Προς το περιεχόμενο

Αργό linux mint, πως γίνεται;;;


Piterakos83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελευταία ψαχνόμουν να μεταπηδήσω από τα win 10 σε linux mint στο παλιό μου pc που χρησιμοποιώ σαν media center/ftp server.
Εγκατέστησα λοιπόν την έκδοση 18 σε παρτίσιον του ssd που έχω και τα 10άρια και όλα κομπλέ.

 

Τα specs του pc μου είναι:

Amd athlon x2 3800+ s939
Asrock 939A785GMH

3gb DDR400 ram dual channel

ssd ocz agility 3

Amd radeon HD4200 (onboard)

 

Το θέμα μου είναι ότι σαν feel μου φαίνονται πιο αργά από τα 10άρια. Μάλιστα κατάφερα να κολλήσω (freeze) το pc σε κάποια φάση που είχα ανοιχτό το chromium, το software manager και έκανα και update.

Τη διαφορά στην ταχύτητα τη διαπιστώνω ειδικά στο movie playback ταινιών, ειδικά HD.
Το system monitor δείχνει χαμηλή χρήση ram (όπως και στα 10) ~ 0,9gb αλλά ο cpu είναι πάντα 100% στο playback (λογικό) και σπάει η εικόνα.

Δεν έχω εγκαταστήσει proprietary drivers από amd για κάρτα γραφικών αλλά δεν είδα πουθενά να το ζητάει.
Καμμιά ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας η amd vga ειναι οτι χειροτερο για linux

 

μετα ελπιζω με αυτα τα specs να μην εβαλες cinnamon ,δοκιμασε καλυτερα mint xfce

 

οσο καλα κ να στησεις οποιαδηποτε διανομη linux ,οσο optimization k tweaking k να κανεις θα ειναι απο πιο αργο εως στα περιπου ιδια με τα windows 10 κυριως λογω drivers

 

παιξε λιγο με αυτο τον οδηγο αναλογως το desktop enviroment που εχεις

 

 

 

Right after the installation of Linux Mint

1. Round off your Linux Mint 18.1 Cinnamon neatly: do these 10 things first

2. Round off your Linux Mint 18.1 Mate neatly: do these 10 things first

3. Round off your Linux Mint 18.1 Xfce neatly: do these 10 things first

4. Speed up your Mint!

5. How to clean Linux Mint safely

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το xfce θα εχεις πολυ γρηγοροτερη αποκριση

 

πριν εφαρμοζεις τα tweaks κοιτα να καταλαβαινεις τι κανουν στο συστημα σου

 

ενεργοποιησε tmpfs για το /tmp k αν μπορεις για το /home/το usename σου/.cache

 

σου ειπα τι να περιμενεις ,στην καλυτερη στα ιδια περιπου με windows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί λένε ότι είναι καλύτερα τα Linux από τα windows? . Πάντως δεν είναι ελαφρύα και έχουν και αυτά τα κολλήματα τους τα χρησιμοποιώ χρόνια σε ένα υπολογιστή μου που έχει μνήμη 2 GB και δεν μπορώ να πω ότι πάει τέλεια αλλά γενικά μπουταρει πιο εύκολα πιστεύω όταν ανοίγει από τα windows και κολλάει και η αναπαραγωγή βίντεο. Ένα άλλο σπαστικό είναι η υποστήριξη flash που δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, πχ προσπαθώ να φορτώσω την σελίδα του ρυθμού, 949 και δεν μπορώ. YouTube μπορώ κανονικά να δω.αλλά γενικά άλλες σελίδες με flash δεν μπορώ να μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο και το flash δεν έχουν σχέση με το λειτουργικό, αλλά με την υποστήριξη από τις ανάλογες εταιρείες, είναι δηλαδή θέμα drivers.

 

Το flash είναι proprietary και για την μη σωστή λειτουργία του ευθύνεται η Adobe. Όμως σε κάθε περίπτωση είναι ανεπιθύμητο και καλώς να εξαφανισθεί από τον πλανήτη να ησυχάσουμε. Και στα Win κάποιες φορές εμφανίζει/εμφάνιζε προβλήματα.

 

Επίσης, όπως είπε ο φίλος παραπάνω, Amd = ό,τι χειρότερο για Linux, καθώς δεν βγάζει καθόλου ή δεν βγάζει καλούς drivers για linux.

 

Άλλη παρατήρηση, δεν είναι όλες οι διανομές linux ίδιες, ούτε υπάρχει μόνο ένα γραφικό περιβάλλον (desktop). Από τα πιο βαριά περιβάλλοντα είναι το KDE και το Cinammon, ενώ από τα πιο ελαφριά το Xfce (το αγαπημένο μου), LXDE, LXQt, επίσης υπάρχουν και άλλα πιο λιτά ακόμα, που ανασταίνουν πολύ παλιά PC, τρέχουν ακόμα και σε Pentium με 256 MB μνήμη.

