Προς το περιεχόμενο

Σχολή προγραμματισμού. Ποια είναι καλύτερη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβως οτι ειπε οτι ο defacer, χωρις μαθηματικα και μαλιστα σοβαρα ωστε να αρχισεις για εκει δυσκολο. Επισης χαζο το ζητημα με τα πανεπιστημια διοτι πχ πριν κανα μηνα βγηκε αξιολογηση με πρωτο το πανεπιστημιο Αιγαιου. Ουτε καν τμηματα δεν αξιζει να συγκρινεις σε ελληνικο επιπεδο. Ειδικα δε σε τετοιους τομεις κατσε μαθε μονος σους διαβασε και λιωστο γενικα. Διοτι εαν πιστευεις οτι θα σε παρει πχ IBM επειδη λενε οι απο πανω οτι ΑΠΘ ειναι το καλυτερο θα στεναχωρηθεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το τιτλο, ειδα το πρωτο post και πιανω το πληκτρολογιο αλλα ειδα επισης οτι με καλυψε υπερπληρως ο defacer...

 

Αυτα που ειπε.

 

Το πιο σημαντικο ειναι να γουσταρεις ο ιδιος και να μαθαινεις μονος, η σχολη δε θα σε κανει προγραμματιστη αλλα ο εαυτος σου.

 

Υ.Γ.: Απολυτως υποκειμενικο πως το Αριστοτελειο ειναι "το" καλυτερο πανεπιστημιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει πια με το webometrics και τον μυθο των κορυφαιων ελληνικων πανεπιστημιων. Προκειται για εναν αλγοριθμο που μετραει ποσο συχνα απανταται η παρουσια καθε ιδρυματος στο web.

Το φανερωνει και το ονομα του.

 

Ενα ξερο νούμερο ειναι που απο μονο του δεν λεει πολλα τουλαχιστον που να λεμε για επιτυχια του Αρισυοτελειου.

 

Κατι σα να λες οτι αφου η Βουλγαρία εχει σε σχεση με το ΑΕΠ της μολις 32% χρεος εχει ισχυροτερη οικονομια απο την Ολλανδια που εχει 75% χρεος προς ΑΕΠ.

 

Ή να συμπεράνουμε οτι αφου στην Ινδια δεν εχουν φτωχια αφου εχουν μολις 3.5% ανεργία σε σχεση με τον Καναδα του 7% ανεργια.

 

Οποτε ας αφησουμε την καταταξη των webometrics μονο σε αυτο που μετρανε: την διαδικτυακή παρουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σε 1 χρόνο δίνω πανελλήνιες και θέλω να ασχοληθώ με την πληροφορική. Τα ενδιαφέροντά μου είναι τα video games οπότε θα μου άρεσε εάν μπορούσα στο μέλλον να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτό, διαφορετικά απλά θα βρω μια δουλειά ως προγραματιστης. Οι σχολές που έχω βρει είναι το τμήμα πληροφορική στο ιονιο πανεπιστήμιο της Κέρκυρας, το τμήμα πληροφορικής στο Αριστοτέλειο και η εφαρμοσμένη πληροφορική του παμακ

Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο και ποιο αναγνωρίσημο? Λάβετε υπόψην ότι με ενδιαφέρει να φύγω στο εξωτερικό (προς Σκανδιναβία το κόβω) καθώς οπος είπα θα με ενδιέφερε εάν μπορούσα να αχολειθω με το game programing κάτι το οποίο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και ότι με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω πράγματα όπως ο προγραμματισμός τα δίκτυα κτλ πάρα να κάνω μόνο μαθηματικά φυσική και οικονομικά μαθήματα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Αντώνης Αντωνιάδης

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν πας να σπουδάσεις εξωτερικό απλά θα καείς κατα πάσα πιθανότητα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά καλό ειναι να μην ποντάρεις την σταδιοδρομία σου σε εξαιρέσεις.

 

Απλή απόδειξη πόσοι συνολικά ειναι οι πτυχιούχοι ελληνικών πανεπιστημίων προγραμματισμού.. και ποιο το επίπεδο των ελληνικών project (μια καλή ερώτηση ειναι έχουμε; ) σε όλα τα πεδία απο games μέχρι λειτουργικά ή έστω webpages...

 

και γενικά πόσοι ειναι άνεργοι...

