Προς το περιεχόμενο

Παράδοση παραγγελιών με ρομπότ από την Domino στη Γερμανία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Domino ανακοίνωσε τη συνεργασία της με την εταιρεία Starship Technologies από την Εσθονία, η οποία κατασκευάζει εξάτροχα αυτόνομα ρομπότ. Στο πλαίσιο της συνεργασίας, ρομπότ της Starship Technologies θα αναλάβουν σε δύο μήνες την παράδοση παραγγελιών στο Αμβούργο της Γερμανίας.

Τα ρομπότ δεν ξεπερνούν σε ύψος τα 60 εκατοστά, ενώ ζυγίζουν περίπου 18 κιλά, όταν δεν μεταφέρουν φορτίο. Αναπτύσσουν ταχύτητα 6 χλμ./ώρα, δηλαδή περίπου και όση και ο άνθρωπος περπατώντας.

 

Προς το παρόν, οι ρομποτικές παραδόσεις θα αφορούν παραγγελίες σε απόσταση έως 1,6 χιλιόμετρα από κάθε κατάστημα της Domino. Επίσης, παρόλο που τα ρομπότ έχουν τη δυνατότητα να κινούνται στα πεζοδρόμια εντελώς αυτόνομα, σε πρώτη φάση θα συνοδεύονται από έναν υπάλληλο της εταιρείας, ο οποίος θα μπορεί να παρέμβει αν προκύψει κάποιο απρόοπτο.

 

«Οι ρομποτικές μονάδες delivery θα συμπληρώσουν τις υπάρχουσες μεθόδους μας για την παράδοση των παραγγελιών, όπως τα αυτοκίνητα, του σκούτερ και τα ηλεκτρικά ποδήλατα», αναφέρει στο δελτίο Τύπου ο Don Meij, CEO του Ομίλου Domino. «Με την ανάπτυξη που αναμένουμε μέσα στην επόμενη 10ετία, αν δεν λάβουμε τέτοιες πρωτοβουλίες, τότε απλώς θα αντιμετωπίσουμε έλλειψη οδηγών», συμπλήρωσε.

 

Link.png Site: Recode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

h τεμπελια των πελατων σπρωχνει προς αυτη την κατευθυνση. 18 και 20 ετων αραχτοι στον καναπε να βαριουνται να πανε μια βολτα να παραλαβουν την πιτσα τους!

:P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h τεμπελια των πελατων σπρωχνει προς αυτη την κατευθυνση. 18 και 20 ετων αραχτοι στον καναπε να βαριουνται να πανε μια βολτα να παραλαβουν την πιτσα τους!

:P

 

Σχεδόν -παράδειγμα- όλοι οι Έλληνες δηλαδή (εκτός αν παίζει σούπερ ντούπερ προσφορά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο. Έχω δουλέψει και σε μαγαζί που κάναμε τα ντελίβερι πολλές φορές με τα πόδια και ακούγεται πολύ καλό. Βέβαια ίσως υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την πληρωμή αν αυτή γίνεται με κάποιο τρόπο εκτός από μετρητά ή χρεωστική κάρτα αφού στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένες άλλες μέθοδοι. Γενικά έχω διαβάσει πως στην Εσθονία το έχουν πολύ το θέμα τεχνολογία σε όλα τα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω Ελλαδα δεν θα λειτουργησει ποτε!

 

1) Θα κλεβαμε τις πιτσες απο το ρομποτ

 

2) Θα υπηρχε ειδικη εκδοση ρομποτ για Ελλαδα που θα απαντουσε "Ρε μ@λ@κ@ ασε την πιτσα κατω" οταν θα πηγαινες να την αρπαξεις

 

3) Θα κλεβαμε και το ρομποτ

 

4) Οσα επιβιωναν, θα ειχαν πανω αεκαρα και παοκ ολε, μαρια σ αγαπω και τετοια. Ασε που ολο και καποια ροδα θα τους ελειπε

 

5) Με τους δρομους και τα πεζοδρομια που εχουμε, ολο και σε κανεναν υπονομο θα επεφταν, σε καμια λακουβα στο πεζοδρομιο θα σκαλωναν

 

6) Θα εφτανε στην πορτα του σπιτιου σου να σου παραδωσει την παραγγελεια, θα επαιρνες την πιτσα και θα εκλεινες την πορτα χωρις να πληρωσεις.