 

Άρα ο χρήστης ενημερώνεται και βάζει μια διανομή κατάλληλη για το hardware του και για τη χρήση που θέλει.

 

Πάντως εμένα το Netbook μου Sony Vaio, στο οποίο γράφω αυτή τη στιγμή και το οποίο έχει επεξεργαστή AMD E-350 με ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών, με Linux Mint 18.1 Xfce, πάει σφαίρα, και δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση με Win, είναι δηλαδή πολύ γρηγορότερο με το Mint. Πάνω του τα δοκίμασα όλα, είχε μαμίσια Win7, στην πορεία του χρόνου του έβαλα 8, 8.1, τα 10άρια που δοκίμασα πετάχτηκαν την ίδια μέρα διότι ΔΕΝ είχαν driver γραφικών (σας θυμίζει κάτι αυτό; ), και τώρα είμαι ευτυχής με την... Μέντα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί λένε ότι είναι καλύτερα τα Linux από τα windows? . Πάντως δεν είναι ελαφρύα και έχουν και αυτά τα κολλήματα τους τα χρησιμοποιώ χρόνια σε ένα υπολογιστή μου που έχει μνήμη 2 GB και δεν μπορώ να πω ότι πάει τέλεια αλλά γενικά μπουταρει πιο εύκολα πιστεύω όταν ανοίγει από τα windows και κολλάει και η αναπαραγωγή βίντεο. Ένα άλλο σπαστικό είναι η υποστήριξη flash που δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, πχ προσπαθώ να φορτώσω την σελίδα του ρυθμού, 949 και δεν μπορώ. YouTube μπορώ κανονικά να δω.αλλά γενικά άλλες σελίδες με flash δεν μπορώ να μπω.

 

το Linux μπορει να παιξει με αναλογες διανομες κ σε αρχαια μηχανακια με λιγη μνημη ,πχ pentium 4 με μνημη 512mb ,τα 10 αρια για να παιξουν θελουν μινιμουμ 2πυρηνο κ 2 gb ram νομιζω

 

απο εκει κ περα τα πλεονεκτηματα ειναι οτι εχεις απολυτο ελεγχο του μηχανηματος σου αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις ,φαση παταω ενα κουμπι κ βγαινει η χοντρη δεν παιζει

 

δεν σε παρακολουθει ουτε παλευεις με το λειτουργικο σου

 

κ διαφορα αλλα γνωστα σε οποιον εχει ασχοληθει με λινουξακι εστω κ λιγο

 

 

 

οι διαφορες στην αποδοση ειναι καθαρα θεμα drivers ,οι κατασκευαστες προφανως λογω μεριδιου των win στην αγορα γραφουν τους οδηγους των συσκευων τους για αυτα

 

στο linux οι drivers τις περισσοτερες φορες ειναι γραμμενοι απο χρηστες οι οποιοι δεν εχουν προσβαση στα datasheets των κατασκευαστων

 

ps η ms εχει κανει καλη δουλεια στα win απο πλευρας optimization ,παρολα τα spy tasks k πολυ αλλο bloat που τρεχει απο πισω ,εφαρμοζουν πχ συσμπιεση στην κατειλημμενη μνημη που ειναι αδρανης για καμποσο διαστημα με εξυπνους αλγοριθμους ,εφαρμοζουν dns caching

 

στο linux υπαρχουν παρομοιες τεχνικες αλλα θα πρεπει να τις εφαρμοσει ο χρηστης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα με τα βιντεο, ψαξε πως θα ενεργοποιησεις το vaapi στον media player που χρησιμοποιεις, ωστε να χρησιμοποιει την καρτα για την αναπαραγωγη και οχι την cpu.
Φανταζομαι ειναι ενεργοποιημενο το vaapi για την καρτα σου... Για να το δεις, θα βαλεις το vainfo, θα το τρεξεις σε ενα τερματικο και θα πρεπει να βγαλει κατι σαν αυτο

https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_video_acceleration#Verifying_VA-API