 

δεν έχω κάτι επίσημα υπόψιν μου αλλά πιστεύω τα νούμερα θα είναι αρκετά αποθαρρυντικά γιατι λάμπουμε δια της απουσίας μας :P οπότε δεν χρειάζεται να ψάξεις στατιστικές.. :P (βέβαια ΠΑΝΤΑ υπάρχουν εξαιρέσεις και δεν μετράνε επίσης όσοι απέκτησαν εμπειρίες απο το εξωτερικό... )

 

Αν δεν γίνεται να σπουδάσεις στο εξωτερικό κάνε το εξής.

 

Σπούδασε εφαρμοσμένα μαθηματικά και παράλληλα (που συνήθως σου μαθαίνουν και μια γλώσσα προγραμματισμού αλλά κυρίως σου μαθαίνουν όλα τα μαθηματικά που θα χρειαστείς για να γίνεις καλός προγραμματιστής και αν ρωτήσεις εναν καλό προγραμματιστή θα σου πεί πως οι γλώσσες αλλάζουν και μπροείς να μάθεις καινούργιες και να παρατήσεις άλλες αλλά τα μαθηματικά ειναι πάντα ίδια και πάντα παίζουν πολύ σοβαρό αν όχι τον σοβαρότερο ρόλο για το αποτέλεσμα)

 

πήγαινε μάθε επιπλέον online courses σε πολύ καλά site https://www.codecademy.com/ www.udemy.com https://www.udacity.com/  https://teamtreehouse.com/  κτλ

 

και αφού μάθεις απο την σχολή μερικά βασικά μαθηματικά (πχ φτάσεις και περάσεις τα μαθήματα των πρώτων 5 εξαμήνων) και μάθεις και κάποιες γλώσσες μέσα και έξω απο την σχολή πάρε και ένα σοβαρό βιβλίο για αλγορίθμους σαν αυτό https://www.amazon.com/Algorithms-4th-Robert-Sedgewick/dp/032157351X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1490977451&sr=8-1&keywords=algorithms ή αυτό https://www.amazon.com/Introduction-Algorithms-3rd-MIT-Press/dp/0262033844/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1490977451&sr=8-2&keywords=algorithms (μπορείς να τα βρεις και τζαμπέ σε pdf μορφή)  και διάβασε το μονορούφι μετά κάτσε και φιλοσόφησε το κάθε κεφάλαιο μετά διάβασε το αργά μετά ξαναδιάβασε το.

 

Αν κανεις συστηματική δουλειά και ξεκινήσεις και πειραματίζεσαι και μόνος σου γράφοντας δικό σου κώδικα και συμμετέχοντας σε κάνα opensource project είσαι πλέον πρακτικά προγραμματιστής και έχεις όλες τις γνώσεις για να καταλήξεις στο που θες να ειδικευτείς (πχ να γίνεις περισσότερο μηχανικός ή να ασχοληθείς περισσότερο με το big data ή περισσότερο με ΑΙ ή περισσότερο με embeded εφαρμογές κτλ κτλ) και θα το καταφέρεις αυτό κάνοντας ένα μεταπτυχιακό ανάλογα με το τι θα αποφασίσεις.

 

ντάξ μετά θα πρέπει να είσαι μπάζο αν δεν μπορείς να βρεις μια δουλειά με χοντρά φράγκα στο εξωτερικό ή να κάνεις μια δική σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν πας να σπουδάσεις εξωτερικό απλά θα καείς κατα πάσα πιθανότητα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά καλό ειναι να μην ποντάρεις την σταδιοδρομία σου σε εξαιρέσεις.

 

Απλή απόδειξη πόσοι συνολικά ειναι οι πτυχιούχοι ελληνικών πανεπιστημίων προγραμματισμού.. και ποιο το επίπεδο των ελληνικών project (μια καλή ερώτηση ειναι έχουμε; ) σε όλα τα πεδία απο games μέχρι λειτουργικά ή έστω webpages...

 

και γενικά πόσοι ειναι άνεργοι...

 

δεν έχω κάτι επίσημα υπόψιν μου αλλά πιστεύω τα νούμερα θα είναι αρκετά αποθαρρυντικά γιατι λάμπουμε δια της απουσίας μας :P οπότε δεν χρειάζεται να ψάξεις στατιστικές.. :P (βέβαια ΠΑΝΤΑ υπάρχουν εξαιρέσεις και δεν μετράνε επίσης όσοι απέκτησαν εμπειρίες απο το εξωτερικό... )

 

Αν δεν γίνεται να σπουδάσεις στο εξωτερικό κάνε το εξής.

