Προς το περιεχόμενο

Dual boot με Windows 10


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, δεν ειμαι σχετικος με τα Ubuntu αλλα θα ηθελα ενω εχω εγκατεστημενα τα Windows 10 να βαλω ταυτοχρονα με dual boot διχως να κανω format τα windows αν ειναι δυνατον καποια διανομη Linux ευχρηστη (απ'οσο τσεκαρα η καλυτερη ειναι τα Ubuntu). Μπορει να γινει αυτο; Τι βηματα να ακολουθησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται, εύκολο είναι με τα UBUNTU. Γράψε τα σε ένα CD η USB και κάνε boot από εκεί. Θα σε ρωτήσει αν θέλεις απλά να το δοκιμάσεις η να τα εγκαταστήσεις. Καλύτερα δοκίμασε τα λίγο πρώτα να τα δεις αν σου αρέσουν (δεν θα γίνουν εγκατάσταση, θα φορτώσουν στην RAM. Δηλαδή όταν σβήσεις τον υπολογιστή θα είναι σαν να μην τα έβαλες ποτέ.)

 

Αν αποφασίσεις να τα κάνεις εγκατάσταση θα επιλέξεις εγκατάσταση και θα ακολουθήσεις τα βήματα, είναι εύκολο τα κάνουν αυτόματα όλα... θα δουν ότι έχεις windows σε κάποιο σημείο και θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να κρατήσεις και τα windows και τα ubuntu.

 

Ξεκίνησε το και ότι απορίες έχεις ρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερη δεν υπάρχει.

Καλύτερη,για εσένα,ναι.

Τσέκαρε στο συσωλήνα τις Mint cinnamon/mate,ElementaryOS,Lxle,Ubuntu,ZorinOS,όλες εύκολες για αρχάριους,και κατέβασε όποια σου αρέσει σε .iso,από το εκάστοτε σάιτ.

 

Κατέβασε και κάποιο πρόγραμμα για bootable usb ,όπως το unetbootin ή το rufus,και κάψ΄το σε στικάκι 8γβ.

Βάλε από το bios να φορτώνει το στικάκι πρώτα στο boot order,και διάλεξε εγκατάσταση mint π.χ.,καi παράλληλα με windows.

Kαι..αυτά...σε 5-10 λεπτά θα τρέχεις linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Να ρωτησω κατι τελευταιο. Σε περιπτωση που θελω μετα να τα απεγκαταστησω γινεται ευκολα και ανωδυνα; Επισης Ολες οι εκδοσεις που προτεινε ο IT chef μπορουν να γινουν δοκιμη πρωτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς είσαι αρχάριος ξεκινά με ubuntu κατέβασε το .iso γραψτο σε ένα USB stick με το Rufus και κάνε boot aπο τo usb stick.

Θα δεις επιλογή install alongside windows 10. Και προχωράς.

 

 

 

Αν πάλι δεν θες να εγκαταστάσεις τίποτα διαλέγεις την επιλογή Try ubuntu που θα σου βγάλει στην αρχή.

 

Τσέκαρε για αρχή το Ubuntu και αν δεν σου αρέσει η φιλοσοφία πας σε άλλο Desktop environment. Αλλά για αρχή μην ψαχτείς με πολλά γιατί θα μπερδευτείς με DE, Rolling releases, lts, και θα τα παρατήσεις.

post-260693-0-16741600-1490179201_thumb.jpeg

post-260693-0-96113200-1490179212_thumb.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το unity λέτε θα του αρέσει ;

Καλύτερα δεν θα ήταν xfce ;

Για παράδειγμα mint xfce ;

Κοίταξε για μένα το xfce καλύτερο είναι. Ακόμα καλύτερο είναι το openbox. Αλλά θεωρώ ότι ένας χρήστης που έρχεται απο windows θα θέλει εύκολα μενού, τα πάντα στο πιάτο δηλαδή, και ας κατηγορούν μερικοί ότι χρειάζονται master για να παραμετροποιησουν το λειτουργικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε για μένα το xfce καλύτερο είναι. Ακόμα καλύτερο είναι το openbox. Αλλά θεωρώ ότι ένας χρήστης που έρχεται απο windows θα θέλει εύκολα μενού, τα πάντα στο πιάτο δηλαδή, και ας κατηγορούν μερικοί ότι χρειάζονται master για να παραμετροποιησουν το λειτουργικό ;)

Το unity δεν έχω ακούσει να άρεσε σε κανέναν που μόλις πήγε σε linux από παράθυρα.