Για το θεμα με το βαρυ λινουξ.
Καπου στο φορουμ κυκλοφορει ενα δικο μου screenshot απο ubuntu, εγκατεστημενο με network installation, και με εγκατεστημενο το ελαχιστο δυνατο kde, το οποιο πιανει ~200ΜΒ on boot, αριθμος που για ubuntu με kde ειναι ΠΟΛΥ καλος!
Απο τα 200ΜΒ μεχρι το 1GB που ειναι η μεση καταναλωση on boot μιας ετοιματζιδικης διανομης ειναι 800Μβ που καταναλωνονται σε σαβουρα οπως pulseaudio, baloo, network manager, plymouth, bluetooth daemon και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα. Καποια απο αυτα κανουν το συστημα πιο ευχρηστο, πχ network manager, γιατι ειναι μαζοχισμος να ρυθμισιες μια ασυρματη συνδεση χωρις network manager/wicd/connman, και αλλα απλα παραμενουν αχρηστα, πχ plymouth. Και καποια αλλα, πχ pulseaudio, ειναι αναγκαια γιατι οι devs του εκαστοτε desktop enviroment κανουν την ταδε εφαρμογη να δουλευει μονο με αυτα (το εικονιδιο του ηχου στο πανελ του gnome και του kde απαιτει pulseaudio).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καταναλωσεις που αναφερεις ισχυουν σε de βαρυτερα του cinnamon ,το xfce πχ που ειναι η mainstream επιλογη των περισσοτερων διανομων με ολα τα καλουδια φορτωμενο δεν παει πανω απο 350-400mb ram

 

επισης με το που τρεξεις κανα 2-3 εφαρμογες οι οποιες θα φορτωσουν τις εξαρτησεις τους στην μνημη πρακτικα οι τεραστιες διαφορες αναμεσα στα de εξαλειφονται

 

δεν ειναι ομως θεμα μνημης η υστερηση σε αποδοση του linux ,πχ σε ολα τα de με το που απενεργοποιησεις τα εφε η αποκριση βελτιωνεται δραματικα

 

οσοι ενδιαφερονται για tweaking k optimization προτεινω

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Improving_performance

 

 

ενδεικτικα αναφερω

 

πχ pdnsd για dns caching

 

irqbalance για πολυπηρηνους επεξεργαστες

 

preload για readahead caching

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο νέος χρήστης που έρχεται απο windows δεν γνωρίζει ούτε τι σήμαινει de ούτε tweaking και πολύ πιθανόν δεν τον ενδιαφέρει κιόλας, όταν βάζουμε τέτοιες έννοιες αποτρέπουμε τον νέο χρήστη windows να κάνει την μετάβαση.

 

Για τον λόγο αυτό προτείνουμε xfce ετοιματζίδικη διανομή, και 2-3 βασικά πράγματα π.χ swap σε περίπτωση λίγης μνήμης κ.τ.λ

Κατα τα αλλά συμφωνώ με τα παιδιά όπως τα είπανε.

 

@piterakos83 και johnymegarythmos

Έστω ότι έχω απο τα πιο ελαφριά de, ας πούμε openbox και ανοίγω 3-4 καρτέλες στον περιηγητή ανοίγω software manager, updates, παιδιά λογικό είναι να κολλήσει.

Και εγώ τρέχω bunsenlabs σε pentium 4 d524, με 1gb ram αλλά ξέρω τι να περιμένω. Δεν γίνεται να μεταμορφωθεί σε i5 επειδή τρέχει Linux.

 

Φιλικά Χάρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 30/3/2017 στις 1:00 ΜΜ, tuxpower είπε

Επειδή ο νέος χρήστης που έρχεται απο windows δεν γνωρίζει ούτε τι σήμαινει de ούτε tweaking και πολύ πιθανόν δεν τον ενδιαφέρει κιόλας, όταν βάζουμε τέτοιες έννοιες αποτρέπουμε τον νέο χρήστη windows να κάνει την μετάβαση.

Για τον λόγο αυτό προτείνουμε xfce ετοιματζίδικη διανομή, και 2-3 βασικά πράγματα π.χ swap σε περίπτωση λίγης μνήμης κ.τ.λ

Κατα τα αλλά συμφωνώ με τα παιδιά όπως τα είπανε.

@piterakos83 και johnymegarythmos

Έστω ότι έχω απο τα πιο ελαφριά de, ας πούμε openbox και ανοίγω 3-4 καρτέλες στον περιηγητή ανοίγω software manager, updates, παιδιά λογικό είναι να κολλήσει.

Και εγώ τρέχω bunsenlabs σε pentium 4 d524, με 1gb ram αλλά ξέρω τι να περιμένω. Δεν γίνεται να μεταμορφωθεί σε i5 επειδή τρέχει Linux.

Φιλικά Χάρης.

Eγώ είχα  ένα pc του 2007 με pentium 4 τετραπύρηνο και 2 gb ram που από (s)vista με τα χρόνια του έβαλα xp και επειδή σερνόταν του έβαλα πριν λίγες ώρες linux mint cinammon.

Για να το αναζωογονήσω μιας και γενικά είναι πολύ ταλαιπωρημένο pc.