 

Σπούδασε εφαρμοσμένα μαθηματικά και παράλληλα (που συνήθως σου μαθαίνουν και μια γλώσσα προγραμματισμού αλλά κυρίως σου μαθαίνουν όλα τα μαθηματικά που θα χρειαστείς για να γίνεις καλός προγραμματιστής και αν ρωτήσεις εναν καλό προγραμματιστή θα σου πεί πως οι γλώσσες αλλάζουν και μπροείς να μάθεις καινούργιες και να παρατήσεις άλλες αλλά τα μαθηματικά ειναι πάντα ίδια και πάντα παίζουν πολύ σοβαρό αν όχι τον σοβαρότερο ρόλο για το αποτέλεσμα)

 

πήγαινε μάθε επιπλέον online courses σε πολύ καλά site https://www.codecademy.com/ www.udemy.com https://www.udacity.com/  https://teamtreehouse.com/  κτλ

 

και αφού μάθεις απο την σχολή μερικά βασικά μαθηματικά (πχ φτάσεις και περάσεις τα μαθήματα των πρώτων 5 εξαμήνων) και μάθεις και κάποιες γλώσσες μέσα και έξω απο την σχολή πάρε και ένα σοβαρό βιβλίο για αλγορίθμους σαν αυτό https://www.amazon.com/Algorithms-4th-Robert-Sedgewick/dp/032157351X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1490977451&sr=8-1&keywords=algorithms ή αυτό https://www.amazon.com/Introduction-Algorithms-3rd-MIT-Press/dp/0262033844/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1490977451&sr=8-2&keywords=algorithms (μπορείς να τα βρεις και τζαμπέ σε pdf μορφή)  και διάβασε το μονορούφι μετά κάτσε και φιλοσόφησε το κάθε κεφάλαιο μετά διάβασε το αργά μετά ξαναδιάβασε το.

 

Αν κανεις συστηματική δουλειά και ξεκινήσεις και πειραματίζεσαι και μόνος σου γράφοντας δικό σου κώδικα και συμμετέχοντας σε κάνα opensource project είσαι πλέον πρακτικά προγραμματιστής και έχεις όλες τις γνώσεις για να καταλήξεις στο που θες να ειδικευτείς (πχ να γίνεις περισσότερο μηχανικός ή να ασχοληθείς περισσότερο με το big data ή περισσότερο με ΑΙ ή περισσότερο με embeded εφαρμογές κτλ κτλ) και θα το καταφέρεις αυτό κάνοντας ένα μεταπτυχιακό ανάλογα με το τι θα αποφασίσεις.

 

ντάξ μετά θα πρέπει να είσαι μπάζο αν δεν μπορείς να βρεις μια δουλειά με χοντρά φράγκα στο εξωτερικό ή να κάνεις μια δική σου :P

 

Μια ερώτηση μόνο αν επιτρέπεται. Εσύ με τι ασχολείσαι; Γιατί αυτά που γράφεις δε μου κάνουν για πράγματα που θα έγραφε κάποιος προγραμματιστής. Ξεκινώντας από το "σχολές προγραμματισμού" (των οποίων οι απόφοιτοι είναι άπειροι btw) και μετά στα "μαθηματικά που χρειάζονται για να γίνεις προγραμματιστής" μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι κάποιος που έχει ασχοληθεί καθαρά θεωρητικά και ακαδημαϊκά με το αντικείμενο. Δεν το λέω για να σε μειώσω, αλλά τώρα να κάθεσαι να προτείνεις να μάθει ο άλλος μαθηματικά αν θέλει να γίνει προγραμματιστής, να υπονοείς ότι με ένα εξάμηνο (άντε δύο το πολύ) που θα κάνει μια γλώσσα σε κάποια μαθηματική σχολή θα "μάθει τη γλώσσα" (και δεν είναι απίθανο αυτός που θα διδάξει τη γλώσσα να είναι κάνας μαθηματικός κολλημένος στη δεκαετία του '80, με ό,τι συνεπάγεται αυτό) και μετά να πιάσει βιβλία και να διαβάζει στείρα χωρίς καθόλου πρακτική εξάσκηση μου φαίνεται κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν πας να σπουδάσεις εξωτερικό απλά θα καείς κατα πάσα πιθανότητα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά καλό ειναι να μην ποντάρεις την σταδιοδρομία σου σε εξαιρέσεις.

 

Απλή απόδειξη πόσοι συνολικά ειναι οι πτυχιούχοι ελληνικών πανεπιστημίων προγραμματισμού.. και ποιο το επίπεδο των ελληνικών project (μια καλή ερώτηση ειναι έχουμε; ) σε όλα τα πεδία απο games μέχρι λειτουργικά ή έστω webpages...