Και εμένα δεν μου αρέσει .

Το cinamon του mint , είναι πιο αποδεκτό πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα σπίτι και ξεκίνησα... Κατέβασα το image από Ubuntu. Με το Rufus το έβαλα σε usb. Αλλά δεν γίνεται Install. Τράβηξα και φώτο. Μου βγάζει την επιλογή για Install ή try (φώτο 1). Αν πατήσω install πριν βγάλει την μωβ εικόνα με το logo Ubuntu βγάζει κάποια γράμματα στα γρήγορα (φώτο 2) και μετά την μωβ οθόνη βγάζει μόνιμα άσπρα γράμματα και εκεί κολλάει (φώτο 3).

post-156677-0-70534200-1490193573_thumb.jpg

post-156677-0-94577800-1490193728_thumb.jpg

post-156677-0-80512900-1490193821_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο υπολογιστής σου είναι 32 bit και η έκδοση ubuntu που κατέβασες είναι αρχιτεκτονικής 64 bit ;

Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει

 

Πριν "κάψεις" το iso της διανομής σε DVD ή USB stick έκανες έλεγχο  για την αρτιότητά του (MD5 ή SHA256)

 

Μιας και είσαι αρχάριος σε linux λειτουργικά ,θα σου πρότεινα να βάλεις την διανομή  Mint Mate ή Cinnamon καθώς όλα δουλευουν σχεδον αμέσως και δεν ψάχνεις για codecs -drivers κλπ

 

Επίσης μην πατήσεις install αλλά Try without installing , μην ξεκινήσει ο εγκαταστάτης και χάσεις τίποτε αρχεία που χρειάζεσαι (αν και σε ρωτάει αν θέλεις να κρατήσεις αν έχεις καποιο λειτουργικό σύστημα από πριν).

 

Καλού κακού,πριν ξεκινήσεις  κάνε ένα  backup σε αρχεία-φακέλους  που χρειάζεσαι (ποτέ δεν ξέρεις ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα σπίτι και ξεκίνησα... Κατέβασα το image από Ubuntu. Με το Rufus το έβαλα σε usb. Αλλά δεν γίνεται Install. Τράβηξα και φώτο. Μου βγάζει την επιλογή για Install ή try (φώτο 1). Αν πατήσω install πριν βγάλει την μωβ εικόνα με το logo Ubuntu βγάζει κάποια γράμματα στα γρήγορα (φώτο 2) και μετά την μωβ οθόνη βγάζει μόνιμα άσπρα γράμματα και εκεί κολλάει (φώτο 3).

Μερικές φορές θέλει αρκετή ώρα να bootαρει. Άφησε το για 5-6 λεπτά στην μοβ οθόνη που λες και περίμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μένει στην μωβ οθόνη. Βγαζει μετά από μισό λεπτό μαύρη οθόνη με γράμματα της 3ης φώτο που ανέβασα. Έχω 64bit και γενικώς είναι Gaming PC με SSD και 8GB gpu κτλ.. Δεν έχω θέμα με ταχύτητα. Έβαλα να κατέβει η Mint Mate και βγήκα. Όταν γυρίσω σπίτι θα δοκιμάσω εκείνη την έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανεις οτιδηποτε παρε ενα backup τα αρχεια σου.

Mετα αφιερωσε λιγο χρονο και διαβασε προσεκτικα ενα αναλυτικο οδηγο εγκατατασης στα Ελληνικα

 

Εγκατάσταση Linux Mint μαζί με τα Windows

https://www.pcsteps.gr/29041-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-linux-mint/

 

 

αν σε βολευει και στα Αγγλικα

How To Install Linux Mint 18 Alongside Windows 10 (UEFI)

http://www.everydaylinuxuser.com/2016/04/how-to-install-linux-mint-alongside.html

 

 

 

How to install Linux Mint 18.1 alongside Windows

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/mint-install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...