Προς το περιεχόμενο

Υποστηριζεται αυτη η καρτα ηχου απο Linux?


nostos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα linux-αδες!

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

Εχω ξεκινησει να υλοποιω ενα project αυτες τις μερες, στην ουσια θελω να στησω ενα "All In One" embedded linux box με εγκατεστημενο LEDE σε router.

 

Το router στην αρχη θα εχει εναν δισκο συνδεδεμενο για file sharing (samba) και επειδη πολλα απο τα αρχεια που θα διαμοιραζονται στο δικτυο ειναι mp3, θελω να συνδεσω μια καρτα ηχου στην θυρα USB του router ωστε να εχω την δυνατοτητα να παιζω mp3 απο κονσολα (με mpg123) οποτε θελω αλλα και να μεταφερω τον ηχο μεσω του δικτυου με pulseaudio ή mpd.

 

Εχω δει και με ενδιαφερει αυτη:

TerraTec Aureon Dual USB

 

Η ερωτηση λοιπον ειναι αν η  υποστηριζεται απο Linux (πυρηνα 4αρη).

 

Με ενδιαφερει η συγκεκριμενη μαρκα/εταιρια γιατι την ξερω πολλα χρονια και ξερω οτι εχει παραδοση στον ηχο.

 

Με λιγο googling βλεπω οτι εχει C-Media τσιπακι, αλλα δεν μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες και μια αξιοπιστη πηγη για το αν θα δουλευει απροβληματιστα σε Linux.

 

Δεν με απασχολει να χασω 20-25 ευρω απο μια αποτυχημενη αγορα, με ενδιαφερει περισσοτερο να μην χασω αδικα χρονο.

 

Καθε βοηθεια δεκτη!

Ευχαριστω και σορρυ για το μακροσκελες ποστ! :X ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατα ενα lspci -l Και δες ακριβως το chipset της καρτας ηχου και καντο google η στειλε μου ενα πμ με τα αποτελεσματα να σε βοηθησω αν θες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω την καρτα γι'αυτο και ρωταω πριν κανω καποια αγορα.

Αν την ειχα, θα την ειχα δοκιμασει ηδη και θα ηξερα αν δουλευει ok.

 

Επισης, μαλλον λογω κεκτημενης ταχυτητας, lsusb εννοεις φανταζομαι. :)

Thank you anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα πρωτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα και αν σε καλυπτουν τοτε οι ειδικοι προτινουν αυτη την καρτα.

Behringer U-Control UCA222

https://www.skroutz.gr/s/7612738/Behringer-U-Control-UCA222.html?keyphrase=Behringer+U-Control+UCA222

 

 

ριξε και μια ματια εδω

Asus Xonar U3

https://www.skroutz.gr/s/339905/Asus-Xonar-U3.html?keyphrase=Asus+Xonar+U3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Xonar με ενδιαφερει καθως ειναι μικρη σε μεγεθος και ψαχνω τετοιο form!

 

Κατεβασα τους drivers της για Windows και βλεπω οτι και αυτη C-Media τσιπακι φοραει.

https://s13.postimg.org/w8ovpoo07/xonar.png

 

Την κραταω στα υποψιν!

Thank's και αν υπαρχει αλλη προταση, καλοδεχουμενη! :)

 

Edited:

 

Βασικα, μου γεννηθηκε μια απορια τωρα...

 

Αν βγαλουμε τις creative που ειναι μια κατηγορια απο μονες τους, και τις Realtek που παιζουν στα ετοιμα συστηματα, εκτος απο την C-Media υπαρχει αλλη εταιρια που να κατασκευαζει audio chips??? Δεν εννοω επαγγελματικα και πανακριβα συστηματα, αλλα φθηνα, αντε medium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω παρα πολυ καλη εμπειρια με μια Asus Xonar DGX 5.1

Σε μια ερευνα αγορας που ειχα κανει πριν περιπου 3 χρονια σχετικα με καρτα ηχου 5.1 οι αναφορες ελεγαν οτι η Asus υποστηριζεται καλυτερα στο Λινουχ ενω αντιθετα η TerraTec ειναι μεγαλη μανουρα.

 

H συγκεκριμενη Xonar U3 που προτεινω πιο πανω υποστηριζεται πληρως στο Λινουχ απ τον πυρηνα 2.6.31 και νεωτερο.

https://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Vendor-Asus

 

Στο Amazon οι χρηστες αναφερουν οτι δουλευει αψογα σε Mint 17.2/Ubuntu 14.04 με δυνατοτητα ρυθμισης της εντασης και SPDIF on/off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, να ενημερωσω σχετικα με το θεμα...

Πηρα το ρισκο και αγορασα την TerraTec, η οποια δουλευει μια χαρα σε LEDE απλα δεν ειμαι ευχαριστημενος με την ποιοτητα του ηχου (βγαζει περισσοτερο μπασο απ'οτι θελω) οποτε μαλλον θα παρω και μια Xonar. Η καρτουλα ειναι συνδεδεμενη με mini HiFi συστημα, οποτε το μπασο δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ρυθμισεων.

Οσον αφορα το project... ολοκληρωθηκε και αυτο το κομματι και γουσταρω πολυ!
Ακουω μουσικη απο το router! :D

Μονο που πρεπει να γορασω κανα router της προκοπης γιατι τουτο 'δω σουρνεται! :lol:

 

Δεν ασχοληθηκα με pulseaudio γιατι μου φανηκε πολυπλοκο, εστησα απλα τον mpd, ρυθμισα το conf αρχειο, εφτιαξα την δομη των φακελων που ηθελα και αυτο ηταν ολο.

 

Για οποιον ενδιαφερεται να στησει τον mpd ειτε σε LEDE ειτε σε PC, μπορω να τον βοηθησω αν και ειναι πολυ ευκολο και δε νομιζω οτι χρειαζεται ιδιαιτερες γνωσεις. Αφηνω τα παρακατω screenshots, ετσι να υπαρχουν για... tease! :devil:

lsusb:

mpd1.png

 

alsamixer:

mpd2.png

 

mpd listening to port 6600:

mpd3.png

 

shared folder:

mpd4.png

 

mpd windows client connected to 192.168.1.1 port 6600:

mpd5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...