 

Καμία σχέση. Το συμπέρασμα πως οι σχολές δεν είναι καλές επειδή δεν υπάρχουν πολλά και καλά ελληνικά project πώς βγαίνει; Δε μπορεί να φταίει για την υποτιθέμενη πενιχρότητα των project σε σχέση π.χ. με τα αμερικάνικα το γεγονός ότι εδώ τρώμε πολλή φέτα και βαρυστομαχιάζουμε και μετά δεν έχουμε όρεξη για δουλειά;

 

Τι άλλο θα ακούσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση μόνο αν επιτρέπεται. Εσύ με τι ασχολείσαι; Γιατί αυτά που γράφεις δε μου κάνουν για πράγματα που θα έγραφε κάποιος προγραμματιστής. Ξεκινώντας από το "σχολές προγραμματισμού" (των οποίων οι απόφοιτοι είναι άπειροι btw) και μετά στα "μαθηματικά που χρειάζονται για να γίνεις προγραμματιστής" μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι κάποιος που έχει ασχοληθεί καθαρά θεωρητικά και ακαδημαϊκά με το αντικείμενο. Δεν το λέω για να σε μειώσω, αλλά τώρα να κάθεσαι να προτείνεις να μάθει ο άλλος μαθηματικά αν θέλει να γίνει προγραμματιστής, να υπονοείς ότι με ένα εξάμηνο (άντε δύο το πολύ) που θα κάνει μια γλώσσα σε κάποια μαθηματική σχολή θα "μάθει τη γλώσσα" (και δεν είναι απίθανο αυτός που θα διδάξει τη γλώσσα να είναι κάνας μαθηματικός κολλημένος στη δεκαετία του '80, με ό,τι συνεπάγεται αυτό) και μετά να πιάσει βιβλία και να διαβάζει στείρα χωρίς καθόλου πρακτική εξάσκηση μου φαίνεται κάπως.

 

Περισσότερο προς ενημέρωση (και όχι για να κάνω τον έξυπνο ή κάτι τέτοιο, μην παρεξηγηθώ):

 

Ο σπουδαστής της ΣΕΜΦΕ (που βέβαια σαν σχολή είναι άλλο τεράστιο θέμα...) στα 4 πρώτα εξάμηνα (κάτι που ισχύει και στις υπόλοιπες σχολές του ΕΜΠ πάνω κάτω) έχει κάνει 2 εξάμηνα JAVA, ένα μάθημα Επιστήμης Υπολογιστών + Matlab.

 

Από κει και πέρα αν επιλέξει Κατεύθυνση Μαθηματικού και ροή Πληροφορικής, θα εντρυφήσει αρκετά στην επιστήμη των υπολογιστών (Δομές, Αλγόριθμους, Λογική, Δίκτυα κ.ο.κ.). Εντωμεταξύ αν έχει επιλέξει και ροή Στατιστικής θα έχει κάνει και R μεταξύ άλλων - και γενικά υπάρχουν και άλλα μαθήματα επιλογής (πχ HTML).

 

Τώρα, αν κάποιος έχει και λίγο την καύλα από μόνος του, μπορεί πράγματι να ακολουθήσει όποιον δρόμο θελήσει (όπως αναφέρει και ο Allotropicus στο τέλος του ποστ του)

Επεξ/σία από tonypapadovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζω εδώ μέσα... Ο άνθρωπος θέλει να γίνει προγραμματιστής και ο ένας του λέει να πάει εφαρμοσμένα μαθηματικά και ο άλλος να φύγει στο εξωτερικό.

 

Όπως προανέφερα το προπτυχιακό θα σου δώσει κάποιες γενικές κατευθύνσεις. Θα δεις δηλαδή πολλούς τομείς της επιστήμης των υπολογιστών. Από εκεί και πέρα όταν τελειώσεις και εξακολουθείς να γουστάρεις τον προγραμματισμό στα βιντεοπαιχνίδια (γιατί στην πορεία μπορεί να αλλάξουν τα πλάνα σου) μπορείς να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό που να εξειδικεύεται στον τομέα αυτόν. Για πτυχίο δε χρειάζεται να φύγεις εξωτερικό. Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις καταξιωμένων Ελλήνων στο εξωτερικό με πτυχίο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξου με CEID(μηχανικών η/υ και πληροφορικής).Κάνουμε αρκετό προγραμματισμό.Και για εξωτερικό που θες να πας ο τίτλος μηχανικού υπολογιστών(computer engineer) θα βοηθήσει αρκετά.3 φίλοι με το που τελείωσαν την σχολή στα 7 χρόνια βρήκαν δουλειά.Ο ένας δουλεύει εδώ σε εταιρία από τον σεπτέβρη και ορκίζεται την δευτέρα.Να ξέρεις θα καείς όμωςΚυριολεκτικά!.Θα ασχοληθείς και με άλλα θέματα αλλά θα αποκτήσεις γνώσεις.Άποψη μου ξεκίνα να μαθαίνεις γλώσσες προγραμματισμού από τώρα.Όσο περισσότερες και καλά τις ξέρεις τόσο το καλύτερο,άσχετα του ποια σχολή θα διαλέξεις.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις 5-6 σχολές,να διαβάσεις το πρόγραμμα σπουδών τους και τα μαθήματα τους,όλα βρίσκονται στις σελίδες τους,και να αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο προς ενημέρωση (και όχι για να κάνω τον έξυπνο ή κάτι τέτοιο, μην παρεξηγηθώ):

