Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη τριποδου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

  Με λενε Σταυρο και ειναι τωρα σχεδον 3 μηνες που πηρα την Nikon D3300 και νομιζω εχει ερθει η ωρα για να παρω ενα τριποδο. Μετα απο αρκετα ψαξιμο εχω καταληξει σε δυο τριποδα.

 

1)Dorr King 3570 

http://www.mdigitalphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=7020

 

και το 

2) Polaroid Tripod 72 

https://www.you.gr/eikona-ichos/fotografia/tripoda/tripodo-polaroid-tripod-72-mayro

 

 

  Οι πιο σχετικοι περι του θεματος θα μου πειτε να δωσω περισσοτερα λεφτα για να παρω ενα τριποδο καλυτερης ποιοτητας αλλα αυτη τη στιγμη μπορω να διαθεσω πανω κατω στα 50Ε. αν εχετε να προτεινεται εσεις καποιο θα το εκτιμουσα. Επισης μια ερωτηση που μπορει να φανει χαζη, ειμαι περιπου στο 1,80 αν το τριποδο ας πουμε ειναι στο 1,60 δεν θα με κουραζει να σκυβω? δεν θα ηταν καλυτερο να ηταν και αυτο στο 1,80? αυτα, ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α)Μην πάρεις κανένα από τα 2.Ειναι κάκιστες επιλογές.

Τα φθηνά hama θα είναι εφάμιλλα->http://www.e-shop.gr/hama-4162-star-62-tripod-p-PER.566731.

 

Και προφανώς δεν σου προτείνω το hama ως "καλό" απλά μόλις καταλάβεις τι γίνετε και τι χρειάζεσαι από ένα τρίποδο προφανώς και θα το πετάξεις, απλά με το hama θα χασεις λιγότερα χρηματα.

 

Β)1.60 είναι οκ για το ύψος σου μιας και μπαίνει από πάνω η μηχανή(βάλε 6-8 πόντους+) και επιπλέων το μάτι σου δεν θα ναι στο 1.80..

 

Αλλά να ξέρεις ότι δεν θα το βάζεις πάντα σε αυτό το ύψος μιας και πιθανότατα να μην εξυπηρετεί την σύνθεση σου.

 

Γ) Να ξέρεις ότι αγορά ενός σωστού τρόπου είναι τρομερά σύνθετη επιλογή.3 έχω αγοράσει και κανένα δεν θεωρω πως είναι ιδανικό.

 

Δ)Ως μπουσουλα όταν κοιτάς για τριποδο->

Να έχει κεφαλή "ball head" και όχι "panhead".

Να είναι μεταλλική η κεφαλή του.

Να είναι ανεξάρτητα τα πόδια του και να μπορει να ρυθμιστεί το καθένα σε διαφορετική κλίση.

 

Καλό είναι να έχει και γαντζακι να κρέμας την τσάντα σου.

 

 

Και ανάλογος την χρήση που θέλεις να κάνεις να είναι είτε μικρό/ελαφρύ(συνηθως 4 τμήματα στο κάθε πόδι) είτε μεγάλο και στιβαρο 3 ή ακόμα και 2 τμήματα σε κάποιες περιπτώσεις).

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ballhead εαν βρει φθηνό θα ειναι πολυ λιγότερο σταθερό απο ενα φθηνό panhead ομως. Οποτε σε ballhead παμε σε αλλη κατηγορια τιμής.

 

Απο εκει και μετα ειναι εξαιρετικο ρισκο να παρεις τριποδο που δεν το ξερεις χωρις να το δεις απο κοντα. Εαν πας και δεις 6-7 απο διαφορες κατηγορίες τιμής θα καταλάβεις αμεσα την διαφορά σε στιβαρότητα αναμεσά τους κατι που ειναι ουσιαστικο χαρακτηριστικο. Μετα θα δεις οτι θα ξεχωριζεις πιο ευκολα τα καλα απο τα κακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)Μην πάρεις κανένα από τα 2.Ειναι κάκιστες επιλογές.

Τα φθηνά hama θα είναι εφάμιλλα->http://www.e-shop.gr/hama-4162-star-62-tripod-p-PER.566731.

 

Και προφανώς δεν σου προτείνω το hama ως "καλό" απλά μόλις καταλάβεις τι γίνετε και τι χρειάζεσαι από ένα τρίποδο προφανώς και θα το πετάξεις, απλά με το hama θα χασεις λιγότερα χρηματα.

 

Β)1.60 είναι οκ για το ύψος σου μιας και μπαίνει από πάνω η μηχανή(βάλε 6-8 πόντους+) και επιπλέων το μάτι σου δεν θα ναι στο 1.80..

 

Αλλά να ξέρεις ότι δεν θα το βάζεις πάντα σε αυτό το ύψος μιας και πιθανότατα να μην εξυπηρετεί την σύνθεση σου.

 

Γ) Να ξέρεις ότι αγορά ενός σωστού τρόπου είναι τρομερά σύνθετη επιλογή.3 έχω αγοράσει και κανένα δεν θεωρω πως είναι ιδανικό.

