Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση mobile broadband usb stick από τερματικό (Μint-Linux)


heavymetallicus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.Σε Dual boot σύστημα,(Μanjaro και Mint),από διkή μου χαζομάρα,έσβησα τον MDM του Mint και έτσι δεν μπορώ να κάνω login.Από tty1 κονσόλα,πολύ εύκολα,γίνεται re-install του mdm ή gdm3 ή ό,τι άλλο display manager θελήσεις.Το πρόβλημα το έχω στη σύνδεση internet.Δεν μπορώ να συνδεθώ με το usb 3g modem stick που έχω,μέσω τερματικού.Ξέρετε,από gui δίνεις pin και μετά σύνδεση από τον network manager της διανομή σου.Από τερματικό όμως τι μπορώ να κάνω,για να συνδεθώ;;;; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξηγούν πολύ όμορφα στα ubuntu forums, ορίστε το link:

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1106353&p=6957824#post6957824

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά στο ubuntu-forum,μιλάει για USB Wi-fi card.Εγώ έχω 3G mobile broadband usb stick.Κινητής τηλεφωνίας.Με sim card και pin. Οχι wi-fi σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο ακριβώς δε ξεκινάς γραφικό περιβάλλον;

Γιατί δεν έχω οθόνη-περιβάλλον υποδοχής για login στο Μint.Μετά το boot και επιλογή του Mint,αντί του Manjaro που είναι το κυρίως μου λειτουργικό,από όπου γράφω τώρα,το μόνο που έχω είναι μία tty κονσόλα.Εκανα την κουταμάρα και εγκατέστησα και gnome σαν 2ο περιβάλλον,μαζί με το αρχικό Μate και γίνανε κουλουβάχατα oι display manager τους.

Απ' οσο ξερω, ο network manager εχει ενα ui για τερματικο που λεγεται nmtui. Τρεξτο μια και δες τι επιλογες σου δινει.

Θα δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αυτο που σε ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να ξεκινήσεις display manager. Αν και εφόσον έχεις εγκαταστήσει το gdm πρέπει να απενεργοποίησεις αυτο που εχει τώρα και να ενεργοποιήσεις αυτόν.

Αυτο γίνεται:

sudo systemctl disable mdm
sudo systemctl enable gdm
sudo systemctl start gdm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p,η εντολή nmtui πέτυχε το σκοπό της.Συνδέθηκα και ξανά εγκατέστησα τον mdm.Eυχαριστώ πολύ. Και το forum.


 

Αρα αυτο που σε ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να ξεκινήσεις display manager. Αν και εφόσον έχεις εγκαταστήσει το gdm πρέπει να απενεργοποίησεις αυτο που εχει τώρα και να ενεργοποιήσεις αυτόν.

Αυτο γίνεται:

sudo systemctl disable mdm
sudo systemctl enable gdm
sudo systemctl start gdm

Δεν είχα ούτε gdm.Τελείως κλειδωμένος έξω από το mint.Αλλά εντάξει,Με την nmtui όλα OK!! Σας ευχαριστώ ξανά,για το ενδιαφέρων σας.Καλή σας συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...