Προς το περιεχόμενο

Mx 895 πέθανε μετά από μελάνια από γνωστό κατάστημα.


andreas314p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 5 χρόνια τον εκτυπωτή και τον δούλευα με μελάνια από ebay 1 euro το ένα περίπου .κάποια στιγμή δεν είχα και πήγα στο πλαίσιο και πήρα το artwork με 9 ευρώ μόνο το μαύρο. Δεν πρόλαβα να κάνω 2 εκτυπώσεις και έβγαλε error b200 . Μπήκα έκανα αυτά που λέει σε διάφορα site . Καθάρισα κεφαλές τέλεια. Δούλεψε για 2 μέρες και μετά ξανά τα ίδια .Μετά έβγαζε λευκές σελίδες και στο τέλος δεν άναψε καθόλου . Ξέρει κανείς τι μπορεί να ειναι? Πως γίνεται να τσεκάρω το τροφοδοτικό? Μου είπε ένας γνωστός μου ότι μόλις έβαλε και αυτός τέτοια μελάνια χάλασε και ο δικός του. Λέτε να είναι τα μελάνια? Πόσο έχει ένα τροφοδοτικό? Τον είχα πάρει κοντά στα 200 ευρώ και ήμουν πολύ Ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβηγμένο "ακούγεται" να κάηκε τροφοδοτικό απο συμβατά μελάνια.

Παρ' όλα αυτά και ο MX320 που χρησιμοποιώ χρόνια σαν fax, ουδέποτε "είδε" ή δούλεψε με τα @work, παρά τη διαβεβαίωση των υπαλλήλων για πλήρη συμβατότητα, εγγύηση εκτυπωτή κ.λ.π. φαιδρά.

Τα μελάνια της Canon έχουν τσιπάκι και το b200 είναι συνηθισμένο πρόβλημα στους pixma και αφορά Μελάνια ή/και Κεφαλή. Ατυχώς αναφέρεται ότι πολλά συμβατά έχουν καταφέρει να βραχυκυκλώσουν τη κεντρική πλακέττα (σπανίως).

Αρχικά αφαίρεσε αμέσως το @work μελάνι που άλλαξες και τοποθέτησε το προηγούμενο (έστω και άδειο).

Τα βήματα είναι:

1. Κλείνεις διακόπτη (Power)
2. Ανοίγεις το καπάκι (όπως αν άλλαζες κεφαλές/μελάνια)
3. Ανοίγεις διακόπτη
4. Περιμένεις τα μελάνια να κινηθούν προς τα αριστερά και τα αφήνεις να φτάσουν τη μέση της διαδρομής.
5. Μόλις περάσουν τη μέση της διαδρομής και προν φτάσουν αριστερά, κλείνεις το καπάκι.
6. Αφήνεις το πολυμηχάνημα ON
7. Λογικά (αν δεν έχει κάψει κάτι) θα επανέλθει.

Πηγή: Tomshardware (δοκιμασμένη λύση απο εμένα 6-7 φορές). Αν και ποτέ δεν ήταν "νεκρό", απλά έβγαζε το μηνυμα λάθους.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πέταξα τα μελάνια τα παλιά δυστυχώς.αλλά τώρα δεν ανοίγει καθόλου . Θέλω να ξέρω μήπως είναι τροφοδοτικό αλλά δεν ξέρω πως να το δοκιμάσω . Πότε ξανά τέτοια μελάνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ατυχώς το διαπίστωσες με το χειρότερο τρόπο.

Παρ' όλα αυτά αφαίρεσε τα μελάνια μήπως και ανάψει ξανά.

Ισως βέβαια να έπρεπε να κάνεις χρήση της "εγγύησης" που παρέχει ο Εισαγωγέας (αν δεν βαριέσαι φυσικά).

Αν το πολυμηχάνημα είναι σε καλή κατάσταση γενικά, ψάξου στο ebay για πλακέττα.

Επεξ/σία από Knight of Mercy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ενώ χρησιμοποιούσα @work με τον MX850 πριν ένα μήνα έλαβα το B200 μήνυμα λάθους. Εφαρμόζω καθαρισμό της κεφαλής εξωτερικό (νερό, στέγνωμα), ο εκτυπωτής λειτουργεί για 1-2 μέρες και μετά πάλι B200. Δεν ξέρω αν πραγματικά έχει χαλάσει η κεφαλή (πιθανότερο) ή φταίνε τα μελάνια. Το να δώσω 50Ε για αυθεντικά δεν ξέρω αν είναι καλή λύση για δοκιμή. Δεν θυμάμαι αν λειτουργεί και με ένα μελάνι ώστε να πάρω μόνο το μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα b200 error των canon μάλλον δεν φταίνε τα μελάνια. Είναι γνωστό ότι στην 5ετία-6ετία πάνω κάποια μοντέλα canon βγάζουν το συγκεκριμμένο error ότι μελάνια και να φοράνε, ακόμη και με γνήσια. Είμαι ο τελευταίος που θα πω καλό λόγο για τα μελάνια απο το κατάστημα που αναφέρεις, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι φταίνε αυτά, επειδή είναι πρόβλημα που το συναντάμε και σε εκτυπωτές canon που δουλεύουν μόνο με γνήσια σε όλη τους την ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ ότι οι canon είναι προγραμματισμένοι να πεθαίνουν από κεφαλή στην 3ετια-5ετια.

Έχω canon i550 από το 2002-3 που παίζει ακόμα ,με ανεξάρτητα μελάνια χωρίς τσιπ και έχει θάψει πολλούς pixma.

Απλά δεν τραβά πια πάντα καλα το χαρτί, καθώς το πλαστικό στα ροδακια σκληρυνε.

 

Όσο και να προσπαθείς , χάνεις το χρόνο σου, πάρε άλλον canon να τον ευχαριστηθείς.

 

Από ebay ότι πλακέτες ή κεφαλες έχω πάρει πέθαναν στο εξάμηνο πάνω, δεν είναι ανταλλακτικά αλλά , μεταχειρισμένα εξαρτήματα από πεθαμένους εκτυπωτές , με όλα τα κουσουρια τους..

 

Την μία φορά θα πεθάνει η πλακέτα την άλλη η κεφαλή , δεν σώζεσαι με τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...