 

Δ)Ως μπουσουλα όταν κοιτάς για τριποδο->

Να έχει κεφαλή "ball head" και όχι "panhead".

Να είναι μεταλλική η κεφαλή του.

Να είναι ανεξάρτητα τα πόδια του και να μπορει να ρυθμιστεί το καθένα σε διαφορετική κλίση.

 

Καλό είναι να έχει και γαντζακι να κρέμας την τσάντα σου.

 

 

Και ανάλογος την χρήση που θέλεις να κάνεις να είναι είτε μικρό/ελαφρύ(συνηθως 4 τμήματα στο κάθε πόδι) είτε μεγάλο και στιβαρο 3 ή ακόμα και 2 τμήματα σε κάποιες περιπτώσεις).

 

  Γεια σου φιλε μου, ευχαριστω παρα πολυ για να την απαντηση σου και τις συμβουλες. Ειναι ακριβως ετσι οπως το μου ειπες εσυ και πολλοι αλλοι, πρεπει να ξεκινησες πρωτα με καποιο φθηνο και σχετικα καλο για "δοκιμη" ωστε να δεις τι πραγματικα σε ικανοποιει για να μπορεις να παρεις καποιο καλυτερο τριποδο.

 

 Θα παρω μαλλον το Hama που μου προτεινες, εχει πολυ καλες κριτικες, vale for mone δηλαδη.

Σε ballhead εαν βρει φθηνό θα ειναι πολυ λιγότερο σταθερό απο ενα φθηνό panhead ομως. Οποτε σε ballhead παμε σε αλλη κατηγορια τιμής.

 

Απο εκει και μετα ειναι εξαιρετικο ρισκο να παρεις τριποδο που δεν το ξερεις χωρις να το δεις απο κοντα. Εαν πας και δεις 6-7 απο διαφορες κατηγορίες τιμής θα καταλάβεις αμεσα την διαφορά σε στιβαρότητα αναμεσά τους κατι που ειναι ουσιαστικο χαρακτηριστικο. Μετα θα δεις οτι θα ξεχωριζεις πιο ευκολα τα καλα απο τα κακα

  Ευχαριστω και σενα για την απαντηση σου, πιστευω οταν ερθει η ωρα να παρω καποιο καλυτερο τριποδο θα κοιταξω αν μπορεσω να το δοκιμασω απο κοντα οπως ειπες για να δω αν με βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Γεια σου φιλε μου, ευχαριστω παρα πολυ για να την απαντηση σου και τις συμβουλες. Ειναι ακριβως ετσι οπως το μου ειπες εσυ και πολλοι αλλοι, πρεπει να ξεκινησες πρωτα με καποιο φθηνο και σχετικα καλο για "δοκιμη" ωστε να δεις τι πραγματικα σε ικανοποιει για να μπορεις να παρεις καποιο καλυτερο τριποδο.

 

 Θα παρω μαλλον το Hama που μου προτεινες, εχει πολυ καλες κριτικες, vale for mone δηλαδη.

  Ευχαριστω και σενα για την απαντηση σου, πιστευω οταν ερθει η ωρα να παρω καποιο καλυτερο τριποδο θα κοιταξω αν μπορεσω να το δοκιμασω απο κοντα οπως ειπες για να δω αν με βολευει.

 

 

Πες μας πως σου φανηκε, παντως μην του εχεις πολυ εμπιστοσυνη, ειδικα σε αερα.

 

Καλη Αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε σεβασμό και χώρις ειρωνία εφόσον οι πολλοί σου είπαν να ξεκινήσεις με φθηνό τρίποδο τουλάχιστον μην απομακρυνθείς πάνω από δέκα εκατοστά όταν το χρησιμοποιείς γιατι 50€ ελπίζω να κοστίζει ο κιτ φακός που θα έχει η κάμερα πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακουω και ξανακουω το "προσεχε το φθηνο γιατι θα σου πέσει" και εχω να πω ότι το τρίποδο ειναι κάτι απλό. Εαν δεν ξέρεις να το στήνεις δεν φταίει η ποιότητα του τριποδου. Οι νέες μηχανές στην πλειοψηφία τους ειναι ελαφριες το ίδιο και οι φακοί τους.

 

Εαν δεν εχεις κάνει εντελώς λάθος αγορά (πχ να εχεις παρει τριποδο για compact σε DSLR ας πουμε) τότε εαν το στήσεις σωστά δεν πρόκειται να σου πέσει ακόμη και απο τα Lidl να είναι. Μην μου πείτε για περιπτώσεις με γκουμούτσες tele φακούς 600-800mm γιατι εαν εχεις τετοιο φακό αποκλείεται να μην ξερεις να στησεις τριποδο αλλα και αποκλειεται να μην δεν εχεις ενα τουλαχιστον αποδεκτο τριποδο. Και πάλι οποιος θελεις ας μου φερει ενα οποιοδηποτε τριποδο και ενα οποιοδηποτε φακο να του δειξω πως να τα στηνει ασφαλώς. Και φυσικά εαν δεν ξερεις να στησεις σωστα ενα τριποδο για την μηχανή σου τότε και το ποιο ακριβό να εχεις και παλι παιζει να σου πέσει.