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο. Έχω δουλέψει και σε μαγαζί που κάναμε τα ντελίβερι πολλές φορές με τα πόδια και ακούγεται πολύ καλό. Βέβαια ίσως υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την πληρωμή αν αυτή γίνεται με κάποιο τρόπο εκτός από μετρητά ή χρεωστική κάρτα αφού στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένες άλλες μέθοδοι. Γενικά έχω διαβάσει πως στην Εσθονία το έχουν πολύ το θέμα τεχνολογία σε όλα τα επίπεδα.

Καλά μην νομίζεις ότι στην Γερμανία είναι καλύτερα με τρόπους πληρωμής, αν εξαιρέσεις τις Online παραγγελίες τύπου Lieferando, Pizza.de, Lieferheld που μπορείς και πληρώνεις με κάρτες και PayPal, τα τοπικά μικρά μαγαζιά σου λένε δεν δεχόμαστε κάρτες και αν δέχονται σου λένε μόνο πάνω από 10€. Είχα πάει Βουδαπέστη και είχα πάρει μαζί μου μετρητά από συνήθειο και γυρίζω και βλέπω ότι σχεδόν παντού μπορούσες να πληρώσεις με κάρτα και μάλιστα με NFC, όλη μέρα με Apple Pay πλήρωνα, μέχρι και τα αυτόματα της Coca cola είχαν σένσορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την πληρωμη ειναι λοττο. στο efood ας πουμε καποιοι δεχονται καρτες, αλλοι οχι. ειναι και θεμα ανταγωνισμου και τι κινητρο δινεις στον καταστηματαρχη να εισελθει στη νεα εποχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πίτσες είναι μέσα στο ρομπότ κλειδωμένες. Δηλαδή πρέπει να σπάσεις το ρομπότ για να τις πάρεις (που φαντάζομαι δεν είναι και εύκολο). Στους πελάτες έρχεται ένας κωδικός στα κινητά τους τηλέφωνα τον οποίο χρησιμοποιούν για να ανοίξουν το ρομπότ και να πάρουν την πίτσα τους (το διάβασα σε ένα άρθρο στο Bloomberg). Φαντάζομαι η πληρωμή γίνεται ηλεκτρονικά πριν φύγει η πίτσα αλλά δεν το γνωρίζω, απλώς φαίνεται ο καλύτερος τρόπος για να είμαστε σίγουροι πως πληρώνουν όλοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι ηλεκτρονικες πληρωμες ειναι και λιγο παγιδα απο τη στιγμη που δεν μπορουν να ειναι ανωνυμες οπως τα μετρητα.

για παραδειγμα χρησιμοποιωντας καρτα με τα στοιχεια μου, μπορει να γνωριζει ο "οποιοσδηποτε"  εχει προσβαση στις ηλεκτρονικες πληρωμες τι αγοραζω, ποιες ειναι οι συνηθειες μου, που χαλαω τα λεφτα μου κλπ

μια λυση ειναι οι ανωνυμες προπληρωμενες καρτες και τα cryptos ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο "οποιοσδήποτε" είναι οι τράπεζες ή η Paypal κλπ; Οι περισσότεροι δεν νομίζω πως ενδιαφέρονται τόσο πολύ για την ιδιωτικότητά τους.

 

Εκτός αν εννοείς τα ίδια τα μαγαζιά ας πούμε, Domino κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι ηλεκτρονικες πληρωμες ειναι και λιγο παγιδα απο τη στιγμη που δεν μπορουν να ειναι ανωνυμες οπως τα μετρητα.

για παραδειγμα χρησιμοποιωντας καρτα με τα στοιχεια μου, μπορει να γνωριζει ο "οποιοσδηποτε"  εχει προσβαση στις ηλεκτρονικες πληρωμες τι αγοραζω, ποιες ειναι οι συνηθειες μου, που χαλαω τα λεφτα μου κλπ

μια λυση ειναι οι ανωνυμες προπληρωμενες καρτες και τα cryptos ;)

Το να πάς στο σούπερμαρκετ και να πληρώσεις με κάρτα το μόνο που φαίνεται μέσα στο Online Banking είναι πχ Careffour 40,55€ δεν γράφει τι προϊόντα πήρες. Οι κάρτες τύπου Club είναι αυτές που δεν είναι ανώνυμες αφού τις σκανάρουν και καλά για να σου δώσουν πόντους στο κατάστημα και ουσιαστικά καταγράφουν τι αγορές κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...