Δεν μπορώ να πώ ο,τι πάει σφαίρα και από όσο είδα μπορεί να κολλήσει αλλά όλα φτιάχνονται αν ξέρεις το πώς.Για την ελαφριά χρήση που το θέλω internet,δακτυλογράφηση και μουσική νομίζω είμαι ικανοποιημένος.

Καλύτερα λές να έβαζα τα xfce?

Επίσης τι εννοείς ετοιματζίδικη διανομή?Μια δεν είναι η διανομή linux mint?

Επίσης με το swap τι ακριβώς εννοείς?

Ξέρω μπορώ να ψάξω στο google αλλά μια και μεταφέρω την εμπειρία μου είπα να το ρωτήσω.

 

 

υ.γ. Το linux για κάποιον χρήστη με συγκεκριμένες απαιτήσεις όπως εγώ και ένα παλιο μηχάνημα μπορεί να αποδειχθεί σωτήριο.Και καταλήγω πως μου αρέσει σαν πρώτη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν χρησιμοποιείς vlc για την αναπαραγωγή τσέκαρε και το smplayer. Σε ένα παρόμοιο- χειρότερο σύστημά μου που χάλαγε η εικόνα σε υψηλές αναλύσεις στον vlc στον smp έπαιζαν κανονικά. Νομίζω βέβαια πως γενικότερα τα ανωτέρω σχόλια θα αποδειχτούν αποτελεσματικότερα.

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, rhtoras είπε

Eγώ είχα  ένα pc του 2007 με pentium 4 τετραπύρηνο και 2 gb ram που από (s)vista με τα χρόνια του έβαλα xp και επειδή σερνόταν του έβαλα πριν λίγες ώρες linux mint cinammon.

Για να το αναζωογονήσω μιας και γενικά είναι πολύ ταλαιπωρημένο pc.

Δεν μπορώ να πώ ο,τι πάει σφαίρα και από όσο είδα μπορεί να κολλήσει αλλά όλα φτιάχνονται αν ξέρεις το πώς.Για την ελαφριά χρήση που το θέλω internet,δακτυλογράφηση και μουσική νομίζω είμαι ικανοποιημένος.

Καλύτερα λές να έβαζα τα xfce?

Επίσης τι εννοείς ετοιματζίδικη διανομή?Μια δεν είναι η διανομή linux mint?

Επίσης με το swap τι ακριβώς εννοείς?

Ξέρω μπορώ να ψάξω στο google αλλά μια και μεταφέρω την εμπειρία μου είπα να το ρωτήσω.

υ.γ. Το linux για κάποιον χρήστη με συγκεκριμένες απαιτήσεις όπως εγώ και ένα παλιο μηχάνημα μπορεί να αποδειχθεί σωτήριο.Και καταλήγω πως μου αρέσει σαν πρώτη εικόνα.

βασικά ανέστησες ένα thread απο το 2017  :)

Pentium του 2007 και τετραπύρηνος δεν υπάρχει..  -μήπως εννοείς intel c2q;-

Ναι είναι καλύτερα να βάλεις xfce. π.χ https://linuxmint.com/edition.php?id=266

Με το swap εννοώ να φτιάξεις ένα partition swap με την διπλή μνήμη απο όσο έχει το μηχάνημα σου.

Επίσης τσέκαρε τις αγγελίες τα στικάκια των 2GB DDR2 είναι φθηνά-γύρω στο 5 ευρω και πρόσθεσε ram.

 

Επεξ/σία από tuxpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2019 στις 4:34 ΜΜ, tuxpower είπε

βασικά ανέστησες ένα thread απο το 2017  :)

Pentium του 2007 και τετραπύρηνος δεν υπάρχει..  -μήπως εννοείς intel c2q;-

Ναι είναι καλύτερα να βάλεις xfce. π.χ https://linuxmint.com/edition.php?id=266

Με το swap εννοώ να φτιάξεις ένα partition swap με την διπλή μνήμη απο όσο έχει το μηχάνημα σου.

Επίσης τσέκαρε τις αγγελίες τα στικάκια των 2GB DDR2 είναι φθηνά-γύρω στο 5 ευρω και πρόσθεσε ram.

Βασικά έχεις δίκιο.Είμαι oldschool και μπερδεύτηκα.Είναι Intel core 2 duo.Λες λοιπόν να του πετάξω έξτρα μνήμες ram?

Νομίζω πως οι τωρινές ram δεν κάνουν σε εκείνα τα μηχανήματα σωστά?

Κάπου διάβασα πως τα Linux έχουν θέμα με τους ssd.Ισχύει?

Και αν όχι,θα μου πρότεινες-ή κάποιος άλλος αν ξέρει-να βάλω έναν ssd να κάνω το μηχάνημα να φυσάει?

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...