 

Ενα καλό με ενα κακό τρίποδο εχει διαφορες στην σταθερότητα αλλα οταν λεμε σταθεροτητα μιλαμε κυριως για την σταθεροτητα κατα την χρήση της κάμερας. Για την ακριβεια μιλαμε για τις ταλαντωσεις του και οχι για το εαν πεφτει ή όχι. Εχουν διαφορες στην ευκολία και στην ακρίβεια των ρυθμισεων τους. Εχουν διαφορες στον τροπο ασφαλισης τους. Εχουν πολλες διαφορές.

 

Και ναι. Σιγουρα με ενα καλο τριποδο εχεις λιγότερο αγχος. Ξερεις οτι εαν το εχεις ασφαλίσει δεν θα "λυθει". Με το απλο και τις πλαστικες κατα βαση βιδες δεν εχεις αυτη την σιγουρια οποτε θα σφιξεις λιγο παραπανω καθε φορα και στο τελος θα χαλασουν οι βολτες και θα το πεταξεις γιατι ανταλλακτικα δεν θα υπαρχουν.

 

Φυσικά ενα βαρύ τριποδο παντα προσφερει μεγαλυτεη ασφάλεια και ποιοτητα αλλα μεταφερεται δυσκολα. Με ενα ελαφρυ κανεις συμβιβασμους αλλα μεταφερεται ευκολα.

 

Ωραια τα επαγγελματικα αλλα ως ενος σημειου κοστους για τους ερασιτεχνες. Οποιος τα εχει τα δινει φυσικα.

 

Τα ιδια ακουω καθε φορα και για τις σχαρες οροφης αυτοκινητου, τις σχαρες ποδηλατων και δεν συμαζευεται. Οχι. Δεν ειναι επικινδυνες οι πιο απλες και φθηνες. Πιο μπελαλήδικες ειναι και σου τρωνε πιο πολύ ωρα στο βαλε-βγαλε-κουμπωσε, ασφαλισε. Το ιδιο και στα τριποδα. Μια χαρα ασφαλέστατα φθηνα τριποδα μπορεις να βρεις. Θα ειναι πιο μπελαληδικα και αυτα. Θα ρυθμιζουν με μικροτερη ακριβεια. ΟΚ. Μπορουν ομως να ειναι ασφαλείς και αυτα εαν ξερεις να τα στησεις σωστα.

 

Στηνουμε εξοπλισμους τοπογραφικων οργανων χιλιαδων ευρω σε τριποδα στα βουνα και στα λαγκάδια σε φουλ ανώμαλο έδαφος. Μοναδικη φορα που μας επεσε είχαμε κανει λάθος στησιμο εμεις. Τελος. 

 

Sorry guys αλλα δεν θα συμφωνησω σε αυτο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οταν συζητας για τριποδα "polaroid","dor king" κοκ με πλαστικες κεφαλες δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Εμενα την εχει ακουσει manfrotto με πλαστικη κεφαλη (ελαφρυ βεβαια) που ελεγε max 1.5kg και εγω δεν ειχα βαλει πανω απο κιλο ποτε πανω.

Κατι weifang απο την αλλη που ειχα αγορασει για να βρισκοντε, ultra φορητα (max υψος ~1.20)δεν στηριξανε ποτε σωστα την καμερα.

Ενα αλλο μικρο τσεπης εκοψε η κεφαλη του στην πρωτη χρηση(μεταλικη υποτιθετε).

Απομιμηση "gorillapod" που εγραφε 3kg δεν κραταει mirrorless στο 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω κανα δυο noname τυχαια απο την εποχή των αναλογικών, δεν εχουν παθει τιποτε (με ελαχιστη περιστασιακη χρηση βεβαια).

 

Πλαστικες κεφαλές καθως και πλαστικοί σφικτήρες στα ποδια εννοειται οτι φθηρονται, σπανε και δεν ασφαλιζουν σωστα και απολυτα σταθερα και αποφευγονται.

 

Αλλα μιλησα για στησιμο και πεσιμο και οχι σπάσιμο.

 

Εννοειται οτι υπαρχουν πολλα τριποδα της πλακα εκει εξω που μπορει να μην κανουν ουτε για compact. Αλλα υπαρχουν και μια χαρα φθηνά που για καποιον που κανει περιστασιακη χρηση θα βολεψουν μια χαρα χωρις να του φυγουν τα λεφτα απο την τσεπη. Οπως σε καθα αγορα ομως θα πρεπει να ξερεις να κοιταξεις 2-3 σημεια πανω σε αυτα. Δεν δεχομαι οτι μονο τα ακριβα επωνυμα ειναι αξιοπιστα. Πιο λειτουργικα ναι, είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...