Προς το περιεχόμενο

Αργό linux mint, πως γίνεται;;;


Piterakos83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βασικό που πρέπει να καταλάβετε είναι ότι το Linux είναι ένα μοντέρνο λειτουργικό με δυνατότητες εφάμιλλες και καλύτερες από τα Windows, και αντίστοιχες απαιτήσεις. Δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα βάλετε linux σε ένα hardware περασμένης δεκαετίας, και αυτό θα πετάει.

Το πολύ πολύ, να βάλετε ένα ελαφρύ  γραφικό περιβάλλον (lxde, xfce κλπ) και να έχετε μια σβελτάδα, η οποία θα διαρκέσει μέχρι να ανοίξετε 2-3 καρτέλες στον browser!

Επίσης η προσθήκη μνήμης και SSD, είναι must για να δείτε κάποια διαφορά, η αντικατάσταση του λειτουργικού από μόνη, δεν αρκεί (κι αυτό γιατί οι σύγχρονες ιστοσελίδες και browsers, καταβροχθίζουν την μνήμη, ανεξαρτήτως λειτουργικού!).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rhtoras είπε

Βασικά έχεις δίκιο.Είμαι oldschool και μπερδεύτηκα.Είναι Intel core 2 duo.Λες λοιπόν να του πετάξω έξτρα μνήμες ram?

Νομίζω πως οι τωρινές ram δεν κάνουν σε εκείνα τα μηχανήματα σωστά?

Κάπου διάβασα πως τα Linux έχουν θέμα με τους ssd.Ισχύει?

Και αν όχι,θα μου πρότεινες-ή κάποιος άλλος αν ξέρει-να βάλω έναν ssd να κάνω το μηχάνημα να φυσάει?

Αν έχεις core 2 duo χρειάζεσαι ddr2 μνήμες(μπες στο bios και δες για σιγουριά γιατί κάποιες μητρικές νεότερες υποστήριζαν και ddr3).

Είναι πάμφθηνες βάλε σύνολο τουλάχιστον 4GB (τσέκαρε την μητρική σου πόσα slot έχει και πόσο μπορεί να πάρει max).

Το καλύτερο upgrade που μπορείς να κάνεις είναι ένας ssd.

έχω laptop απο το 2009 με c2d SL9400 (1,9ghz) 4GB ddr2 ram και ssd με xfce διανομές και είναι εντελός usable για browsing, office, light programming κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...