυτο που βγαζει ειναι απο το site ubuntu. δηλαδη ειναι προτιμοτερο να ψαχνω π.χ για popcorn mint mate παρα σκετο popcorn linux 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, δεν ειναι αναγκη να βαζεις και το desktop enviroment στην αναζητηση σου. Αυτο που μπορει να γινει σε mint με mate, μπορει να γινει και σε mint με kde, με xfce και με cinnamon. Μπορεις βασικα να εχεις και τα 4 στο συστημα σου εγκατεστημενα και να μπαινεις σε οποιο θες.
 
Μπορεις λοιπον να ψαχνεις κατι με το σκεπτικο "πως θα κανω το ταδε στο mint" ή "πως θα κανω το ταδε στο ubuntu", φτανει να μποει να υλοποιηθει και στην εκαστοτε εκδοση. Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι το να βαλεις ενα ppa, εστω της team-xbmc για το kodi. Η εγκατασταση σε mint γινεται ΑΚΡΙΒΩΣ με τον τροπο που λεει για ubuntu

http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_Linux
 
Μπορεις βεβαια να ψαχνεις και με το "πως θα κανω το ταδε στο λινουξ", αλλα τοτε θα χρειαστει να προσαρμοσεις τη διαδικασια στη διανομη σου.,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις λεξεις π.χ mint mate 18 ή cinnamon 3.1 μην τις βαζεις στις αναζητησεις θα εχεις περιορισμενα αποτελεσματα ή και πιθανον ασχετα  αποτελεσματα μιας και δεν ειναι τοσο δημοφιλη στις αναζητησεις χρηστων λογο του μικρου μεριδιου αγορας που εχουν.

βαζε κατευθειαν '' how to popcorn time ubuntu''  και κανε τα βηματα οπως τα λεει ο οδηγος. σπανια αλλαζει κατι απο ubuntu σε mint.

μην ξεχνας το google τα βλεπει ως μεντα, κανελα, συντροφος κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια εγω πηγαινα με το σκεπτικο οτι ολες οι εντολες στο λινουξ ειναι ιδιες και δεν αλλαζει κατι,το kodi το γνωριζω σαν προγραμμα απλα δεν εχω ψαχτει τοσο πολυ και δεν γνωριζω ουτε καναλια ουτε τι παιζει με υποτιτλους και τα σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...