 

Ο σπουδαστής της ΣΕΜΦΕ (που βέβαια σαν σχολή είναι άλλο τεράστιο θέμα...) στα 4 πρώτα εξάμηνα (κάτι που ισχύει και στις υπόλοιπες σχολές του ΕΜΠ πάνω κάτω) έχει κάνει 2 εξάμηνα JAVA, ένα μάθημα Επιστήμης Υπολογιστών + Matlab.

 

Από κει και πέρα αν επιλέξει Κατεύθυνση Μαθηματικού και ροή Πληροφορικής, θα εντρυφήσει αρκετά στην επιστήμη των υπολογιστών (Δομές, Αλγόριθμους, Λογική, Δίκτυα κ.ο.κ.). Εντωμεταξύ αν έχει επιλέξει και ροή Στατιστικής θα έχει κάνει και R μεταξύ άλλων - και γενικά υπάρχουν και άλλα μαθήματα επιλογής (πχ HTML).

 

Πολύ γενικά τα παραπάνω που λες. Το Matlab δεν νομίζω οτι αποτελεί σοβαρό επιχείρημα/κίνητρο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το gaming. Προσωπική γνώμη πάντα.

 

Στο μάθημα επιστήμης υπολογιστών τι ακριβώς μαθαίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζω εδώ μέσα... Ο άνθρωπος θέλει να γίνει προγραμματιστής και ο ένας του λέει να πάει εφαρμοσμένα μαθηματικά και ο άλλος να φύγει στο εξωτερικό.

 

Όπως προανέφερα το προπτυχιακό θα σου δώσει κάποιες γενικές κατευθύνσεις. Θα δεις δηλαδή πολλούς τομείς της επιστήμης των υπολογιστών. Από εκεί και πέρα όταν τελειώσεις και εξακολουθείς να γουστάρεις τον προγραμματισμό στα βιντεοπαιχνίδια (γιατί στην πορεία μπορεί να αλλάξουν τα πλάνα σου) μπορείς να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό που να εξειδικεύεται στον τομέα αυτόν. Για πτυχίο δε χρειάζεται να φύγεις εξωτερικό. Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις καταξιωμένων Ελλήνων στο εξωτερικό με πτυχίο στην Ελλάδα.

 Eμεις τι διαβαζουμε με σενα.  Γνωσεις μπορεις να παρεις ειτε πας Harvard ειτε ΠΑ.ΠΕΙ το θεμα εξω ειναι οτι μπορει να βρει οντως δουλεια και αν τον συνδεσουν με εταιρειες που ασχολουνται ή να κανει πτυχιακη μεσα σε εταρεια του κλαδου. Για πτυχιο δεν χρειαζεται να βγει εξω αλλα πλεον προτεινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γενικά τα παραπάνω που λες. Το Matlab δεν νομίζω οτι αποτελεί σοβαρό επιχείρημα/κίνητρο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το gaming. Προσωπική γνώμη πάντα.

 

Στο μάθημα επιστήμης υπολογιστών τι ακριβώς μαθαίνουν;

 

Σίγουρα γενικές πληροφορίες, καθώς δεν ήταν και επιχείρημα για τον ts (πχ η αναφορά στο Matlab), αλλά ήταν μια πιο συγκεκριμένη πληροφορία σαν απάντηση στον φίλο Kercyn που ανέφερε για μαθήματα ενός - δύο εξαμήνου κ.λπ.

 

Το ότι απόφοιτοι της συγκεκριμένης Σχολής πάντως (με ή χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό επιπλέον) ακολουθούν τους δρόμους που αναφέρθηκαν πιο πάνω, είναι γεγονός.

 

Για το μάθημα τσέκαρε Link.png Site: εδώ . Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει βέβαια, αλλά όπως είπα αυτό είναι εισαγωγικό υποχρεωτικό των πρώτων εξαμήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...